instalace amorfního panelu

Montáže panelů na střechy, fasády, terasy, balkóny, konstrukce, háky, spojky, šrouby, upevnění, ukotvení, profily, odolnost proti povětrnostním vlivům
Odpovědět
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

instalace amorfního panelu

Příspěvek od vla »

Kdesi jsem četl zmínku o tom, že amorfní panely by měly být instalovány určitým směrem vůči své vlastní konstrukci, Později už jsem tuto informaci nikde nedohledal. Je tedy jedno jestli ten samý panel budu instalovat na výšku, nebo na šířku, nebo je to nějak dáno konstrukcí? Neboli jednotlivé články v panelu musí být vodorovně, nebo svisle, nebo je to jedno? Snad mě někdo pochopí, nevím jak to lépe napsat. :?:
Nemám rád tenhle stát.
NuclearDave
Příspěvky: 73
Registrován: pát črc 11, 2014 2:33 pm
Reputace: 0

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od NuclearDave »

Každý výrobce má "installation manual" a tam by to mělo být napsané. Přikládám co uvádí NexPower. Taky hraje roli, jak mohou být panely zastíněné a kde se nachází případná odvodňovací díra (pokud to jsou rámové panely).
Přílohy
mounting.PNG
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od vla »

Díky, aspoň vím co mám hledat. Jsem omezen výškou, instalace by měla být na zábradlí lodžie, prostor tím pádem cca 70cm x 6m. Proto se ptám na orientaci.
Nemám rád tenhle stát.
NuclearDave
Příspěvky: 73
Registrován: pát črc 11, 2014 2:33 pm
Reputace: 0

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od NuclearDave »

Mas uz koupene panely? Pokud ne, tak Avancis (viz bazos.cz) maji sirku lehce pod 70cm.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od vla »

Dík za info, znám, ale ještě řeším další věc a to porovnání výkonu panelů za nepříznivého počasí. Zkoušel někdo zjistit, kolik dává při zataženu amorfní 100W panel oproti mono, či poly 100W panelu? Případně i jiná wattová porovnání, to už jde přepočítat. Jsem omezen prostorem a řeším jestli je lépe dát 100W amorf, nebo třeba 130W poly, či mono, (prostě stejný mechanický rozměr)vše při rozumném zataženu.
Nemám rád tenhle stát.
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od Kostěj »

vla píše:...kolik dává při zataženu amorfní 100W panel oproti mono, či poly 100W panelu?
Na stránce http://www.solarnielektrarna.com jsou statistiky, kde je několik stovek elektráren. Většina má uvedený typ panelů, některé jsou poly, předpokládám, že tam bude i amorf. Zobrazte si grafy vybrané elektrárny v době "běžné" oblačnosti a můžete snadno výkony porovnat.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od gupa »

Já bych řekl že amorfy naté stránce s několika stovkami elektráren nejsou. Protože se nehodí na malou střechu. Nebo to vypovídá něco jiného proč je tam tolik krystalických panelů?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od vla »

Odkaz je hezký, ale šlo mi o to jestli někdo vzal několik druhů panelů, postavil je za dané oblačnosti vedle sebe a proměřil výkony. Jinak se to porovnat nedá. Můj současný panel dává při zataženu někdy 20, někdy 60W, někdy i 100, při nomin. výkonu 250W. Takže nějaké průměry pokud nejsou ze stejného místa a času mi nepomohou.
Nemám rád tenhle stát.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od mobilik »

Ja som to uz porovnaval tu na fore v inej teme. Som na mobile, takze to nejdem hladat ale myslim ze to bolo niekde v sekcii panelov. Mam na streche oboje a daval som aj grafy. Vyrabaju za slnka skoro rovnako a pri zamracnom pocasi nieje skoro vobec rozdiel, cize mam pocit ze je to narovnako... Len plocha je naprd, kedze ich treba kopu.
Pripadne ked bude cas, mozem hodit nejake grafy. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od brumlaj »

polykrystal./monokrystal. panely budou mít za jakýchkoli osvitových podmínek na jednotku plochy vyšší výkon, než Si amorf, takže při nedostatku místa je amorf prohra. Dokonce bych si troufnul tvrdit, že při započítání ceny konstrukce na střechu je cena přepočítaná na el. výnos 1:1.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od mopadzi »

u těch Avancisů není ta účinnost tak špatná, navíc je podstatně menší nebezpečí degradace výkonu vlivem technologické nekázně. Je to sklo...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od kodl69 »

Dnes jsem zprovoznil takovou blbinku a srduinem a ACS712, měřím proudy jednotlivých stringů a můžu kdykoli kterýkoliv string vypnout a zapnout. Mám to v provozu první den, ale výsledky jsou zajímavé: stejně orientované panely (jjv) z i4wifi 3x250Wp druhý string Noark CHSM6610P 3x250Wp a třetí 4x Auria 120Wp paralelně, na jiné straně střechy (szz).
Při plném osvitu skoro kolmo na panely na jjv straně dávají Noark cca 7A, i4wifi 6,5A, a amorfy ve stínu cca 0,6A. Teď po 15 hod, pod mrakem, je situace opačná, všechny stringy dávají cca 1,3A, a je jedno, jestli je to 750Wp polykrystal nebo 48Wp amorf, rozptýlené světlo, mraky.. Polykrystaly mají 3x1,6x0,9m, tj 4,32m2, amorfy 4x1,3x1,1tj 5,7m2.
Pro mě je výsledek jasný, amorfy jedině tehdy, když jsou skoro zadarmo, mám levnou konstrukci a nějakou plochu, kde by polykrystalů bylo škoda.
Zajímavé je pozorovat proudy jednotlivých stringů při snížení odběru: pod mrakem, napětí 102V, amorfy dodávají 300mA do polykrystalů, nejvíc do i4wifi, do noark jenom pár mA, možná chyba měření.
Asi budu muset do programu přidat automatické odpojování stringů přiu těchto situacích, a nebo když budou pod sněhem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 921
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Reputace: 285
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od lzahradil »

kodl69 píše:Dnes jsem zprovoznil takovou blbinku a srduinem a ACS712, měřím proudy jednotlivých stringů a můžu kdykoli kterýkoliv string vypnout a zapnout. Mám to v provozu první den, ale výsledky jsou zajímavé: stejně orientované panely (jjv) z i4wifi 3x250Wp druhý string Noark CHSM6610P 3x250Wp a třetí 4x Auria 120Wp paralelně, na jiné straně střechy (szz).
Při plném osvitu skoro kolmo na panely na jjv straně dávají Noark cca 7A, i4wifi 6,5A, a amorfy ve stínu cca 0,6A. Teď po 15 hod, pod mrakem, je situace opačná, všechny stringy dávají cca 1,3A, a je jedno, jestli je to 750Wp polykrystal nebo 48Wp amorf, rozptýlené světlo, mraky.. Polykrystaly mají 3x1,6x0,9m, tj 4,32m2, amorfy 4x1,3x1,1tj 5,7m2.
Pro mě je výsledek jasný, amorfy jedině tehdy, když jsou skoro zadarmo, mám levnou konstrukci a nějakou plochu, kde by polykrystalů bylo škoda.
Zajímavé je pozorovat proudy jednotlivých stringů při snížení odběru: pod mrakem, napětí 102V, amorfy dodávají 300mA do polykrystalů, nejvíc do i4wifi, do noark jenom pár mA, možná chyba měření.
Asi budu muset do programu přidat automatické odpojování stringů přiu těchto situacích, a nebo když budou pod sněhem.
Je realne zmerit proud a napeti jednotlivych panelu pokud jsou v serii? Napr vlozenim acs do kazdeho plusoveho kabelu? Budou hodnoty vzdy pro ten danej panel nebo se budou scitat?
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od kodl69 »

základy elektrotechniky: pokud jsou prvky v sérii, protéká všemi shodný proud, pokud jsou prvky spojeny paralelně, je na všech shodné napětí. Takže při sériovém spojení panelů je zbytečné dávat acs do každého spoje, ale může být zajímavé změřit napětí na jednotlivých panelech, a naopak při paralelním spojení měřit jednotlivé proudy panelů. Já ty amorfní měřím dohromady, protože nepotřebuju mít hodnoty pro hodnoty... teď třeba amorfy na szz(480Wp)) dávají 2,5A při 80V, a polykrystaly na jjv dohromady 1,5A(1500Wp). Tak pro tohle jsem dělal to měření, příp můžu automaticky vypnout string při poruše (ještě chybí kousek sw)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od honzaL »

vla píše:Dík za info, znám, ale ještě řeším další věc a to porovnání výkonu panelů za nepříznivého počasí. Zkoušel někdo zjistit, kolik dává při zataženu amorfní 100W panel oproti mono, či poly 100W panelu? Případně i jiná wattová porovnání, to už jde přepočítat. Jsem omezen prostorem a řeším jestli je lépe dát 100W amorf, nebo třeba 130W poly, či mono, (prostě stejný mechanický rozměr)vše při rozumném zataženu.
Amorfní panely mne nepříjemně překvapily. Při zataženu (souvislém) nedávají skoro nic :evil: . Pokud je problém s prostorem, tak použijte určitě polykrystaly nebo monokrystaly, výkon na plochu tam je 2x větší ;) .
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od kodl69 »

v podstatě moje řeč, amorfy mám na szz straně střechy, kam svítí chvilku někdy po 15 hod do setmění, jenom jako doplněk, protože mě štvalo, že venku svítí slunko a u mě už se vybíjejí baterky. Na jjv straně střechy bych sotva dostal 1,5kWp, tak jako v polykrystalech, s tím, že je ještě kam rozšiřovat. Takže pokud neobýváš velkostatek s 300m2 jižní střechy, tak volba je jasná, polykrystaly. Polykrystal 250Wp 1,44m2, amorf 120Wp 1,43m2, netřeba dalších argumentů.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od jose »

Uvažovat se dá i o CIGS panelech, které mají účinnost blížící se polykrystalům a podobná je i jejich cena. Účinností myslím dosažitelný výkon na jednotku plochy. Výrobci CIGS panelů totiž rádi udávají, že dokážou vyrobit více energie než polykrystaly, ale vztahují to ke stejnému špičkovému instalovanému výkonu, na který CIGS panely potřebují trochu větší plochu.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: instalace amorfního panelu

Příspěvek od Matess »

amorfni panel ma na sobe takovety prouzky... Jednitlivy prouzek je vlastne jeden clanek. Cim je delsi tim vetsi je napeti panelu. Cim vice jich tam je, tim vetsi daji proud. Z me zkusenosti je tedy doporucuji instalovat prouzky vodorovne (na stojatoú, protoze pokud je potom na spodni strane takoveho panelu snih, tak horni pulka stale normalne funguje. Pokud bych zastinil cast z kazdeho prouzku (tzn byl by na lezato a na spodnich treba jen 5cm by byl snih) tak panel fungovat nebude.

Tolik moje zkusenost s 60V/1A amorfy...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek