Návrh ostrovní elektrárny s DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm
Reputace: 0

Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od bylg »

Potřebuju poradit a nějak už dát komponenty dohromady na nákup. Měl jsem již panel, ale ten jsem musel prodat z důvodu opravy auta a tak z toho sešlo. Pro začátek by jsem koupil jeden panel a jeden regulátor a použil nějakou Pb baterii, ale sháněl by jsem NiCD (kdyby někdo o nějakých věděl napište do zprávy), pokud by bylo potřeba, tak by jsem je zrepasoval, zapojené 9 kusů. 12V systém.
Měnič by jsem měl ostrovní a na něj napojil co by šlo, aby to utahl s přepínáním na DS. Líbil by se mi měnič, který si umí přicucnout zbytek výkonu ze sítě, ale ta cena. časem by jsem možná zakoupil i aku LiFePO4
Co si myslíte o této sestavě.

Plán:
3X panel: http://www.wind-solar.cz/produkt/schutten-poly-240wp/
1X regl: http://eskutr.cz/cs/solarni-regulatory/ ... -20a-.html
1X regl: stejný typ, 40A verze, ted ji nemůžu najít nebo:, který by byl lepší
1Xhttp://wifi.aspa.cz/solarni-regulator-carspa-mppt-20a-z105899
1Xhttp://wifi.aspa.cz/solarni-regulator-carspa-mppt-40a-z105901
1X, pozdeji 2X měnič: http://www.solar-elektro.cz/index.php?a ... 4&catg=245
kabeláž, příslušenství...jištění jističema každej panel, nožovýma pojistkama mezi reglem a aku i mezi aku a měničem.
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od rva »

Tak hlavní je si ujasnit, proč chceš FV a z toho se dá odvodit, jak toho dosáhnout. Pokud hledáš finanční úsporu, tak FV není to správné - baterie odsouvají návratnost za hranici životnosti komponent. Pokud se bude jednat o koníčka, tak ten se dá realizovat i s jediným panelem, třeba bazarovým a pohrát si s monitoringem, optimalizací a podobně a třeba ze začátku jen stejnosměrný systém. Pokud má FV někdy pokrývat podstatnou část spotřeby, musí být k dispozici vhodná plocha pro panely a nepočítat se systémem na 12V. Valná část 12V komponent pak bude nepoužitelná.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od brumlaj »

Jakou baterii hodláš použít(kapacita)? Je Ti jasné, že 2000VA je na 12V proud 166A? Která Pb baterie to střednědobě vydrží?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od fugas »

Panely bych určitě nekupoval nové.Když člověk vydrží,dřív nebo později se najdou někde na bazaru za polovinu.Dva trojany 6V/225Ah z ještěrky jsem takto také pro kamaráda pořídil za 1000Kč kus.Každý nadšenec začíná na 12V,protože každý foťák,mobil nebo notebook se dá snadno pomocí redukce nabíjet v autě a tedy i ostrovním systémovým napětím 12V.Z regulátorů rozhodně ten zmíněný tracer,protože je MPPT a podporuje rozšíření o panel,každý PWM za 1500 poletí okamžitě jak začne v říjnu ukazovat nuly.Jeden tu mám...O AC na 12V bych zatím neuvažoval.
Takhle se mi tu také jeden 1500W sínus válí,protože jsem šel na 24V asi za čtyři měcíce.Naběhal asi 20kWh.To je u mě nějakých 8500Kč v podstatě jen tak euforicky vyhozených z okna,pak jsem teprve začal reálně plánovat,protože nabité mobily a notebooky mi přirozeně brzy přestaly stačit.Dovolím si předpokládat,že se ti stane to samé :lol:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od luky »

bylg píše:Měl jsem již panel, ale ten jsem musel prodat z důvodu opravy auta a tak z toho sešlo.
Ekonomická stránka věci - pokud je pro tvůj rozpočet problém ufinancovat nečekanou opravu auta, najdi si nějakého levnějšího koníčka.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm
Reputace: 0

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od bylg »

luky píše:
bylg píše:Měl jsem již panel, ale ten jsem musel prodat z důvodu opravy auta a tak z toho sešlo.
Ekonomická stránka věci - pokud je pro tvůj rozpočet problém ufinancovat nečekanou opravu auta, najdi si nějakého levnějšího koníčka.
Oprava auta byla necelých 90tisíc a to se mi hodilo 5 táců z panelu.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od fugas »

To je myslím relativní.Jestli je to nečekaně proražená guma o obrubník,bude to i s prací třeba 2000kč.Pokud se to nečekaně potká,může to být 20 000kč.Jestli mám pro tyto případy na straně 15 000kč a potřebuji jezdit do práce,tak panel musí z domu.Asi málokdo má bokem pro jistotu obnos na nové auto ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od fugas »

bylg píše:
luky píše:
bylg píše:Měl jsem již panel, ale ten jsem musel prodat z důvodu opravy auta a tak z toho sešlo.
Ekonomická stránka věci - pokud je pro tvůj rozpočet problém ufinancovat nečekanou opravu auta, najdi si nějakého levnějšího koníčka.
Oprava auta byla necelých 90tisíc a to se mi hodilo 5 táců z panelu.
Byl jsi rychlejší :)
Co se to probůh přihodilo za 90?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm
Reputace: 0

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od bylg »

fotovoltaiku chci jako koníček a pro snížení spotřeby z DS, nepotřebuju, aby se mi vrátila investice. Pb by jsem chtěl jenom na začátek, aby jsem měl aspon nějakou baterku a z ní mohl napájet následně nabíječku na aku NiCd, které budou chtít několik cyklů, aku mam vyřazenou z auta, v zimě nestartovala, ale má stále kapacitu cca. 45Ah. rozhodl jsem se na 24V systém, z rad zde chytřejších, asi by to dopadlu jako u nich.
našel jsem nový obchod a tam si něco vybral, co vy na to:
3X http://www.ev-power.eu/Solar-Panels/Sol ... html?cur=2
1X http://www.ev-power.eu/Solar-GridFree/M ... html?cur=2

Panel má vyšší napětí, takže se bude hodit pro 24V systém. napájení na 12V bych řešil přes DC-DC měnič
Má někdo skušenosti s tímto obchodem?
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm
Reputace: 0

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od bylg »

Potkal jsem se s bagrem, celej předek a rozpáraný oboje dveře, naštěstí se mi nic nestalo a auto taky ne co by se nadalo vyměnit a vyklepat. blatníky, dveře, nový disky s kolama, z jednoho disku mam U profil, normále rozřízlej. a pak další krámy, světla, elektronika.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od fugas »

Tři panely dáš stejně do série,takže na vstupu regulátoru budeš mít nějakých 100V.Spíš bych tedy volil čtyři panely s odpovídajícím výkonem a budeš mít do budoucna možnost dát dva do série a k nim ty dva paralelně a orientovat každou dvojici jiným směrem.Ale to samozřejmě záleží na tvých možnostech umístění panelů.S obchodem nevím,nikdy jsem tam nic nekupoval.S těmi Nicd ti určitě poradí gupa ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od fugas »

bylg píše:Potkal jsem se s bagrem, celej předek a rozpáraný oboje dveře, naštěstí se mi nic nestalo a auto taky ne co by se nadalo vyměnit a vyklepat. blatníky, dveře, nový disky s kolama, z jednoho disku mam U profil, normále rozřízlej. a pak další krámy, světla, elektronika.
Jo to se stává...
Tak hlavně že to dobře dopadlo.A pak že bagrem vajíčko neoloupeš :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm
Reputace: 0

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od bylg »

panely mohu dát jenom 3 víc se mi jich nevejde na to místo kam je chci dát. nevim, jestli je dát do série, protože jeden panel bude v pozdějších hodinách částečně zastíněn, co to udělá s výkonem. Je mi ale pořád divný, že ty panely mají stejnou velikost, ale jeden má 240Wp a druhý 310Wp.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od fugas »

To by mělo být dáno počtem článků.Jestli jsou stejně velké,je to podivné.Takže na plochu by ti měly vyjít tři panely s výkonem 310W stejně jako čtyři 230W.Když je dáš paralelně,nevymámíš z nich při slabém osvitu napětí a celkově budeš mít větší ztráty na vedení a při zastínění si myslím moc nepomůžeš.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm
Reputace: 0

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od bylg »

podívej se na rozměry panelu z prvního a z druhýho odkazu na panely jsou +-stejné
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od fugas »

Ty první jsou dlouhé 1,65m a ty druhé 1,95m.To je 30cm rozdíl při stejné šířce.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od rva »

EV-Power = +- i4wifi.cz
Ceny jsou uvedeny bez DPH, takže si přičti 21%. Panely seženeš bazarové, stačí, když budeš procházet inzeráty a za čas narazíš na správný.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od kodl69 »

Pro 24V systém by ty 300W panely mohly být paralelně, mají MPPT 37V, ale budou potřeba tlustší dráty - navíc třeba při dnešním horku sleduju pokles MPPT napětí o cca 17 procent, takže z 37V by to bylo na 30V, to je OK i se ztrátama v drátech, ale 230W s nom MPPT 29V už nebudou dávat do nabité baterky (29V) skoro nic.
Trochu of topic: já teda nemám v záloze prachy na nový auto, ale jen sbírkový auta ve věku 25 a 43let a ještě jedno 43let tč v renovaci...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm
Reputace: 0

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od bylg »

Tak nastal problem, někdo blbě měřil, nebo jsem si špatně napsat rozměry kam umístit panely délka pouze 5548mm, to se mi tam 3 panely 310Wp nevejdou, tak jsem přemejšlel, že necham dva a hodim tam jeden tu 240Wp, to mi chybí 6mm, to by se mužná dalo nacpat, ale je jenom 60 článkový. Tak dam asi 2X 240Wp do série a k nim regulátor 20A a jeden 310Wp a k tomu taky 20A a ten by jsem dal, jak bude trochu zastíněn. Cenově však nejlépe vychází ta 240 cca 18Kc/Wp a 310 cca 20Kc/Wp. tak nevim jestli nedát ty tři 240. Musim ještě pořádně změřit. Jsem v jednání s chlapíkem co prodává na bazaru panely, tak uvidíme, dyštak budou muset bejt nový. Kolik by k tomuto výkonu bylo potřeba kapacity NiCd aku po 18 v serii na 24V?
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh ostrovní elektrárny s DS

Příspěvek od kodl69 »

Tak to jsem rád že v tom nejsem sám, doma mi ze stejnýho důvodu odpočívá jeden amorf Auria... chybělo 20cm, zapoměl jsem na šířku úchytek a ještě něco proměřil.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek