Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od brumlaj »

rob.brno píše:......Ad projekt: Jako projekt postačoval u FVE se zelenými bonusy jeden list A4 se zapojením FVE, pak bude třeba ještě vyplnit formulář pro 1.par.připojení. Navíc součástí ZU je pár tisíc pro úhradu za projekt(u FT to bylo 5-10t kč).
Ale ted pokud neznáme podmínky dotací jsou všecky úvahy o dotacích vařením z vody. Navrhuju toto probrat začátkem ledna 2016,kdy budou podmínky známy.
Ano, hodně závisí na podmínkách, ale oni někdy musí udělat chybu. A pokud ji udělají tak, že FV=FT=ostrovní provoz, tak je vystaráno. Ze ZU se budou kupovat pouze panely. Ty jdou vždy použít ke stávajícímu bojleru napřímo. (max. ještě jedno DC SSR) A vo to zrovna mně jde. Co si pak s tím DC u sebe udělám je moje věc.
Jo a k těm dotacím - čím míň vydělám, tím míň budu živit Kalousky, Bildrbergy a podobnou Fialovou verbež. A pokud jim ještě uzmu peníze, které by mohli "přesměrovat" ke svým "kamarádům", pak jsem navýsost spokojenej.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Mirek »

Ty uvedené výkony nejsou špatné, ale jak to vypadá za celý měsíc? Jeden slunečný den toho zase tak moc nevypovídá. Mám naměřený výkon za celý duben 557 kWh čistého, využitého,tepelného výkonu. Pro někoho asi nic moc, ale když napíšu, že to je z jediného panelu? EnergyPanelu s jednotkou TERMBOX.
Jaromír Bednář
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od camel1cz »

A je to tu zas :(
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od kodl69 »

Jen jestli platí za reklamu - měl by mít v článku aspoň napsaný, že to není normální příspěvek, ale produkt placement. :wall:
K dotacím: každá dotace pokřiví ceny. Fototermoku jsem budoval částečně svépomocí, z koupených komponent, a bylo to celý za cca 30kKč v roce 2004, kdy byla možná dotace 50kKč, ale potom by to vyšlo na cca 100kKč - fakt výhodný, ale ne pro mě. Zateplení domu proběhlo stejně: Materiál na 1 m2 byl cca za 180Kč, firma to dělala za 800-1000Kč, s tím, že na polovinu dostanu dotaci. - Zrovna sem na to měl čas, půjčení lešení od známýho zadarmo, a ti co mi pomohli, těm jsem na oplátku se zateplením pomohl já, takže 160m2 10cm zateplení mě vyšlo na cca 70kKč i s detaily, jako nový parapetní plechy, oplechování a podobně. K této cestě mě navedl projekt nadace Veronica, Slunce pro bílé karpaty http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/e_p ... ch_inf.pdf - dnes už trochu úsměvné komponenty, ale možná něco v tom Hostětíně funguje.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lopez
Příspěvky: 74
Registrován: stř bře 25, 2015 9:43 am
Reputace: 7

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od lopez »

kodl69 píše:.....K této cestě mě navedl projekt nadace Veronica, Slunce pro bílé karpaty http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/e_p ... ch_inf.pdf - dnes už trochu úsměvné komponenty, ale možná něco v tom Hostětíně funguje.
Zdravím
Objevil jsem ještě doplňující pojednání "Nutné změny svépomocného solárního systému užívaného v programu Slunce pro Bílé Karpaty" z dubna 2001. http://astro.sci.muni.cz/pub/hollan/e_p ... en0104.pdf
Jak se zdá, problémem je krom mechanických závad též nekompatibilita uživatelů s tímto systémem (asi jako s FVE). "Někteří uživatelé nedoplňují kapalinu tak často, jak je potřeba..., uživatelé nemají doma lihoměr, nebo se nenaučili jej několikrát ročně použít..., o problémech provozu nevede nikdo záznamy..."
Úsměvné je i konstatování, že "Původní zapojení bylo vlastně úplně hloupé, škoda, že to nikoho nenapadlo dřív než na podzim roku 1999."
Ano, i já jsem se při solárním ohřevu TUV pustil několika slepými cestami. Po nedávném prasknutí kolektoru jsem zase zpět u černého sudu za 670 Kč.
L.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od kodl69 »

já to tedy prvozuju ne s jejich samodomo kolektorem, ale s absorbery TWI, s etylenglykolem a 200l boilerem, ale dlouho jsem měl beztlakovou expanzku připojenou ke spodnímu konci kolektoru - a to je ta inovace, každej topenář ti expanzku zapojí na horní konec, to je ta chyba - a stagnace nebyla problém, z kolektoru se ozval zvuk jak když chládne trouba, v expanzce malinko zabublalo a jak znovu zaplo čerpadlo, tak to jelo v klidu dál. Nemrzku mám zvětšího původní, v mražákovým testu loni obstála na výbornou, bez krystalků. (když odvzdušňuju, naberu to do injekční stříkačky a dám na 24 hod do mražáku, kde je víc než -18st.) Kolik budou za 13 let dávat fv panely si netroufnu ani odhadnout, ale na FT nepozoruju úbytek výkonu. Takže předpokládaná živornost srovnatelná s životností střechy.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od mopadzi »

mám dojem, že provozuji 36 trubic a 300l bojler už 5 let....v prvním roce jsem to musel po firmě přetěsnit a od té doby nedolévám, fše funguje bez údržby. Natukl jsi mě ..testnu nemrzku v mrazáku...díky
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od rva »

No foto je vidět nevýhoda heatpipe.
Heatpipe s námrazou
Heatpipe s námrazou
Izolují tak dobře, že námraza na nich neodmrzne a dávají pak nižší výkon. A na první pohled poznám, jestli není někde porušené vakuum - bez vakua je horší izolace a námraza dřív roztaje. Už jsem takto 3 trubice měnil. Proto kromě ometání fotovoltaických panelů obcházím i trubice a otáčím je o 180 stupňů, spodní stranou bez námrazy nahoru. Otáčím jenom ty, které jdou volně, protože můžou být dole přimrzlé a dole je taky zatavení skleněných "termosek", které by mohlo prasknout. Všechno je přístupné zezadu z terasy, v popředí je zasněžený nepochozí polykarbonát. A uvnitř běhá normální voda. Když teplota nahoře klesne pod 2 stupně a hrozí zamrznutí, sepne se na chvíli čerpadlo a prohřeje systém na 4 stupně. Jedná se o nějaké tepelné ztráty, ale protože je vše venku dobře izolované, nebudou ztráty význačné.
Heatpipe s otočením trubic
Heatpipe s otočením trubic
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek