LiFeYPO4 balancéry

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od jose »

V příspěvku https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 3780#p3780 abrams popisuje, jakou indikaci stavu bychom mohli očekávat od balancéru.

vybito = ukončit vybíjení
nízké napětí = omezit vybíjení
normální stav napětí = vše v cajku
aktivace balancování = omezit nabíjecí proud
nabito = vypnout nabíjení .

Poslední stav by konkrétně u lithia nemusel znamenat "vypnout nabíjení", ale "udržovat napětí na 4,2 V/článek", pokud se nepletu.
Jak velké proudy musí být použity pro balancování? Pokud mají články málo rozdílnou kapacitu, pak asi balancovací proud nebude moc velký.

Nevíte někdo o lepších balancérech než těchto: http://i4wifi.cz/cell-ballancing-module ... d2213.html Podle návodu k obsluze jsem pochopil, že balancování se provádí pouze jednou za čas, protože tam píšou, že se balancuje pouze za průběžného dozoru a před odchodem se musí vypnout proud. Navíc se balancuje pro dosažení napětí 3,6 V/článek, což je téměř vybitý článek. Chápu to správně, že namontování těchto balancérů napevno k bateriím by znamenalo, že budou z baterií odebírat proud tak dlouho, dokud napětí neklesne pod 3,5 V (release voltage)?
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jméno tématu : LiFeYPO balancery , jose cožpak nevíš že LiFe jsou od Li-ion a Li-pol trochu odlišé ?
Li-ion mají nom. napětí 3,7V , Li-pol 3,6V a LiFe 3,2 V ! Tudíž napětí 3,6V na LiFe článu = nabito na cca 90%
kapacity :-) .
Balancování se pokud vím provádí jen při nabíjení a to v konečné fázi nabíjení . Fast charging u Eut je max. do 80%
kapacity a zbívajících 20% mnohem menšímy proudy , aby ty balancery zvládly ukočírovat napětí článku :-) .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od jose »

Aha, tady mi něco neštymuje. Tady opravdu píšou, že maximální napětí je 3,8 V, ale jinde tvrdí, že maximální nabíjecí napětí je 4,25V.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Rozmezí napětí 2,8V až 3,8V platí pro normální bezpečný provoz , 2,5V a 4,2V (4,25V) jsou krajní hodnoty jejichž
překročení vede k nevratnému poškození ! Jak jsem psal , já LiFe provozuji v rozmezí 3,0V až 3,7V = podle i4wifi
optimální stav s předpokládanou životností více jak 4.000 cyklů :yes: :yes: :yes: .
Mým tempem používání mě přežiou .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od matej »

Graf přímo od výrobce - ThunderSky:
Pravda a Láska zvítězí!.
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od luge »

Zajtra mám LiFe články doma a tiež som dumal ako jose.Zatial som si objednal ku každému článku balančný modul http://www.i4wifi.cz/cell-ballancing-mo ... d2213.html ktorý má balanční napětí hraniční: 3.60 V (+/- 0.05V).Len uvidím či bude 1,7A dostačujúce.
Abrams ma upokojil-píše-Tudíž napětí 3,6V na LiFe článu = nabito na cca 90%
kapacity :-) .Vďaka.
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od vanous »

LiFePo mám od listopadu ale ke 30V se ani nedostanu. Včera jsem to zkoušel, https://pachube.com/feeds/41032 , z C7 Boschky, ale maximálně tam bylo 29.1 (ale to byla špička), více tam nepustí, přestože by měla jít až na 29.6 (nastavena na AGM), drží se to na 26.8 (dobíjecí křivka je ale fascinující (vyžaduje to trochu nazoomovat...)).

Je tedy potřeba aby si LiFePočka zvykly?
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Vanousi , máš 13V monobloky , nebo jednotlivé články ? Já mám LiFe aku "teprve" dva roky , a stále se o nich dovídám
nové věci , jak je zjevné , jedná se o technologii Lithia , ale díky nom. napětí 3,2V se 13V akumulátory chovají
obdobně jako volověný aku , myslím tím co se týče provozních limitů napětí . Avšak tímto podobnosti končí .
Jedinou upravou FV systému při výměně volova za LiFe bylo přenastavit vypnutí měniče z 11V na 12V (pootočit
poťákem) nic jiného nebylo třeba .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od vanous »

abrams píše:Vanousi , máš 13V monobloky , nebo jednotlivé články ?
já mám sériově 2x 13V/60Ah bloky, bohužel o nutnosti dobalancovávání LiFePo bloků jsem se dozvěděl až poté, co jsem bloky objednal, shodou okolností to byla tvoje zkušenost, která se ke mne oklikama donesla... teď to neřeším, ale časem to asi také navrtám a dobalancuji. celou sestavu se ale časem chystám doplnit o další baterie a to již chci řešit jednotlivými články.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

já neříkám že 13V monobloky jsou problematické , akorát jeden aku měl "poruchu" . Nepřijít na ni včas tak by šel do
kytek (jeden článek hluboce vybíjen a zbývající tři značně přebíjeny) . Ostatní aku byly +/- perfektní . Ale i přes to
jsem je všechny napíchnul navzdory ztrátě záruky , až pořídím adekvátní BMS tak budu klidněji spát :-) .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od toxic_cz »

Jak vlastně probíhá prvotní nabíjení LiFeYPO4?
četl jsem, že se to má udělat po jednotlivých článcích až do plného nabití 4V
http://gwl-power.tumblr.com/post/148175 ... tal-charge

jak nabíjet jeden samostatný 3.2V článek? nebo jsem to špatně pochopil?
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od luge »

Na toto tiež hladám odpoveď.Pri modelárskych článkoch li-po nabíjam nabíjačkou na to určenou.Jeden článok napojím bez balancéra.Pri nabíjaní napríklad 3S čiže tri články pripájam aj balancér.Myslím že pri life by to malo byť to isté.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

toxic_cz píše:Jak vlastně probíhá prvotní nabíjení LiFeYPO4?
četl jsem, že se to má udělat po jednotlivých článcích až do plného nabití 4V
http://gwl-power.tumblr.com/post/148175 ... tal-charge

jak nabíjet jeden samostatný 3.2V článek? nebo jsem to špatně pochopil?
Zdravím ,

ano , prvotní nabíjení se provádí na jednotlivých článcích , před chvílí jsem to tu napsal :-) .
Pro nabíjení lze použít jakýkoli zdroj tvrdého napětí , nebo třeba 6V trafo s usměrňovačem (při 3,6V se trochu přehřívá
takže chladit a hlavně HLÍDAT NAPĚTÍ !!!!!!!!!!!!!!) .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od toxic_cz »

abrams píše: Pro nabíjení lze použít jakýkoli zdroj tvrdého napětí , nebo třeba 6V trafo s usměrňovačem (při 3,6V se trochu přehřívá
takže chladit a hlavně HLÍDAT NAPĚTÍ !!!!!!!!!!!!!!) .
aha, díky
a jak bys doporučil chladit?
nicméně kde sehnat takový zdroj napětí, aby byl blízký napětí článku a uměl poskytovat proud 0.5C, tedy pro článek 3.2V/90Ah je to 45A ?

0.5C jsem se dočetl zde
http://gwl-power.tumblr.com/post/556594 ... l-charging
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

0,5C je příliš :shock: , maj to blbě , inicializační nabíjení se provádí optimálně 0,1C , ale čím míň - tím líp :yes: .
Myslím si že je mnohem lepší nabíjet nízkými proudy , aby se aku pomalu probral , herda 0,5C není zdravá .

K nabíjení mám modelářskou nabíječku na Li-xx , 0 - 5A , pro mě je to málo , ale aspoň má švába co hlídá napětí :-) .

Prvotní nabíjení jednotlivých článků je nej , ale dá se to udělat i v sérii s připojenými balancery , ale :
- nutnost nabíjet takovým proudem aby to balancery ukočírovali
- balancování = teplo = ztráty (ale není to na furt - takže nic)
- není zaručené dosažení 4,0V / článek

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od toxic_cz »

abrams píše:K nabíjení mám modelářskou nabíječku na Li-xx , 0 - 5A , pro mě je to málo , ale aspoň má švába co hlídá napětí :-) .
mohl bys napsat typ té nabíječky?
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od vata »

Zdravím

do budoucna o tomhle taky uvažuju, ale pořád zcela nechápu některé vychytávky těchhle LiFeYPO4 aku:

- nelze vážně spustit tyhle články bez spec. vybavení ihned po koupi? (nutno speciálně iniciačně nabít?)
- pokud 12V monobloky bez balanceru, je to vážnější problém z hlediska rozjetí (životnosti) článků než běžné olověné monobloky?
- vzhledem k provozním napětí, nelze provozovat DC zátěž bez stabilizace - řešíte to někdo v praxi?
- jak řešíte měnič? Většina dostupných má rozsah vstupního napětí ušitý na olovo.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

toxic_cz píše:
abrams píše:K nabíjení mám modelářskou nabíječku na Li-xx , 0 - 5A , pro mě je to málo , ale aspoň má švába co hlídá napětí :-) .
mohl bys napsat typ té nabíječky?
Zdravím ,

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ories.html ,
mají i vykonější :-) .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od abrams »

vata píše:Zdravím

do budoucna o tomhle taky uvažuju, ale pořád zcela nechápu některé vychytávky těchhle LiFeYPO4 aku:

- nelze vážně spustit tyhle články bez spec. vybavení ihned po koupi? (nutno speciálně iniciačně nabít?)
- pokud 12V monobloky bez balanceru, je to vážnější problém z hlediska rozjetí (životnosti) článků než běžné olověné monobloky?
- vzhledem k provozním napětí, nelze provozovat DC zátěž bez stabilizace - řešíte to někdo v praxi?
- jak řešíte měnič? Většina dostupných má rozsah vstupního napětí ušitý na olovo.
Zdravím ,

to inicializační nabití je jen nabití na 100% , aby se celý aku probudil :-) .
Podle toho co už vím bych si pořídíl takovouto sestavu :
- jednotlivé články 3,2V
- balancery 3,6V 1,7A , jeden na každý článek x jeden na každých 100Ah kapacity
(http://www.i4wifi.cz/cell-ballancing-mo ... d2213.html)

Stabilizaci napětí pro 12V spotčebiče neřeším , aku provozuji od 12V do 15V . Už jsem to tu někde psal , v tomto
rozmezí napětí je to cca 90% celkové kapacity aku viz. začátek tohoto vlákna .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: LiFeYPO4 balancéry

Příspěvek od toxic_cz »

Zdravím, tak už mám 4 články 3.2V/40Ah a zapůjčil jsem si také Turnigy Accucel 6.
Všechny 4 články přišli od i4wifi s napětím 3.31V

Tzn. iniciační nabití udělám tak, že nastavím typ aku na LiFe, konečné napětí na 4V, nabíjecí proud 4A a pokud to dobře chápu, tak když nabíjím jeden článek, tak nepotřebuji mít paralelně připojený balancer, protože se o to postará Turnigy. (respektive připojení toho balaneceru by bylo kontraproduktivní, protože by při 3.6V už začal hnát proud do těch balančních odporů)
Ten balancer se tedy připojí až pro běžné používání, kdy budou tyto články v serii.

Je to tak správně?
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek