HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm
Reputace: 3

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rouchi »

Já jdu do vzducháče.... pro naše geologicný podmínky je to nejekonomičtější řešení... rozkopat zahradu si nenechám (navíc se tam pak nedá nic pěstovat, stromy atd...) a vrty jsou dost drahá a co sem tak četl, tak i nejméně doporučované řešení (pořípadně doporučené někde na horách) Každopádně pro můj dům mám počítanou návratnost cca 7 let.
Co se týče řešení FVE tak se mi to neustále moc a moc komplikuje...
1 - zatím je největší favorit na hybridní měnič InfiniSolar 10kW
2 - nejde použít (reps je to výslovně nedoporučeno) s amorfními panely, které jsem celou dobu počítal do realizace
3 - nechci stále upustit od 3 fází
4 - nejideálnější řešení se mi jeví jako měnič Struder, ale pro 3 Fázové provedení bych se se všemi serepetičkami bych byl na skoro půl míči tolik na to prostě nemam....
5 - při použití infinisolaru a polykrystalů by bylo nutné změnit sklon panelů na střeše = naprd výpočty atd aby mi to neclonilo a všechno sse nějak vešlo....

no a teď babo raď jakou cestou se vydat sakryš....
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od kodl69 »

prvně bych se mrknul na tohle, abys viděl, že nekecám, že v určitých případech je nejlevnější topení přímotopem:http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... i-tzb-info
Předpokládám, že dokážeš spočítat tepelnou ztrátu domu po zateplení, v zásadě stačí počítat rozdíl teplot 35st, k je uvedeno u oken i u polystyrenu a skelné vaty a jako odhad to stačí, tj např. 20m2 oken k=0,7 P=20*35*0,7=490W
zeď s 20cm polystyrenu cca k=0,2 např 200m2 tj 200*35*0,2= 1400W, nezateplená podlaha k=1, rozdíl teplot 20st., přidat plochu střechy (podkroví) a je to. k odhadu přidat cca 20 procent fóra na větrání, tepelný mosty a jiný nezahrnutý nedostatky. Zateplit je potřeba aspoň 80cm do země, jinak teplo prchá soklem přes nezateplenou podlahu hrozným způsobem. Předpokládám, že ti po zateplení vyjde tepelná ztráta max 4kW , pokud neobýváš nejaký southfork nebo nejaké nesmyslné přízemní obydlí s mnoha ochlazovanými plochami a proskleným úplně vším. Potom když zadáš elektřina přímotop, jsou celkové roční náklady (investice + provoz) nejnižší, a TČ vzduch/voda je skoro nejdražší, dražší je už jenom LTO. Není to propaganda, kamoš má domek cca 120m2 podlahy -přízemí+podkroví, a mocímermo chtěl plyn. topení - celkové náklady cca 200kKč, ale libuje si, že ročně protopí jem pár tisíc, ale kotel a rozvody mají konečnou životnost, to je do celkové ceny potřeba započítat.
V tomhle výpočtu vychází draho i dřevo, protože se počítá se zbudováním skladu paliva..
A poznámka: Čím je zařízení složitější, je větší pravděpodobnost, že se po**re.
Nejspolehlivější je oheň, možná ještě zavřenej v kamnech - používá se to snad už 0,5mil. let..
no to sem se zas rozepsal. :write:
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od brumlaj »

rouchi píše:Já jdu do vzducháče.... pro naše geologicný podmínky je to nejekonomičtější řešení... rozkopat zahradu si nenechám (navíc se tam pak nedá nic pěstovat, stromy atd...) a vrty jsou dost drahá a co sem tak četl, tak i nejméně doporučované řešení (pořípadně doporučené někde na horách)
Studnu na pozemku opravdu nemáš? Výhodou je stálý výkon bez ohledu na teplotu okolí a tedy není zapotřebí bivalentní zdroj
rouchi píše:3 - nechci stále upustit od 3 fází
Kvůli čemu? Kvůli dvěma spotřebičům? Frekvenční měniče Tvůj problém řeší. Mnohé TČ již měnič obsahují
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od jose »

Tahat ze studny 14 kW na vytápění domu? To by se snad všechna voda za chvilku vypařila :) Něco o studnách se píše tady: http://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/search?keyword=studna
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od brumlaj »

"Chtel bych se zeptat jake jsou zkusenosti s tepelnym cerpadlem spirala. Vlastnim studnu kde je cca 7 kubiku vody. Pritok vody do studny nebude zrovna velky.Ztrata domu ja 15 kW. "
"Pokud nemá studna dostatečný přítok, je potřebné zvolit jiný systém získávání tepla. Pro takto velký dům potřebujete cca 1 500 litrů za hodinu. "

Vypařila? vždyť se zase zasakuje o kousek vedle...... Nespotřebuje se ani kapka.........
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od jose »

Ještě jsem neviděl systém voda/voda v provozu, takže mi není jasné, jak se studna chová, pokud do ní někdo cpe chladicí výkon kolem 10 kW. Nezamrzne? Každopádně jestli nemá studna dostatečný přítok (správné pH, atd.), nelze systém voda/voda použít.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od brumlaj »

jose píše:Ještě jsem neviděl systém voda/voda v provozu, takže mi není jasné, jak se studna chová, pokud do ní někdo cpe chladicí výkon kolem 10 kW. Nezamrzne? Každopádně jestli nemá studna dostatečný přítok (správné pH, atd.), nelze systém voda/voda použít.
Souhlas, vydatnost studny musí být, o tom žádná. Ochlazení je takové, že nemrzne voda ani v čerpadle, teda používá se spád 10°C -> 0,5°C. No a v zasakovací studni je holt zima, ale mrznout tam z principu nemůže. A zase taková změna viskozity s teplotou u vody aby se zabránilo vsakování zase nebude. Voda není volej ;-) Mi se nejedná o to protlačit, jen mne zaráží že mnozí si ani neudělají předběžný hydrogeologický posudek za pár tisícikorun, který napoví zda pokračovat a že v případě úspěchu můžou mít celoročně COP=5 pro podlahovku a COP~3,6 pro radiátory...... U NED kopání studny smysl nedává, ale TZ=14kW už je dost na to aby se právě na bivalenci šetřilo ...... teda můj názor....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od ota »

TČ z vody mě zajímá.
Chápu správně, že beru-li teplo z vody musí být nějaký průtok, aby z toho nebyla kostka ledu?
Omlouvám se za naivní dotaz, ale pokud použiji jako zdroj tepla TČ bažinu (nezamrzající) u domu, kde kdysi bývala požární nádrž a protéká tudy potůček, bude to fungovat s rozumným COP?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od mopadzi »

bude, ale doporučil bych kolektor v zemi (bažině) ale tak aby nevyplaval. Dává se tak do 1,2m. Délka dle výkonu čerpadla
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od brumlaj »

ota píše:TČ z vody mě zajímá.
Chápu správně, že beru-li teplo z vody musí být nějaký průtok, aby z toho nebyla kostka ledu?
Omlouvám se za naivní dotaz, ale pokud použiji jako zdroj tepla TČ bažinu (nezamrzající) u domu, kde kdysi bývala požární nádrž a protéká tudy potůček, bude to fungovat s rozumným COP?
Možná by to chtělo oddělit do nového vlákna ať zde nezaneřáďujeme HFVE, ale krátce - potok může v zimě zamrznout. Voda z něj nebude mít tedy optimálních 7-10°C. Co tak vrznout do toho potoku teplotní čidlo na zimu? Já bych spíš hloubil studnu opodál. COP se zvedá teplotou vody na vstupu a průtokem. Při vodě +2°C nebude COP o mnoho lepší, než u TČ vzduch-voda. (ale nebude klesat se snižující se okolní teplotou, naopak, nebude se ani zvyšovat (za slunného dne má vzduch třeba větší teplotu, než +2°C).... Fyzika......
Tepelná čerpadla jsou v principu dnes stejná, jen každý tepelný zdroj má svá specifika......
mopadzi píše:bude, ale doporučil bych kolektor v zemi (bažině) ale tak aby nevyplaval. Dává se tak do 1,2m. Délka dle výkonu čerpadla
moc práce v ku..v.kých podmínkách, moc peněz, ale také řešení ;-) studna s dostatečným přítokem v dobré hloubce dost opodál aby se voda prostupem přes zeminu ohřála a výpusť do potůčku (dovolí-li to vodosprávní úřad - přecijen studna může čerpat spodní vodu, případně TČ tímto může zabraňovat zasakování) by bylo řekl bych řešení elegantnější.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm
Reputace: 3

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rouchi »

:-D to je fakt skoro na přejmenování tématu.. :D
šetření průzkumů atd sem tady provedl docela hodně... studnu mám ale né s dostatečným přítokem.beru z ní vodu na zásobení domu užitkovou vodou.
dům bude mít po zateplení tepelnou ztrátu 12kW (v nízkoenergetickém standardu - dům má zastavěnou plochu 190m2 ve dvou patrech dvě bytové jednotky celková podlahová čistě obydlených ploch je cca 250m + dalších cca 50m je dílna a technické místnosti...)
Při téhle ztrátě se už jednoznačně vyplácí čerpadlo za 250tis, než přímotopy, resp než jakýkoli jiný zdroj tepla. Rozvody topení jsou udělány v celém domě v mědi (ještě od předchozího majitele) a půl na půl staré litiňáky a novější deskáče...
takže já vyměním opravdu jenom ten zdroj a je vystaráno.
bydlím u Hradce králové, což je jedna z nejteplejších lokalit v ČR (samozřejmě zapoměntě na jižní moravu.. :D)
dnů kdy bude nějak hluboce pod nulu bude v příštích 20 letech maximálně nekolik desítek, takže vymýšlet něco složitějšího než vzducháč opravdu bylo po určitých zjištěních skoro bezpředmětné...
počítám, že se s celkovým COP budu držet mezi 2,5 - 3 což mi bude bohatě stačit..
navíc v zimě bývají velké mrazy doprovázeny jasným počasím což by právě měla vyvažovat fotovoltaika a s ní vyšší zisk zimní elektřiny zdarma.
Kdyby jsme se vrátili k té HFVE :-D jakou cestou bych se myslíte měl spíš myšlenkově vydat ? zapomenout na amorfy a jít do polykrystalů (na střehcu stínit nic nebude, ale musel bych udělat značně složitější konstrukce pro postavení panelů v lepším sklonu....)
nebo snad ještě rok dva počkat jak se trh vyvrbí, jeslti nepříjdou další nové, a lepší měniče, které si poradí i s poloostrovním režimem (ideálně na 3f) a amorgy - transformátorový hibridní měnič jsem snad nenašel...
jenom trochu nechápu proč beztransformátorový struder umí amorfy a beztransformátorový InfinySolar to neumí...
proč chci 3F je jednoduché.
příjde mi to v HFVE praktičtější hned ze několika důvodů:
1) nemusíte s enikde nijak s ničím mrcat co se připojení týče
2) jde rozumě rozhodit spotřebiče na jednotlivé fáze, tak aby nevyhazovali domácnost
3) pro dvě domácnosti a tepelné čerpadlo s příkonem 5kW mi prostě příjde jedna fáze fakt málo (resp musela by se pro stabilitu dimenzovat tak na 15-20kW
4) neztratím možnost připojovat "motorové" spotřebiče a zároveň by mohl přes ten 10kW infinity jet celý barák...

každopádně při použití poly dám jenom za panely o cca 50tis víc, takže budu muset možná o něco déle škudlit prašule....
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od kodl69 »

10kW třífáz je špatně, jak to chceš rovnoměrně rozdělit do těch tří fází? -dvě varný kovice, dvě myčky, dva boilery, dvě žehličky, a nikdo neví, jaká bude souslednost, 10kW to je 3,3kW na fázi, tj 14,3A při 230V, a to je sakra málo... (nevím jaká je přetížitelnost tohoto měniče). Takže vlastně bys potřeboval třífáz tak 20kW, nebo 12-15kW jednofáz... Jestli jste dvě samostatný domácnosti, tak nějaká domluva, že já teď zapnu pračku a ty si to kafe uvaříš za půl hodiny, až se ohřeje voda, je nereálná. Potom je volba Victron co umí přisosávat ze sítě, nebo více kusů Akspert 4kW 48V, a spojovat paralelně, a ty se při přetížení přepínají na síť, možná by mohl třeba přes noc být zapnutej jenom jeden, kvůli vlastní spotřebě. Pokud to vyhlídnutý čerpadlo má frekvenční měnič (reklamně nazývaný u klimatizací DC inverter) tak by mohlo být i jednofázový, příkon do 4kW a bez rozběhovýho rázu. - Zkušenost odjinud: známej koupil elektrocentrálu 6kW, 3f, na stavbu. Zedníci ho s tím vypakovali, že bourací kladivo, varná kovice, svářecí invertor nebo 230 flexa shazuje ten 3f 10A jistič co na tom je, a že nemůžou dělat. Tak to bez udání důvodu vyměnil za 4kW klasiku a ta zmákla celou stavbu. S měničem to bude to samý v bledě modrým, prostě 3f mají význam až cca od 50kW, kdy rovnoměrnost zatížení už je dána statisticky, množstvím spotřebičů a uživatelů, jinak je dycky problém s nerovnoměrností zatížení jednotlivých fází.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od ota »

Ze zacatku jsem taky chtel 3f.
Nebyly na nej ale finance, tak jsem se rozhodl jit cestou postupnych krou a zacit s 1f.
Ukazalo se ze 3f vlastne nepotrebuju a tech par dni v roce kdy jede cikularka nebo michacka hrave ukrmim z DS. Zbytek jede z baterie snad krome sporaku, coz neni zas tak vytizeny spotrebic.
3f hybrid 10kW nedava technicky smysl a ekonomicky uz vubec ne.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od mopadzi »

ota píše:Ze zacatku jsem taky chtel 3f.
Nebyly na nej ale finance, tak jsem se rozhodl jit cestou postupnych krou a zacit s 1f.
Ukazalo se ze 3f vlastne nepotrebuju a tech par dni v roce kdy jede cikularka nebo michacka hrave ukrmim z DS. Zbytek jede z baterie snad krome sporaku, coz neni zas tak vytizeny spotrebic.
3f hybrid 10kW nedava technicky smysl a ekonomicky uz vubec ne.
přesně. Navíc třeba Studer umí třeba 4kw z baterek a zbytek myslím do 7kw si veme v případě potřeby z DS
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od brumlaj »

A navíc lze na jednu fázi naskládat tuším (bez záruky) 3 měniče, které se spolu dohodnou. Což je výkonnový mazec. Více viz. Dreambox.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od dracekvo »

Stavět 3f v téhle cenové relaci jen pro to aby jsi neztratil možnost si občas pustit 3f motor je blbost. DS stejně budeš mít kvůli TČ tak mi uniká smysl.
Aby se ostrovní systém dal rozumně využívat tak musí bejt vyváženej. Počet panelů + baterie + měnič. Předimenzováním nebo poddimenzováním jednoho se z toho stává nepoužitelnej drahej bastl k vzteku. A nejhorší možnost je předimenzovat panely a poddimenzovat baterie a měnič.

A nevím jestli přechod mezi amorfem a poly bude tak drahej. Pokud počítám amorf 130Wp za 2 tis a poly 260Wp za 5 tis. Tak rozdíl při nákupu 8kWp je cca 30 tis. A těch 30 tis se klidně může ztratit v montážním materiálu a kabelech.
Navíc on amorf je tak trošku přeceňovanej že vyrábí i pod metrem sněhu.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od ota »

Ale to on pod sněhem vyrábí, ale ikdyby to byl trojnásobek proti poly, je to pořád tak málo, že je to vlastně úplně jedno. Poly dává prd a amorf 3 prdy :lol:
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
dzodzo
Příspěvky: 16
Registrován: pát pro 08, 2017 12:52 pm
Reputace: 2

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od dzodzo »

Zdravim, prepacte ze tu vyhrabavam kostlivcov zo skrine, ale vsimol som si tuto poznamku a v suvislosti s tym mi napada jedna otazka:
rva píše:Chystá se změna způsobu platby za dodávku energie, kde vzroste paušál za jistič. V průměru má dosahovat snad 70% platby. Pokud si ponecháte stejný tarif+jistič, může se stát, že ČEZu budete platit skoro stejně i po instalaci FV, která vám dodá přes polovinu roční spotřeby.
Ja som co sa tyka elektriky uplny lojza, takze mozno moja otazka nedava zmysel. Planujem zakupit hybridnu FVE s nizsim vykonom ako tu uvedenu, ale so zaloznou bateriou (2,4 alebo 4,8kWh podla penazi). Je v tomto pripade mozne ziskat nejaku zlavu na poplatku za istic? Ked by som mal system nastaveny tak, ze by nejake narazove odbery vykryval z baterie a tym teda nezatazoval nadmerne DS? Dakujem za info.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od youda »

Reálně lze docílit snížení poplatku za jistič (rezervovaný příkon) jediným způsobem a to výměnou jističe za slabší. Pokud by elektrárna skutečně dokázala vykrýt část vlastní spotřeby, určitě by šlo hodnotu jističe snížit. Problémem jsou topení, tepelná čerpadla, klimatizace atd. Bude-li součástí vaší FVE detailní monitoring, pak byste během prvního roku mohl sledovat, jak využíváte proudovou kapacitu hlavního jističe a podle toho se pak rozhodnout, jestli si můžete dovolit požádat o výměnu jističe za slabší (s menší stálou měsíční platbou).

Jinak k uvedení do obrazu o tom, jak je v ČR tvořena cena elektřiny, je dobrý například tento kalkulátor, který umí vygenerovat nejen detailní výpočty plateb, ale i pár grafů:
http://kalkulator.tzb-info.cz/cz/dodavk ... ke-energie
cenova struktura elektriny CZ.jpg
Právě na tomto grafu mi došlo, že ať člověk dělá co chce, systém je vymyšlen tak, aby z ovčana vždy dostal +- stejnou částku...tedy pokud ovčan nechce vodu na koupání ohřívat v hrnci na kamnech a svítit petrolejkou. Je úplně jedno, jakého dodavatele člověk zvolí - jak bude vypadat první polovina ceny si určuje stát, tedy ERÚ.

Ještě pro zasmání, zde je článek z nedávné doby o zvýšení stálých plateb: http://oenergetice.cz/elektrina/nova-ta ... e-jistice/

Cituji:
Výrobci elektřiny neplatí regulované ceny za dodávku elektřiny do elektrizační soustavy, tedy neplatí za rezervovaný výkon. Naopak platí za hodnotu rezervovaného příkonu, který se (na požádání výrobce) může snížit o hodnotu příkonu pro vlastní spotřebu. Dovolené snížení příkonu se u jednotlivých technologií liší:
0,01 % z instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren na hladinách velmi vysokého a vysokého napětí a 0 % na hladině nízkého napětí,
1 % z instalovaného výkonu vodních a větrných elektráren,
5 % z instalovaného výkonu plynových elektráren (paroplynové a spalovací, mimo bioplyn),
6 % z instalovaného výkonu jaderných elektráren,
10 % z instalovaného výkonu výroben ostatních typů.


Jinými slovy, s FVE máte nárok na 0% slevu. Ovšem pokud by se vám povedlo na dvorku rozjet vlastní Temelín, dosáhnete až na 6%.

A do budoucna to bude jenom horší. Čím více začnou lidé šetřit elektřinou, tím více se budou zvětšovat paušály. V minulosti se to samé stalo s cenou vody - obecní vodovody se prodaly zahraničním majitelům a ti obratem zvedli cenu za m3. Lidé začali šetřit a šup - cena za m3 se opět zvedla. Za posledních 20 let se tak cena vody postupně zvedla snad o 1000% :o (možná kecám, nutno ověřit...)

Z dlouhodobého hlediska prostě existuje jediná možná cesta - odpojit se od systému. :celebrate1:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dzodzo
Příspěvky: 16
Registrován: pát pro 08, 2017 12:52 pm
Reputace: 2

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od dzodzo »

pozeram na fakturu a tam mam uvedene Jistic (A) 3x25, znamena to 3-faze po 25A? nechcel by som prave toto menit, lebo do buducna planujem elektromobil a na 3 fazach sa to asi nabije rychlejsie ako z beznej zasuvky
ja som prave zil v blahovej predstave, ze tym, ze budem mat vlastny zdroj energie a aj uloziste energie, tak jednak nepotrebujem od DS tak velky rezervovany prikon, lebo si to mozem vykryt sam a navyse este mozem fungovat ako stabilizacna zlozka sustavy, kedy by mi mohli nejaku prebytocnu kapacitu poslat do baterii :)

s tou vodou to nie je uplne take ciernobiele, dlhe roky bola cena vody dotovana socialistickym statom a plytvalo sa nou, ludia si neuvedomuju aka je to vzacna surovina, lebo u nas jej je dostatok, ale to neznamena ze by sme s nou nemali setrit, ja tiez nadavam na kazdorocne nedoplatky, ale tu vysoku cenu si viem odovodnit

odpojit sa od systemu vyzaduje velku sebadisciplinu a pevnu volu a to mne tak akosi chyba, aj ked minimalne off-grid elektrina by bola fajn, mam taku viziu ze kombinacia solarov a veternikov, lebo tuto na juh od brna je relativne dost slnecnych dni a naopak aj dost veternych dni, kedze tu nie su skoro ziadne lesy a na poliach silno prefukuje, ale vsetko je to iba o peniazoch, takze aby siel clovek off-grid, tak prvne musi byt chvilu on-grid :D

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek