Instalace FV panelu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm
Reputace: 0

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od cikas »

Zdravím, tak mám 12 panelu na střeše. dal jsem je do dvou řad po šesti metrech. Stálo mě to víkend práce.
4 hliníkové profily(6m). 28 nerez háků vlastní výroby z 3mm silného nastříhaného nerez plechu. Celkem stála konstrukce 4800 korun českých. Teď začnu řešit zapojení.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od rob.brno »

Jedna realizační otázka.
KDyž jsou krokve do vrtule, tak konce háků netvoří rovinu, jsou mírně zešikma.

Je třeba háky nějak vypodkládat, aby byla rovina nebo se na to vyprdnout a na silu k tomu přitáhnout solární profil, třeba se to poddá?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od ota »

Jednoduchý a levný zdroj střešních háků je podpěra pod tašky pro hromosvody.
http://www.bydleniazahrada.cz/obchod/el ... -11c-fe-zn
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od rob.brno »

ota píše:Jednoduchý a levný zdroj střešních háků je podpěra pod tašky pro hromosvody.
http://www.bydleniazahrada.cz/obchod/el ... -11c-fe-zn
Tohle to se podle mě vůbec pro naše účely nedá použít:
1. opírá se to o tašky
2. pokud foukne vítr bude celá konstrukce lítat
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od ota »

Drří mi na tom konstrukce 4 x 230Wp celé jaro, léto i podzim. Mám ale nepříjemný pocit, že ta bouře, co příjde v pátek je prověří.
To že leží na tašce snad nevadí. Na tašce musí ležet hák tak jako tak a nemůže jí to vadit, obzvláště když je betonová.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Reputace: 12
Bydliště: Kvasice

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od jose »

Nechtěl bych se dočkat toho, že mi odletí panely v hodnotě mnoha tisíc kaček jen proto, že jsem šetřil a upevnil je na tenký hák, určený k nesení tenkého drátu hromosvodu. Nosná konstrukce musí být pevná a to nejen jednu sezónu, ale desítky let.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od rob.brno »

ota píše:To že leží na tašce snad nevadí. Na tašce musí ležet hák tak jako tak a nemůže jí to vadit, obzvláště když je betonová.
Správný hák se tašky vůbec nedotýká, je kotven přes kontralat ke krokvi. Pokud se dostane "vitr" pod konstrukci celé to může uletět nebo se min. posunout. Ty hromosvodní "háčky" mám já např. na střeše přišroubované malým šroubkem - drží to vlastně jen vlastní vahou.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od ota »

Jasně, dík za upřesnění. Člověk se pořád učí. Ten můj systém je stejně spíš na hraní než na desetiletí nepřerušovaného provozu. A mít to perfektní od začátku by mě nebavilo...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od honzasl »

Oživím staré téma:

Dělám novou střechu, eternit Dacora bude krytina. Plánuju FVE a potřeboval bych poradit, zda při rekonstrukci střechy nějak připravit háky pod šablony, nebo to nechat plavat a v okamžiku instalace použít šroubo-vruty s těsněním, které se prošroubují skrz krytinu.

Zatím se mi nikde nepodařilo najít háky, které by se instalovaly pod šablony podobně jako pod tašky, prodejci kotevního-FVE materiálu mi doporučují použít šroubovruty. Způsob montáže, který představuji jako ideální je podobný kotvení sněhových háků, jenže ty jsou velmi tenké, na rozdíl od háků pro FVE.

Nerad bych přišel o záruku na střešní krytinu, rád bych použil nějaké profi řešení.

Díky za rady.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od Kostěj »

honzasl píše: eternit Dacora ... plánuju FVE ...nerad bych přišel o záruku na krytinu...
Napište výrobci a nechte si montáž schválit. Rozhodně bude dobré napsat, že zvažujete jejich krytinu, ale jen pod podmínkou, že je montáž FVE možná. Eternit se pokládá těsně na sebe, pokud by byl mezi šablonami plocháč háku, pak při šlápnutí na šablonu může šablona prasknout. Také silný vítr může zafoukat vodu pod eternit (zvláště při menším sklonu). Myslím si, že šrouby skrz šablonu až do krokve + nějaké utěsnění průchodu je nejlepší řešení.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od honzasl »

Ok, potřeboval jsem si jen doověřit nasbíraná fakta - všichni oslovení prodejci háků se shodli na tomtéž. Krytina je vybraná, není co řešit (ta je jistá, FVE stále jen sen). O to jednodušší to budou mít pokrývači, budou řešit pouze průchod pro kabely.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od gupa »

Eternit je nejlepší u pletiva proti prolézání pýru od souseda a na malé dekorativní vertikálně směrované plochy. Na střeše to bylo a nikdy více.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od honzasl »

Co bylo za problém s eternitem?
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od kodl69 »

pokud vím, tak výměna prasklé eternitové šablony je dost šílená záležitost, navíc je třeba podbytí celé plochy, a eternitový vlnovky jsou za pár let popraskaný, tohle, onduline a "kanadský" šindele považuju za dočasný, nouzový krytiny.
To už jsou lepší polský "blachodachóvky" než eternit, když se dobře přibijí, aby je nevzal vítr, budou výrazně spolehlivější.
A navíc všechno ostatní se dává na latě, je snadná konstrukce větrané mezery pod taškami, u eternit. šablon je zateplení podkroví bez kondenzace trochu problém, dost narůstá tloušťka střešního pláště. U tašek a plechu stačí fólie, kontralatě, latě a větrací tašky a pásy u hřebene, eternit šablony - větrací mezera musí být pod bedněním, měla by tam být další paropropustná fólie a větrání sem zatím viděl jenom ve štítech, v horní části střechy nikdy....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od gupa »

Eternit je nanic, má malý přesah a zatéká když je malý spád, tak potřebuje větší sklon střechy, nedá se poněm chodit a když se má nějaká tabule vyměnit, tak odborný porod. Já si pamatuji i ty speciální drátové hřebíky které nejdou jen tak lehce přibít a normální lepeňáky se nesměly používat právě kvůli praskání když nato lehl přebas sníh. Je nanic. Nejlepší je na chůzi betonka co se dávala na okály tuším z Hodonína. Mám ji, trochu zarostla a je sní normální práce. I dnešní pálená francouzká nebo brněnka slišaví zbělne po cihlokazu a za chvíly je poní jak se začne rozpadat.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od brumlaj »

gupa píše: I dnešní pálená francouzká nebo brněnka slišaví zbělne po cihlokazu a za chvíly je poní jak se začne rozpadat.
Co to je cihlokaz? Mám zkušenost pouze s francouzskou sto let starou a pravda bude zapotřebí mnohé vyměnit. Ale jinak celkem spokojenost. Delší životnost má snad jen štípaná břidlice. Beton kolem kterého chodím se rozpadá až na první vrstvu armování, což mi nepřipadá jako ideální materiál při změnách teplot....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od gupa »

Cihlokaz je bílý povrch, který roste kvůli soli a různým špatným vlastnostem cihlové hliny. Betonka je křidlice, která se normálně uvibruje ve formě jak dlažební kostka a když se udělá dobře, vydrží. Co vím, armování nemá.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od kodl69 »

taky sem betonku s armováním nikdy neviděl, ale kdoví co z té tašky vystupuje. Od pokrývačů na pálenou tašku taky neslyším chválu, ale jde o krajový zvyklosti, u nás eternit nikde není, na severní moravě běžně. Beton je dnes asi nejlepší řešení, a ti, co tvrdí že je těžkej, tak musí bydlet v africe, protože sníh je mnohem těžší. Dokonce není obvykle betonka těžší než pálená, protože má větší formát, takže na m2 je to skoro to samý. Doufám že 25 let starou dvoudrážkovku na mé střeše nebudu muset za mýho života řešit, a co bude potom, je mi fakt jedno. Na severní straně jsou na tom mechy a lišejníky, na jihu jenom konstrukce na panely :lol: . Spíš mi vadí, že co mám hromosvod, tak neněm sedí nějakej pták a se*e mi na střechu - ledek a spol asi není pro krytinu to nejlepší.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od hurvayz »

Jestli chces tak na toho ptáka Ti půjčím brokovnici.. :)
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od honzasl »

Moje střecha je rekonstrukce, takže se výběr omezuje na krytiny, které jsou podobné té, která tam byla - azbestový eternit. Mimochodem, v roce 69 na tu střechu přišel už jako použitý z bourané chalupy v Sudetech.

Takže když vyloučíme tašky a různé asfaltové šindelonáhrady, zbýva eternit, nebo plech. Když vyloučíme recyklované pneumatiky, zbyde buď pravý eternit z Němec, nebo ten plech. Vzhledem k členitosti střechy vychází plech dosti nehospodárně. A v neposlední řadě, na daný typ domu prostě eternit patří :)

Bednění: na hmotu vychází latě vs. bednění skoro podobně.

Zateplení: bude nadkrokevní, jako parozábrana budou sloužit asfaltové natavené pásy, nikoli choulostivá parofolie.

Výměny a opravy eternitu: pokrývači to dělávají docela běžně, o žádných problémech jsem neslyšel. I samodomo to jde.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek