Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Odpovědět
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od rva »

Řeším následující problém: Jak zabránit přetěžování měniče. Výstup z měniče je rozveden po domě. Uživatelé si zapínají různé spotřebiče. Pokud běží třeba varná deska (2kW) a někdo si zapne rychlovarnou konvici (3kW), měnič bude přetížen a dle nastavení se buď vypne (a spolu s ním i všechny spotřebiče) a po chvíli automaticky zapne, nebo se přepne na DS. Ani jedno se mi nelíbí. Třeba topnou spirálu spínám přes stykač, který je sepnut pouze pokud výstup z měniče nepřekročí 4kW. Ostatní spotřebiče bych taky klidně spínal přes stykače, ale jednak mi scházejí dráty a ani nevím, které spotřebiče (třeba i některé, které zatím nemám) bude vhodné regulovat.
Napadlo mě řešit to takto: u měniče budu měřit proud na výstupu a pokud bude hrozit přetížení, BEZDRÁTOVĚ vypnu některou zásuvku (nebo zásuvky). Nebude-li to stačit, vypnu další. Pokud se zatížení sníží, zásuvky zase zapnu.
Našel jsem něco na http://www.aliexpress.com/store/product ... 86224.html
u kterého bych rozdělal vypínač a napojil na něj rozpojovací kontakt z mé detekce přetížení. Přijímač bych musel dobastlit asi do nějaké prodlužky a přes tu napájet vypínatelný spotřebič. Lepší by bylo mít nějakou RF spínanou zásuvku, kterou bych strčil do standardní zásuvky a přes ní bych napojil rychlovarku. Ale nic jsem nenašel. A když našel, tak s "klasickým" dálkovým ovladačem.
Řešil to taky někdo?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od kybos »

Řešil jsem to použitím výkonnějšího střídače. Jinou koncepci, která by nevedla k omezení uživatelského komfortu jsem nenašel. Přednostní relé by sice bylo možno použít, ale přece nebudu čekat na ohřátí vody v pračce, abych si mohl ohřát vodu na šálek nápoje. První krok, který jsem udělal, byla výměna rychlovarných konvic (2,2kW) za "pomalovarné" a menší s nižším příkonem (700W). To mi poměrně výrazně pomohlo snížit soudobý příkon při velmi mírném omezení komfortu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od rva »

Moje pračka je ještě dostatečně hloupá, takže tady by čekala ona, až si vodu uvařím a pak pokračovala tam, kde jsem jí utnul.
U sklokeramické desky má plotýnka 2.5kW, ale jak je dnes běžné, chvíli běží na 100% a chvíli na nulu, tak by se klidně prostřídala i s konvicí 3kW. Se spirálou v boileru mně to funguje dobře - zapne se jiný velký spotřebič, měnič 2x pípne a odpadne stykač spirály. Zatížení pomine a stykač opět sepne.
Na detekci přetížení mám HJ306 - http://shop.fenixgroup.cz/z1972-bmr-hj-306 zbyl z nerealizovaného projektu a několik let jsem nenacházel využití.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od kybos »

Vzhledem k tomu, že dosud používám olověné akumulátory, mám poněkud jednodušší situaci při řízení boilerů a ostatních vytěžovacích spotřebičů než uživatelé lithiových akumulátorů. Při větším zatížení napětí na akumulátorech významně klesne, což funguje jako signál pro odpojení vytěžovacích spotřebičů a zároveň se tak vyrovnává odběrový diagram. Tento pokles napětí tak výrazně redukuje množství příležitostí k přetížení střídače. To tak nastává výhradně jen při neúměrných požadavcích obsluhy na počet soudobě spuštěných prioritních spotřebičů. Pokud je to chápáno jako diskomfort, nezbývá než zvýšit výkon střídače. Vždy je to o kompromisu. Vím, že když mám jen 6 kW střídač, tak si prostě nemohu dovolit najednou sušit nádobí v myčce (3kW), smažit hranolky ve fritéze (2 kW) a k tomu připravovat maso na grilu (2,4 kW) nebo péct buchtu v troubě (2,4 kW). Kompletní sada spotřebičů se 100% soudobostí se mi nevejde ani do 3x25A distribuční sítě a nebudu si proto pořizovat silnější přípojku.
Za cenu odlehčovače zátěže si mohu pořídit o stupeň výkonnější střídač a hned jsem na tom s komfortem o jednu úroveň výš.
Naposledy upravil(a) kybos dne ned kvě 17, 2015 10:51 pm, celkem upraveno 1 x.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od hurvayz »

Ještě bych dodal, že je potřeba mít kromě dostatečně dimenzovanému měniči dostatečně dimenzovanou manželku(přítelkyni), která to pochopí...
:D
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od kybos »

V době vysoké spotřeby je lepší partnerku ušetřit složitých výpočtů aktuálních výkonových nároků systému a chopit se díla samostatně, neboť i já mám vyzkoušeno, že partnerka je schopna přetížit i distribuční síť.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od fugas »

Ta moje ctí jednoduché pravidlo,dávno zavedené 10A jističem z dob,kdy o myčce,nebo konvici neměl nikdo ani tušení.Takže má zažité nezapínat víc než jen jeden žravý spotřebič.Tím spíše uvítala,že pokud je to bezpodmínečně nutné,může jet myčka z ostrova a třeba pračka z DS,tudíš současně a smířila se se sekáním šliců na kabely a zásuvky :mrgreen:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od kodl69 »

zajímavá poznámka, co ještě musím přidat k automatizaci. Plánoval jsem pouze ovládání podle SOC.. Otázka jak vyhodnotit zvýšené zatížení, jestli poklesem napětí, změnou směru proudu bateríí, dle impulsů z elektroměru a nebo až zvukovým signálem přetížení z měniče..
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od vata »

kodl69 píše:zajímavá poznámka, co ještě musím přidat k automatizaci. Plánoval jsem pouze ovládání podle SOC.. Otázka jak vyhodnotit zvýšené zatížení, jestli poklesem napětí, změnou směru proudu bateríí, dle impulsů z elektroměru a nebo až zvukovým signálem přetížení z měniče..
jj, taky k tomu mířím. V aktuální verzi VALCu před zapnutím čerpadla (nejžravější spotřebič) a během čerpání kontroluju proud měniče (na DC straně) a číhám na přetížení. Funkce se osvědčila a chci ji časem rozšířit i na běžný provoz. SDS je sice pomalé (200ms měřící cyklus), ale mělo by zabrat dřív než se vypne měnič při přetížení, alespoň při normálním přetížení. No a samosebou vedle toho běží nezávisle ochrana baterie podle napětí i SOC.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Axa
Příspěvky: 185
Registrován: čtv srp 23, 2012 10:34 am
Reputace: 6
Lokalita: Zásmuky
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1080
Kapacita baterie [kWh]: 1,7
Bydliště: Na okraji malé vesnice kousek od Kolína

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od Axa »

Omlouvám se četl jsem jen otázku, reakce toliko zběžně. Řešil jsem to samé a bohatství nemaje vyřešil. A jinak než nákupem výkonnějšího měniče. Uvažoval jsem tak, že lepší je přetížení předejít tím, že mu zamezím vzniknout. Třemi relátky. Sepne-li čerpadlo odpojí mi tlakový spínač přes relé ledničku. Sepne-li mi při přebytku bojler odpojí mi lednici i čerpadlo. Bojler se zas odpojí časovým relátkem cca po 2-3 minutách případně při poklesu napětí modulem vlastní konstrukce, vVlastně taky chytrým relátkem, které bojler i zapíná. Relé jako taková jsou pochopitelně z Aliexpressu po dolaru .. :) Jediné co řeším je žárovka v lednici, která prostě občas nesvítí, což je v případě, že zrovna jede čerpadlo, či bojler velmi výrazné omezení uživatelského komfortu, které pociťuji zejména ve chvíli, kdy jdu pro lahváče. Pračka jinak stále na agregát. Po odpálení dvou programátorů Whirpool jsem tuto vyhodil a nahradil výdobytkem moderní domy. Tatramatkou mini z roku 1989 ve které jsem vyměnil topnou spirálu za slabší. Od té doby jedem bez problému.... Tedy krom současného s baterkami.
UŽ sice NEMÁM OSTROVNÍ ELEKTRÁRNU. Ale od 6. 6. 2023 začínám zase kout pikle.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od PavelR »

Sveho casu jsem resil automaticke prepinani site i pri pretizeni menice. V te dobe to byl 2500W HF. Detekce pretizeni resena 16A proudovym rele. V kombinaci s casovym rele to prepinalo na sit.
Stejne tak jsem resil prebytky. Pokud nebyl odber domu xxxW mohly prebytky do bojleru. Pokud se odber domu zvysil dalsi proudove rele odpinalo bojler.
Fungovalo to naprosto spolehlive a od instalace tohoto principu jsem jiz nikdy neshodil menic.

Pote jsem to cele zjednodusil novym menicem a od te doby jedu pouze na 8kw PJ a zatim jsem jej shodil asi dvakrat za rok a pul.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od kodl69 »

tak to ta paní co sem mnou bydlí je lepší, ta už to taky dvakrát dokázala, ale už si dává bacha. Průtokáč 3,5kW + ohřev pračky a zrovna k tomu start ledničky je celkem dost. Škoda že ten průtokáč nedokážu nějak jednoduše odpojit, když se jede na měnič, protože je na stejným okruhu jako sporák...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Reputace: 5
Bydliště: Jizni Cechy

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od RadekS »

fugas píše:Ta moje ctí jednoduché pravidlo,dávno zavedené 10A jističem z dob,kdy o myčce,nebo konvici neměl nikdo ani tušení.Takže má zažité nezapínat víc než jen jeden žravý spotřebič.Tím spíše uvítala,že pokud je to bezpodmínečně nutné,může jet myčka z ostrova a třeba pračka z DS,tudíš současně a smířila se se sekáním šliců na kabely a zásuvky :mrgreen:
Měl jsem ten samý problém.Prozatím bydlíme ve staré zástavbě ,třetí patro bez výtahu - to je jako v paneláku páté patro a ve sklepě hlavní rozvod pro celý dům s jističi pro každou domácnost 20A.Řeknu vám,to jsem se naběhal.Souběh myčka,mikrovlnka a bojler nebo cokoli jiného se mi staraly o dobrou fyzickou kondici.Přitom řešení bylo tak jednoduché,stačilo povyměňovat jističe za slabší a poučit rodinu (složitější) o souběhu spotřebičů.Manželka nejdříve trochu brblala,ale poté,co se také v době mé nepřítomnosti musela proběhnou do sklepa,s výměnou souhlasila.Takže dneska,když náhodou někdo zapomene,tak to udělá jen klap,klap na jističích v bytě,ty se nahodí a jede se dál. :D
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od rva »

No jak se bude zvyšovat paušál za jistič, tak mnozí budou chtít snížit jeho velikost a pak se může hodit nějaké inteligentní řízení spotřebičů. Zatím bastlím nějakou skládanku, kde bezdrátově přes RF vysílač se bude vhodný spotřebič při přetížení odpojovat, ale už teď vím, že to není správná cesta. Líbí se mi použít wifi moduly s esp8226 (3$), které by byly součástí vytipovaných spotřebičů a na kterých by byly v konfiguraci zapsány informace o spotřebiči - například u spirály boileru na likvidace přebytků může být 1. příkon, 2. lze libovolně zapínat a vypínat, 3. zapnout pouze při přebytku. U bazénového čerpadla 1. příkon, 2. lze libovolně zapínat a vypínat, 3. denně potřebuje běžet 3 hodiny. A třeba u klimatizace 1. příkon, 2. Interval zapínání a vypínání nesmí být kratší než jedna hodina, 3. Zapnout při přebytcích a je-li teplota v místnosti vyšší než 25 st.C.
Komunikovalo by s nimi třeba Arduino a optimalizovalo by jejich provoz. Bohužel není čas a i to myšlení už za moc nestojí. Přece jen je to trochu jiné, než zapojení s elektronkami, na kterých jsem začínal s elektrikou.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od kodl69 »

ty wifi moduly právě testuju a de z toho strach... za 70Kč wifi forever... To bude fakt za chvilku wifi i v žehličce. Ještě je jedna možnost, a to 1-wire sběrnice, pokud se tam podaří dostat nějaká dráty (volný pár na UTP, telefonní kabel....) aspoň to není wifi... Prostě je to o tzv inteligentní domácnosti, ale ne z pohledu komfortu, ale spotřeby. Možná by bylo nejjednodušší použít nějaký hotový systém pro inteligentní domy, jenom doladit ovládání podle příkonu - výkonu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Automatické odpojení spotřebiče při přetížení měniče

Příspěvek od tomas »

V letáku Lidlu jsou nějaké wifi zásuvky za 699Kč ovládané pomocí chytrých telefonů atd....
http://www.lidl.cz/cs/nabidka.htm?actio ... l&id=31532

Hodilo by se mi něco podobného co by zvládlo regulovat "plynule" tedy PWM, ale nevím jak rychle by ta wifi zásuvka zvládla vypínat a zapínat. A navíc tam může být mechanické relé.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek