Ostrov Buš 1,2kWp

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Reputace: 2
Bydliště: okolí Kladna

Re: Ostrov Buš 1,2kWp

Příspěvek od mart.fish »

Jo, tak v tom případě bych to stále rád udržel u pojmu koníček a začnu šilhat po Axpertu.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Reputace: 5
Bydliště: Jizni Cechy

Re: Ostrov Buš 1,2kWp

Příspěvek od RadekS »

ota píše:Axpert navíc má mnoho variant nastavení.
Lze zakázat dobíjení z DS a dobíjet pouze z FV nebo třeba lze nastavit, že pokud není dostatek energie z FV, přepíná se na bypass nebo pracuje v bypassu jako UPSka a čeká na výpadek, kdy se přepne na baterie.

Těch variant je cca 9.
Jediné co neumí je to, že pokud je přetížen, přepne na bypass na síť a nebere žádnou energii z FV ani s baterií.
Maximální proud, který jsem viděl na displeji byl 99A z baterií a 59A FV nabíjení.
U FV regulátoru je dobrá vlastnost, že pokud je v MPPT bodě proud vyšší než 60A (což je limit regulátoru) "ujede" regulátor mimo napětí MPPT z FV směrem nahoru, čímž ses sníží účinnost a tedy i proud. Nedojde k výpadu na přetížení regulátoru.
Tak,tak,svatá pravda.Mám k možnostem Axperta "trochu" předimenzované FV pole (cca 5kWp- zdůvodu zajištění zimní soběstačnosti).Při překročení maximálního proudu vzorně posunuje mppt bod směrem nahoru.Jednou jsem zahlídl při ostrém přechodu mraku a plného slunce špičku cca 72A ,ale během pár vteřin to bez újmy ukočíroval na nastavených 60A.
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Reputace: 2
Bydliště: okolí Kladna

Re: Ostrov Buš 1,2kWp

Příspěvek od mart.fish »

Tak zase trošku otevřu téma na můj ostrov. Trošku se mi to tady začíná rozrůstat a aby to dostalo nějakou tu myšlenku, tak bych potřeboval pomoc s jištěním.
Mám 4* 300Wp na střeše, 4* 300Wp v kulně(na jaře přijdou na střechu), měnič od Schneideru a chtěl bych pořídit regulátor také od Schneideru, protože Epsolar tomu nestačí. Baterie NiCd 24V/500Ah. Z prozatimního místa to vše stěhuju do přízemí a také blíž k hlavnímu rozvaděči. A tady v tomto místě mi trochu dochází fantazie a nevím, jak dostat elektriku za střechy. Mám zapojené dva stringy po dvou panelech a rád bych to dodržel i na druhé polovině střechy. Ale nechce se mi tahat ze střechy dolů 8 kabelů. Nedalo by se to nějak šikovně propojit na střeše? Všechny 4 stingy jsou na stejnou stranu a nic je nestíní.
A pak jak to jistit dole? Čtyři odpínače v případě separátního svodu? A co další ochrany? Musím vedle měniče stejně udělat box na velký vypínač pro rozvod baterií. Předem díky za rady
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrov Buš 1,2kWp

Příspěvek od rva »

Svody je možné pospojovat klidně už na střeše a dál vést příslušně (více) dimenzovaným kabelem. Ale může být příjemné vést jednotlivé stringy dolů k odpínačům, třeba jen kvůli tomu, že si můžeš pomocí klešťáku ověřit, že všechny stringy pracují stejně. Někdo má ochranu před bleskem, já taky, ale nevím, jestli to má cenu. Pak to chce odpínač/jistič mezi regulátor a baterie (já tam mám DC jistič). Jednak pokud budeš chtít něco dělat s regulátorem - třeba ho restartovat - tak je lepší tam ten vypínač mít. A jistič mezi baterií a měničem.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ostrov Buš 1,2kWp

Příspěvek od rottenkiwi »

DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Reputace: 2
Bydliště: okolí Kladna

Re: Ostrov Buš 1,2kWp

Příspěvek od mart.fish »

Prozatím jsem to měl jištěné dvěma jističema mezi panelama a regulátorem. Regulátor a měnič jištěnej zvlášť u baterek a samozřejmě AC větve jištěné okolo měniče. Tak by to snad šlo i do budoucna, ne?
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Reputace: 2
Bydliště: okolí Kladna

Re: Ostrov Buš 1,2kWp

Příspěvek od mart.fish »

Moc se mi líbí ten pákový vypínač DC větve. Nu a kdo z vás má "birdhouse" :-) Nějaké to vnější odpínání by možná také nebylo od věci.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrov Buš 1,2kWp

Příspěvek od kodl69 »

já můžu odpojit relátka u panelů přes web rozhraní, takže stačí esp8266 s kouskem programu a tlačítko, a může to být bezdrátový, pokud by nevadila prodleva při vypnutí cca 5-10s než se esp připojí k wifi a pošle http get. Pojistky u baterek ale takhle nevypnu, jenom bych případně mohl měnič a dc spotřebu - zakomponuju do automatizace, dobrej podnět. Na pojistkách mám trvale nasazenou žehličku, takže ručně není problém.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek