permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovice

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od kybos »

Dnes u nás foukalo tak, že to stačilo na nominální výkon i s rezervou. Na stožáru jsem naměřil průměr 50 km/h. Ale takových dnů s čerstvým povětřím je u nás jen pár do roka.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

Dekuji za projevenou prizen.
V jakem casovem rozmezi byste chteli akci-nebo jeji casti- realizovat?
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

kybos píše:Dnes u nás foukalo tak, že to stačilo na nominální výkon i s rezervou. Na stožáru jsem naměřil průměr 50 km/h. Ale takových dnů s čerstvým povětřím je u nás jen pár do roka.
Kde to tak pekne foukalo?
U nas jen podprumer:
EasyWeather vitr dnes.jpg
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
seva
Příspěvky: 33
Registrován: čtv čer 04, 2015 9:09 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od seva »

dekuji za zajem o nas projekt.protoze jsme se rozhodli a na miste realizace bydlime radi by jsme zacali. dum je na samote kde nikdy el. nebyla. kde by jste zacal. u nas fouka taky dost uz od obeda
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

Posilal jsem PM.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od kybos »

petrs píše:
Kde to tak pekne foukalo?
Na úpatí Jeseníků.
Aktuální povětří
Aktuální povětří
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

Aaa,upati Jeseniku.
Tam jsem taky nebyl.. :D
Ale fouka tam pekne,pomalu aby clovek hledal brzdu.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od kybos »

15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od fugas »

petrs píše:
fugas píše:Také bych rád větrník..
vitr 1 004.JPG
Napodobne,clovek musi mit nejakou zabavu...Obcas chvili posedim a sleduji,jak se toci,pak zase netoci,kdyz prejde vitr :)
vitr 1 003.JPG
fugas píše:...Vyrábím,ale času je málo.Každopádně mě žene záliba v těchhle točivých strojích.O zajímavém větru se dá mluvit tak dva měsíce v roce.A to je návratnost dlouhá i pro želvu,jak napsal pan Ježík ve výše vloženém dokumentu...
Výhodou je,že fouká v zimě,když nesvítí.
Na obrazku je nejjednodussi reseni-stejnosmerny motor 750W,48V pri 1200 ot/min,prumer rotoru cca 215 cm,2 vodice bez sberacich krouzku,nezamotavaji se -priblizne 1xza 14 dnu pootocim ,pokud je treba,vetrnik do vhodneho smeru.
Pokud by se nasel zrucny zajemce o kusy,ktere mne zbyly z davnych dob-motory,vrtulove stredy a vrtulove listy-jsem ochoten se s nim podelit o zkusenosti a zbyvajici dily odprodat.Navratnost by se v tomto pripade-podminkou je misto se skutecne dobrymi vetrnymi parametry-stala velmi zajimavou.
Sam bydlim v miste vetrne prumernem az podprumernem a dalsi investice pro me po strance navratnosti nemaji smysl.
Pěkný parčík :yes:
Já mám v plánu něco menšího.VAWT maximálně do metru a půl průměru.Nemám místo na stožár,takže se budu muset spokojit s umítěním na střechu.Máš nějaké údaje o výkonu ve svých podmínkách?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

Misto,kde bydlim,je otevrene pro vitr pouze z jihovychodniho smeru-stoupajici udoli.Ostatni smery jsou blokovany vrcholy kopcu ve vzdalenosti cca 300-500 m.Je propastny rozdil mezi vetrem z jihovychodu a zvirenymi proudy vzduchu z jinych smeru,u vsech totiz nameri anemometr napr.5m/s,jeho miskovitym lopatkam je vpodstate jedno,je-li proudeni vzduchu laminarni nebo turbulentni.Rozdil ve vykonu pri takoveto sile vetru,prichazejiciho z ruznych smeru je u vetrniku nekolikanasobny ,zatimco se ve zvirenem proudu vetrniky jen neochotne roztaci,stejna uroven vetru z jihovychodniho smeru je dostane do vysokych otacek.Jestlize mate podobne podminky a v okoli vysoke budovy,stromy anebo jine prekazky,ktere dokazou proud vzduchu rozbit,bude dosazeny vykon pouze zlomkem teoretickeho.
Presne mereni je prozatim ve vyvoji,dosazene zaznamenane maximum u vetsi vrtule cca 0,5 kW,nezaznamenane odhadnu pres 1 kW-rano jsem zjistil,ze se pri nocnich poryvech roztekla nejenom plastova cast prepalene automobilove pojistky,ale odtekl i cin,kterym byla provizorne pripajena... :D
Mensi vrtule cca 150 cm prozatim kolem 300 W,uzitecny prumerny prinos celku- odhadem desitky Wattu za hodinu.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od fugas »

Já mohu s trochou dobré vůle mluvit o otevřeném prostransví ze všech stran.Tak jako tak tu ale fouká jen ze západu nebo jihozápadu.O 500W se mi ani nesní,to by úplně stačilo jako maximum.Co ti tedy zbylo za díly? ;)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od KUTIL »

AKO VYBRAŤ TURBÍNU.pdf
(653.57 KiB) Staženo 184 x
Prikladám článok s tématikou výberu veternej turbíny aj stožiara pre ňu. Upozorňujem, že výber turbíny neznamená len chvíľu surfovať po internete. Je to zložitejšie a nesprávny prístup by dobrý zámer mohol úplne znehodnotiť.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

KUTIL píše: ..Prikladám článok s tématikou výberu veternej turbíny aj stožiara pre ňu...
Vynikajici konstrukce stozaru-jaka je priblizna cena vcetne ocelove zakladove casti?
fugas píše:Já mohu s trochou dobré vůle mluvit o otevřeném prostransví ze všech stran.Tak jako tak tu ale fouká jen ze západu nebo jihozápadu.O 500W se mi ani nesní,to by úplně stačilo jako maximum.Co ti tedy zbylo za díly? ;)
Posilal jsem PM
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od vla »

Nemám rád tenhle stát.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm
Reputace: 27

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od KUTIL »

Hutný materiál, teda 4 rúry fi 22x1,8, jedna tyč L60x60x5 , jedna rúra Fi 48x5 (zostalo z nej 3,5 metra na stojan pre solárne panely), 4 tyče Fi 10 mm všetko dĺžka 6 metrov stáli necelých 100€.
K tomu príruby a iné kovanie vypálené na laserovom plotri cca 50€. Skrutky, napináky, 3 laná fi 3 mm dĺžka 12 m každé, zvárací drôt, náter spolu cca 100€. Práca (zváranie, rezanie atď.) svojpomocne. Spolu cca 250€, pivo pri práci nerátam.
seva
Příspěvky: 33
Registrován: čtv čer 04, 2015 9:09 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od seva »

dekuji vsem za prispevky,Peclive sem si prostudoval veskery mat. A jsem stale nazoru ze vetrna turbina je pro moji rodinu nutnosti a mame k ni i vhodne podminky, posledni majitel ji zde take provozoval. turbinu a proud z ni potrebujeme predevsim v zime.proto neresim vyteznost v lete ani navratnost ale sobestacnou provozuschopnost systemu krze cely rok s minimalnim vyuzitim bateriri a fosilnich paliv. Uz od listopadu minuleho roku se snazim navrhnou system ktery by fungoval a nechal jsem si vypracovat nekolik navrhu od firem. Bohuzel zadny nevyhovoval. Sam el. moc nerozumim a ucim se vse od zacatku. Nase domacnost je velmi skromna(nemame tv,aut.pracku,lednicku,mrazak ani pocitac). Od vetrniku cekam ze nam doda dostatek proudu od prosince do unora pouze na svetla 84w/12V, pracka odstrediva motor 230w(urcite ji znate od babicky) a vodarna. 550w. mame zasobnik na vodu v koupelne 80l a vodarna ma 80l tlakovou nadrz. tudiz se spousti jednou za dva dni.A dvakrat tydne casteji na prani a koupani. I spotreba vody je o proti normalni domacnosti nizka(pilinovy zachod). vse je prizbusobeno nasemu ziti OFF-GRID. Najde se nekdo kdo by nam pomohl vybrat spravne generator a nasledne me poucil jak snim pracovat a nastavil spravne regulaci. Nebo mi dal tip a podrobny navod jak se s tim poprat sam. dekuji rad rozsirim sve znalosti a podelim se o ty svoje.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

Zasadni komplikaci u vyuziti vetrne energie je jeji nevyzpytatelnost-na rozdil od solarnich panelu,u kterych je mozne velmi presne spocitat maximalni vykon,dodany do systemu,se vetrna elektrarna chova jako zdivocely kun,zaprazeny do dvojsprezi se zviretem klidnym-potrebuje tudiz obzvlast pevne oprate :)
Budete potrebovat:
Masivni sklopny stozar
Vetrnou elektrarnu s mechanickou brzdou
Kabel o prurezu alespon 10 mm2 + pomocny vicezilovy kabel
Regulator,dimenzovany na nekolikanasobek uvazovaneho vykonu-napr.

http://www.ebay.com/itm/24V-4800-W-AUTO ... 3cea2ce05f

http://www.ebay.com/itm/48V4800W-AUTO-H ... 7327&rt=nc

Tato zarizeni maji dostatecnou vykonovou rezervu a svorku,,bypass,, k pripojeni na nizkonapetovou topnou spiralu atypickeho bojleru-ohrivani vody prebytky vetrne energie,pribrzdovani vetrniku.

Ve Vasem pripade bych se prilis nezabyval vypocty,smerujicimi k dokonalemu vyuziti vetrne energie,dal bych prednost spise masivni konstukci celeho systemu s ohledem na bezpecnost-vetrnik o prumeru pres 2 metry v miste ,kde dost fouka,muze byt dobry sluha ale zly pan.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

P.S.

Muj znamy zakoupil tento typ:

http://www.solar-elektro.cz/index.php?a ... &catg=2407

Kratce jsem ho zkousel ve spojeni s regulatorem,provedeni vetrne elektrarny po strance mechanicke velmi slusne,masivni,vetrnik t.c.pracuje na ostrovnim systemu,vykon za velmi silneho vetru pres 1 kW,regulator

http://www.solar-elektro.cz/index.php?a ... &catg=2107
nestihal brzdit,nastesti poryvy vetru ustaly.

Vykonnejsi provedeni tehoz:

http://www.solar-elektro.cz/index.php?a ... &catg=2407

Cena je ale dost vysoka.



Jednim z vetrniku,ktere zkousim,je i typ

http://www.ebay.de/itm/24V-White-Editio ... 1710136254?

Ista breeze-Turecko,kvalita zpracovani neni vynikajici,vykon oproti uvadenym udajum priblizne polovicni,zarizeni je funkcni.

Typ,ktery uz byl pravdepodobne zminovan:

http://www.ebay.de/itm/48V-1-5-KW-Model ... 23529c501f

Vykon bude nizsi,nez uvadeny,kvalitu zpracovani si troufnu odhadnout na uroven,,vyhovujici,,.

Zaver:pokud byste vetrnik rad zprovoznil co nejdrive,zacnete kabelazi a stozarem-prace zaberou dost casu a oboji budete potrebovat,at uz se rozhodnete pro jakykoli typ ostatnich komponentu.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
seva
Příspěvky: 33
Registrován: čtv čer 04, 2015 9:09 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od seva »

jak rikate zacnu od zacatku. rozhodli jsme se pro trubku jistenou ve 3 nebo 4 vyskach a ze 3 az 4 stran. ocelovymi lany.Misto je videt nekolik kilometru daleko a je to na volnem prostranstvi. mohl by jte mi doporucit rozmery nebo nemate nejaky nakres podle ktereho bych to mohl zhotovit. Koupim kabel a dohodnu minibagr. Nez zapocnu s vykopovymi pracemi rad bych se zeptal co se stavebnim uradem. dekuji za inspiraci a energii kterou do toho vynakladate
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

Ano,skutecne by bylo dobre zajit na stavebni urad a dotazat se,jak podrobnou dokumentaci budou pozadovat a jaky stupen slozitosti bude mit takovato akce po strance povoleni,schvalovani,souhlasu ruznych organu statni spravy ...
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek