Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od mypower.cz »

Tak jsem dnes po roce provedl kontrolu v trojanech a s hruzou zjistil ze nektere 6V baterky maji desky uz nad hladinou!!!!! ::facepalm::

Celkem jsem do baterek dolil 3L destilky.... 8ks x 6V serioparalelne do 24V systemu

Stydím se za sebe ::facepalm:: ::mute:: Chudaky moje male baterky ... ::facepalm::


A z toho mame jake ponauceni? Vsichni co tu mate stale olovo preventivne zkontrolovat destilku :))
A ja si to napisu do kalendare a mrknu se radeji casteji... :))
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od mobilik »

Tak ja baterky kontrolujem kazdy tyzden a vzdy musim doliat tak 300ml... Ja by som prijal opak aby som menej casto dolieval. Sice su tam plavaky a tak vidim stale hladinu a musim doliat, ale uz mi to lezie pomaly na nervi. :wink:
Dufam ze baterky mas OK a nic sa im nestalo. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od fugas »

Já už jsem zase podezřele dlouho nemusel dolít ani hlt.Ale díval jsem se pravda tak před čtrnácti dny,tak kouknu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od vlkazajac »

Komu chýba voda, mal by zmierniť intenzitu nabíjania vo fáze bulk a kontrolovať dlžku absorpcie. Prečo , to som popísal v príspevku už dávnejšie, tešil som sa na oponentov, nikto sa neozval. Nazval som to BFA - teda nabíjanie v poradí bulk - float - absorpcia.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od fugas »

Nabíjím na 28,8V a toto jsem zkrátil na hodinu aby se baterky nevařily zbytečně dlouho.Float jsem nastavil na 27,2V.Byl jsem se podívat a hladiny jsou v pořádku.Tedy už skoro měsíc a půl,kdy jsem přenastavil regulátor jsem nedoíval nic.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od kodl69 »

ponaučení je jasné - nemám čas hrát si s baterkama, mám LiFePo....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od fugas »

No jo.Někdo má,někdo nemá ;) Není to zas tolik práce,jednou za dva měsíce projít se stříkačkou pár článků.Hlavně když slouží.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od mobilik »

Fugas otazocka na teba. Tym padom baterky nenabijas doplna, myslis ze to bateriam neskodi? Uz som nad tym premyslal ze to tak spravim, len som sa k tomu nedostal pre moje obavy ze sa nenabiju doplna a casom stratia kapacitu. Aky nazor na toto mate ostatny? Priznam sa som stych bateriek trosku rozcarovany, slapu mi dobre, bez problemov a aj ked ich varim uskodit im by to nemalo, preto si myslim ze varit ich a dolievat vodu je mensie zlo ako im nedopriat absorciu taku aku maju mat, alebo sa mylim?

Vlkzajac, teoreticky toto prevadzkujem tiez ako ty. Od rana sa mi nahrieva voda a baterky maju stale 27,2V a az ked sa nahreje voda a vypnu sa prebitky a z vtedy idu baterie do absorcie.

kodl69, mas pravdu, ale cena Litia je premna taka vysoka ze ich asi nikdy nebudem mat, jedine zeby sli cenou rapidne dole...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Reputace: 4
Bydliště: Bratislava

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od timpomat »

Prebijam rad a vela ("hlavny" regulator nastaveny na 14.7V), pivnica je odvetrana, takze 1x rocne dolievam asi 1/2L na clanok, pri 18x 420Ah OPzS je to teda si 10L destilky, cize 3-4EUR naklad. Vzhladom na priehladne OPzS clanky je kontrola trivialna. Chapem ze cena novych OPzS je skoro na urovni LiFePo, ja mam ale jazdene za "odvoz", a balancery tiez nestoja 3EUR. Cele to LiFePo vs. zvysok mi uz pripomina diskusie na temu iphony vs. ostatne smartphony, tym nechcem povedat ze LiFePo povazujem za rovnaky nezmysel akym iphone rozhodne je :)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od brumlaj »

mobilik píše:............kodl69, mas pravdu, ale cena Litia je premna taka vysoka ze ich asi nikdy nebudem mat, jedine zeby sli cenou rapidne dole...
Je to o tom, kdy konečně někdo přijde po deseti letech cyklování s reálnou kapacitou LiFe. Tam už bude znát i vliv chemie a "vysychání" na kapacitu. Pak při výměně svého olova - až mu skončí životnost - budeš mít argument jestli mít nebo nemít.

p.s.: Jo a bude zajímavé sledovat zda a jak se výšezmíněné OPzS budou cenově chovat oproti LiFe až se naplní Muskem slibované 100USD/kWh
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od rottenkiwi »

Po rokoch studia technologie a vyroby baterii si myslim, že ten pan v týchto dvoch
videách hovorí čistú pravdu a som si odskusal na vlastnych baterkach, že to tak funguje.

https://www.youtube.com/watch?v=K4__eH9-MXk
https://www.youtube.com/watch?v=XA7iA0iXuB4

Co si o tom myslíte vy ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od fugas »

mobilik píše:Fugas otazocka na teba. Tym padom baterky nenabijas doplna, myslis ze to bateriam neskodi? Uz som nad tym premyslal ze to tak spravim, len som sa k tomu nedostal pre moje obavy ze sa nenabiju doplna a casom stratia kapacitu....
No,postavil jsem se k tomu pravda tak nějak selsky.Vyčetl jsem,že plné napětí je 2,4V na článek,což je 28,8V komplet.Tam je držím nastavenou hodinu,kdy poctivě pobublávají.Tu hodinu jsem odpozoroval jako minimum,kdy ke konci se začnou baterky hlasitě ozývat i když není slunce podle našich představ a pak to regulátor omezí.Dál jsem měl v plánu to jednou za čas přitáhnout na 30V,aby se srovnaly články.Ovšem to regulátor udělá jednou za čas sám,pokud je systém pod zátěží,po jejím odeznění vyžene baterky až ke 30V,což už je vaření až nepříjemné.Napíše "overvolt. disconnect",protože strop mám nastaven na 29,5V a začne cyklus znovu a dokončí už standardně.Jak jsem psal,voda se v podstatě neztrácí a nedochází ke zbytečnému plynování.Samozřejmě,že pokud je opravdu hnusně a nabíjecí proud je opravdu nízko,třeba jen 5A,tak je ta hodina asi málo.Na druhé straně,pokud se i v takovémto počasí podaří dostat napětí na 28,8V ,tak i to je úspěch.
Ještě nikdy jsem se nedostal pod 23,5V pod zátěží.Osobně mám daleko větší hrůzu z nadměrného vybíjení.
Máme v práci ještěrku na 24V.Až tam uvidím servisáka,zkusím se ho zeptat kam až to žene ta originál nabíječka od "Štýlu".
Jinak po setmění mám vždy přes 25V,pokud tedy nepeču kuře.Právě teď trouba běží a příkon ze slunce je bídný,tak schválně jak to bude vypadat večer...

EDIT: Moje vize ideálního používání je va nabíjení C/10 a tak i vybíjet.Takže pokud jsem smířen s tím,že Power Jack dává trvale 2,5kW,musím navýšít kapacitu baterií na 1000Ah a přidat panely plus regulátor 60A a mělo by to být v pořádku.
Pro případné postrkování,na 48V se nechystám :mrgreen:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od mobilik »

Dakujem fugas. Ano som na tom podobne, malokedy mam v noci napatie pod 25V. No mozno sa necham ukecat ale predtym si este pozriem tie videa od timpomata, cez mobil to je onicom. :wink:
Ja mam absorciu na 2 hodiny a uvazoval som uz ze ju skratom na hodinku. No uvidime. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od fugas »

Není zač.Také to skouknu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od vlkazajac »

mobilik píše: Ja mam absorciu na 2 hodiny a uvazoval som uz ze ju skratom na hodinku. No uvidime. :mrgreen:
Mobilik, mne sa práve zdá najhorší taký režim, ktorý natvrdo drží batérie na absorpcii paušálne 2 hodiny a basta! Treba hľadať regulátory, ktoré to riadia podľa SOC, ešte lepšie podľa historie SOC. Od regulátora čakám viac, ako funkciu meniča, ochrany a jednoduchej nabíjačky. Chystám sa vyskúšať a otestovať malý Victron, či to robí lepšie ako Epsolar a jemu podobné.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od mobilik »

Tak PCM je podla mna skvely regulator. Raz denne vyzenie baterky kde ja chcem a ako som to nastavil a potom to uz riesi cez SOC, ked som velmi nevybil vyzenie ich este raz a absorcia trva minutku a naspat float. PCM je dobra masinka podla mna. Ale kazdy mame iny nazor, ved sme ludia. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od vlkazajac »

Že tam započíta SOC si predtým nespomenul, takže nie je to rôznosť názorov, chýbala mi len informácia. Nemám PCM, o nastaveniach veľa neviem.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od mobilik »

Pohodka. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od rottenkiwi »

Napisem sem moju hrozu s dnesnym nabijanim Pb Epsolarom a vypinanim menica.
Vzdy som to robil tak, že som si pozrel v noci počasie a naplanoval využivanie energie
tak, aby som spotreboval skoro vsetko co mi Slnko da a ked sa trafim, tak baterky
budu este vecer v absorbcii a ked nie, tak to dotiahnem podla teploty este troma nabijackami
na 14.8 až 15.4 V. Problem je v zime, kedy treba ist vyssie a na 15.15 mi vypne menič.

Ale videl som tu na fore, že ludia robia absorbciu skoro rano a potom je to vo floate alebo
to skace hore dole.

No a dnes som mal taky zazitok, ze baterky isli do absorbcie okolo 8:30 a su tam az do 16:05,
s kratsimi prestavkami par minut vo floate. Staci ze sa zapne chladnicka alebo mikrovlnka
a uz to skace hore dole, od 13.6 do 14.66 a potom sa to ustali na 14.67.

No a problem je v tom, že sa mi resetuje menic parkrat za mesiac a dnes sa mi resetol uz asi 8-krat.
Ergo, reset PC1, PC2, NB, monitorov, chladnicky, 400 W reprakov.

Neviem kde je problem, ale teplota je ako vcera okolo 21.7 *C, aktivne chladene oba EPsolary.
Idu ako hodinky presne, jeden stoji, druhy stoji /LED/, jeden blika druhy blika.

Tak neviem kde je problem, ale asi vyse 7 hod na 14.67 V je pre menic peklo, ale okolo 300 W
vetraky nejdu, pridam zvuk, vetraky sa roztocia, ale ak ide hudba ticho a nejde chladnicka,
reset za resetom. Este som to nezazil, takze toho Cinana, co to programoval, asi poslat hnoj kydat. :)

Takze Victron, SMA, Fronius atd. asi preto stoja viac, lebo ich programoval programator a nie rolnik.

Nebola cez den ziadna oblacnost, az teraz su nejake mraky, panely davali stabilne 840 - 850 Wp.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Destilka - nezapomeňte kontrolovat!!!

Příspěvek od kodl69 »

No nevím jak epsolar, ale midnite má ještě parametr "rebulk volt" a je to pokles napětí, který je nutný k opětovnému spuštění nabíjení bulk, včetně času držení na max. napětí. Takže mě se spíš stane, že je systém ve float a v baterkách by mohlo být i víc... ale to jsme trochu off topic
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět