Paralelní řazení mppt regulátorů

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Odpovědět
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od vla »

Máte někdo praktickou zkušenost s připojení různých MPPT regulátorů na jednu baterii? Předpokládám, že si to mezi sebou nějak vyříkají a bude to fungovat. Nemám na mysli nějaké sofistikované řešení typu hlavní a podřízený, ale prosté zapojení toho co mám doma, případně rozšíření o další kus při přidání panelů. Ten co mám už to výkonově nezvládne a nechci se ho zbavovat. Tak bych přidal další panely s jiným MPPT reglem na tu samou baterku. Díky za názory, Vla.
Nemám rád tenhle stát.
rva
Příspěvky: 3458
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od rva »

Dva různé MPPT + jeden PWM na LiFePo. U dvou jsem nastavil trochu nižší napětí ukončení nabíjení, ať do skoro nabité baterie nejdou velké proudy. Po roce provozu žádný problém. Nevím, jak u olova, které vyžaduje speciální zacházení.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od mobilik »

U mna som takto pouzival axpert a epsolar. Vlastne ono to nejaky extra problem nerobilo. Axpert vyhodnotil skor ze treba skoncit nabijanie a epsolar este nabijal mozno 5-10 minut a presiel do floatu taktiez. U olova stym nebol ziadny problem, olovu to je jedno. Ale u lithia by som si dal na to pozro pre istotu a riesil to takto ako rva, je to dobry napad. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od vla »

Díky, přesně to jsem si přál slyšet. Vla
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od kybos »

Používám dva Tristary MPPT60A v tandemu pro nabíjení jedné bateriové sady AGM. Oba mají na starosti stený počet shodně nasměrovaných panelů. Dva roky jim to spolu docela šlo. Rozdělovali si rovnoměrně nabíjecí výkon podle napětí na akumulátoru, které oba měřili téměř shodně. V poslední době se jim ale začalo rozcházet měření a to až o 700mV. V praxi to znamená, že ten, co naměří víc se v tandemu značně ulívá a to často o celou fázi nabíjení.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od abrams »

kybos píše:Používám dva Tristary MPPT60A v tandemu pro nabíjení jedné bateriové sady AGM. Oba mají na starosti stený počet shodně nasměrovaných panelů. Dva roky jim to spolu docela šlo. Rozdělovali si rovnoměrně nabíjecí výkon podle napětí na akumulátoru, které oba měřili téměř shodně. V poslední době se jim ale začalo rozcházet měření a to až o 700mV. V praxi to znamená, že ten, co naměří víc se v tandemu značně ulívá a to často o celou fázi nabíjení.
Zdravím ,

... přechoďák ?

Jinak také nevidím problém s paralerním provozem vícero reglů na jednu *batt* ... že nebudou naprosto synchronyzovaný by nemělo vadit :idea: :D .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od kybos »

Přechoďák by to mohl být, kdyby se to projevovalo jen pod zátěží, ale teď jsou oba bez proudu, jelikož je skoro tma a stejně tam vidím rozdíl napětí, přesto, že oba měří totéž a napěťové sondy pro externí měření jsou pod jednou svorkou.
rozdíl napětí
rozdíl napětí
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od kodl69 »

je to chyba cca 1 procento, to je krásnej výsledek, tak přesně neměří většina multimetrů, může to být u jednoho 0,5 proc + a u druhýho 0,5 procenta -, a to ještě nevíš, jaký rozlišení má ten A/D převodník, ono to taky může být 200mV, takže pokud by to bylo 1 procento +- 1digit, tak by to mohlo být i skoro o jeden volt rozdíl. Pokud v nastavení není korekce třeba jako u Midnite, tak to budeš muset asi započítat do nastavení napětí pro eq, float, bulk. - Při tomhle rozdílu napětí by se mohlo stát, že ve floatu se jeden bude dost flákat. :-))
Ještě je otázka, jak se to mění s teplotou a časem.
Připomíná mi to situaci, kdy paní na pumpě v DP krajskýho města hledala 1100l nafty, a já ji vyvedl z omylu, že pokud se sejdou tolerance měřidel, tak z 200 000l nafty může být pryč taky 2000l a všechny zařízení fungují dle deklarovaných parametrů a nic není třeba nastavovat nebo opravovat.
-EDIT - teď si všímám o jeden stupeň jiná teplota aku - máš zapnutou teplotní korekci? možná příčina dalšího rozdílu spínání regulátorů
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm
Reputace: 6

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od Wagoneer »

Taky mám v provozu dvě větve. Oba Epsolary jedou do jedné baterie a není s tím žadný problém. Viz vlákno "ostrovní FVE Bruntálsko ".
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše:je to chyba cca 1 procento, to je krásnej výsledek, tak přesně neměří většina multimetrů, může to být u jednoho 0,5 proc + a u druhýho 0,5 procenta -, a to ještě nevíš, jaký rozlišení má ten A/D převodník, ono to taky může být 200mV, takže pokud by to bylo 1 procento +- 1digit, tak by to mohlo být i skoro o jeden volt rozdíl. Pokud v nastavení není korekce třeba jako u Midnite, tak to budeš muset asi započítat do nastavení napětí pro eq, float, bulk. - Při tomhle rozdílu napětí by se mohlo stát, že ve floatu se jeden bude dost flákat. :-))
Ještě je otázka, jak se to mění s teplotou a časem.
...
-EDIT - teď si všímám o jeden stupeň jiná teplota aku - máš zapnutou teplotní korekci? možná příčina dalšího rozdílu spínání regulátorů
Podle manuálu by měl na hladině 48V měřit Tristar s přesností 0,1%+-100 mV. Ve skutečnosti dle kontroly přesným externím V-metrem měří jeden z tandemu přesně v rámci zaručené tolerance a druhý vykazuje chybu +600 až +700 mV. Teploty měří Tristary jen velmi přibližně. Ani dodávaná čidla nemají tak dobrou shodu aby oba kusy v tandemu mohly ukazovat stejnou teplotu. Jedno z čidel teploty jsem musel dojustovat malým odporem, aby se naměřená teplota nelišila více než o jeden stupeň Celsia, za podmínky, že jsou teplotní čidla navzájem sešroubovaná.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od kodl69 »

teď je otázka, jak ta nepřesnost vzniká, a jestli je v celým rozsahu, tj jestli je to třeba jiný napětí reference AD převodníku nebo třeba odpor v děliči co ujel z tolerance. Těžko řešit. V tomhle je lepší Midnite, tam je jeden master a ostatní se štelujou podle něho.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od mobilik »

Tak tak, pcm to iste, nastavy sa jeden regulator, spoja sa sietovym kablom slave regulatory pocuvaju mastra a konfiguruje sa len master taktiez. Je to velmi dobra vychitavka. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od dracekvo »

Já bych to korigoval přesným trimrem na napěťových svorkách a doladil je tak, aby měřili opět stejně.
A ani jsem ho nikdy nekuchal. Není někde uvnitř trimr na doladění?
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od kodl69 »

a nebo dát k napěťovýmu vstupu toho co měří víc diodu, to by mělo být taky cca 0,7V -kdo ví, jestli není nějaká uvnitř a u toho co ukazuje víc není proražená....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od mobilik »

U pcm taky trimer je, zial tristar nepoznam. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Paralelní řazení mppt regulátorů

Příspěvek od vata »

Já provozuju 2 TS paralelně, každý má jinak situované pole s různým výkonem a napětím. Ten s vyšším napětím pole (120Voc) měří na svém vlastní RTS při velkých výkonech napětí místy až o 200mV výše takže jde samozřejmě dřív do floatu. Druhý má Voc kolem 45V, a měří níž, blíže nezávislému údaji na AD SDS. Je-li výkon nižší, srovnají se údaje z RTS obou TS na odchylku max 10mV.
Je to sice nepříjemné, ale není to nebezpečné ani nešetrné, baterie jde do absorpčního napětí jen jednou denně. Negativní efekt je zkrátka ten, že pokud vypne termostat bojleru na vytěžovači, TS ve floatu se fláká na nule, protože druhý TS tlačí plný výkon do absorpce. Vyřešila jsem jednoduše delší absorpční dobou opatrnějšího TS.
pts.png
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek