BioLite Stove

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
damianus
Příspěvky: 1
Registrován: ned kvě 24, 2015 4:55 pm

Re: BioLite Stove

Příspěvek od damianus »

V takové elektronice se moc nevyznám, ale pochopil jsem, že je rozdíl mezi peltierův článkem a TEG článekm - pro mě asi v největší v odolnosti, kterou snese. Chtěl jsem objednat CampStove, nicméně mě mrzí velikost a výkon. Mohl by mě někdo prosím nakopnou správným směrem?

Jak velký článek, nebo kolik by jich bylo potřeba pro cca 10W?

Pokud jsem správně pochopil princip CampStove tak jde vlastně jen o plechovku TEG plácnutý na horkou plechovku z druhé strany pasiv + větráček pro větší žár (není podstatné). Tudíž výroba o něco většího pro nabíjení např. tabletu 7W či lepšího výkonu by neměla být složitá :| , ne?

Ono něco co lze v případě plácnout i na tu petrolejku a nechat hořet do rána by bylo skvělé :)
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od ResHacker »

Doplním informace po 2-letém používání CampStove: Kamínka stále používáme ku plné spokojenosti, už byla na spoustě akcích, fungují stále stejně (bezvadně), s motorkem zatím žádné problémy nejsou. Jediné co, tak už nejsou tak pěkná, jsou poměrně očouzená, ale tak to je tím, že se používají. Jinak ten oranžový krycí plast el. modulu je opravdu odolný, především tepelně...zatím se nijak nezkroutil a to už kolikrát plameny šlehaly v opravdu špatném úhlu směrem k němu. Má jen místy černé puntiky od malých žhaviků, co na něm přistály. Takže to jentak naokraj, opravjdu jde o kvalitní věc, která plní svůj účel.

Jo a málem bych zapomněl, ještě jeden tip na palivo pro majitele tohoto a jemu podobných dřívkáčů - super se mi osvědčila na podpal březová kůra (což je ostatně v každé skautské příručce, hoří i mokrá), ale poté na topení též březová ale taková ta tlustá zkornatělá kůra, která jde snadno sundat z padlých kmenů - snadno se porcuje na malé kousky a je super výhřevná..
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od kodl69 »

zajímavá informace, obzvlášť když posledních pár vandrů sem byl dycky ve smrkovým lese...Škoda že mi baterka v telefonu vydrží týden, a když je vypnutej, tak i mnohem dýl. Ale jako hračka asi dost dobrý, já vařím na mikroohni nebo na plynu, když to nejde jinak. Pro ty co to neznají -- skutečně malej ohýnek z cca 15-20cm dlouhých klacíků průměru max 1cm, ve dvou až třech vrstvách kolno nad sebou, a přímo na tom ešus.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od ResHacker »

Takovej mikroohýnek jsme jako skauti samozřejmě také dělali a učili se ho pak i správně likvidovat..problém ale může být na všelijakých tábořištích nebo prostě všude tam, kde se nesmí oheň jentak na zemi dělat, v tom dřívkáči je uzavřený a popel se pak dá vysypat někam, kde to nevadí...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm

BioLite Stove

Příspěvek od Jardat »

Jsem koukal kde se to dá pořídít v Čechách, našel jsem ale u toho většího to je trochu nehorázná cena. http://www.conrad.cz/kempingove-varice.c0611038
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od kodl69 »

není nehorázná, ale je to včetně cla a dph.... na ebay je to za stejný prachy z německa, z ameriky za usd120 ale dodání jenom do usa, takže zase nic... Kdyby to bylo za polovinu, tak to beru hned, třeba jenom na machrování před kamošema. :-) - ještě mě napadlo - co nový energatický zákon - instalace zdroje využívajícího obnovitelné zdroje energie, a daň z elektřiny vyrobené pro vlastní spotřebu :wall: :wall: :wall:
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od kodl69 »

ještě dotaz - ta věc fakt váží skoro kilo?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: BioLite Stove

Příspěvek od ResHacker »

Jojo, uplně lehký to neni, máš tam ty vlastní kamna + elektroniku s ventilátorem, teď jsem línej hledat specifikace ale ke kilu to bude... Je fakt, že s mini plyňákem s malou bombou se dá dostat na půlku váhy, ale když chce někdo být soběstačný... ;)

P.S. Dřívkáč pořád používáme, byl už na nespočtu akcích, kde třeba týden skoro v kuse jel a zatím vše chodí, jak má, ventilátor ani ostatní elektronika zatím nejeví známky opotřebení, jen kosmetika za ty roky už něco utrpěla...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger