vodíkový článek

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
Meskalin
Příspěvky: 13
Registrován: stř kvě 28, 2014 11:38 am
Reputace: 1

vodíkový článek

Příspěvek od Meskalin »

luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: vodíkový článek

Příspěvek od luky »

Upřímně - skladovat vodík v domě? Viděl jsem "vodíkové hospodářství" v jedné laboratoři a bylo vidět, že možnost úniku a výbuchu vodíku je tak nebezpečná věc, že k tomu bylo celkem důmyslné bezpečnostní zařízení.
Postavit bednu s dynamitem vedle kamen považuju za bezpečnější.
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: vodíkový článek

Příspěvek od dracekvo »

On je hlavně se skladováním vodíku problém. Má tak malé molekuly, že mrcha proleze skoro všude :)
Kdyby jednoduše šlo vyrábět vodík a uschovávat ho v 2000L nádobě jako zemní plyn, to by byla pohoda. Jenže jeho dlouhodobější skladování je technicky docela náročné :(

A úniku jako takového bych se moc nebál. Však acetylen má daleko větší rozptyl výbušnosti než vodík a kolem autogenů nejsou nějaké extra bezpečností opatření.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: vodíkový článek

Příspěvek od gupa »

Vodik lze skladovat v paladiu ale paladium je drahe jak sviňa a není ho moc. Je to drahý kov. Potom lze prý vodík změnit do stavu jiného skupenství kovu tzv kovový vodík, ale to je běžné ve vesmíru. Ten tlak který změní vodík v kov si nedokážu jaksi představit. Řešení jsem tu ale jednou psal v případě který plánuji u mých baterií, lze využít u jakkýkoli zaplavené baterie která vyvíjí směs vodíku s kyslíkem. Prostě za pomoci metanového plamýnku a pojistek a protišlehových pojistek atd, odebírat plyn a nad baterií v druhém odděleném patru nad ní nebo hned vedle v jiné místnosti to spalovat a akumulovat teplo do vody. Pokud se začne vyvíjet vodík s kyslíkem, o plamýnek to chytne a hoří, přestane to vyvíjet, několikanásobný protišleh to zajistí a prostě přestane to ohřívat vodu. Není to banalita ale reálné to je a určitě lépe využitelné než skladování vodíku.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vodíkový článek

Příspěvek od Kostěj »

Zvažoval jsem skladovat vodík v beztlakém igelitovém vaku (vacích) v lehkém přístavku nebo ve skleníku. I jsem to počítal a pro uskladnění 2-3 kWh byl nárok na prostor ještě únosný. Co je K.O. je cena palivového článku rozumného výkonu a jeho životnost.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vodíkový článek

Příspěvek od PavelR »

Kolik toho prostoru by bylo treba dle tvych vypoctu na ty 2-3kwh? jen pro zajimavost. Nebude to tak trosku hindenburg?

Skladovani tlakovych lahvi bych si dokazal predstavit v obdobe municniho skladu (zakop s lehkym stropem) kdyby to vyletelo at to leti nahoru a ne do stran ...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: vodíkový článek

Příspěvek od tomas »

Já bych vodík a kyslík skladoval zvlášť pod vodou v sudu nebo i vaku hore dnem. Hloubka ponoření by vytvářela i mírný přetlak tak aby vodík a kyslík proudil tam kde je potřeba. Při případném výbuchu vyletí jen sud (uvázaný na řetěz opíše oblouk a spadne na zem nejdál kde mu řetěz dovolí) a dost energie pohltí voda která se rozprskne po okolí a uhasí i případný ohnivý "hřib" :lol: Takže by ani kamery panoramat neměli něco zaznamenat :lol:
Vodík s kyslíkem mají namíchaný i potápěči v lahvích k dýchání a výbuch této lahve po průstřelu jsem zatím viděl jen ve filmu Čelisti.
Na zahradě bych se toho nebál a do baráku by mohl vést pouze kabel.
Navíc:
Hořlavost vodíku je od 4-75% objemových.
Výbušnost vodíku je od 18,3-59% objemových.
Nejvýbušnější je při 29,53% objemových se vzduchem.
Takže v palivovém článku kde je vodík čistoty přes 99% vůbec nevzniká hořlavá ani výbušná směs. Plyny jsou vzájemně oddělené.
Ovšem cena toho palivového článku je šílená a některé palivové články jsou dost náchylné na otravu a zničení pokud se tam dostane nějaká "nečistota".
A Hindenburg nevybuchnul, ale shořel.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vodíkový článek

Příspěvek od Kostěj »

PavelR píše:Kolik toho prostoru by bylo treba dle tvych vypoctu na ty 2-3kwh?
Vodík má spalné teplo 2,98 kWh/m3. Stačí vynásobit účinností palivového článku.
zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vod%C3%ADk (včetně obrázku hořícího Hindenburgu)
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vodíkový článek

Příspěvek od PavelR »

Vim ze hindenburk nevybuchl ale shorel ... rekneme ze horel dosti intenzivne.

Kostej: nemel by ten sklenik tendenci levitovat ? :-DD
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: vodíkový článek

Příspěvek od mobilik »

gupa píše:Vodik lze skladovat v paladiu ale paladium je drahe jak sviňa a není ho moc. Je to drahý kov. Potom lze prý vodík změnit do stavu jiného skupenství kovu tzv kovový vodík, ale to je běžné ve vesmíru. Ten tlak který změní vodík v kov si nedokážu jaksi představit. Řešení jsem tu ale jednou psal v případě který plánuji u mých baterií, lze využít u jakkýkoli zaplavené baterie která vyvíjí směs vodíku s kyslíkem. Prostě za pomoci metanového plamýnku a pojistek a protišlehových pojistek atd, odebírat plyn a nad baterií v druhém odděleném patru nad ní nebo hned vedle v jiné místnosti to spalovat a akumulovat teplo do vody. Pokud se začne vyvíjet vodík s kyslíkem, o plamýnek to chytne a hoří, přestane to vyvíjet, několikanásobný protišleh to zajistí a prostě přestane to ohřívat vodu. Není to banalita ale reálné to je a určitě lépe využitelné než skladování vodíku.
Gupa, v praci mam horaky, resp. mam na starost komplet regulaciu, riadiaci system, a tak isto aj bezpecnost.
Preto dost vidim do problematiky.
Otazocka, ako chces sledovat plamen? Chapem spravme ze chces mat tzv. vecny plamen s metanu ktory bude stale horiet a bude zapalovat, tzv. hlavny horak s vodikom. Ako chces riesit bezpecnost s plynmy? Co ak zhazne horakns metanom? Ako ho chces sledovat?
Ako budes sledovat horak s vodikom, cim?
Su podstatne bezpecnostne veci a nieje to sranda. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: vodíkový článek

Příspěvek od gupa »

Jsou věci vyřešené a řešené. Vše v dobrém, ale jako odborník v oboru by jsi mi měl poradit a ne se ptát.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: vodíkový článek

Příspěvek od mobilik »

Tak odbornik niesom, niesom ani Ing. ani nic, ale viem ocom to je, kedze tie veci opravujem a spravujem. :wink:
Poradit ti poradim ak je co, ale cenovo to bude drahe jak howado. Tie zariadenia co mam na starost stoja dost.
Jedna sa o sledovanie plamena, bezpecnostna podmienka, zhasne plamen, odpoji privod plynu. Pouzivame UV kamery ktore sleduju plamen, ale ich cena je ze fuuuuu.
Preto sa pytam ako to mas poriesene. Pripadne existuju ionizacne rele, bezpecnostne rele a pod.
Nepisal som to v zlom, len ma to zaujimalo ako to chces riesit. Lebo plyny su plyny. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: vodíkový článek

Příspěvek od gupa »

Jak jsem psal, jsou věci vyřešené a toto považuji v malých podmínkách za vyřešené, i kdyby to mělo být někde vedle bazénu a ohřívat jej.

heslo pro google:
Heater Water HHO

videa:
https://www.youtube.com/results?search_ ... Water+HHO+
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: vodíkový článek

Příspěvek od dracekvo »

Pokud dobře chápu, tak chceš využít vodík co vznikne při probublávání bateií při nabíjení? Já teda nevím, ale podle mě toho vznikne tak málo, že nemá cenu se s tím vůbec zabejvat, protože kdyby toho vznikalo nějaké znatelnější množství, tak by bylo dost nebezpečné mít doma jakoukoli bublací baterii.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: vodíkový článek

Příspěvek od kodl69 »

Ale ono to nebezpečné je, viz normy pro akumulátorovny, pro nabíjecí stanoviště vysokozdvihů - větrací otvory, nucené větrání, příp. čidla koncentrace vodíku. To bylo první, proč jsem jasně zvolil LiFePo4, protože mít vyvíječ vodíku uprostřed domu, vedle komínu a pod krbem je pěkná vstupenka na letecký den. Copak o to, vyvinout vodík a kyslík není problém, to už kdysi v urob si sám byl návod na kyslíko - vodíkovou svářečku, ale co pak s tím, spíš by se jednalo o skladování na střední dobu. Pokud někdo vyvine nějakou technologii, jak z vodíku podoma vyrobit metan, tak už je to jiná, na CNG jsou běžně dostupný všechny technologie, od tlak. nádob přes auta, kotle, kogenerační jednotky a dokonce i tepelná čerpadla poháněná zemním plynem(absorpční princip). Stačí vzít vodík a nějaký CO2, třeba ze vzduchu a zreagovat 4H2+C02=CH4+2H20, navíc vznikne nějaký teplo.. ale to je ten problém.... další level je syntetizovat metanol, 3H2+CO2=CH3OH+H2O na to jezdí i běžný auta, akorát to není dobrý na pití.
Tímto směrem vidím možnost akumulovat energii.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: vodíkový článek

Příspěvek od tomas »

mobilik píše: Otazocka, ako chces sledovat plamen? Chapem spravme ze chces mat tzv. vecny plamen s metanu ktory bude stale horiet a bude zapalovat, tzv. hlavny horak s vodikom. Ako chces riesit bezpecnost s plynmy? Co ak zhazne horakns metanom? Ako ho chces sledovat?
Ako budes sledovat horak s vodikom, cim?
Su podstatne bezpecnostne veci a nieje to sranda. :wink:
To má přece skoro každá plynová karma na ohřev vody. Věčný plamínek ohřívá termočlánek a ten drží cívku ventilu plynu otevřenou. Pokud plamínek zhasne, tak se ventil sám uzavře.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek