Dotaz na probublávání Pb baterie po nabití

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Dotaz na probublávání Pb baterie po nabití

Příspěvek od gupa »

Mám dotaz na majitele nebo věci znalé okolo velkých olověných článků. Známý mi dnes ukazoval, že i po třech dnech po dobíjení 48V/cca 750Ah po 2V na vysokozdvižném vozíku probublávájí články, ikdyž je vozík vypnut a ty tři dny nebyl používán. Nějak jsem mu nemohl odpovědět, protože mám zkušenosti spíše s niklovými články a tam už po 1,5 dnu není slyšet nic tak hlasitého. Dalo by se nějak jednuduše sdělit jestli není v tomto případě nějaký problém? Díky za odpověď.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Dotaz na probublávání Pb baterie po nabití

Příspěvek od fugas »

Nejsem ani trochu odborník.Ale mám podobné články a jeden čas jsem je vybíjel možná víc než bylo zdrávo a když pak přišel ten správný slunečný den,probublávaly ještě večer,v podstatě za tmy.Možná jak hltají energii,tak se všechny bublinky plynů neuvolní během nabíjení a dobublají si to pak.Jestli by to vydrželo tři dny nevím,protože hned druhý den se zase nabíjí.Teď vybíjím střídmě,je už dost slunce a jak se regulátor šoupne do floatu,kolem 27,2V tak je po bublinách.
Je to poněkud selská úvaha,nikoliv odborná,ale mě to uspokojilo :)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Dotaz na probublávání Pb baterie po nabití

Příspěvek od mobilik »

A to pobublavaju aktivne ci len raz za cas nejaka bublina?
Lebo teoreticky, aspon si myslim ci nahodou nezostalli nejake bublinky na elektrodach prilepene a teraz sa pomali iba uvolnuju a vytvara to dojem ze vlastne bublaju. :wink:
Napr. ked som prerabal system tak tiez baterky neboli dobijane asi jeden den. Na druhy den som ich prenasal na ine miesto a hned ako som ju zdvihol uvolnilo sa kopa bubliniek ktore zostali na elektrodach. :wink:
Staci pohnut z baterkou a hned idu hore.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Dotaz na probublávání Pb baterie po nabití

Příspěvek od goodbie »

při prudkém nabíjení a delším přebíjení to dělá skoro běžne plyn se pozvolna potom uvolňuje i zpět z erektrolitu tak,že bych z toho nedělal zase nějakou vážnou věc,záleží na průběhu nabíjení konečného napětí a proudu.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Dotaz na probublávání Pb baterie po nabití

Příspěvek od gupa »

Probublávají zvolna aktivně všechny články stejně. tz. bez nějakého pohybu. Mám takovou teorii že pokud je napětí vyšší než je potenciál kovu, elektrody vylučují plyny. Jenže možná jde oto, že třeba u LiFePO jsem nějak pojal informaci, že prý není pro ně nejlepší mít článek bez odběru trvale plně nabitý a nebo trvale vybitý.

U olova jsem postřehl, z jedné pitvy a defibrilace jednoho článku a po očištění elektrod, rozdíl vtom probublávání. Když jsem článek rozebral očistil elektrody a oproti neočištěným při nabíjení nevyvíjely očištěné plyn takřka až při znacích plného nabití.

Takže předpokládám, že lze konstatovat, že elektrody těch velkých článků jsou ucpané a je jen otázkou krátkého času kdy se pod tíhou tlaku při vývinu plynů rozpadnou a zkratují.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek