Midnite

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Midnite

Příspěvek od tomas »

Nevíte někdo prosím jak se řeší připojení Midnite Whiz Bang Jr. + shunt 500A
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... shunt-500a
když je použito více regulátorů Midnite Classic XXX Lite datově propojených? Ten Whiz Bang Jr. stačí připojit pouze do jednoho regulátoru nebo do všech? Midnite Classic XXX Lite potom počítá aktuální energii v akumulátoru která prošla přes všechny regulátory?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Midnite

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

řekl bych , že Whiz Bang Jr. stačí jeden , zapojený do Master reglu - ostatní regly musí být na straně aku (výstupu) zapojeny paralerně k Masteru ;) - Master vede ostatní :D .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Midnite

Příspěvek od tomas »

Díky, myslel jsem si to. Akorát je zvláštní že jsem nijak neurčil který regl bude Master. Když teď stisknu na kterémkoliv tlačítko Ekvalize tak ty zbývající na to zareagují. To znamená že komunikují, ale Mastera jsem neurčil.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Midnite

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

rozlišení Master - Slave je pomocí propojovacích káblíků a ještě v nastavení "Folow me" ... já mám jen jeden Midnite - tak s tím zkušenosti nemám , ale dost sem četl manuály :read: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Midnite

Příspěvek od kodl69 »

Mělo by to tak být, v nastavení regulátoru se ten whizbang povoluje v settings, advanced, aux 2 a v zásadě je mu jedno kdo ten proud do baterky dodá.. Akorát ty údaje, co z toho lezou jaksi nechápu. Tady je ukázka:
data whizbang 7-2-2015.png
pokud to chápu správně, tak NET Ah by mělo být to co se dodá od někud jinud než z midnite, ale jak to že je tam + 20Ah, když to nic jinýho dobíjet nemůže? Potom je vidět jak vybíjím baterky co to de, dokonce pod 0Ah - skutečná kapacita je vyšší než nastavená v systému, samo se to nezkalibruje. Navíc na začátku je vidět, jak se baterky nabíjí, i když podle midnite jsou nabité na 100 procent, on se za pár dní prostě "ztratí" Takže graf pro graf a hodnoty pro hodnoty, veskrze k ničemu. Běžně se mi stane že dle wbjr je v baterkách 30Ah a najednou poplach, že jeden článek je pod 2,7V a ostatní mají 2,9V..... Možná BMV od victronu funguje líp, přes rs232 se z něj dá snad taky něco vypáčit, a nebo valc, tady toto mě vyloženě zklamalo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Midnite

Příspěvek od tomas »

kodl69 děkuji za zajímavé informace.
A nezkoušel jsi aktualizovat firmware, možná je to opravené? Nebo je to nepřesností měření proudu?
Ten whizbang má na výstupu co? V jakém formátu posílá informaci do regulátoru o protékajícím proudu, je to nějaká napěťová nebo proudová smyčka? Jde mi o to jestli je možné tu informaci o proudu z whizbang použít i pro jiný monitoring proudu nebo regulátor balastní zátěže a podobně. Nebudu přece dávat více bočníků zasebou.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Midnite

Příspěvek od kodl69 »

k bočníku si můžeš připojit třeba BMV jako má Abrams. Přesnost měření proudu: naměř úbytek napětí na odporu 0,1miliohmu při proudu 1A je to 0,1mV... na bočníku je deska s nějakým ad převodníkem a s midnite to komunikuje a zároveň je napájeno přes ten aux2, jeden drát, druhej drát dělá - pol regulátoru. Napěťové úrovně a formát dat unknown. Pokud nemám žádný odběr, jsou proudy udávané regulátorem i wbjr +- 0,2A, ale v provozu někdy jsou tam rozdíly i 2A jako že regulátor dodává cca 5A, měnič bere cca 3A a wbjr zničehonic ukáže na chvilku +10A, a pak zas předpokladatelné +2A asi to měření rozhazuje rušení z měniče. firmware mám 1849 , edit: a teď se dívám, je tam novější a nějakej koment o Wbjr, mám staženo ale nemám zatím čas to tam naládovat, snad o víkendu. Holt jedině přes usb je výhoda i nevýhoda zároveň
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Midnite MPPT mód

Příspěvek od tomas »

Midnite Classic 250 Lite s amorfními panely u této elektrárny:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=1681
nenabíjel ani když bylo napětí z panelů nad 160V. Polykrystaly již dávno vyráběli a amorfy nic.
161V a nenabíjí, málo světla
161V a nenabíjí, málo světla
Tak jsem změnil MPPT mód na Legacy P&O a Midnite začal nabíjet 69W a napětí z panelů bylo 53V a tedy níže než napětí akumulátoru 53,5V:
Legacy P&O a nabíjení
Legacy P&O a nabíjení
Mód Dynamic se mi zdál ještě lepší, i když už začínalo rychle svítat, ale nechal jsem tam ten Dynamic:
Dynamic a nabíjení
Dynamic a nabíjení
Zkoušel někdo ten MPPT mód také měnit a třeba i na jiných panelech (polykrystal, monokrystal) a jaké byly výsledky?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Midnite Ending Amps a Rebulk Volts

Příspěvek od tomas »

Nevíte někdo prosím co je to u Midnite v nastavení Ending Amps a Rebulk Volts?
Ending Amps a Rebulk Volts
Ending Amps a Rebulk Volts
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Midnite

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

můj Midnite poránu také vstává do práce později než panely - čeká až je na panelech víc jak cca 30W (35W spotřebuje samotné MPPT) . Pokud se mu vůbec nechce makat , tak pomůže Config :arrow: Basic :arrow: Reboot (manuální restart) .

Ending Amps je nastavení požadovaného proudu po dokončení nabíjení , tedy proud v režimu Float . V součinnosti s WhizBang Jr. lze nastavit na skutečných 0A :idea: .

Rebulk je nastavení hranice napětí , pod níž regl přejde z Floatu zpět do Bulku :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Midnite

Příspěvek od hurvayz »

Líbí se mi ty budíčky.
Fakt mooc hezké.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Midnite

Příspěvek od kodl69 »

Já zkoušel v zimě, 2 stringy po 3ks polykrystal 250W. Nejlepší výsledky při nízkým osvětlení mělo micro hydro, ale pokud zasvítilo, nebylo to schopný najít skutečný mppt, bylo nižší napětí. Midnite v režimu solar si jednou za čas (dá se nastavit) měří napětí naprázdno a podle toho nastaví mppt napětí. Aspoň tak nějak to mám odpozorovaný.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Midnite

Příspěvek od tomas »

abrams píše: Ending Amps je nastavení požadovaného proudu po dokončení nabíjení , tedy proud v režimu Float . V součinnosti s WhizBang Jr. lze nastavit na skutečných 0A :idea: .
Myslel jsem si to, ale ty popisy jsou strašně nepřesné. Kdyby tam napsali Float Amps a jednotku A, tak by to bylo jasné.
Zkoušel jsem to, ale nějak to nefunguje, nebo jsem to nepochopil.
Floats Volts jsem nastavil na 56V (3,5V na článek) a Absorb na 57,6V (3,6Vna článek), Ending Amps na 4A. Doufal jsem že po dosažení 56V Midnite sníží nabíjecí proud na 4A a ten bude udržovat až do 57,6V a články se přes balancéry vybalancují. Jenže Midnite i po překročení 56V stále tlačil do akumulátoru až 20A, napětí stále rostlo a proud nijak neomezoval. Možná jsem někde udělal chybu zkusím to ještě jednou, nebo je k tomu nutný WhizBang Jr.?
abrams píše: Rebulk je nastavení hranice napětí , pod níž regl přejde z Floatu zpět do Bulku :idea: .
A co tam nastavit při LiFePo akumulátorech? Bylo tam tuším 8V, nastavil jsem 0,1V. Co tam máš ty?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Midnite

Příspěvek od abrams »

kodl69 píše:Já zkoušel v zimě, 2 stringy po 3ks polykrystal 250W. Nejlepší výsledky při nízkým osvětlení mělo micro hydro, ale pokud zasvítilo, nebylo to schopný najít skutečný mppt, bylo nižší napětí. Midnite v režimu solar si jednou za čas (dá se nastavit) měří napětí naprázdno a podle toho nastaví mppt napětí. Aspoň tak nějak to mám odpozorovaný.
Zdravím ,

ano , interval přehodnocení MPPT bodu se dá nastavovat - je to Sweep interval . Ten se uplatňuje jen při stabilním osvitu , při promněnlivém osvitu (zdivočelé stádo beránků na obloze) mění MPPT bod prakticky neustále .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Midnite

Příspěvek od abrams »

tomas píše:
abrams píše: Ending Amps je nastavení požadovaného proudu po dokončení nabíjení , tedy proud v režimu Float . V součinnosti s WhizBang Jr. lze nastavit na skutečných 0A :idea: .
Myslel jsem si to, ale ty popisy jsou strašně nepřesné. Kdyby tam napsali Float Amps a jednotku A, tak by to bylo jasné.
Zkoušel jsem to, ale nějak to nefunguje, nebo jsem to nepochopil.
Floats Volts jsem nastavil na 56V (3,5V na článek) a Absorb na 57,6V (3,6Vna článek), Ending Amps na 4A. Doufal jsem že po dosažení 56V Midnite sníží nabíjecí proud na 4A a ten bude udržovat až do 57,6V a články se přes balancéry vybalancují. Jenže Midnite i po překročení 56V stále tlačil do akumulátoru až 20A, napětí stále rostlo a proud nijak neomezoval. Možná jsem někde udělal chybu zkusím to ještě jednou, nebo je k tomu nutný WhizBang Jr.?
abrams píše: Rebulk je nastavení hranice napětí , pod níž regl přejde z Floatu zpět do Bulku :idea: .
A co tam nastavit při LiFePo akumulátorech? Bylo tam tuším 8V, nastavil jsem 0,1V. Co tam máš ty?
Zdravím ,

Ending Amps je až ve Floatu . Bulk jede na plný dostupný výkon , Absorb je omezován nastaveným limitem napětí , ale proud je odvislý dodržováním limitu napětí .
Já mám Absorb na 55,2V (3,45V/článek) 45minut ,
Equalize vypnuta (55,2V 0 minut) ,
Float na 54,4V (3,40V/článek) Ending Amps na 0A use WBj. a
Rebulk na 53,2V - pokles napětí pod tuto hranici přepne regl do Bulku - dlouho trvající Float při nastavení hodnoty které aku běžně nedosáhne může vést k poškození vlivem nebalancování při Absorbu .

Pro přesnější Ending Amps je třeba WBj. , bez něj regl nedovede přesně udržet nastavený proud - stav odhaduje jen z napětí .

Omezovat nabíjecí proud při Absorbu jentak nejde , ale nejen Kodl69 se tímto nedostatkem zabýval ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Midnite

Příspěvek od kodl69 »

jo, teoreticky to mám zmáknutý - ale pokud by byl novej firmware pro tohle nastavení, bylo by to jednodušší.
Jde o to, že při napětí cca 55.1V mi začne napětí na některým článku překračovat 3,5V, balancer, co zvládne cca 3-4A to nedá, protože do baterek teče třeba 20A.... řešení 1: řízení přebytků - celkem jednoduchý, akorát co když už je boiler naplno, o klimatizaci není zájem a nikdo není doma....řešení 2: poslat do regulátoru příkaz k nastavení napětí pro absorb o 0,1 volt nižší - proud do aku se sníží, pokud je odběr, regulátor si to dorovná, a až balancer dorovná ten jeden článek, může se to napětí zas o 0,1V zvýšit, na původních 55,2 (u mě tedy 55.3V , ale to je skoro jedno). tohle samozřejmě může fungovat ve více stupních, když jsou baterky hodně rozhádaný (vyměnil jsem jeden článek za víc nabitý než ty ostatní) tak klidně první článek balancuje už při 55V.... Potřebuju jenom naučit arduino modbus a mám to hotový... Vyčítáte někdo data z midnite přes modbus ?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Midnite

Příspěvek od tomas »

Ještě dotaz k tomu Whiz Bang Jr. +, když ho připojím a nakonfiguruji tak mi přibude další "budík" s proudem do a z akumulátoru? Nebo kde se ten proud zobrazuje, jen v grafech? Počítá a zobrazuje potom kolik energie (kWh) přenesl z a do akumulátoru a kde to zobrazuje? Jsou nějaká vylepšení a změny v nových firmwarech v souvislosti s Whiz Bang Jr. +?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Midnite

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nejsem si jist zda-li nejnovější firmwere přidává zmíněná počítadla (kWk z do aku) , jen v zobrazení Status Overview se v pravém horním obdélníčku zobrazují data z WhizBangJr.
System: A (-xxA vybíjecí proud , xxA proud nabíjecí aku) Net Ah: A (to nevím k čemu je :dontknow: )
Remaining Ah: Ah (zbývající Ah v aku - resetuje se na zadanou hodnotu při Floatu)
SOC: % (to je jasný :D )

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Midnite

Příspěvek od tomas »

Aha díky, a v tom webovém monitoringu www.mymidnite.com je něco z Whiz Bang Jr. + vidět?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abphoto
Příspěvky: 103
Registrován: úte zář 01, 2015 12:13 am
Reputace: 5

Re: Midnite

Příspěvek od abphoto »

mam otazku, kedze manual k midnite je nie moc vysvetlujuci aspon pre mna... aky ma prakticky zmysel funkcia LoMaX a PV Shading?
SunPower 1050Wp+MidNite150classic+WBjr, LPF4 12kWh@13,2V, skoro vsecko pekne na DC, 2400W DC/AC sinus
testovacia prevadzka - ostrov amorf 99,6kWp , 3F DC/AC Sinegry 12x5kW, SMA 6x 17kW, Pb 16000Ah@48V...


Revizie VTZ elektrickych E1 A B

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek