Fototermický ohřev vody

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od camel1cz »

Tohle je dobrý postřeh.

FT mi přijde vhodná jen do zlomku malých instalaci, přitom FV naopak skoro pro všechny.
Jádro pudla vidím v ceně FT bez výhledu na výraznější pokles a hlavně špatne využitelnosti přebytků. Viz ten údaj o instalovanem vs skutečně využitem výkonu.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od brumlaj »

Pomalu se stáváme skládkou technologií, které už ve světě nikdo nechce. A bohužel nezřídka za původní ceny........ Viz. zelené úspory od loňska....... fototermika........ Tunelín.....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od camel1cz »

No skládkou jsme už od 89... a odkládáme zase dál, např. rýsující se Ukrajina... tak to prostě chodí.

Spíš mě mrzí ty dotace, které míří zvláštním směrem - ale možná to je dobře ve vyšším zájmu (makroekonomika) a jen to nevidím ...když chci dotovat, tak to asi efektivně nejde. Aby se nekradlo, je třeba úředníky a audity a certifikáty a revize a kontroly atd. a to spolkne značnou část financí. Navíc to omezuje svobodu - viz. pelektové kotle koupené z dotace a následný růst ceny peletek.

Já tohle prostě nemám rád.
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od kodl69 »

Já provozuji dva fototermické kolektory s boilerem už cca 10 let, kolektory mají absorbéry a skla TWI s TiNox, rámy vlastní konstrukce, připojili místní topenáři ke stávajícímu boileru a to všechno v roce 2003 za cca 20kKč. Ročně ušetřím cca 1MWh elektřiny.
Před dvěma roky jsem měnil boiler (to bych musel tak jako tak) a tím pádem doplnil a částečně vyměnil nemrznoucí směs. Pokud budu počítat i nový boiler, celkové náklady za 10 let provozu jsou cca 25 kKč, ušetřeno cca 10MWh el. energie. Žádná hitparáda, ale za svoje na svém.... Dotace vždy pokřiví skutečné ceny.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od brumlaj »

Před 10 lety stejně jako před třemi lety byla situace mezi FT a FV panely finančně nesrovnatelná. Takže jsi udělal v daném čase správné rozhodnutí. Naštěstí dotace posunuly cenu FV panelů na úroveň, kdy už dotace nejsou potřeba a samotné dotace nás v ceně elektřiny nijak nezatěžují (admin Ti to potvrdí), to se však změní, neb Světlíci Mittalové a podobná verbež potřebují oškubat větší počet obyvatel, než jen svoje zaměstnance a zákazníky (admin bude nadále opeřen).... a tak dnes se už naštěstí nemusíme tahat s rourama, stačí ohebné kabely ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od 250w_gridfree »

Ahoj všichni, brzy porovnám továrně vyrobený fototermický systém se svépomocí vyrobenými panely: 7,5m plochy za 5000kč, nízkoteplotní systém, regulace arduino. Rámy se již rodí http://www.fotokrkonose.cz/docasne/P1110114.JPG pokud bude zájem, budu průběžně informovat... Trocha humoru navečer... Mohu si svépomocně vyrobené panely zprovoznit sám, nebo si na to musím pozvar certifikovanou firmu?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od brumlaj »

250w_gridfree píše:Ahoj všichni, brzy porovnám továrně vyrobený fototermický systém se svépomocí vyrobenými panely
Šlo by vysvětlit co touto větou básník myslel?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od 250w_gridfree »

Čistě porovnání získaného tepla továrně vyrobenými panely a svépomocí vyrobenými panely a náklady na vyrobenou energii
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od 250w_gridfree »

Ahoj
dneska to na zahradě dalo 20kwh..... http://www.fotokrkonose.cz/docasne/solary.jpg A pohon zadarmo z přebytků.... Teplonosná kapalina H2O v systému nezamrzne, po vypnutí čerpadla pozvolna klesne ze systému... Průtok 15l/min, průměrný ohřev dnes 900l/hod o 3stupně.... Řízení arduinem se dvěma dalasy DS18B20...
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od camel1cz »

Zdravím.

Ten výtok po zastavení čerpadla je geniální... něco podobného sem viděl použité pro celoroční čerpání vody ze studny.
Jak docílíte vyspádování celého kolektoru?

Můžete popsat popř. odkázat na popis vašeho řešení?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od 250w_gridfree »

Celá řada panelů je mírně nakloněná , cca 4 cm na výšku na 2m délky, musí být výtok z hadice nad hladinou bazénu, aby byl okruh přerušen. Kotlové čerpadlo s příkonem 39W bez problému systém opět bez obtíží zavodní
camel1cz
Příspěvky: 765
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od camel1cz »

Omlouvám se, jestli jste to někde napsal, ale nenašel jsem to - můžete lehce nastínit konstrukci toho kolektoru?

Děkuji
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od 250w_gridfree »

Odeslal jsem návod do zprávy, snad se podařilo...
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od 250w_gridfree »

První pozorování vykazuje celkem dobré výsledky fototermiky, když svítí, systém pracuje na 4 kwh, pokud zafouká studený vítr klesá výkon k 2,5 kwh. Za týden odhadem 90 kwh. Sestrojil jsem měřidlo oktuálního výkonu pomocí arduina, rovněž tak sčítání dodaného výkonu od zapnutí arduina. Proměnná celkového výkonu je uložená pouze v arduinu, při výpadku napájení dojde ke ztrátě. EEPROM nejde trvale přepisovat. Prosím poraďte- jak zaparkovat proměnnou na SD kartu? Zatím mne napadá pouze přečíst soubor, smazat, uložit nový soubor s novou hodnotou proměnné Díky
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od rob.brno »

250w_gridfree píše:Proměnná celkového výkonu je uložená pouze v arduinu, při výpadku napájení dojde ke ztrátě. EEPROM nejde trvale přepisovat. Prosím poraďte- jak zaparkovat proměnnou na SD kartu? Zatím mne napadá pouze přečíst soubor, smazat, uložit nový soubor s novou hodnotou proměnné Díky
Není třeba SD, lze si pomoct i s Flash v Atmega.
Fígl je v tom, že musíš uložit důležité hodnoty do flash těsně před tím, než dojde atmeze "štáva". Je třeba vyhodnotit správně okamžik, kdy odpadne napájení 230V. Pomůže antiparalelní optron s odpory na 230V. Jeho fototranzistor připoj přes interupt nebo na vstup atmegy. Nevím jaký máš zdroj z 230V na 5V pro Atmegu, ale většinou ještě jeho kond podrží napětí v řádu sekund i po odpadnutí 230V. Na zápis byte v atmeze potřebuješ tuším 3 nebo 30msec - tedy mraky času na pár hodnot.
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od 250w_gridfree »

Díky, tohle řešení je pro mne dost složité, napájím trafíčkem od nějakýho mobilu a za svoje dovednostní maximum považuji zařízení pro porovnání hodnot z dvou teploměrů, vytvoření hysterze. Z hodnoty rozdílu teplot, průtoku, času a tepelné kapacity počítám výkon systému. Jsem rád, že sem připojil relátko na spínání čerpadla....
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od rob.brno »

250w_gridfree píše:Díky, tohle řešení je pro mne dost složité, napájím trafíčkem od nějakýho mobilu a za svoje dovednostní maximum považuji zařízení pro porovnání hodnot z dvou teploměrů, vytvoření hysterze. Z hodnoty rozdílu teplot, průtoku, času a tepelné kapacity počítám výkon systému. Jsem rád, že sem připojil relátko na spínání čerpadla....
Není to nic složitého, pro inspiraci:
http://forum.mcontrollers.com/viewtopic ... 230v+vstup
http://forum.mcontrollers.com/viewtopic ... 230v+vstup
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 1n%ED+230v

Trochu tě popíchnu u FT:-)
Zohlednuješ i změnu viskozity a tím i změnu průtoku s teplotou(předpokládám, že zadáváš průtok konstantní) nezmrzky?
Máš taky zkalibrována obě tepl. čidla, aby se nerozcházely třeba o 1st. od sebe(může to udělat solidní rozdíl výkonu)?
250w_gridfree
Příspěvky: 82
Registrován: pon zář 08, 2014 10:55 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od 250w_gridfree »

Čidla jsem kalibroval ve sklenici vody se sněhem a makaj skvěle, přesnost měření DS18B20 mám nastaveno na 10 bytu, zvládá to i 12, ale to už měří s přesností na 0,06 st a to je zbytečné a občas to při této citlivosti střídá hodnoty 0,06 0,12 0,06.... Takhle je to spolehlivě po 0,25 st. Průtok mám 15l/min, měřeno čerpáním vody do belíku, ale zamrznout nemůže, systém při nečinnosti je bez vody http://www.fotokrkonose.cz/docasne/solary.jpg Při tomto průtoku odpovítá tuším výkon 3,2kwh zvýšením teploty vody v panelu o 3 st. To si myslím není potřeba řešit.. Odkazy prohlédnu
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od rob.brno »

250w_gridfree píše:Čidla jsem kalibroval ve sklenici vody se sněhem a makaj skvěle, přesnost měření DS18B20 mám nastaveno na 10 bytu, zvládá to i 12, ...
Jo DS18B20 jsou přesný, já mám termistory a jsou od sebe klidně o 1st. Plánuju to přehodit taky na DS18B20.
luky
Příspěvky: 852
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od luky »

Teoretická vsuvka: Jak chceš něco počítat, když si pleteš výkon s energií?
Výkon je energie za časový okamžik. Ve tvém případě jde o tok tepla a půjde o jednotky kW.
Energie se udává v jednotkách J (Joule) nebo např. kWh (kiloWattHodina)

Správně by to tedy mělo být:
První pozorování vykazuje celkem dobré výsledky fototermiky, když svítí, systém pracuje na 4 kW, pokud zafouká studený vítr klesá výkon k 2,5 kW. Za týden odhadem 90 kWh
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek