Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od PavelR »

Srovnani je vzkutu tezke. Za me jedine FV pac elektrina je sofistikovanejsi forma energie. Clovek muze zacit ohrevem bojleru a kdyz ho to chytne muze s toho casem byt FVE atp.
Moje posledni panely byly z bazaru, ale funglovky. Jeste jsme je ve skladu vybalovaly z palety. cena á 2500,- za 240Wp.
na toto kdyz clovek narazi tak x8ks + oplocky + par m cyky 2,5 a vcil mudrujte co je vyhodnejsi.

ze zkusenosti kdyz jsem mel jen 2600Wp FVE tak od dubna do zari jsem mel 200l bojler skoro porad ma max a jeste porad byvaly prebytky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od ota »

Pokud se realizuje DIY, je vše jinak.
Mám FV jako zábavu a jako investici. Investice je ale něco naprosto jiného než nám tvrdí přeplacení ekonomové večer v bedně po zprávách
Investice je nakupování SLEVNĚNÝCH aktiv a jejich zhodnocení. Pokud investici pořídím za maloobchodní cenu a namontuje mi jí firma s několika ISOcertifikáty, nejedná se o investici, ale o nákup hračky. V lepším případě spotřebního zboží.

Ohřev vody pro 80l bojler s FV měl následující rozpočet
6 x 240wp panel 6000Kč celkem zde z fora z inzerce
Regulátor přímo od Oplockého 1500Kč
Šruby, svorníky, vodiče, jistič, pojistkový držák 1500Kč
Nosníky a zbytek byl zadarmo
Práce svépomocí a sám. 3 dny
Návratnost 2 až3 roky.
Tatíkova radost, když se může chlubit systémem a mojí prací před dědkama v hospodě- k nezaplacení.

Howgh Ota
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Romif
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 04, 2014 9:17 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Romif »

Souhlas. Sice mne trochu zaráží neoblíbenost tepelných panelů,ale budiš. Kouknul jsem do technického listu, tak ty dva mé panely FT mají 4,6 KW. To znamená ve FV by tento výkon finančně vyšel přes 100 tisíc?
--- 9xSchutten 240Wp, 15xGWL 285Wp, ---
--- Axpert King 48V 5000W, LifePo4 48V 5Kwh, 2xEPsolar TRACER6420AN ---
--- 2xSluneční kolektor Regulus KPG1, OKC 250 NTRR/SOL ---
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od PavelR »

Ono hlavne 4,6kw je pomerne brutalni vykon. Me by stacila odhadem 1-1,5 hodiny tohoto vykonu a mam bojler dohratej o ztraty + denni spotrebu. Co pak s tim? Neco jinyho jsou instalace kde jsou treba ohrivat kubiky a kubiky ... nebo pritapeni na zacatku jara na zacatku pozdzimu atp.

Nebude to o neoblibenosti spis o tom ze mnohym zdejsim clenum tece tepla voda jako vedlejsi produkt FVE
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od brumlaj »

Romif píše:Souhlas. Sice mne trochu zaráží neoblíbenost tepelných panelů,ale budiš. Kouknul jsem do technického listu, tak ty dva mé panely FT mají 4,6 KW. To znamená ve FV by tento výkon finančně vyšel přes 100 tisíc?
Běžná tržní cena panelu 230Wp je kolem 3800 Kč. Samozřejmě nemám na mysli ešop I4. Člověk během pár měsíců na takovouto cenu narazí. Běžné čištění skladů se všemi zárukami.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Romif
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 04, 2014 9:17 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Romif »

Jedna obrovská výhoda pro fotovoltaiku a taky proč jí mám rád je experimentování. S thermikou nelze dělat vůbec nic. Maximálně se podívat jak pěkně ohřívá. A jelikož mám na střeše obojí, mohu úplně jasně a jednoznačně říct,že na ohřev vody je thermika jednoznačně lepší a výkonější. Obava z přehřívání není na místě. 120L bojler na jeden panel a nemusíš se bát přehřívání. A náklady s návratností to už tu bylo.
--- 9xSchutten 240Wp, 15xGWL 285Wp, ---
--- Axpert King 48V 5000W, LifePo4 48V 5Kwh, 2xEPsolar TRACER6420AN ---
--- 2xSluneční kolektor Regulus KPG1, OKC 250 NTRR/SOL ---
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od rob.brno »

Romif píše:Tak tak. FT jsem si montoval a zapojoval úplně sám a po dvou letech jsem neměl potřebu ani odvzdušňovat, tlak je stále stejný, naprosto bez údržby a co se může porouchat? Vždyť tam nic není krom toho malého čerpadýlka.
Je třeba srovnávat srovnatelné. Když FVE na klíč, tak taky FT na klíč. Pak to může vyjít investičně podobně. A naopak - I za 50t kč se nechá DYI udělat FVE pro ohřev vody z nových komponent s plnou zárukou.

V momentě pokud bude ZU(dotace) od roku 2016 přiznávat až 50t kč na FVE, tak je to definitivní konec komerčním instalacím FT v ČR.
Romif
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 04, 2014 9:17 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Romif »

Určitě nechci tímto přesvědčovat co vyjde levněji, nebo výhodněji. Montoval jsem si sám jak FT tak i FV a FV mě vyšla pomalu 2,5X dráž a má jen poloviční výkon toho co FT. Abych to shrnul, FV je určitě zajímavější, ale výkonem a pořizovacími náklady, životností komponent zdaleka převyšuje thermika a myslím že dotace to nepřevrátí, neboť dotace lze čerpat na obojí.
--- 9xSchutten 240Wp, 15xGWL 285Wp, ---
--- Axpert King 48V 5000W, LifePo4 48V 5Kwh, 2xEPsolar TRACER6420AN ---
--- 2xSluneční kolektor Regulus KPG1, OKC 250 NTRR/SOL ---
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od rob.brno »

Romif píše:Určitě nechci tímto přesvědčovat co vyjde levněji, nebo výhodněji. Montoval jsem si sám jak FT tak i FV a FV mě vyšla pomalu 2,5X dráž a má jen poloviční výkon toho co FT. Abych to shrnul, FV je určitě zajímavější, ale výkonem a pořizovacími náklady, životností komponent zdaleka převyšuje thermika a myslím že dotace to nepřevrátí, neboť dotace lze čerpat na obojí.
Porovnávat je třeba nejenom výkon, ale taky roční zisk a hlavně roční využitelný zisk. To je problém hlavně FT,kdy je v létě mraky nevyužitelného tepla, které se odvětrá nebo dokonce přetápí interier(smysl FT může dávat hlavně jen s natápěním venkovního bazénu). FVE pro ohřev TUV o ročním zisku kolem 2MWh lze se svépomocnou instalací pořídit do 50t(spíš jen 45t), např.: http://www.solarnisety.cz/
Při tvrzení o 2,5x násobné investiční náročnosti FVE by cena pořízení FT byla kolem 20t, což je asi nemožné.

Poslední věta je nejspíš mylná, aktuálně lze dotace ze ZU získat a čerpat jen na FT.
Které dotace a v jaké výši lze získat aktualně na instalaci FVE?
Romif
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 04, 2014 9:17 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Romif »

rob.brno píše:
Romif píše:50t(spíš jen 45t), např.: http://www.solarnisety.cz/
Při tvrzení o 2,5x násobné investiční náročnosti FVE by cena pořízení FT byla kolem 20t, což je asi nemožné.
Poslední věta je nejspíš mylná, aktuálně lze dotace ze ZU získat a čerpat jen na FT.
Které dotace a v jaké výši lze získat aktualně na instalaci FVE?
V momentě pokud bude ZU(dotace) od roku 2016 přiznávat až 50t kč na FVE, tak je to definitivní konec komerčním instalacím FT v ČR.
Poslední věta byla odpověď na tvou poslední větu (V momentě pokud bude ZU(dotace) od roku 2016 přiznávat až 50t kč na FVE, tak je to definitivní konec komerčním instalacím FT v ČR.) dle dotací r.2016, tím jsem myslel, že dotace by se v tom případě týkaly obou systémů.
A ty fototermiku nemáš že ne? Já totiž v létě mraky nevyužitelného tepla zatím nepoznal. Nesmíš to mít předimenzovaný, to je jasný. U nás je v létě i v zimě stále stejná spotřeba teplé vody. Čili 3 měsíce v zimě téměř nic a zbytek soběstačný.Žádný bazén nemám a k odstavení na přebytek vody ještě během dvou let nedošlo.
Ale kdo chce ohřívat vodu elektřinou ať tak činí, já jen říkám z mé zkušenosti, že je to moc drahý nesmyl, když tu je jiná na ohřev vody dokonalejší a levnější technologie. Za 50 tisíc 4,6 KW!!! komplet sestava i s bojlerem 300L!!! A to je jedna dražší sestava. Jsou jiný i o 20 tisíc levnější. Nechci zde dělat reklamu, ale ten odkaz napíšu.
http://www.regulus.cz/cz/solarni-sestava-2-jaro-2015
--- 9xSchutten 240Wp, 15xGWL 285Wp, ---
--- Axpert King 48V 5000W, LifePo4 48V 5Kwh, 2xEPsolar TRACER6420AN ---
--- 2xSluneční kolektor Regulus KPG1, OKC 250 NTRR/SOL ---
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od kodl69 »

vaše ceny FT jsou neuvěřitelně vysoký. mě to stálo 10kkč za absorbery a sklo 2ks, tj 4m2(shodné s panely TWI), 1kkč dřevěný rám a oplechování, 7kkč topenářům, 2kkč nemrzka, 12kkč boiler 300l (měněn později, pův. to jelo s klasickým 200l), 6kkč čerpadlo, expanzka, regulátor. Nějaký hodiny mé práce. 38Kkč. Stagnace v létě - možná když jsme na dovolené, ale jinak pouze pokud vypnu čerpadlo. neměřím to, ale můj odhad snížení spotřeby je cca 2MWh ročně. Navíc přes léto je jaksi jedno, kolik teplé vody se vypustí...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Romif
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 04, 2014 9:17 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Romif »

Když to bereš tímto směrem, můj kolega si komplet taky vyráběl sám, viz foto. Návratnost čtyři měsíce? Ale to už jsme někde jinde a je to na jiné téma.
Přílohy
IMG.jpg
--- 9xSchutten 240Wp, 15xGWL 285Wp, ---
--- Axpert King 48V 5000W, LifePo4 48V 5Kwh, 2xEPsolar TRACER6420AN ---
--- 2xSluneční kolektor Regulus KPG1, OKC 250 NTRR/SOL ---
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od kodl69 »

já toho zas tak moc nevyráběl, sklo je origo s nízkým obsahem železa, absorber s vrstvou TiNox, to asi doma nevyrobíš...Tohle je radiátorová brutalita fungující od května do září... Já jenom nerad kupuju předražený věci. Jenom panely od TWI integrovaný do krytiny by vyšly na 30kkč, mám v podstatě to samý, ale za 11kkč, a tak dále. Nemám předraženou čerpadlovou jednotku, přetlakový ventil, manometr, zp. ventil u čerpadla a odvzdušňovák za 10kkč odmítám kupovat (ale má to krásnej pěnovej výlisek)..... Stejně jako mám měděný trubky, ne ty nerez vlnovce - nikdo mi nebude tvrdit, že v hrbaté trubce je menší hydrodynamická ztráta než v rovné. A nebo to může zkusit. A pak ti firma, co za to bere prachy dá automatický odvzdušňovák nahoru na horní konec panelu. Stačí vypnout jistič od čerpadla a deš kupovat novou nemrzku. (osobně jsem něco takovýho spravoval)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od PavelR »

Romif píše:Když to bereš tímto směrem, můj kolega si komplet taky vyráběl sám, viz foto. Návratnost čtyři měsíce? Ale to už jsme někde jinde a je to na jiné téma.
Ne ne nejsme jinde. Toto forum je prave vice o DIY vecech, nez o dodavkach na klic a uz vubec ne dotacich...

Preci pokud usetrim na firme/topenari/elektrikari tak se to musi promitnou ve srovnani a celkovych cislech ne ?
Romif
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 04, 2014 9:17 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Romif »

Třeba s tím odvzdušňovákem se to dělá tak, že se před něj dá uzavírací kohout, který se otevře jen když potřebuješ odvzdušnit. Máš asi pravdu,že vlnovec má vyší hydrodynamický odpor než měděná trubka.Já ho tam dal proto,protože jeho montáž zvládne i malý dítě bez speciálního nářadí. Stačí pilka na železo a sikovky. Navíc je dvojitý (jedna trubka tam a druhá zpět) a celý v izolační pěně. To s propojením fotovoltaiky bylo víc práce.
--- 9xSchutten 240Wp, 15xGWL 285Wp, ---
--- Axpert King 48V 5000W, LifePo4 48V 5Kwh, 2xEPsolar TRACER6420AN ---
--- 2xSluneční kolektor Regulus KPG1, OKC 250 NTRR/SOL ---
Pavel111
Příspěvky: 94
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Reputace: 3

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Pavel111 »

rob.brno píše:
V momentě pokud bude ZU(dotace) od roku 2016 přiznávat až 50t kč na FVE, tak je to definitivní konec komerčním instalacím FT v ČR.
Tím bych si nebyl tak jist.Na dotace to budou pravděpodobně muset dělat firmy a ty to napálí cenově.Tak jako to do teď fungovalo u FT.Moje sestra si to nechala dělat na klíč(FT),je spokojená,stálo to 130 litrů,z toho dotace 80.Celkem pěkné dílko i s aku 800l,ale hrozně předražené.
V našem státě je to obecně takový zvyk,jak firma ví,že část stejně zaplatí stát,tak z toho chce vyždímat co to dá a napálí na to takovou cenu,co by nikdo bez dotací nezaplatil.Zákazníka to vyjde trochu levněji a zbytek zaplatí daňoví poplatníci. :lol:
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od camel1cz »

@Pavel111: naprostý souhlas s tím co píšeš o dotacích.
Hlavně z toho důvodu žádné dotace nechci. Jsem typ, co nechce ušetřit obrazně 1.000 Kč na úkor 20.000 Kč z kapes daňových poplatníků.

Jinak z principu proti dotacím nejsem, ale takové, co bych uznával jsou asi utopie :)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Romif
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 04, 2014 9:17 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Romif »

Oni ty dotace totiž nejsou zadarmo. Nikdo ti nic zadarmo nedá. Když si spočítáš kolik tě stojí projekt, různá povolení a schvalování, zjistíš, že dotace není pro nás ale pro montážní firmy a projektanty.
--- 9xSchutten 240Wp, 15xGWL 285Wp, ---
--- Axpert King 48V 5000W, LifePo4 48V 5Kwh, 2xEPsolar TRACER6420AN ---
--- 2xSluneční kolektor Regulus KPG1, OKC 250 NTRR/SOL ---
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od rob.brno »

Pavel111 píše:Tím bych si nebyl tak jist.Na dotace to budou pravděpodobně muset dělat firmy a ty to napálí cenově.Tak jako to do teď fungovalo u FT.Moje sestra si to nechala dělat na klíč(FT),je spokojená,stálo to 130 litrů,z toho dotace 80.Celkem pěkné dílko i s aku 800l,ale hrozně předražené.
V našem státě je to obecně takový zvyk,jak firma ví,že část stejně zaplatí stát,tak z toho chce vyždímat co to dá a napálí na to takovou cenu,co by nikdo bez dotací nezaplatil.Zákazníka to vyjde trochu levněji a zbytek zaplatí daňoví poplatníci. :lol:
Pokud budou dotace i na FVE, podmínky s FT se vyrovnají a FV může začít válcovat FT, jelikož FV bude mít lepší využití(např.v kombinaci s e-auty).

Ano, ale stejně tak firmy "napalují" ceny na FT, ale i v tom "hnoji" se dá najít firma, která tolik cenově nepřepaluje.
A taky - co ti brání stát se tou inst.firmou? :-) Měla by stačit živnost, certifikát osoby oprávněné lze udělat v HK a pak bude třeba nějaká registrace u SFŽP.

ZU neplatí poplatníci(neplést se zelenými bonusy), ale peníze jsou čerpány z prodeje emisních povolenek.

Ad projekt: Jako projekt postačoval u FVE se zelenými bonusy jeden list A4 se zapojením FVE, pak bude třeba ještě vyplnit formulář pro 1.par.připojení. Navíc součástí ZU je pár tisíc pro úhradu za projekt(u FT to bylo 5-10t kč).
Ale ted pokud neznáme podmínky dotací jsou všecky úvahy o dotacích vařením z vody. Navrhuju toto probrat začátkem ledna 2016,kdy budou podmínky známy.
Pavel111
Příspěvky: 94
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Reputace: 3

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Pavel111 »

Je to už trochu OT,je přece jedno,odkud ty peníze od státu pocházejí.Ale je jasné,že končí u několika málo lidí,co mají zmáknutou tu mašinérii byrokracie.Když si vezmu jako příklad FT systém za 130kkč a já bych ho zvládl udělat cca za polovinu,tak je někde chyba.Ano ,zákazník je pokojen,že zaplatil jen 50 a "ušetřil" 80kkč.Ale ve skutečnosti ušetřil jen 15.Zbytek...každý domyslí.A je úplně jedno odkud ty peníze přijdou,jestli z emisních povolenek.Kdyby to bylo vše jak má,tak by se z toho divadla,co se jmenuje povolenky,realizovalo více projektů.Je to to samé,jako když jdeš k nám do kovomatu zeptat se na nový kotel.Jednou větou Ti nabídnou kotel skoro za sto tisíc a hned druhou větou nabídnou,že Ti na to vyřídí ale ty dotace. :eek2: Sorry za OT.
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek