Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od kybos »

007ToMMaS píše: Prípadne aby bola FT "sebestačná" použiť FV na napájanie čerpadiel a ako prípadná záloha.
Oběhové čerpadlo fototermiky mám napájené jedním amorfním FV panelem a je jinak zcela bez regulace a zcela soběstačné a úplně nezávislé na distribuční síti. Je to velmi jednoduché a účinné a spolehlivé řešení. Obvody MPPT jsou integrovány přímo v čerpadle. Veškeré elektrické zapojení spočívá ve dvou propojovacích drátech mezi panelem a čerpadlem.
Amorfní panel pro napájení čerpadla fototermického systému
Amorfní panel pro napájení čerpadla fototermického systému
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od brumlaj »

fukuši píše:Pěkné,dodal bych k tomu jedno.I když se spousta lidí snaží realitu všelijak kroutit jak se mu to hodí tak celé je to tak.........
a to je zase jen a pouze Tvůj názor, tak nepiš, že "celé je to tak". Ano účinnosti jsi jsi trefil, ale zbytek již "tak není". To je Tvůj pohled na věc. O jasnosti FT v Tvém příspěvku nevidím ani čárku.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od brumlaj »

007ToMMaS píše:......Chalupa sa nachádza na takom dosť nezvyčajom mieste by som povedal. Lebo slnko cez leto ide za chalupu a cez zimu ide pred chalupu. .....
To je chalupa někde v Africe? Nedalo by se přiblížit co to znamená "za" a "pred" v Tebou zmiňované souvislosti s chalupou?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od 007ToMMaS »

Som to asi zle napísal alebo zle vysvetlil. Dom má strechu v tvare ihlanu. Na obrázok som nakreslil čo som myslel tým pred a za. Slnko cez leto ide poza chalupu a cez zimu ide pred chalupu. Smer nepodarenej šípky určuje západ.
Přílohy
Bez názvu.png
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od hurvayz »

Tome, Ty jsi měl být grafik... :)
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od brumlaj »

Nějak se mi nechce věřit, že by v létě na JJZ straně střechy (označena PRED) zasahoval nějaký stín. Ale je pravda, že takováto střecha se spíš rozměry blíží onomu paneláku. Na FV panely mnoho místa není. Pokud chce přitápět, tak asi zaplnit střechu FT. Ale co s teplem v létě, to bych asi řešit nechtěl. Asi dát panely co nejkolměji.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od 007ToMMaS »

hurvayz : To by nedopadlo dobre :-D

Brumlaj: V lete by tieň nebol. ale ako by sa blížila zima tieň by vznikal na časti strechy vzadu. A na tej streche nieje až tak veľa miesta. Aj keď chalupa má tuším 11x11m ak nie viac. Majiteľ chce zateplovať tak nevie či naťahať trubky či husí krk. Myslím že by to chcelo najskôr urobiť nejaké meranie v priebehu jedného roku kde dopadá najviac svetla a následne sa rozhodnúť či FV alebo FT. Ale čo som si všimol tak FT majú v okolí orientovanú na juho-východ.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od brumlaj »

husí krk v každém případě, jak zde již bylo řečeno, na čerpadlo je nutný minimálně jeden FV panel (sichr napájení). Takže dilema je pouze jestli trubky ano, či ne ;-) Jaká je spotřeba energie na zimu? (TZB-Info to přepočítá pro jakékoliv palivo, či cenu za něj) Ten jihovýchod, kdy tam bývají mlhy? z rána, či k večeru?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od 007ToMMaS »

Hmly bývajú u nás skôr ráno. Energia na zimu neviem aká je. V dome sa kúri biomasou teda peletkami. Nebol som s majiteľom. Tak keď s ním budem dodám ďalšie informácie :)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od pezizka »

Provozuji 2roky FT 60 HP trubic China, drain, back s řízením průtoku a 3/4 roku malou FV. I při těchto malých zkušenostech můžu říct, dnes bych šel pouze do FV. Padlo kdesi navrchu, že elektrika je ušlechtilejší energie. Spíš bych řekl, že s dostupnými technologiemi lépe zpracovatelná, dopravovatelná, regulovatelná, prostě univerzálnější. U FV ohřevu s jednoduššími způsoby regulace bych si troufl říct, že pořizovací náklady jsou srovnatelné. Je to jen hrubý odhad, nic jsem nepočítal. Ono taky záleží na tom jestli jsem elektrikář, topenář či jen zákazník firmy co to nainstaluje. Každopádně FT zabírá místa méně, hlavně když to srovnávám se svými amorfy... Jinak pokud jsou pro drain back podmínky, vřele doporučuji. Žádná nemrzka, pouze voda v zimě v létě, žádná stagnace, jsem maximálně spokojen.
Romif
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 04, 2014 9:17 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Romif »

Na jednu velice důležitou věc jste zde zapoměli. Návratnost. Myslím,že je to důležitá věc při rozhodování. Mám FT v provozu 2 roky a FV už téměř rok. Zatím co má FT (náklady 50 tisíc) je do 5 až 6 let zpět, FV (náklady 120 tisíc) sahá návratností až k 15 letům i více. A po dvouleté zkušenosti mohu jasně napsat, že FV neohřeje tolik vody co FT. A to mě FV stála 2apůl krát víc.
--- 9xSchutten 240Wp, 15xGWL 285Wp, ---
--- Axpert King 48V 5000W, LifePo4 48V 5Kwh, 2xEPsolar TRACER6420AN ---
--- 2xSluneční kolektor Regulus KPG1, OKC 250 NTRR/SOL ---
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od atom »

Pouze na ohřev vody bude vždy fototermika ekonomicky výhodnější. Bude asi mít složitější instalaci, údržbu, ale prostě to papírově vyjde líp.

A že 2x dražší FV neohřeje tolik vody co FT ? No co na to říct, asi bych se zeptal kolikpak elektřiny naopak zas ta FT dokáže vyrobit :)

Elektřina má obecně trochu jinou hodnotu než ohřátá voda.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od tomas »

Dnes mi přišla poptávka na demontáž fototermiky a na její místo chtějí nainstalovat fotovoltaiku. Fototermika má dva kolektory a byla nainstalována v září 2009. Zatím jsem tam nebyl a víc nevím ani proč to tak chtějí.
Ale už v roce 2013 jsme na jiném domě demontovali část fototermiky a instalovali fotovoltaiku.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od PavelR »

Ono s tou ekonomikou dokaze zamichat i to ze pokud cloven neni uplny jelito tak si sezene bazarovy panely mnohdy za supr cenu instalaci provede DIY
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od tomas »

atom píše:Elektřina má obecně trochu jinou hodnotu než ohřátá voda.
Přesně tak, v létě je ohřátá voda odpad. A stačí na to i přebytky z FVE, která má větší efekt na uspořené elektřině než na ohřáté vodě.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od brumlaj »

Romif píše:Na jednu velice důležitou věc jste zde zapoměli. Návratnost. Myslím,že je to důležitá věc při rozhodování. Mám FT v provozu 2 roky a FV už téměř rok. Zatím co má FT (náklady 50 tisíc) je do 5 až 6 let zpět, FV (náklady 120 tisíc) sahá návratností až k 15 letům i více. A po dvouleté zkušenosti mohu jasně napsat, že FV neohřeje tolik vody co FT. A to mě FV stála 2apůl krát víc.
Za 50 kKč dnes pořídíš minimálně 2kWp panelů, konstrukci na šikmou střechu, drátařinu až do sklepa, regulátor, rozvaděč a základní dohledové PLC to vše pro běžný elektrický bojler jehož cenu nepočítám. Z toho je ročně 2MWh energie. Tedy v průměru ohřev 100l z 10 na 55stupňů C každý den v roce. (jasně v zimě nic, v létě vařící H2O, ale to je u FT stejné) Řekl bych, že od března do října vystaráno. (Návratnost VT(D02)= 50kKč/4,7/2000=5let, NT(D25)= 50kKč/1,8/2000=13,5let)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Romif
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 04, 2014 9:17 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Romif »

Tak jsem asi předraženej. Já bych za 50 tisíc 2KWP se vším všudy asi nedal. Je to stěží cena jen panelů a kde je to ostatní? Když se budeme bavit o nových komponentech. A další je to, že ve FT za 50 tisíc je i bojler 300L. minulý týden měl 80 stupnů C.
--- 9xSchutten 240Wp, 15xGWL 285Wp, ---
--- Axpert King 48V 5000W, LifePo4 48V 5Kwh, 2xEPsolar TRACER6420AN ---
--- 2xSluneční kolektor Regulus KPG1, OKC 250 NTRR/SOL ---
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od kodl69 »

Tak demontáž teda nechápu. To jeko nefunguje? Tak to asi instalovly jelita. Mám dojem, že fototermika má výrazně vyšší životnost než fototermika - boiler vyměním tak jak tak, ale žádná PID degradace, když náhodou něco netěsní tak to vymění opraví každej topenář a že by prorezly měděný trubky? Tak dloho tady asi nebudu... S tou výměnou nemrzky to asi taky nebude moc horký, mám v systému většinu kapaliny od r. 2003, něco jsem doplňoval po výměně boileru 2010 a loni jsem dělal mražákovej test a nebyly v tom ani krystalky, takže není co řešit. Že tam čerpadýlkem cca za 2-3 roky doplním 0,5l směsi bych neřešil, to prchá krz těsnění ve šroubeních. Ale každá technika potřebuje údržbu. Mě vychází u FT cca na 1h/rok, u FV zatím nevím, je to ve vývoji, ne setrvalý provozní stav.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Romif
Příspěvky: 21
Registrován: čtv zář 04, 2014 9:17 pm
Reputace: 0

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od Romif »

Tak tak. FT jsem si montoval a zapojoval úplně sám a po dvou letech jsem neměl potřebu ani odvzdušňovat, tlak je stále stejný, naprosto bez údržby a co se může porouchat? Vždyť tam nic není krom toho malého čerpadýlka.
--- 9xSchutten 240Wp, 15xGWL 285Wp, ---
--- Axpert King 48V 5000W, LifePo4 48V 5Kwh, 2xEPsolar TRACER6420AN ---
--- 2xSluneční kolektor Regulus KPG1, OKC 250 NTRR/SOL ---
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Fotovoltaika alebo fototermika na ohrev vody.

Příspěvek od brumlaj »

Romif píše:Tak jsem asi předraženej. Já bych za 50 tisíc 2KWP se vším všudy asi nedal. Je to stěží cena jen panelů a kde je to ostatní? Když se budeme bavit o nových komponentech. A další je to, že ve FT za 50 tisíc je i bojler 300L. minulý týden měl 80 stupnů C.
Snažím se srovnávat srovnatelné. Regulátor je Oplocký, nesmíš to srovnávat se svým bateriovým systémem. To se nediv, že to je pak darda, když máš FVE dimenzovánu na úplně jinou činnost, než tu FT.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek