Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Kombinované úložiště Pb + Life, Pb + Lion, Pb + NiCd, jejich správné propojení, údržba, zkušenosti a praxe. Přechod na úložiště různých typů, PB > Life, PB > Li-ion ...
Odpovědět
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od vla »

Jaký je Váš názor na paralelní propojení těchto aku a nabíjení a cyklování na úrovni napětí pro Pb akumulátor. Akumulátor cykluji ( spíše průběžně nabíjím co se nabije a vybíjím mezi 12,4-12,8V). Začal jsem s 250W panelem před dvěma měsíci na 12V a po prvních zkušenostech bych chtěl přejít na 2x 250W, 24V a trochu zvětšit baterie z 12/360Ah na 24/180Ah a k tomu přidat tak 40-60 Ah life. Jde mi hlavně o názory či zkušenosti s životností life při takovémto cyklování a nabíjení.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od ota »

Prave takove spojeni testuji. Podle napetovych urovni by melo byt takove paralelni spojeni mozne.
Mam 400Ah life a 24ah pb.
Pb aku ocekavam, ze leto neprezije, budiz mu sberny dvur lehky. Lithum by to melo prezit bez uhony. Pb aku je spise takova pojistka proti prebiti a pro ochranu regulatoru pri odpojeni hlavniho akumulatoru.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od dracekvo »

Já to už zkoušel a výsledek je takový, že to silně nedoporučuju. Protože vnitřní odpor je různý, tak se prvně vybijou life a potom se začnou vybíjet Pb a life se vybíjí ještě víc. Akorát si koledujete o to, že si kvůli pár wh co dostanete z Pb zničíte drahé LiFe.
Měřil jsem to kapacitní zkoužkou. Z napětí nic nepoznáte.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od ota »

Díky za reakci, to je cenný názor!
Ale, jak se může LiFe vybít dříve? Je jasné, že se energie z obou aku neodčerpává stejně.
Když se zamyslím co škodí Pb: vybíjení pod 2,0V / čl.
Co škodí Life? Přebíjení nad 4V a vybíjení pod 2,5V.
U 12V systému je 6článků Pb a 4 články LiFe.
Pokud je nabito (13,5V) má Life 3,375V/čl. a Pb 2,25V/čl.
Pokud je vybito (12V) má Life 3V/čl. (nic vážného se neděje) a Pb 2V/čl. (90% vybito, vražda, smrt, zabití).
Kde je problém? co jsem přehlédl?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od dracekvo »

Já bych řekl, že je to dané rozdílnou charakteristikou vybíjení life a Pb. U life je velice kolmá.
Když jsem to zkoušel, tak jsem potřeboval napájet modelářskou nabíječku a bál jsem se, že v balíčku 4x36Ah LiFe nebudu mít dost kapacity. Tak jsem k tomu připojil ještě 2x150Ah Pb.
Výsledek byl takový, že potom jsem do Pb dobil pár Ah a do LiFe 32Ah !!! Tudíž jsem odhadl, že díky tomu, že si LiFe drží vyšší pracovní napětí při zátěži než Pb, tak veškerý náboj dodávaly LiFe a po jejich téměř 100% vybití by došlo na Pb.
Ono u LiFe je problém ohlídat na kolik jsou vybité. Dle charakteristik můžou při nižších odběrech dosáhnout 80% vybití a stále si držet napětí 3,2V.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od hurvayz »

Taky jsem zkousel tohle spojeni ale s lionkama.
Mam 7 clanku, po 3.9V (to je po ustaleni nabiti) 27.3V
Po pripojeni k olovu dochazi k nabijeni olova a vybijeni lionek.
To je jaksi nezadouci.
Napadlo me ale vyuzit olovo pro dobu kdy jiz nemame kapacitu v li .Napeti spadne k cca 25.5V a to uz by se dalo olovo pripojit a vybit i ho samotne.
Pri nabijeni by se baterky nabijely soucasne a po nabiti by se pb a li rozpojili.
Je to jen uvaha jak vyuzit jeste baterky co mam.
Taky je naprd, ze u li napeti udela sup a je po energii.
Tim by se problem eliminoval.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od dracekvo »

No jo. Mě tu taky leží 2x150Ah olovo. Tak sem vyhrabal na půdě první PWM regulátor a objednal si dva 20W panely. Používám to k napájení modelářské nabíječky a nabíjení všecho možného. Až bude hotové nové topení, tak budou mít na starosti zálohu čerpadla.
A taky mi tu leží 16ks 50Ah LiFe jen tak navíc. Sem zjistil, že je ani nepotřebuju :D
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od MareC3k »

Mas ich naviac? tak mi ich predaj :D
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od dracekvo »

Však oni se nějak zužitkujou. Nejspíš půjdou do auta jako trakční.
Fliacik
Příspěvky: 89
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Reputace: 1
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od Fliacik »

Ahojte dovolil by som si ozivit toto tema nakolko by som chcel info ako je to dnes so zapojenim Lifepo4 + AGM
Dostali sa mi do ruk zadarmo prave 32ks Baterii Fukawa 12V/12Ah a rad by som ich viuzil do mojho 48V systemu ktori aktualne budujem. Problem je ze mam zaroven uz na ceste objednane Lifepo4 16S90Ah(Cina) + BMS Dali 120A.

Co som si zatial nacital tak by to mohlo byt uplne v pohode nakolko planujem nabijat Lifepo4 na 3,45V teda x16S = 55,2V
A naopak 55,2V / 4 = 13,8V co by zas malo pre AGM znamenat SOC 100%

Jedna sa teda o cca 4,6Kw + 4,6Kw AGM + Lifepo4.
Mam niaku moznost spravneho zapojenia za predpokladu ze to bude nabijat jeden (48V) Epever 5420AN ?
Velmi pekne dakujem za kazdu radu.
Přílohy
IMG-20220413-WA0004.jpeg
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
bokser01
Příspěvky: 1308
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Reputace: 67
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od bokser01 »

Fliacik píše:Ahojte dovolil by som si ozivit toto tema nakolko by som chcel info ako je to dnes so zapojenim Lifepo4 + AGM
Dostali sa mi do ruk zadarmo prave 32ks Baterii Fukawa 12V/12Ah a rad by som ich viuzil do mojho 48V systemu ktori aktualne budujem. Problem je ze mam zaroven uz na ceste objednane Lifepo4 16S90Ah(Cina) + BMS Dali 120A.

Co som si zatial nacital tak by to mohlo byt uplne v pohode nakolko planujem nabijat Lifepo4 na 3,45V teda x16S = 55,2V
A naopak 55,2V / 4 = 13,8V co by zas malo pre AGM znamenat SOC 100%

Jedna sa teda o cca 4,6Kw + 4,6Kw AGM + Lifepo4.
Mam niaku moznost spravneho zapojenia za predpokladu ze to bude nabijat jeden (48V) Epever 5420AN ?
Velmi pekne dakujem za kazdu radu.
AGM bych prodal pokud jsou zadarmo dostaneš v nejhorším výkup ve šrotu... Nemá cenu dělat experimenty... Prostě to má jinou chemii atd... Nedělal bych to. Navíc ty chceš mít 16S90ah lifepo a k tomu připojit paralelně 4S8P olovo? :D Zbytečná hromada místa... když už bych se o něco takového pokoušel tak se těch hromady článku zbavím a koupím si za peníze + max něco přidat nějaké větší 4ks olova... Zvyšuješ velice riziko zničení celého akku ať už spojením olova a life tak tím že tim umře jeden z těch 32 článků olova a postupně půjde celý pack do kopru
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Fliacik
Příspěvky: 89
Registrován: stř bře 30, 2022 8:53 am
Reputace: 1
Lokalita: Bratislava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4340
Kapacita baterie [kWh]: 9.6

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od Fliacik »

Ah tak. No tak to si radsej necham poradit. Lifepo pride asi az o mesiac dva tak si to zatial pokusne hodim na olovo a potom sa toho zbavim. Len som si vsimol ze v popise tu su ludia co maju kombinovane FVE olovo + Lifepo tak som myslel ze uz na to existuje niaka BMS pre AGM alebo nieco co by si ten rozdiel v chemii vedelo postrazit. Lebo prave lifepo4 vs olovo mi pride Napatim asi najblizsie. No nic skusim zatial olovo only este ani neviem aku maju zostatkovu kapacitu tie baterky takze si to aspon vyskusam a neskor prepnem na life. Dakujem za nazor. @bokser01
FVE 4,3kWp (4x Longi 535Wp 4x DAH 550Wp Sériovo/Juh) | Growatt SPF 5000ES | 4kWh(Čína)+6kWh(Mivvy)
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od cipis »

Já bych se toho nebál. Základem je si poskládat správný počet článků, aby se Lifepo dostalo mezi horní a spodní hranici olova. Alespoň tak jsem to pochopil z ostatních threadů. A samozřejmě BMSka, co to odpojí mezi spodkem olova a spodkem lithia a vrškem olova a vrškem lithia.
Tedy při nabíjení vybitých baterií se začne prvně nabíjet olovo (lifepo je odpojené BMS), jak vyleze napětí na vhodnou hodnotu pro lifepo, tak to BMSka připojí, dále se nabíjí oboje, jakmile vyroste napětí na horní hranici lithia, tak to BMSka odpojí, a dál pokračuje zase jen olovo až do maxima.
Při vybíjení to jede podobně, prvně se vybíjí olovo, jak na něm klesne napětí na horní lithia, tak se lithium připojí, vybíjí se dál, jak to klesne na spodní hranici lithia, tak zase BMSka odpojí a dál jede olovo až dolů.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
bokser01
Příspěvky: 1308
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Reputace: 67
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od bokser01 »

cipis píše:Já bych se toho nebál. Základem je si poskládat správný počet článků, aby se Lifepo dostalo mezi horní a spodní hranici olova. Alespoň tak jsem to pochopil z ostatních threadů. A samozřejmě BMSka, co to odpojí mezi spodkem olova a spodkem lithia a vrškem olova a vrškem lithia.
Tedy při nabíjení vybitých baterií se začne prvně nabíjet olovo (lifepo je odpojené BMS), jak vyleze napětí na vhodnou hodnotu pro lifepo, tak to BMSka připojí, dále se nabíjí oboje, jakmile vyroste napětí na horní hranici lithia, tak to BMSka odpojí, a dál pokračuje zase jen olovo až do maxima.
Při vybíjení to jede podobně, prvně se vybíjí olovo, jak na něm klesne napětí na horní lithia, tak se lithium připojí, vybíjí se dál, jak to klesne na spodní hranici lithia, tak zase BMSka odpojí a dál jede olovo až dolů.

V tomto případě co popisuješ se rozhodně není čeho bát a zní to dokonale :)
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od cipis »

Jo, až na tu cenu :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Adrianb
Příspěvky: 202
Registrován: pon zář 13, 2021 9:32 pm
Reputace: 8
Lokalita: Slovensko, TR
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15kwp
Kapacita baterie [kWh]: 60kwh Li-Ion
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Turčianske Teplice

Re: Paralelní spojení Pb -AGM + Li-Fe

Příspěvek od Adrianb »

vrch vačšinou ak si to vieš dobre poskladať neriešiš. Vrch life a olova sa dá konzervatívne dostať na podobnú hodnotu.
Spodok odopne life BMS a cucá olovo. No je to také ehm riešenie. Tie BMS tiež fungujú kadejako pri týchto kombináciách.
Ale každopádne používať sa to dá, sám som to tiež pár mesiacov prevádzkoval. Olovo u mňa bolo ale viac menej ako záloha pre menič ak sa čosi udeje s life a BMS to odpojí :)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek