FVE a svářečka

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

FVE a svářečka

Příspěvek od JML... »

Je tu někdo kdo má zkušenost se svářením přez FVE? Jde mi o odolnost FETů v měniči. Ptám se, ne proto, že bych chtěl svářet, ale jen jestli to někdo risknul. :eek2:
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od PavelR »

inu ja to nerisknul ja na to prachsproste zapomel. Svaroval (v mem pripade lepil) jsem invertorem a slo to v pohode. Pravda je ze jsem varil tenkym dratem na nejakych 80A plny vykon by menic asi nedal.
Jak by se chovalo bezny trafo pri prilepeni elektrody je otazka....
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm
Reputace: 9

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od Havlas »

U mě přijeli chlapci s bránou, chtěli po mě 230V, rozhučel se měnič a při zjišťování proč jsem zjistil že svařují komponenty brány. Měnič to dal.
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Reputace: 4
Bydliště: Bratislava

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od timpomat »

moj 2.5kW menic tento invertor nedal http://zvaracky.heureka.sk/gude-160-gc/ , ani ked bol nastaveny na ~40A, asi pri vytvarani obluku potrebuje vacsi vykon na dlhsi cas aky je menic ochotny podrzat, s 2kW centralou to slo v pohode asi do 80A (vzhladom na moje "zvaracske" schopnosti je to ale diskutabilne zistenie :))
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od mobilik »

Neviem, moj otec stale riesi ze skusi zvarat na mojom menici 5000W poverjack LF, stale mu to zakazujem, ale viem ze pride cas ze tam nevudem a skusi to... Snad to prezije, lebo inak ho obesim. :roll:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od vlkazajac »

Tak to nie, ani žartom.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od tomas »

Již jsme několikrát svařovali přes trapézový měnič 3kW trvale hutermann-hi3000, který máme v autě.
Původně byl měnič v této elektrárně:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=6
Je nutné mít ale nastartovaný motor a šlápnout trochu na plyn, jinak to akumulátor v autě dlouho nevydrží.
Svářečku máme invertorovou, s trafosvářečkou by to asi nešlo.
A ještě pozor na to, že invertor nebo jakýkoliv jiný zdroj s aktivním PCF se nesnese s obdélníkovým nebo trapézový průběhem napětí. Je nutné použít anti-aktivPFC filtr:
http://rayer.g6.cz/hardware/s12ii430.htm
U sinusového měniče který má minimálně 4kW bych se ničeho nebál, ani svařovat maximálním proudem. O nic více svářečce nedá ani zásuvka z distribuční sítě.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od Marx »

Přidávám se a mám takovou teorii opravdu jen teorii. svařování z FVE. Frekvenční měnič 7kW napájený bateriema do meziobvodu, pak svářečka CO2 300Amp. lépe mi však vychází udělat nebo sehnat výkonný step-down měnič a jet přímo z něj. Svařování v CO2 potřebuje konst U a I je proměnný. Jen takovy menic sehnat. jeho výst. proud bych potřeboval 300Amp a 30V zhruba :-) počítám že 9 kW baterii NiCd asi neseženu :-) ale v tomto případě bych odstříhl definitivně DS :-) svářečka by se dost odlehčila o trafo :-)
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od gupa »

No a co svařovat bez FETů přímo z baterie?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od solárník »

No já teda nevím, ale při potřebě svářet bez dostupné AC sítě bych solár rozhodně netrápil. Buď bych použil malý autogen (prodávají se přenosné sady s malými bombičkami), nebo honil klasickou svářečku z diesel agregátu. ;-)
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od Marx »

gupa píše:No a co svařovat bez FETů přímo z baterie?
ano ale svařovací proud bude furt na max. musel by bejt minimálně PWM regulátor s vyhlazovací tlemivkou, měničem bych to nenazva, páč by to nemělo napěťovou z5tnou vazbu. ale rámcově by to šlo.... CO2 svářečka se od MMA liší u MMA řídíš proud a je měkká, u MAGu nastavuješ obloukové napětí které je tvrdé. M.
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od Pavel.Z. »

Ahojte nemáte náhodou niekto ešte info o zváraní z FVE? Potrebujem zvariť zopár drobností na chatke (schodiskové zábradlie plus iné drobnosti) a bojím sa na môj power jack 5kW/24V pripojiť invertor alfa in 160 :cry: . Pre info akumulátory mám trakčné 500Ah (jungheinrich). Pri zváraní by som posiloval akumulátory 50A nabíjačkou.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od mobilik »

Ahoj, predal som jednemu PJ 5kW a potom asi o mesiac mi len tak zavolal ze mi dakuje ze perefektny menic a podobne, ze mu vsetko v pohode taha a minule na nom dokonca zvaral, velmi bol spokojny akurat ja som sa cudoval. :wink: Takze skus, neviem sice aku zvaracku mal, ale zvaral. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

ke svařování obalenou elektrodou se dá použít přímo 24V aku :yes: - sice není plynulá regulace , ale co sem viděl a slyšel tak to šlo docela pěkně . Svářecí invertor beztak dělá napětí kolem 24V .
Svařecí invertor napájený měničem - problémy může dělat studený start svařečky (nabití kondíků) , lepší typy mají proudový omezovač . jenže už jsem potkal i pár "levnějších" kousků bez omezovače jež bezproblémů vyráželi 32A DS jistič :shock: . Bez problémů sem svařoval invertorem GAMA 165 s 2,5mm elektrodama na 5kW HF měnič ::rolleyes:: .

Napadá mě ještě jedna varianta : svařovat proudem přímo z panelů :mrgreen: zapojit paralerně a regulovat přidáváním nebo ubíráním panelů :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od PavelR »

Dnes uz mam nasvarovano na menici o neco vic. ( mam uz svuj invertor). 8kw PJ a TIG pri 140A bez problemu.

Abrams: po prostudovani teorie o svareni na svarforu bych rekl ze s 24V se bude blbe zapalovat oblouk na elektrode. Elektroda potrebuje idealne vyzsi napeti na zapaleni a mekkej zdroj kterymu padne napeti ( zdroj proudu). Taky bez regulace max proudu by to byl asi mazec.
Asi by na to sly dopre pouzit primo panely (pokud je jich dost) maji spravnou VA charakteristiku - mam Voc cca 100V a kdyz jsem krisnul dratama o sebe tak to vytahlo oblouk cca 1-2cm jak nic.

Napada me ze aku 24V by se mohli pouzit pro MIG/MAG metodu. Tam se nenastavuje proud ale napeti zdroje, ktery je v idealnim pripade tvrdy. Proud se meni podle posuvu dratu a vzdalenosti horaku od lazne.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od MareC3k »

Akurat vcera som mal taky napad.... pridem domov, DS nefunguje, potrebujem zvarat plot tak reku ci zapnem co2 zvaracku na menic alebo nie? ale nakoniec kym som vsetko pripravil a nanosil zelezo tak zapli DS, tak sa zvaranie cez menic nakoniec nekonalo :) utiahol by to PJ8kw? :)
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od mobilik »

Isto ano, aj 5kW o utiahol. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od Pavel.Z. »

Tak keď si všetko pripravím skúsim aj ja :-).
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od dracekvo »

A nebo si na šroťáku pořídit rotační svářečku triodyn. Přidělat spalovací motor a máte svářecí soustrojí jak víno. Jen váha bude asi 200kg :D
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am
Reputace: 5

Re: FVE a svářečka

Příspěvek od Pavel.Z. »

Len invertor už mám, je malý skladný. A na príležitostné zváranie by FVE mohla stačiť. Mám aj vojenskú 4-4,5kW elektrocentrálu dá sa aj s ňou zvárať, ale mám pocit že veľmi danému typu invertoru neprospieva a nechcem ho zničiť. Horšie chytá oblúk a to zváranie nie je ako s ,,tvrdou,, sieťou

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek