Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od mytus »

Vyberám práčku a umývačku do plánovaného domu. V dome plánujem minimálne za práčku dotiahnuť výstup teplej aj studenej vody. Budeme mať v dome fototermický ohrev, takže je to možnosť, ako spotrebu pračky stlačiť na minimum. Práčky dnes síce väčšinou umožňujú pripojenie vody do teploty 60°C, ale ešte efektívnejšie je, ak má pračka dva vstupy - jeden na teplú a druhý na studenú vodu (časť cyklu obyčajne pračka používa studenú vodu - na plákanie).

Pôvodne som plánoval za práčku pripojiť zmiešavací ventil, ktorý by T a S vodu zmiešaval napríklad na 40 stupňov, ale radšej by som pračku s dvoma vstupmi - niektoré pračky s jedným vstupom majú problém s prívodom teplej vody, napríklad skracujú programy a podobne.

Poraďte, aké poznáte moderné a na trhu reálne dostupné modely práčiek, ktoré umožňujú pripojenie teplej aj studenej vody, prípadne pridajte nejaké skúsenosti s konkrétnymi modelmi
Ja poznám nasledovné:


Spredu plnené
Miele W 5889 WPS EcoComfort (ca. 2 000 € / 105 000 CZK)
Miele W 5841 WPS (ca. 1 500 € / 39 900 CZK)
Whirlpool AWM 9300/PRO (ca. 1 000 € / 30 000 CZK)
Whirlpool AWOE 9014 (ca. 500 € / 14 000 CZK)
Gorenje W9865E (ca. 650 € / 16 000 CZK)

Zvrchu plnené
Electrolux EWT 1066 ODW (ca. 400 € / 11 000 CZK)

Ďalšie čriepky náhodne zozbieraných informácií z rôznych diskusií, ktoré by mohli ostatným pomôcť:
- Výrobcovia ARITON, BOSCH, AEG, SIEMENS, FAGOR, BAUMATIC, PHILCO nevyrábajú pračky s dvojitými vstupmi (http://forum.tzb-info.cz/108640-vyber-p ... vky#text88) - údaj platný v roku 2013
- Gorenje W9865E info od obchodníka: „Dle informace z Gorenje musíte u W9865E mít přívod teplé i studené vody, protože se voda směšuje. Nejdříve se napustí studená a pak se to dopustí teplou." (http://forum.tzb-info.cz/108640-vyber-p ... vky#text88) - čudné
- Gorenje W9865E info z manuálu: "Horúca voda (zmes teplej a studenej vody) sa pridáva iba pri
programoch s teplotou 60° a vyššou." Ak si to správne vysvetľujem, tak pri praní na 40 stupňov práčka zohrieva iba špirálou
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od kodl69 »

žádné, mám dojem že asi jedině dodělej doma - někteří tady napouští pračku teplou vodou přímo přes zásobník prášku a nevím, že by byl problém. Já zatím naostro 2kW z měniče... Horší mi přijde myčka, ta ohřívá vodu dvakrát, na konci kvůli sušení snad až na 70 stupňů, přijdemi, že je to víc elektriky než co spotřebuje pračka i s ohřevem. Díval jsem se do manuálu od toho electroluxu 1066:1) Plnění horké a studené vody se spouští automaticky u následujících programů:
• Bavlna 90°: pouze horká voda.
• Bavlna 40°-60°: horká a studená voda.
• Syntetické 40°-60°: horká a studená voda.
ostatní programy pouze elektroohřev.
Zajímavý je, že teplá voda na bavlnu na 60 má uspořit pouze 0,4kWh, nevím, jestli to má význam řešit. Když svítí slunko, tak to nic neznamená, a když se ta voda musí stejně ohřát elektrikou....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pavel111
Příspěvky: 94
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Reputace: 3

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od Pavel111 »

Před rokem a čtvrt jsem kupoval dvě Miele 5841,poslední dva kusy v ČR,s tím, že už to byl výběhový model a už se nevyráběl.Docela to byl problém.Možná to u vás v SR seženeš,ale silně o tom pochybuji.Takže si tento typ můžeš škrtnout ze seznamu přesto,že to možná nějaký internetový obchod má v nabídce.
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od mytus »

Pavel111: Diky za info :)
Pavel111
Příspěvky: 94
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Reputace: 3

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od Pavel111 »

Jinak předepsaná teplota vody pro Miele je max 55°C.Mám směšovač nastaven na tuto teplotu.Na vyvářku dohřívá,na 60°C to vychází a na 40°C si to mixuje s tím,že si vezme chvíli teplou chvíli studenou.Začíná teplou.Myslím,že je to kvůli tomu,aby stroj zjistil,jak teplá voda teče ze zdi.
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od joseff »

CANDY EVO 1272 DHC za 7000,-
Uživatelský avatar
mytus
Příspěvky: 72
Registrován: čtv kvě 03, 2012 8:41 am
Reputace: 0

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od mytus »

Ta sa uz udajne neda nikde zohnat, vid napriklad tu: http://pracky.heureka.sk/candy-evo-1272 ... wwodM7IAcg
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od Mira80 »

Ono to ma duvod zrejme v tom, ze praci prasky jsou vyvijene tak, aby ruzne casti fungovaly pri ruzne teplote a vyuziva se prave toho, ze se napusti studena voda, ktera se postupne ohriva. Udajne i s ohledem na pradlo je to setrnejsi postup. Vyrobci je prave z techto duvodu prestavaji vyrabet...

Jedine hacknout pracku, dat si svuj smesovaci ventil teple / studene vody a podle toho, v jake fazi se nachazi program, tak do pracky poustet patricnou vodu (napada me treba podle toho, zda se zapne topeni nebo ne)
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Reputace: 6
Bydliště: České Budějovice

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od olozx6r »

Když to tak čtu a dohledal jsem si i něco na netu, tak bude asi nejlepším řešením zapínat pračku/myčku normálně na měnič když svítí a je vyřešeno. Cesta nejmenší investice, jen udělat rozvody/natáhnout prodlužovák :-)
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od fugas »

Zdravím.
Ta myšlenka mě velmi zaujala.Vůbec jsem nevěděl,že se takové pračky vyrábí.Myčku napouštím teplou.Protože ale naše pračka funguje i po letech dobře,zkusil jsem hledat způsob,jak ji snadno upravit na přívod teplé vody a našel jsem tohle:

http://www.bola.cz/termostaticky-smesov ... -g-15.html

Stačilo by si na termostatu přesně odměřit jak teplá voda odpovídá jaké poloze.To si pak označit a pak už jen nastavit podle aktuálního programu.Určitě to vyzkouším.Díky za inspiraci a omlouvám se za drobné OT.

EDIT: Našel jsem diskusi,kde pán takovou úpravu udělal,ovšem píše tam,že muslel doplnit zpětné ventily,kvůli používání baterie nad umyvadlem během praní.Tedy je to plus dvě 1/2" klapky.I v nejdražším hobbymarketu je to do 100Kč/kus.
Pokud byste se někdo rozhodl to zkusit,kupte celomosazné klapky.Některé mají vnitřek plastový a to není šťastné ani do studny.
Naposledy upravil(a) fugas dne úte dub 07, 2015 11:42 am, celkem upraveno 1 x.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od fugas »

Míra80: Omlouvám se za vytunelování příspěvku :) Neměl jsem aktualizované vlákno.Když jsem měřil spotřebu pračky,tak začala ohřívat ihned po napuštění,tedy s prvním otočením bubnu.Určitě to budu dále zkoumat.

olozx6r: To je cesta nejmenšího odporu,ale pokud jsou v domácnosti dvě hospodyňky a tedy dvě pračky,tak předehřátá voda z bojleru zcela vyřeší nutnou kázeň při používání spotřebičů.Při 200l bojleru nahřátém na 65 stupňů můžou pračky běžet bez omezení a odpadá "nejde elektrika,ale já jsem s tím nic nedělala" a následné "proč jste se zase nedomluvily"? :)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od kodl69 »

podobná věc mi zarostla vodním kamenem za 1,5 roku... někde jsem viděl hotový výrobek, kde byly dva elektroventily, a něco elektroniky pro směšování na teplotu a navíc napouštění studené na máchání. Ale už ten odkaz nemůžu najít.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od Mira80 »

fugas píše:Míra80: Omlouvám se za vytunelování příspěvku :) Neměl jsem aktualizované vlákno.Když jsem měřil spotřebu pračky,tak začala ohřívat ihned po napuštění,tedy s prvním otočením bubnu.Určitě to budu dále zkoumat.

olozx6r: To je cesta nejmenšího odporu,ale pokud jsou v domácnosti dvě hospodyňky a tedy dvě pračky,tak předehřátá voda z bojleru zcela vyřeší nutnou kázeň při používání spotřebičů.Při 200l bojleru nahřátém na 65 stupňů můžou pračky běžet bez omezení a odpadá "nejde elektrika,ale já jsem s tím nic nedělala" a následné "proč jste se zase nedomluvily"? :)
nic se nedeje..
to je prave to, ono se sice pusti topeni hned na zacatku, ale dle vseho by se melo vyuzit toho, ze teplota stoupa pozvolna, neni tam hned horka voda...
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od joseff »

mytus píše:Ta sa uz udajne neda nikde zohnat, vid napriklad tu: http://pracky.heureka.sk/candy-evo-1272 ... wwodM7IAcg
Samozrejme jsem to nijak podrobne nezkoumal, ale tady ji maji dva e-shopy udajne skladem:

http://www.zbozi.cz/vyrobek/candy-evo-1272-d/
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od joseff »

V nasi domacnosti funguje uz tretim rokem pracka AEG Lavamat 48380 napojena na teplou vodu primo z bojleru, i kdyz pracka neni puvodne urcena pro napojeni na teplou vodu. Je to otestovano manzelkou a funguje to dobre - manzelka nema zadne pripominky, nestezuje si, pradlo je vyprane, pouziva "bezne" prasky. Pereme na program "bez ohrevu", takze se pouzije tak tepla voda, jak je aktualne v bojleru. Od bojleru k pracce je to cca 1,5 m potrubi, takze je tam trochu studene vody a tepla voda se take samozrejme schladi po napusteni o pracku a pradlo, nemeril jsem to, ale tipuju, ze po ochlazeni tedy pereme na 30 - 40 stupnu, coz je pro vetsinu pradla optimalni. Kdyz je potreba vyssi teplota, pocka se do odpoledne, kdy uz je bojler vyhratejsi.

Vyrobce potvrdil, ze vsechny soucasti pracky snesou vodu do 90 stupnu Celsia, tak jsem ji napojil na teplou. Bojler mam nastaveny na 60 stupnu, teplota v nem kolisa zhruba mezi 30 a 60 stupni, podle toho jaka je denni doba a jak sviti. Rano je chladnejsi, odpoledne teplejsi. Bojler pres zimu nahriva kotel na pevna paliva, v zime slunicko.
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od hurvayz »

Taky jsem o tom uvažoval ale.. máte spočítáno jak je ekonomicky vyhodne to, že pracka "děla" i vsechny ostatní cykly v teple vodě tam, kde běžně používá studenou.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od fugas »

Nechci to překombinovat :D Ale dalo by se to třeba u mojí pračky pořešit rozšířenějším řízením.Ke každé činnosti svítí na pračce příslušná LEDka.Dalo by se to pomocí téhle informace a elektromagnetícky řízeným ventilem,jak píše kodl,řídit tak,aby to využívalo vodu dle potřeby.
Jinak pokud budu bojler ohřívat přebytky,snad mi běžně nebude z 200l horké vody nějakých 10l chybět.Pokud si dva lidé po sobě nenatočí plnou vanu,nemám šanci tu vodu spotřebovat.Pořád je to podle mě menší zlo,než trápit měnič ohříváním,když už mám 200l nasysleno v bojleru.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od fukuši »

V paneláku jsem měl Philco na teplou a studenou.Po 10 letech klekla.Koupil jsem Siemens jen na studenou a řešil to za cca 200kč Y spojku a 2 x30cm kovové hadice(opletení).Rozdíl byl jen v tom ,že v paneláku byl problém s hlinikem a hlavním jističem tak se tím podstatně zkrátilo omezení při praní.Obsluha je jednoduchá dáš prádlo pustíš teplou po cca 3 minutách zastaviš teplou a pustíš studenou.Maximálně zapomeneš a pereš v teplé ale to není žádná tragédie.Už to funguje cca 10let a nemá se co pokazit.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od joseff »

hurvayz píše:Taky jsem o tom uvažoval ale.. máte spočítáno jak je ekonomicky vyhodne to, že pracka "děla" i vsechny ostatní cykly v teple vodě tam, kde běžně používá studenou.
Pokud je to na me, tak jsem to nikdy nepocital a ani to neni potreba pocitat. Pracka si na jeden cyklus vezme kolem 40 l vody, bojler ma 160 l. Jak uz jsem uvedl, v zime nahriva vodu kotel na tuha paliva, mimo topnou sezonu prebytky z FVE, takze v mem pripade neni potreba zadnou ekonomickou vyhodnost pocitat, protoze bojler se neustale dohriva. Jde mi predevsim o snizeni spicky ve spotrebe, ktera by pri ohrevu vody spiralou v pracce vznikla, takto si setrim menic. Dokonce se domnivam, ze machani v teple vode by jeste mohlo trochu vylepsit "praci efekt" oproti machani ve studene vode. U nekoho to ale muze byt jine, pak se to da resit nejakym rucnim nebo automatickym pripinanim teple/studene vody a az pracka doslouzi, tak koupit novou s napojenim na teplou i studenou vodu nebo tech 7000,- za vyse uvedenou pracku obetovat hned a starou prodat v bazaru.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od ota »

Teplá voda na máchání je rozhodně lepší.
Obzvláště pokud se pere cokoli pro malé děti. Prckové se občas po použití některých prášků "osypou". To je právě důsledek nedokonalého odstranění zbytků pracího prášku při máchání ve studené vodě.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek