Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Archiv ukončených inzerátů
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od vla »

Jelikož jsem nikde nic nenašel poprosím zkušenější o radu. Rád bych si v paneláku postavil fotovoltaický ohřev vody a rád bych měl zdroj z panelů řešený pomocí MPPT regulátoru. Jenže regulátor, který by šel zapojit přímo na spirály bez použití akumulátorů jsem nenašel. Lze použít jakýkoli a nějak to obejít, nebo je to nesmyslný nápad. Vůbec do toho nechci míchat 220V síť. Jde mi o co nejlevnější řešení, takže baterky zatím nejsou v plánu. Mělo by to sloužit jako ohřev, nebo předehřev bojleru pro dodávku teplé vody v bytě, plán je takto vyrobenou teplou vodu míchat s příchozí teplou vodou pomocí termostatického ventilu. Pokud se mi to osvědčí doplnil bych případně po zvážení úspor i akumulátory. Snad mi nepošlete jen samé :lol: Hezký den všem.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od fugas »

Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od Botas »

Tak pro ohřev vody je oplockého regulátor ten nepotřebuje bat.
Pokud je zvažována minimální investice s použitím nějakých epsolaru a pod tam se baterií asi nedá vyhnout. samozřejmě stačila by nějaká minimání kapacita jen aby tam byli . Jen régl z toho udělá 12, 24nebo 48v a co pak s tím přímo na spirálu? jakou? nebo pak tedy nějaké spínací relé a levnej modifik sinus a klasika tělěso.
Eventuelně dražickej fv bojler kde jdou panely napřímo do bojleru bez réglu.
Samo na fv ohřev vody se dává cca 7 a víc kousků obecně. Zda se to na balkon vleze?
Taky mě čeká nějak řešit přebytky hned jak dojde k rozšíření fve.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od vla »

Díky za pomoc, půjdou na střechu.
Nemám rád tenhle stát.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od brumlaj »

k tomu Oplockého regulátoru zde je odkaz.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od FRSO »

fugas píše:Dobrý den.
Třeba tohle:
http://shop.mypower.cz/mpp-tracker-menic-2kw-2255
Zdravím, to je docela pálka za takovou hračku pro bojler, to by se dalo snad i nějak jinak vyřešit levnějí, má na tom někdo hodně přidané hodnoty. :), jak to uvidí nějaký číňan, tak to bude třeba levnější pak.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od vla »

Prostudoval jsem doporučený regulátor a jsem tak trošku zklamán, napětí panelů v serii je značné a pokud bych chtěl další rozvoj, tj doplnění akumulátorů a regulátoru pro případné přebytky nepůjde k tomuto systému panelů zřejmě přidat regulátor nabíjení. Co jsem koukal dělají se do cca 150V.
Nemám rád tenhle stát.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od mobilik »

Ono Oplockeho regulator je velmi dobra vec, ale je hlavne na riesenie ohrevu vody cez FV panely.
Ale uz som riesil aj system kde Oplockeho regulator vyhrieval nadrz a ak vypol termostat odpojil stykac privod pre regulator a s polovicky panelov sa energia presmerovala do regulatora a nabijala baterky, je to jednoduche, ale este raz opakujem cely system bol rieseny primarne len na ohrev vody, akurat sa majitelovy nepacilo ze ak sa nahreje voda tak panely zbytocne staly. Uz mi bolo hlasene ze rad by poriesil aj druhu polovicku panelov aby nestali. :mrgreen: Pripadne sa to dalo riesit aj nejakou nabijackou ako tu uz bolo vyssie spomenute. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od Botas »

Ano to je problém toto kombinovat proto většina lidí tu řeší ohřev vody jako druhotnou záležitost a prvně řeší el spotřebu poté přebytky do vody.
Proto je asi nej to řešit klasika panely regl aku jakkoli malé. spínání třeba napětovím relé hrn co je tu na šopu.
obič měnič modifik sinus nějakej čínan levnej na spirálu a pak se s tím dá dělat ledas co i po eletrické stránce.
Ale pak člověk chce používat el i po západu tj víc aku radši sinus pro pc a tak víc panelů tj lepší regl a už se to veze v kolotoči upgradu a tak....
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od brumlaj »

vla píše:.......... Co jsem koukal dělají se do cca 150V.
Není to zcela pravda, nicméně cena nepotěší.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od vla »

Jakkoli malý akumulátor asi ne, rychle by se vybil, což by nevadilo, ale po náběhu systému by dle mě nezvládal velké nabíjecí proudy. Možná by to rovnou stáhla spirála, ale nemám s tím zkušenost. Ty baterie jsou v tomto případě až na později a na případné přebytky, pokud moc nebudou tak nic. Malou spotřebu notebooky, monitory, wifi, tiskárna mám přes baterku 320Ah, AGM a MPPT regul. a 250w panel vyřešené. Ale v zásadě je díky ceně akumulátorů návratnost mizerná, až žádná, dle životnosti akumulátorů.
Nemám rád tenhle stát.
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od vla »

Ježíš, teď jsem si všimnul, že jsem zavedl diskusi do bazaru. Omlouvám se, mohu to celé nějak přesunout?
Nemám rád tenhle stát.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od mobilik »

Velmi nesuhlasim, podla mna je najvyssia uspora rovno buchnut panely a ohrievat vodu ktora je asi najvyssia spotreba v dome pokial sa ohrieva DS. Baterky, menice a podobne, zybtocne navysuju navratnost.
Napr. ja coskoro budem stavat dom a uz teraz viem ze velmi nezvisia peniaze na FVE, ale hned ako to bude mozne pojde 10 panelov na strechu a rovno cez regulator do vody, lebo to je najvacsi zrut. No a az potom ak budu neskor peniaze budem riesit regulatory, apnely, menice baterky a podobne. :wink:
Lebo cielom fotovoltikov, je primarne uspora, aj ked ako uz asi vsetci vieme casto je to aj hobby. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od mopadzi »

mobilik píše:Velmi nesuhlasim, podla mna je najvyssia uspora rovno buchnut panely a ohrievat vodu ktora je asi najvyssia spotreba v dome pokial sa ohrieva DS. Baterky, menice a podobne, zybtocne navysuju navratnost.
Napr. ja coskoro budem stavat dom a uz teraz viem ze velmi nezvisia peniaze na FVE, ale hned ako to bude mozne pojde 10 panelov na strechu a rovno cez regulator do vody, lebo to je najvacsi zrut. No a az potom ak budu neskor peniaze budem riesit regulatory, apnely, menice baterky a podobne. :wink:
Lebo cielom fotovoltikov, je primarne uspora, aj ked ako uz asi vsetci vieme casto je to aj hobby. :wink:
osobně si myslím, že fototermika je účinnější a levnější.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od brumlaj »

Záleží hodně na dostupném místě. 5FVpanelů+konstrukce+vodiče+rozvaděč+oplocký+PLC+bižuterie+ferona v nákladech bez práce půl roku z5 asi 31 kKč. Vedení komínem do sklepa k bojleru. Kolik by vyšlo 1m2 FT? Což je cca stejný výkon? Jak dobře by se volným komínem tahaly FT trubky? Cenu práce nepočítám, každý si udělá co ho baví.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od mopadzi »

Dva panely..ca 30 trubic, 15m trubek v izolaci a čerpadlová skupina s reglem vychází tak na 26tisíc. Bezúdržbové....To jen pro ty co by chtěli ohřívat vodu. Plnohodnotná hybridní FV elektrárna je samozřejmě lepší.
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od brumlaj »

Je v tom i konstrukce na střechu? Výměník ke stávajícímu bojleru? (nebo rozdíl ceny klasického bojleru s natápěním z ÚT versus ten samý bojler s navíc ještě hadem pro solár?) Kapalina? pumpa na doplňování kapaliny? expanzní nádoba je již v ceně čerpadlové skupiny? Co si představit pod pojmem bezúdržbové? U známého 2x ročně odvzdušňuji na střeše okruh.
Myslel jsem veškeré náklady na materiál tak jak jsem uvedl já, nejen základ, který sám o sobě nefunguje.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
rva
Příspěvky: 3460
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od rva »

V roce 2011 jsem si poskládal FT ohřev za následující náklady
Fototermika 2011 - 60trubic HeatPipe + boiler 300l 2x výměník+ dohřev elektřinou
Cena s DPH
Boiler Dražice pro solární systém OKC 300NTRR/SOL 11 800 Kč
Elektrická topná jednotka řady TJG 10-DZTJG 6/4-6 4 134 Kč
Expanzomat na 12 litrů/6bar ČKD Expan 12/06 780 Kč
2x Kolektor 30 trubic se stojanem 33 600 Kč
Dvouokruhová čerpadlová jednotka s řídící jednotkou, čidla, pojistný ventil 11 880 Kč
Šroubení, nerezová flexitrubka 20m+izolace, odvzdušňovací ventil 5 856 Kč
Nemrznoucí kapalina 40l 4 790 Kč
CELKEM 72 840 Kč
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od fugas »

FRSO píše:
fugas píše:Dobrý den.
Třeba tohle:
http://shop.mypower.cz/mpp-tracker-menic-2kw-2255
Zdravím, to je docela pálka za takovou hračku pro bojler, to by se dalo snad i nějak jinak vyřešit levnějí, má na tom někdo hodně přidané hodnoty. :), jak to uvidí nějaký číňan, tak to bude třeba levnější pak.
Také zdravím.
Nejlevnější to není :) Ale je to cesta nejmenšího odporu pro někoho jako jsem třeba já.Přijde to v balíku,na jednu stranu se nasvorkují panely a na druhou se strčí bojler(v mém případě standardní Dražice 200l).Ale i já jsem se nakonec rozhodl pro trapézový měnič spínaný podle kapacity baterií.Tedy až budou fondy :)Ve finále to nebude o moc levnější,ale bude to mít vícero využití. Do budoucna se snad přivzdělám a po vzoru jiných ohřev spáchám levněji,protože v zimě to s přebytky moc nevytrhnu.Ale jak jsem psal.Pro někoho elektronikou nepolíbeného,pokud chce ty peníze investovat a nechce ostrovničit s baterkami,je to nejsnažší.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Fotovoltaický regulátor bez akumulátoru

Příspěvek od FRSO »

fugas píše:
FRSO píše:
fugas píše:Dobrý den.
Třeba tohle:
http://shop.mypower.cz/mpp-tracker-menic-2kw-2255
Zdravím, to je docela pálka za takovou hračku pro bojler, to by se dalo snad i nějak jinak vyřešit levnějí, má na tom někdo hodně přidané hodnoty. :), jak to uvidí nějaký číňan, tak to bude třeba levnější pak.
Také zdravím.
Nejlevnější to není :) Ale je to cesta nejmenšího odporu pro někoho jako jsem třeba já.Přijde to v balíku,na jednu stranu se nasvorkují panely a na druhou se strčí bojler(v mém případě standardní Dražice 200l).Ale i já jsem se nakonec rozhodl pro trapézový měnič spínaný podle kapacity baterií.Tedy až budou fondy :)Ve finále to nebude o moc levnější,ale bude to mít vícero využití. Do budoucna se snad přivzdělám a po vzoru jiných ohřev spáchám levněji,protože v zimě to s přebytky moc nevytrhnu.Ale jak jsem psal.Pro někoho elektronikou nepolíbeného,pokud chce ty peníze investovat a nechce ostrovničit s baterkami,je to nejsnažší.
to fugas: jj, je to tak jak píšeš, já se zabývám elektronikou, tak bych to řešil jinak a levněji. Ten měnič je jednodušší varianta, já bych ji ještě zjednodušil i bez baterek. Jinak jak to spínáš, dle kapacity ??, BMV, regulátorem dobíjení, nebo HRN 34, 64. Já teď chci kamarádovi na chatě taky vyřešit spínání přebytků přes měnič Victron 1200VA/24V, má bojler 1600W, tak tam musím udělat vychytávku aby to měnič utáhl a spínal bych to asi tím HRN dle napětí, nebo BMV-700 dle zadané kapacity od 100% třeba do 60%, aby zbylo pak na ostatní spotřebiče. Většinou tam jsou jen o víkendu, tak by se to přes týden vyhřálo. Panely tam jsou 480Wp, aku 24V/230Ah. S tím BMV by měl pak i lepší přehled o spotřebě, atd.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh

Zamčeno