DC-DC měnič, nebo baterii a trvalé dobíjení.

Měniče stejnosměrného napětí zvyšující i snižující, stabilizátory ...
Odpovědět
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

DC-DC měnič, nebo baterii a trvalé dobíjení.

Příspěvek od SAKO »

Ahoj všem, přešel jsem na Hausbotu z 12V na 48V a vzniknul mi malý problém. Elektrický záchod, sací čerpadlo, diodová světla a rádio chci ponechat na 12V, protože to byla dost velká investice a v 48V se to stejně nedělá. Sací čerpadlo má 16A, záchod 20A, diodová světla jsou po 4W, je ich tam tak 30, ale samozřejmě, nesvítí najednou. Tak nevím, jestli koupit měnič DC-DC 48-12V, já jsem sehnal nejsilnější Meanwell 40A - 480W, nebo tam dát další trakční akumulátor, dejme tomu 130 AH a zdroj, který by to dobíjel trvale, napr. toto - http://www.mulac.cz/udrzovaci-konzervac ... 0-13-5.htm.
Sací čerpadlo jede, když se pustí voda, samo, ne hned, je tam expanzní nádoba, ale mám tam 2 umyvadla, sprchový box a záchod. At jede denně půl hodiny, ale nevím, co by se stalo, když půjde jedno čerpadlo a někdo půjde na záchod.
Silnější zdroj DC-DC jsem nenašel. Všem moc děkuji.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: DC-DC měnič, nebo baterii a trvalé dobíjení.

Příspěvek od dracekvo »

Ale tenhle by to dal levou zadní
MeanWell SD-1000L-12
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

Re: DC-DC měnič, nebo baterii a trvalé dobíjení.

Příspěvek od SAKO »

Dal, jenomže není k sehnání a dodání v nedohlenu, koukal jsem na to. dík
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: DC-DC měnič, nebo baterii a trvalé dobíjení.

Příspěvek od goodbie »

a co Ti brání použít ty měniče 40A dva paralelně zapojené??
SAKO
Příspěvky: 190
Registrován: pon dub 15, 2013 7:33 pm
Reputace: 0

Re: DC-DC měnič, nebo baterii a trvalé dobíjení.

Příspěvek od SAKO »

Děkuji moc všem, ještě prosím pár otázek.
Je nejlepší jeden měnič, nebo dva paraelně? Měnč bude trvale pod proudem, jakou to má zhruba životnost?
Je zapojení s trakční baterií a udržovací nabíječkou blbost? Jaký rozběhový proud může mít stejnosměrný motor s čerpadlem 200W 12V? Protože je možné, že čerpadlo půjde a sepne druhé, udrží to ten měnič?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DC-DC měnič, nebo baterii a trvalé dobíjení.

Příspěvek od kodl69 »

je lepší jeden měnič, dva nemají úplně shodné napětí, takže jeden stejně dává víc. Pro omezení proudových nárazů bych nainstaloval nějakou značnou kapacitu na výstup měniče, několik kusů tohohle:http://www.tme.eu/cz/katalog/pasivni-so ... 2C25022%3B s nějakým odporem pro nabití při startu, co se potom přemostí relátkem (FET tranzistorem) dle vkusu každého soudruha. To už potom nějaká špička při rozběhu motoru neshodí. Pořád lepší než se starat o další baterku. Dle manuálu střední doba do poruchy: 106.7K hodin...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek