domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm

domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od bylg »

Chystám se postavit elektrocentrálu z motoru 7Hp se 3 alternátory z auta 12V 80A nebo z nákladáku 24V 55A. Pohánil by jsem dřevoplynem, moc nesmrdí a motor by jsem odhlučnil tak, že dělá zvuk, jako když někdo mluví nahlas, to musim, protože bude běžet na balkoně panelového domu. Jen musim vyřešit chlazení, protože motor je chlazen vzduchem. Když udělám otvory a dovnitř větráky, tak nebude perfektně pracovat odhlučnění, nebo nějak předělat na vodní chlazení a ven vyvést potrubí a mít chladič. Výhoda by bylo že by jsem natáhnul chlazení do bytu a měl bych topení, nevýhoda čerpadlo a chladič mimo. Měl bych 6ks panelů 240W 24V, solar regulátor epsolar. Baterie ze začátku PB auto a po dvou měsících LiFePO4 100Ah. Nyní však přemýšlim, jaké napětí zvolit zda 24V nebo 12V.
24V pro mně výhoda je menší proudy, nevýhoda mam na léto klimatizaci z auta, napájení NB( to by šlo řešit DC-DC měničem)
12V výhoda, nemusím řešit spotřebu 12V, nevýhoda vyšší proudy.

fotovoltaika výkon 1,5kW, měnič 12V(2X 2kW), 24V(3kW,1,5kW), ted jen vyřešit napětí a postavit elektrocentrálu, délka vodiče z centrály do baterií cca 1-1.5metru.

Prosím poradit jaké napětí. Asi sy myslím že bude lepší ten 24V, a měničem pak 12V. Věskerou spotřebu domácnosti by jsem měl AC 230W přes měnič.
Konečně začíná období *sun*
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od rva »

Se spuštěnou elektrocentrálou na balkóně bytového domu se brzy dostaneš na Novu spolu se sousedem, který tě zastřelí. I když s tím dřevoplynem možná budete mrtví všichni v baráku. Systémové napětí už snad 24V, klimoška z auta má snad mechanický pohon, tak pro ní je to jedno.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od goodbie »

Tebe nebudou mít sousedi rádi :dontknow: a k tomu systému jasně 24V a jsou alternátory které mají 28V75A 90A120 atd jen to chce hledat.
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od bylg »

Ta elektrocentrála nedělá takovej kravál, ta je tichá moc slyšet nebude. s dřevoplynem mam zkušenosti, i napoprví to dopadlo dobře, moc nesmrdí, stejně je ale pod balkonem silnice a tak je jedno že o motor víc. Klimatizace má elektrickej motor, která fouká vzduch a tím chladí okolí. kdyby jsem přivedl chlazení, tak by jsem ho pouštěl do toho chladiče co je vevnitř a slouží jako výměník, ale to bych musel sehnat jinou, protože tuto jsem zkrátil pilkou, protože tam je trubka cca 40cm do kabiny. poohlédnul by jsem se rovnou pak na 24V. Alternátory jsou i výkonnější to vim, ale ty bych musel koupit nové, ty 55A mam k dispozici.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od mobilik »

Centrala na balkone??? Neverim ze v noci si to nikto nevsimne... Ja by som ti v lete na balkon hodil granat. :mrgreen: A teraz vazne, to fakt na balkon???
Čo bolo bolo, bude len horšie...
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od petrs »

...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od hurvayz »

:wood: :sm1: ::stop::
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od mobilik »

Hehe, sranda, otazka je ci to je realne video, zeby sa az taky magor nasiel??? :roll:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od brin »

100% našel. Vesmír a lidská blbost jsou nekonečné, ergo to musí být pravda.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od kodl69 »

je to na cosi reklama, x let stará....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od abrams »

kodl69 píše:je to na cosi reklama, x let stará....
Zdravím ,

... hóóóóóódně nepovedená reklama :uh: . Spíš bych se klonil k názoru , že je to reálný pako :uh: .

Teď trochu k tématu :
elektrocentrálu na balkóně si dovedu představit v rusku , tam ale nehrozí "úraz" od nevyspalýho souseda , ale "úraz" od zmrzlýho závistivce :lol: .

Nedomnívám se , že je energetická situace v tomhle státě natolik špatná , aby ji člověk musel řešit centrálou na balkóně :sm1: . Zaměřil bych pozornost a úsilí na zmíněné solární panely + regl + aku + měnič/e . Systémové napětí 12V je obecně únosné do 1kW - vyjímky se najdou ::rolleyes:: , ale je-li možost 24V , tak bych neváhal ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od fugas »

No tak,taky forma boje se systémem :D Ale myslím,že takový člověk by spíš hledal únikovou cestu z paneláku,než že by vláčel kamna do třetího.A ten špalek by tu dlažbu rozmašíroval za pár týdnů...
K centrále jen tolik,že kamarád bez přípojky DS musel centrálu maximálně odhlučnit a to má nejbližší sousedy 20m daleko.
Navíc vrčení bych neviděl jako největší problém.Kdo má doma centrálu,tak ví že centrála přenáší do okolí nepříjemné vibrace,které se ponesou celým domem.Značně to zlepší podložka ze silného molitanu,ale úplně se toho zbavit nejde.Koho znám z paneláku,tak ten si stěžuje na všechno možné,ale s centrálou budeš asi průkopníkem :D
Napětí určitě 24V.DC/DC měnič to vyřeší a na panely postači jeden 60A regulátor.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od goodbie »

aby průkopník nebyl nakopán :lol: držím mu palce
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od fugas »

rva píše:Se spuštěnou elektrocentrálou na balkóně bytového domu se brzy dostaneš na Novu spolu se sousedem, který tě zastřelí. I když s tím dřevoplynem možná budete mrtví všichni v baráku. Systémové napětí už snad 24V, klimoška z auta má snad mechanický pohon, tak pro ní je to jedno.
Mechanický pohon má,ale bylo by to třeba dát natvrdo,protože spojka je 12V.Nevím jak by motor a řemen snášel rozběhy,chtělo by to vyzkoušet.Celé by se to zjednodušilo.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od bylg »

centrála by běžel max. hodinu přes den, kolem odpoledne. Ta klimatizace nemá mechanický pohon z motoru, ale vlastní elektromotor.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od rva »

Kompresor mechanické klimatizace z auta odebírá výkon tak 3kW, nevím, jak by toto bylo řešeno elektromotorem. Nějaká miniklimatizace?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od marko250 »

No teda :-)
A poslouchals někdy centrálu v zátěži?!Jezdím po závodech enduro a crosscountry po evropě a jedno ti povím,není nic horšího než puštěná centrála 100m ode mě a to převážně bez zátěže ve chvíli, kdy chce člověk usnout(v noci).A to se bavím o profi řadách digitálních Hond/Kyporů atd,které za dne v klidu opravdu moc nehlučí.Dávat centrále dřevoplyn v panelovém domě?Jak máš udělaný vyvíječ,kde to je v domě umístěné a kde si naskládal filtrace a chladící jednotky?Jak velký vývin jsi schopen dělat a jak máš přizpůsobený motor na toto palivo.Tohle bych rád viděl,každopádně účinnost bez využití odpadního tepla je velmi malá.Navyšuje to vyvíjení dřevoplynu a jen hodina provozu.Ty potíže s tím možné zbytečné zmiňovat.Neztrácej čas s tímto pekelným strojem a rači čistě a bezhlučně vyráběj a přechovávej z těch FV panelů pokud je máš kde dát,pro konverzi na střídavé a výkonové použití je potřeba voltáž co nejvyšší.Jsou tu již první návrhy jít mnohem výše,ale sranda s bezpečností zde končí.Šťastné vykročení.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od dracekvo »

Myslel jsem, že to nebudu komentovat. ale nakonec mi to nedá.
1. Dřevoplyn na balkóně v paneláku? :D
Když pominu hlučnost centrály jako takové, tak chci vidět jak budeš bezčoudově roztápět ten generátor, kde budeš skladovat dřevo atd.
2. celé mi příde, že jen něco chceš a nevíš vůbec co ani jak to funguje. Ono totoži vyrobit funkční vyvýječ dřevoplynu, aby fungoval spolehlivě a nedechtoval a tím nešpinil motor nejí záležitost na jedno odpoledne.
3. Poslední příspěvek mě dostal. Chceš prodělat celou anabázi stavby centrály na dřevoplyn, její roztápění abys to pak nechal běžet jen hodinu přes poledne?

Upřímě. Na to jaké máš podmínky na to raději zapomeň.
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od bylg »

ta elektrocentrála nedelá hluk jak centrály, které si koupíte. Dnes mi dorazil panel SUNTECH 280W. Ještě regulátor a baterie a zatím mohu připojit nějaké spotřebiče zatím na 12V, po koupi dalšího panelu vyhazov baterií Pb a přechod na 24V LiFePO4.
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm

Re: domácí elektrocentrála a volba napětí systému

Příspěvek od bylg »

Ten alternátor je nějakej speciální na 28V, nebo je jen 24V, protože ten 24V má nabíjení na nějakých těch 28V. Mužeš mi dyštak poslat nějakej odkaz na alternátor, který by mohl nabíjet 24V lithium, cca 100A nebo nějaký menší.Popřípadě by jsem zařadil více alternátorů, protože z motoru mohu vzít něco kolem 5kW ale bral by jsem tak něco přes 3kW, což je v 24V verzi 120A.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek