Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od solárník »

2222 :mrgreen:

Ale teď vážně - vzhledem k tomu, že uvedený panel má udávané parametry při NOCT 45°C, tak to zas takový obrovský rozdíl nebude. Ale nebudu napovídat.
Naposledy upravil(a) solárník dne pon bře 09, 2015 2:42 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od fugas »

Tak já budu konkrétní.
Byl jsem u pána pro pár věcí a nabízel mi panely 220Wp poly za 2400kč/ks cca dva roky staré.Dále regulátor Tristar 45A PWM za 2500Kč téměř nový,leč po záruce.Pak jsou k dispozici dvě baterie Trojan 6V/225Ah,stáří neznámé,po výměně elytu.

To máme 7500kč za 440Wp/12V 225Ah v olovu teoretických.Po vyzkoušení takovéto sestavy lze případně přikoupit MPPT regulátor a tento tristar může vesele ohřívat malý zásobník na teplou vodu z přebytků,protože může fungovat i jako vytěžovací zařízení v případě plného nabití baterií,čili není třeba se ho následně zbavovat.

Není to zrovna hitparáda ale dohromady je to "plnohodnotný" systém.Ovšem musí se v tom angažovat člověk,který o věci něco ví,nejlépe někdo ze sousedů,pokud si systém obsluhují sami.Tak jako tak systém potřebuje údržbáře,který na to občas jukne.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od solárník »

Na chatě a pro laiky bych stejně přeferoval na vodu ten plechový, černě natřený barel. Bude tam voda několikrát teplejší, než když to budou honit nějakým Tristarem a ještě k tomu jen s PWM. Koupit si Tristar s PWM je jako jezdit s Porsche, co má motor z Trabanta.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od fugas »

Nepropadal bych tak úplně panice.Jestli je to malá rekreační chatka plánovaná na ryze letní provoz,potřebujeme tak nutně každý watt?Myslím že ze 440Wp je v letním období 500Wh/den celkem střízlivý odhad i bez MPPT a ty by na nějakou tu ledku a malou TV mohly v pohodě stačit.
Tedy pokud potřebuji dojet tři kilometry,zvládnu to v pohodě i s dvoutaktním dvouválcem.Na padesát kilometrů už budu hledat něco výkonějšího.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

fugas píše:Tak já budu konkrétní.
Byl jsem u pána pro pár věcí a nabízel mi panely 220Wp poly za 2400kč/ks cca dva roky staré.Dále regulátor Tristar 45A PWM za 2500Kč téměř nový,leč po záruce.Pak jsou k dispozici dvě baterie Trojan 6V/225Ah,stáří neznámé,po výměně elytu.

To máme 7500kč za 440Wp/12V 225Ah v olovu teoretických.Po vyzkoušení takovéto sestavy lze případně přikoupit MPPT regulátor a tento tristar může vesele ohřívat malý zásobník na teplou vodu z přebytků,protože může fungovat i jako vytěžovací zařízení v případě plného nabití baterií,čili není třeba se ho následně zbavovat.

Není to zrovna hitparáda ale dohromady je to "plnohodnotný" systém.Ovšem musí se v tom angažovat člověk,který o věci něco ví,nejlépe někdo ze sousedů,pokud si systém obsluhují sami.Tak jako tak systém potřebuje údržbáře,který na to občas jukne.
Konecne rozumna a konkretni rec,s takovouto sestavou uz se da na rozjezd pocitat. 7500kč za 440Wp panelu je zajimava cena.

Jaky MPP maji zminovane panely?
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od FRSO »

vlkazajac píše:Zareagujem ako čistý technokrat - Victron 75/15 je regulátor, ktorý obmedzí výstupný prúd na 15 A, ak je pripojený panel vyššieho výkonu. Nejde o to, že by regulátor pracoval mimo povolené parametre, ako tu podsúvate. Plného výkonu 230W dosiahne panel zriedka a vedome som takúto občasnú stratu výkonu oželel s ohľadom na energetické potreby systému. Naviac, uviedol som, že lacnejší panel môže byť zo second handu, možno toľko nikdy nedá.
Z čisto ľudského hľadiska - budme gavalieri a nenavrhujme dáme, aby sa smýkala s nejakou batériou. Tak sa fotovoltika nestane populárnejšia.
Tak kto navrhuje systém mimo povolené parametre, ja alebo Vy? Myslím tým všadeprístupné návody na nabíjanie batérií.
Ja si čas nájdem, keď bude o čom diskutovať. Zanechám toto vlákno definitívne, už stačilo.
Zdravím, reg Victron 75/15A dávám běžně k panelu 250Wp, aku 230Ah Banner Energy Bull a není žádný problém, důležité je, jakou spotřebu má chata, pokud je to cca do 45Ah, tak to funguje v pohodě, s tímto systémen běží konkrétně lednice A++, světla úsporky, konvice 600W na měnič 12V/1000W modifik trvale zaplý od dubna do října úplně v pohodě, silnější panel v tomto případě supluje horší slunečné dny, cena panelu je dnes menší jak dražší regulátor o pár A, který se stejně moc nevyužije, když jsem dával k 250Wp panelu EP 20A, tak stejně víc jak cca 16,5A jsem nikdy neviděl jako dobíjecí proud, naopak je ten Victron daleko chytřejší jak ty EP, třeba pročíst návod. Já bych v tomto moc nepodceňoval vlkazajac.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek