Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
Mira80
Příspěvky: 112
Registrován: pon říj 13, 2014 8:56 am
Reputace: 3
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od Mira80 »

Pokud muzu vstoupit do diskuse, jak uz tu zaznelo, pokud chatka nema pripojeni na distribucni sit, pak osobne bych volil co nejvetsi mnozstvi spotrebicu na male napeti
notebook - lze koupit automenic 12 (rozvod) --> 19V (notebook), netreba dle meho z 12V delat 230V a nasledne z 230 zase delat 19. Televizor se da koupit takze ve variante na 12V, stejne tak i radio. nabijecky na telefony existuju ve variante do auta na 12V.
Energeticky narocne veci, jako napr. ohrev vody na vareni bych rozhodne resil z plynove bomby nez ze solaru.

Otazka na zkusenejsi - co absorpcni chladnicka nebo kompresorova autochladnicka na 12V ? Nevim jak je na tom s ucinnosti, ale domnivam se, ze u absorpcni odpadne problem s tezkym rozbehem a u autochladnicky nebude nutne resit menic snasejici tezky rozbeh.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

vlkazajac píše:... Victron 75/15 je regulátor, ktorý obmedzí výstupný prúd na 15 A, ak je pripojený panel vyššieho výkonu.
Vysledek takoveto kombinace-ztraty az 15%
vlkazajac píše:...Plného výkonu 230W dosiahne panel zriedka ...
V tomto konkretnim pripade ,kdy se jedna o sezonni provoz,dosahne panel plneho vykonu ne zridka,ale casto.
vlkazajac píše: ...Z čisto ľudského hľadiska - budme gavalieri a nenavrhujme dáme, aby sa smýkala s nejakou batériou...
I kdybych byl damou,radeji bych baterii 2x rocne prevezl...aby to za me neudelal nekdo jiny,cizi...
Mira80 píše: ...pak osobne bych volil co nejvetsi mnozstvi spotrebicu na male napeti
notebook - lze koupit automenic 12 (rozvod) --> 19V (notebook), netreba dle meho z 12V delat 230V a nasledne z 230 zase delat 19. Televizor se da koupit takze ve variante na 12V, stejne tak i radio. nabijecky na telefony existuju ve variante do auta na 12V.
Energeticky narocne veci, jako napr. ohrev vody na vareni bych rozhodne resil z plynove bomby nez ze solaru.

Otazka na zkusenejsi - co absorpcni chladnicka nebo kompresorova autochladnicka na 12V ? Nevim jak je na tom s ucinnosti, ale domnivam se, ze u absorpcni odpadne problem s tezkym rozbehem a u autochladnicky nebude nutne resit menic snasejici tezky rozbeh.
Souhlasim,konecne zvazeni koncepce je ale na [penezence]majitelky chatky-oba systemy,nizke napeti anebo menic na
230 V maji sve klady a zapory.
RomanaM píše:...
Já jsem si říkala, že kdybych chtěla připojit ledničku, že to asi stačit nebude. ALe lednička tam taky nebude :-) Co se týče demontáže, pokud je to vhodnější, tak si myslím, problém nebude. Kam uložit to je.)
Lednicka neni uvazovana a zadavatelka pocita s mimosezonni demontazi.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od vlkazajac »

....V tomto konkretnim pripade ,kdy se jedna o sezonni provoz,dosahne panel plneho vykonu ne zridka,ale casto......
Rád by som to pochopil, pomôžte mi prosím! Ak v letnej sezóne očakávam plný výkon, musím si počkať do obedňajších hodín. Vtedy je už vzhľadom na okolitú teplotu - povedzme akurát 25 stupňov, teplota panela, ktorý "pere" plný prúd, niekde okolo 55 stupňov.
Môžete prosím dopočítať, aký je výkon na vstupe do regulátora ( ak zanedbáme straty v drôtoch )?
Sľubujem Vám, že výsledok akceptujem a nebudem ho nijako komentovať. Vopred ďakujem.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

V lete nepanuje pouze bezoblacne pocasi,pri kterych muze panel dosahnout vysokych teplot...Objevuji se i mraky,kdy se strida stin a plny svit,matematicky resit takoveto stavy,jejich cetnost a intenzitu mne prijde ponekud zbytecne...
Moje pripominka se tykala pouziti regulatoru,ktery nevyuzije naplno kapacitu uvazovaneho panelu,cimz dochazi ke zbytecnym ztratam.Mimoto,pokud se praktickym provozem zjisti,ze vykon Vami navrhovaneho 230W [prakticky 200W]panelu nepostaci k vykryti spotreby,bude nutne instalovat dalsi panel a regulator vymenit za jiny...
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od vlkazajac »

Dal som Vám jednoduchú otázku. Prosím o Váš vzácny čas, ktorý venujete výpočtu výkonu panela za podmienok jeho kolmého oslnenia, ktoré možno idealizovane očakávať po dobu niekoľko málo dní.
Prosím o číslo v jednotkách wattov.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

petrs píše:.Mimoto,pokud se praktickym provozem zjisti,ze vykon Vami navrhovaneho 230W [prakticky 200W]panelu nepostaci k vykryti spotreby,bude nutne instalovat dalsi panel a regulator vymenit za jiny...
Odpovedel jsem dostatecne,pokusim se ale odpoved ponekud rozvinout:

Navrhl jste system,ktery bude pracovat ,,na doraz,, ,bude vykazovat zbytecne ztraty a s pravdepodobnosti,blizici se jistote si vyzada rozsireni o dalsi panel a naslednou vymenu regulatoru.200 W je zalostne malo a rozpocet je omezen castkou 15 000,- Kc.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od vlkazajac »

Prejavte prosím toľko ochoty a odpovedajte mi jednoduchým číslom.
Tu je link síce na 250W panel, ale -8 % z Vášho výsledku si už budem vedieť dopočítať sám.
http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-pa ... omsun-2579
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

vlkazajac píše: Tu je link síce na 250W panel, ale -8 % ...... si už budem vedieť dopočítať sám.
http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-pa ... omsun-2579
Vyborne,pocitejte.Kdyz jste ale ve svych vypoctech tak dukladny,najdete si link na 230W panel,abyste se nedopustil odchylky 0,001%.
K nabourani jakychkoli vypoctu postaci,kdyz vnoucata na chate pouziji napr.neco takoveho...

http://herni-konzole.heureka.cz/sony-pl ... e/#section
:eek2:

Takze-omezeny rozpocet pouzit predevsim na nakup[bazarovych]panelu a akumulatoru.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od vlkazajac »

Prosím Vás najslušnejšie, ako len dokážem - o koľko W klesne výkon panela 250 Wp, ak je kolmo oslnený a jeho teplota je 55 stupňov?
Ide mi presne o tento panel:
http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-pa ... omsun-2579
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od brumlaj »

a ten výkon má klesnout oproti čemu? Za jakých podmínek? Minimálně dvě proměnné mi v zadání chybí. I pokud by otázka zněla "jaký bude mít výkon" chce dodat minimálně jednu další podmínku. Jsem ochoten zde napsat správný údaj 50%. Schválně kdo si tipne za jakých to bylo podmínek? Jednoduché otázky obvykle trpí ne moc přesným zadáním.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

vlkazajac píše:Zareagujem ako čistý technokrat....
Z čisto ľudského hľadiska - budme gavalieri a nenavrhujme dáme, aby sa smýkala s nejakou batériou. Tak sa fotovoltika nestane populárnejšia....
Budte gavalier a navrhnete dame,ze ji s tim smykanim baterii pomuzete...Obavam se,ze s vami navrhovanym resenim si toho smykani uzije pres leto dost,az bude vybite akumulatory prepravovat k nabijecce.
vlkazajac píše:Zanechám toto vlákno definitívne, už stačilo.
Vidite,zkuste to.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od mobilik »

Ale no tak pani, este nedost? Nieje skoda takeho osocovania takto vetejne? Uz chyba len aby ste si zacali nakladat do .... Pianko, je to forum, kazdy ma svoj nazor, obcas treba respektovat aj nazor druhych, pripadne ho jednoducho ak si neda povedat odignorovat. Kazdy mate svoju pravdu, ale naco tie rozbroje. ;-)
Pani chce riesenie a nie hadanie sa. Kazdy povedal svoju pravdu a hotovo. A ked nie zadajte si hlasovanie koho nazor je lepsie a vacsina ludi rozhodne. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

mobilik píše: ...Pani chce riesenie a nie hadanie sa. Kazdy povedal svoju pravdu a hotovo. A ked nie zadajte si hlasovanie koho nazor je lepsie a vacsina ludi rozhodne. :mrgreen:
Odhaduji,ze by moje neobvykle, docasne,,,rozjezdove,,reseni ve stylu,,za malo penez hodne muziky,,,ktere jsem v minulosti ke sve spokojenosti provozoval,nedostalo v pripadne ankete zadny hlas.
Proc?
Protoze toto konkretni jednoduche reseni,kdy se solarni panely vhodneho typu chovaji jako nabijecka s plynulym omezenim nabijeciho napeti a nabijeciho proudu do akumulatoru s vhodne zvolenou kapacitou doposud nikdo ze zucastnenych nevyzkousel.
A sam pro sebe hlasovat nebudu.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od mobilik »

Zo zucastnenych mozno nie, ale je tu kopa ludi neboj sa, ktory to uz skusali a aj ja. Ale ja som mal aspon predimenzovanu baterku a tak som sa nebal ziadneho prebijania. ;-)
Kludne si daj hlasovanie ak chces, stale lepsie ako lamentovat... ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Reputace: 4
Bydliště: Bratislava

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od timpomat »

Povodne som sa chcel zdrzat, ale uz mi to neda, takyto primitivny flame trolling na dost jasnu temu sa len tak nevidi.

Skusal som to, nie raz, aj som par bateriek povaril, nastastie iba raz a bola tam obsluha, ale odporucat diletantske riesenie pre pani na chalupu, ktora bude tyzdne bez dozoru a spoliehat sa na nejake tabulkove parametre panelov (najma v slnecnej zime), je proste hulvatstvo.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

Mily priteli

Projdete si laskave toto vlakno a opravte nektera svoje nesmyslna tvrzeni.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Reputace: 112
Bydliště: Skoro u SK

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od hurvayz »

Aspon regl pwm nekde za bazosu za litr..
To se snad v rozpoctu ztrati..
Bez je realizovatelne ale není to prave ořechové.
Taky jsem tak začínal.Důležité je jiste max napětí panelu aby baterka nevybublala někam na srotak.
Ja měl skládany panel s max 14.4V, což se dalo.
Pro nouzi snad pouzitelne ale nedporocuji pro trvaly provoz.
Aspon za mě.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

petrs píše:
Odhaduji,ze by moje neobvykle, docasne,,,rozjezdove,,reseni ve stylu,,za malo penez hodne muziky,,,ktere jsem v minulosti ke sve spokojenosti provozoval,...
Ano,tak nejak.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od solárník »

Já nějak postrádám smysl tohoto tématu. Nejdřív se jedni ptají, druzí odpovídají a ti první pak stejně odpověď druhých vyvracejí. Je to k něčemu dobré?

Pokud někdo odmítá základní věc jako je MPPT regulátor, tak ať si tam dá černě natřený plechový sud na vodu (pokud možno někam, kde v létě svítí) a u toho ať zůstane. Nemá potom žádný smysl na cokoli se tu vyptávat ;)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od vlkazajac »

brumlaj píše:a ten výkon má klesnout oproti čemu? Za jakých podmínek? Minimálně dvě proměnné mi v zadání chybí. I pokud by otázka zněla "jaký bude mít výkon" chce dodat minimálně jednu další podmínku. Jsem ochoten zde napsat správný údaj 50%. Schválně kdo si tipne za jakých to bylo podmínek? Jednoduché otázky obvykle trpí ne moc přesným zadáním.
Očakával som, že dotazovaný berie do úvahy podmienky z predošlých textov. Pokúsim sa teda otázku zostaviť presne a kompletne znova.
Aký výkon môžem očakávať od panela
http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-pa ... omsun-2579
, ktorý je na poludnie orientovaný presne kolmo na slnko za predpokladu, že je pripojený na mppt regulátor a dosahuje teplotu 55 stupňov celzia ? Predpokladajme ďalej, že je skutočne prítomných 1000 W/m2, zanedbajme straty v pripojení k regulátoru a predpokladajme zároveň, že regulátor odovzdáva všetku energiu do batérie a spotrebičov ( zníženú vlastnou stratou ) a je vo fáze BULK. Výkonové tolerancie panela nech sú rovné nule.
Ak chýba nejaká podmienka, prosím Brumlaja, nech ju doplní.

Veľmi pekne prosím petrsa o najjednoduchšiu možnú odpoveď vo formáte
2
alebo
22
alebo
222
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek