Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od joseff »

RomanaM píše:...v tuto chvíli stejně nemáme nic na 12V-ani tu televizi, ani jedinou nabíječku a budeme muset tedy vše kupovat...
A co nahradit 12V TV take nejakym notebookem (ma vlastni baterii, ktera se da privezt nabita uz z domu:) a da se na nem take podivat na zpravy nebo i na nejaky film nebo RaspberryPi? Predpokladam, ze clovek na chatu stejne nejezdi proto, aby sedel u televize, ze?:) Telefon/tablet by se pak dal v pohode dobijet z USB portu tohoto pocitace pomoci standardniho kabelu dodavaneho s telefonem/tabletem a nemuselo by se nic dokupovat. Nebo se po nabijeckach na 12 V rozhlednout po bazarech/aukru.
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od mobilik »

Odporucam Vam urobit v chate rozvod na 12Vdc a 230Vac. 12Vdc- svetla, nabijacky, stolne lampy, alram a podobne. 230Vac telka, chladnicka a ostatne spotrebice, takto to mam ja. Ked uz budete robit rozvod urcite si potahajte kable aj aj. Casom budete chciet mat na chate komfort skoro ako doma a budete rozsirovat. Potom je to jednoduhsie ked aspon rozvody su. Vacsina tu zacala z jednym panelom a skoncila niekde inde v cetne mna. Menic na 230Vac mam trvalo vypnuty a zapinam ho az ked ho potrebujem. 12Vdc ide stale, vsetko sa da pekne vypinat. Drzim palce keby ste boli blizsie rad by som Vam osobne pomohol...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
RomanaM
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 03, 2015 10:49 am
Reputace: 0

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od RomanaM »

Moc fakt díky všem, ještě se snad v tom snad začnu i sama orientovat :-)
Co se týče TV-to jsem si ani neuvědomila, že mamka má svůj noťas a ona teda rozhodně není žádná seriálová fanynka. Jen ta TV dává "pocit" doma :-) , no a když přijedou vnoučata, můžou si pustit večerníček. I když, ty teď už spíše sjedou youtube.
Pak tedy , když to tak pročítám -mně nabízené panely jsou slabé-většina tady píšete s větší hodnotou. To samé baterka.
K tomu měniči se já stejně tak nějak přikláním,aby byl, zvlášť když už nyní teda vím, že se dá vypnout a zapnout dle potřeby. Ty nabíječky by se snad sehnaly, třeba i jsou někde po rodině.
Svícení-to už dnes problém není, různé pásky, světla na 12v , se sehnat dají.
Lednička zatím prý ne( má tam sklípek...),a ty 12V jsou pěkně drahé, to mamka nedá :-)
Poslední otázka a fakt díky za trpělivost- mobiliku-ty rozvody, jak píšete, to bude elektrikář tahat dvoji kabeláž-jako třeba černé kabely jsou na 230V, červené budou na 12V? Asi jo, že jo? Jo a klasický elektrikář, kterému se narozdíl ode mě neplete napětí,proud, watty, volty :-), a který solárka nedělá, je schopen poskládat nestavebnici? Když támhle seženu panel, támle baterku "z traktoru", měnič ( a te´d asi ještě jednu věc....) může to dát dohromady?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od brumlaj »

RomanaM píše:Moc fakt díky všem, ještě se snad v tom snad začnu i sama orientovat :-) ......
To je přeci to nejlepší, ne?
RomanaM píše:........ Jo a klasický elektrikář, kterému se narozdíl ode mě neplete napětí,proud, watty, volty :-), a který solárka nedělá, je schopen poskládat nestavebnici? Když támhle seženu panel, támle baterku "z traktoru", měnič ( a te´d asi ještě jednu věc....) může to dát dohromady?
Elektrikář je schopen, ale připrav se na plný pytel keců, rád se budu mýlit. Důležité je zkonzultovat jeho návrhy a zjednodušení zde na fóru, ramena přes celé záda má kdekdo, ale platit to budeš Ty, tak se nenechej oškubat třeba nízkou kvalitou, nebo vynecháním "nepotřebných" komponent ;-) (paninko, vám stačí petrolejka a křesadlo, na co byste měla lustr?)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
RomanaM
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 03, 2015 10:49 am
Reputace: 0

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od RomanaM »

No právě, já budu docela ráda, když už dopředu budu vědět, co a jak. Máme za sebou stavbu baráku a slova o panince jsem si vyloženě užívala :-) I když , abych byla upřímná, někdy mé dotazy asi fakt byly jak ze země za zrcadlem :-)
Proto jsem sem šla, já si pak sepíšu body co jako jo a co už ne a pak aspoň něco vím. Před 14 dny, než jsem sem vlezla a začala pročítat ,jsem netušila nic. Ještě pro mě pak bude důležité, na co jedou spoluchataři. SLibuji, že než to bude na střeše a v podkroví,a zaplacené, že dám určitě vědět, co to nakonec je.
Uživatelský avatar
ok1lpd
Příspěvky: 19
Registrován: pon říj 08, 2012 6:45 pm
Reputace: 0
Bydliště: Neggercity near Prag

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od ok1lpd »

Ahoj, možná by bylo dobré, kdyby Romana napsala, kdeže chatička je(pokud to není tajemnství:-)). Je nás tu na fóru dost a třeba bude mít i solárníka někde v okolí, který by mohl pomoct, poradit. Jinak držím palce, nás čeká to samé. Tož tak nějak, Michal.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od joseff »

RomanaM píše:... Jen ta TV dává "pocit" doma :-) , no a když přijedou vnoučata, můžou si pustit večerníček. I když, ty teď už spíše sjedou youtube...
Presne tak a babicka muze pred vnoucaty zamachrovat, jak je pokrokova a jde s dobou a vecernicek jim muze na youtube pustit kdykoliv budou chtit a nemusi cekat az do vecera, a pokud budou vnoucatka hodna, tak muze babicka za odmenu pustit klidne dva dily vecernicku po sobe:)!

At se vam vsechno vydari!
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od vlkazajac »

Zapovedal som sa, že do tohto debatného spolku už nevstúpim, ale keď si uvedomím, že to všetko je pre pani mámu ( ako to bolo upresnené ), dávam všetko nepodstatné bokom a pokračujem. Ako vidíte hore, nikto nedal konkrétnejší návrh, ako ja. Nepodsúval by som pani mámě žiadny petrolej, jakožto vec smrďatú a horľavú, nenabádal by som ju vláčiť domov obstarožné batérie na dobitie, ale by som jej radšej spríjemnil život na chate, vzdorujúc vždy prítomným blbinám, tu a všade vezdejším. Nič nie je argumentačne silnejšie, ako skúsenosť opretá o jestvujúce fakty a výpočet. Predkladám na fórum xls súbor ku kontrole ( nie som neomylný, rád sa k chybe doznám ), v ktorom je zachytený zisk energie v mojich podmienkach, prepočítaný na 240 Wp, teda jednu štvrtinu. Zásadný údaj je ten, že ide o hodnoty za elektromerom a zo spotreby výlučne v AC. Odpadá tým potreba zvažovania účinnosti ukladania energie a účinnosti meniča. Naopak, situácia sa vylepšuje oproti skutočnosti, ak je aspoň časť spotreby v DC. Pani Romanu ale zaujíma určite jasná reč, o ktorú sa pokúsim. Ak by ste vo Vašej chate ( v roku 2013 ) denne po súmraku sledovali 4 hodiny LCD HDTV s príkonom 32 W, svietili 5 hodín LED svietidlami o výkone 12 W a používali hodinu ďalší spotrebič s príkonom 40 W, Vaša batéria by bola zaťažovaná takto :
graf.jpg
Treba len vedieť, že by nemal nastať prípad, kedy by bola SOC nižšia ako cca 60% po viac dní po sebe. Sama odčítajte, odkedy dokedy by ste sa takto na chate mohli vytešovať. Samozrejme, je to model, ktorý sa z roka na rok mení, ale základné proporcie len v určitých medziach.
V strede leta je pár dní, keď som mal panely odstavené a nebol prísun energie. To nám to dobre poslúži ako príklad správania systému, keby nastala porucha a všetky spotrebiče by predsa bežali ( je to fikcia, nikto nezapína TV časovým relé ).
xls súbor je k dispozícii ku kontrole a tiež k modelovaniu najrôznejších zaťažení.
TV na chate.xls
(105 KiB) Staženo 175 x
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
RomanaM
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 03, 2015 10:49 am
Reputace: 0

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od RomanaM »

vlkazajac
Dobré ráno, to, co jste mi nyní poslal v posledním příspěvku, chápu dobře, že to je provoz s komponenty, co jste mi psal na 1. stránce? Tu vaši navrhovanou sestavu jsem si již vytiskla na konzultaci, až dojde k pořizování.
Jinak , jsem z Jihlavy.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od vlkazajac »

Dobré ráno,
áno, je to k tomu. Aby sme boli dôslední, k radám, ktoré tu odzneli, treba ešte pridať komponenty na ochranu pred prepätím na vstupe do rozvodnej dosky, to kvôli zníženiu rizika pri údere blesku. Človek nikdy nevie.....
V tom xls súbore môžete podľa svojich potrieb modifikovať čísla v žltých bunkách.
Prajem pekný den!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

vlkazajac píše:
petrs píše:
Regulator neni treba,panely maji napeti vhodne k primemu nabijeni akumulatoru.
To už nie je ani Hyde Park, ale futurum blbicum.

Milá pani, predošlý príspevok prosím ignorujte.

Mám dojem, že som v tejto chvíli pochopil celkom jednoznačne, prečo sa rozumní ľudia na fóre stránia diskusie. Už po druhý krát sa zapovedám, ani do tejto témy viac nevkročím.
petrs píše:Muzete laskave objasnit ,rozumny clovece,co je pricinou Vaseho rozhorceni?
Inu,po dlouhem cekani se mne od uzivatele ,,vlkazajac ,,odpovedi nedostalo.
Skoda,odpovim si sam.

Jak je zretelne z datoveho listu k panelum
http://www.egingpv.com/English/download/EGM-series.pdf

ktere jsem ve svem prispevku,nadepsanem

Varianta ekonomicka,nejjednodussi:

navrhnul k pouziti ,bod maximalniho vykonu techto panelu se pohybuje v rozmezi cca 35-40 V,nad cca 40 V nastava prudky pokles dodavaneho proudu.Z vyse uvedeneho vyplyva,ze maximalni dobijeci proud ,cca 6,5 A bude[ou] panel [y]dodavat do castecne vybitych olovenych akumulatoru,po narustu napeti na 3 [6ti] kusech akumulatoru dojde v souladu s obecne pouzivanymi metodami nabijeni olovenych akumulatoru

http://www.motola.cz/UserFiles/Diskuzni ... latory.pdf

k poklesu nabijeciho proudu,maximalni napeti na solarnich panelech se pohybuje kolem 44 V pri nepatrnem proudu.
Jak je patrne,napeti na jednotlivych akumulatorech neprekroci hodnotu [teoreticky]14,666 V,ve skutecnosti je mozne pocitat s hodnotou kolem 14 V u akumulatoru-nabite-,ze kterych nebude odebiran v danem okamziku zadny proud.

Podstata meho navrhu totiz smerovala ponekud jinam,nez k navodu,jak nikdy nepouzit vhodny MPPT regulator.

Podle doposud sdelenych informaci ohledne prikonu spotrebicu ,pripojenych na FV elektrarnu,neni prilis jasne,jak se cela zalezitost nakonec vyvine.Co je predem dane,je castka 15 000,- Kc na cely system,coz neni mnoho.
Z vyse uvedenych informaci lze odvodit jeden zaver:
Pokud je k dispozici omezena castka a planovana spotreba je znacne nejista,vydal bych se cestou nakupu predevsim vetsi kapacity bazarovych
solarnich panelu - nabidky od firem,ktere Vam byly zaslany,sestavajici z 1 ks solární panel 130-12 nebo 1x Solární panel Victron Energy SPP140 140Wp/12V jsou samozrejme malo.

Navrhovany system-panely s maximalnim vykonem v oblasti kolem 36 V a maximalnim napetim cca 44 V s primym nabijenim 3ks seriove zapojenych olovenych akumulatoru jsem totiz v minulosti sam provozoval k plne spokojenosti.
Balancovani napeti lze zajistit 2ma kusy

http://www.solar-elektro.cz/?action=detail&id=ID1836
obcas se objevi i v bazaru.

Po prechodu na jine systemove napeti -menic Victron uz na nektere zamyslene spotrebice vykonove nestacil-dal pouzivam
puvodni solarni panely a puvodni olovene akumulatory,system byl doplnen o MPPT regulator a akumulatory zapojeny na napeti 24 V.

Podobne i v tomto pripade by bylo mozne pri omezenem rozpoctu po zjisteni skutecne energeticke narocnosti - diagramy a grafy jsou sice uzitecna vec,ovsem skutecnou spotrebu ukaze az realita-podle budoucich financnich moznosti doplnit system o pripadne dalsi komponenty.

Pro ,,vlkazajac,,:

cituji:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
To už nie je ani Hyde Park, ale futurum blbicum.

Milá pani, predošlý príspevok prosím ignorujte.

Mám dojem, že som v tejto chvíli pochopil celkom jednoznačne, prečo sa rozumní ľudia na fóre stránia diskusie. Už po druhý krát sa zapovedám, ani do tejto témy viac nevkročím.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podobne výpotky si laskave ponechte pro Vas uzky rodinny kruh,tam pravdepodobne zucastnene oslnite a Vase vaznost vzroste.

S nazory ostatnich na tomto foru nemusim vzdy souhlasit,je ale vhodne drzet se v mezich obecne slusnosti.
Protoze jste neuvedl zadny zasadni protiargument k mnou navrhovanemu reseni,nepotesil jste me.
Ani ja Vas nepotesim.
Odebiram Vam jedno kladne hodnoceni.Podobne,jako jste Vy ucinil stř bře 04, 2015 4:05 pm
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od vlkazajac »

V mojej reakcii na Váš príspevok je jasná výhrada voči tomu, že navrhujete systém, v ktorom bude absentovať regulátor. Uvedomme si teraz všetky súvislosti, ktoré boli nám dané na známosť. Má ísť o intenzívne užívanie systému hlavne v lete, v zime sa má viac-menej odložiť. Užívateľom nemá byť výzkumník z našich radov, ale pani, ktorú zaujíma určite záhrada a nie elektrika. Poradiť jej systém bez regulátora je nehorázna nezodpovednosť a preto som reagoval invektívne, ale primerane. Tak teraz len vecne, prečo si to myslím.
Akokoľvek by batérie boli lacné, nie je riešením rasovať ich bez regulátora v podmienkach vzdialených predpísanému spôsobu. Riskantná je predovšetkým neriadená absorpcia v prípade, že by sa v neprítomnosti po dobu x dní systém nepoužíval. Kyselinový smrad a chýbajúci elektrolyt nie je to pravé orechové. Regulátor by mal aspon teplotnú korekciu pre chladné dni, ako sú teraz, v zime by sa uplatnil ešte viac. Tu by sa šetrilo a nič neušetrilo.......
Nepovažujem za potrebné pridávať dalšie invektívy, pani chcela poradiť a nie čítať kovbojky. Škoda, že ste Vaše názory na možnosti nabíjania bez regulátora nerozviedli vo vlastnej téme, ja mám tiež názor, v akých medziach sa to dá.

Bod som Vám ubral čisto z vecného hľadiska, žiadny "kapric"za tým nie je.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

vlkazajac píše:... Užívateľom nemá byť výzkumník z našich radov, ale pani, ktorú zaujíma určite záhrada a nie elektrika. Poradiť jej systém bez regulátora je nehorázna nezodpovednosť a preto som reagoval invektívne, ale primerane...
...To už nie je ani Hyde Park, ale futurum blbicum....
Jak jsem psal v predeslem prispevku,takovyto system ,,bez regulatora,, regulujici sam sebe bez vnejsiho zasahu jsem v minulosti osobne provozoval,panely i baterie slouzi dal...
Nereagoval jste primerane,byl jste uplne obycejne drzy.
vlkazajac píše:

Akokoľvek by batérie boli lacné, nie je riešením rasovať ich bez regulátora v podmienkach vzdialených predpísanému spôsobu...
Pokud byste si radne precetl odkazy v mem predchazejicim prispevku,tykajici se pracovniho bodu panelu a zpusobu nabijeni olovenych akumulatoru,zjistil byste,ze nepracuji,,v podmienkach vzdialenych predpisanemu sposobu,,...
vlkazajac píše:... Riskantná je predovšetkým neriadená absorpcia v prípade, že by sa v neprítomnosti po dobu x dní systém nepoužíval. Kyselinový smrad a chýbajúci elektrolyt nie je to pravé orechové. ...
...
vlkazajac píše:Dobré ráno,
áno, je to k tomu. Aby sme boli dôslední, k radám, ktoré tu odzneli, treba ešte pridať komponenty na ochranu pred prepätím na vstupe do rozvodnej dosky, to kvôli zníženiu rizika pri údere blesku. Človek nikdy nevie.....

Presne tak.A kdyz uz resime ochranu proti blesku,nemeli bychom zapomenout na jednu dulezitou soucastku,vypinac OFF/ON ,ktery zcela jiste zabrani -hypotetickej -neriadenej absorpcii [česky,, přebíjení akumulátorů,, ,abychom z pani nedelali vyzkumnika ]v prípade, že by sa v neprítomnosti po dobu x dní systém nepoužíval
vlkazajac píše:... Škoda, že ste Vaše názory na možnosti nabíjania bez regulátora nerozviedli vo vlastnej téme, ja mám tiež názor, v akých medziach sa to dá.

Bod som Vám ubral čisto z vecného hľadiska
Nazory mohou byt ruzne,to,ze jste se s podobnym funkcnim systemem v praxi nesetkal neni ovsem moje vina.
Bod jste mne odebral predevsim proto,ze se mnou navrhovane,odzkousene a jednoduche reseni vymyka schematum,ve kterych se pohybujete.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od PavelR »

petrs:
pokud nebude z aku odber coz se stat muze ze ano tak to ty panely po nejake dobe vytlaci na Voc coz je podle tebe 14-14,6V. Pani psala Jihlava tam uz byva v zime i zima a jaky napeti budou mit panely dejme tomu pri -15C no urcite vyzsi nez katalogovy hodnoty. Neni uz tech 14V pro volovo nejak moc?

Dale si uvedomme ze pani asi nebude resit nejaky hloubky cyklu, okamzite nabiti po uplnym vybiti atp.
Obavam se ze startovaci olovo je naprosto nevhodny a do roka je po nem.

Proste doporucovat system bez reglu laikovy kterej tomu vubec nerozumi je znacne nevhodny. To bych si nelajzl provozovat ani ja. Aku budou znacne plynovat coz je nebezpecny viz vybuch aku v jinem vlaknu.
Tim ze budou plynovat se bude stracet voda. Bude ji pani pravidelne kontrolovat a dolivat?

Ja bych pani doporucil aby do toho investovala vic a poridila aspon prumerny komponenty. Protoze jakmile se u cehokoliv zacne tlacit cena prilis dolu zakonite to stoji za hovno.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od PavelR »

a vypinac on/off proti prebijeni .... jo no pokud pani vubec tusi ze slovo prebijeni vubec existuje tak to beztak zapomene vypnout.

napsal jsem pouze svuj pohled na vec. nereaguj na me nechci zasirat vlakno nejakym flame...
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

System nebude provozovan v zime.
Rozpocet je 15 000,-Kc.
Olovene akumulatory zacinaji plynovat -hodnoty se podle ruznych odbornych zdroju nepatrne lisi-pri cca 14,7V,musi jimi ale prochazet odpovidajici proud-ten uz panely nedokazou dodat.
Postup zdokonaleni po zjisteni skutecne spotreby na chate jsem nastinil v jednom z predchazejicich prispevku.

...vypinac OFF/ON ,ktery zcela jiste zabrani -HYPOTETICKEJ -neriadenej absorpcii [česky,, přebíjení akumulátorů,,...
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od vlkazajac »

V zime nebude prevádzkovaný - ako šikovne ste to vyriešili! Ale aspon 2 krát za zimu tam pani musí prísť, zapnúť systém a počkať, kým sa batérie aspon trocha dobijú, teplé kafe so sebou, nezabudnite poradiť. Do Vašej pozornosti by som dal, že v máji tiež bývajú teploty blízke nule a práve vtedy tam nikto pravdepodobne nebude. Teplotný koeficient u týchto panelov je 0,325 %/stupen, čo je bratru + 2,8 volta k Vmp ( 35-36 V ), ale aj 3,6 V k napätiu naprázdno. A to ešte nevieme, či nnie je panel skutočne v plusovej tolerancii. Pri nabitých batériach reálne vyletí napätie veľmi ochotne hore aj pri malom prúde.
Batérie budú trpieť neriadeným nabíjaním reálne a nie hypoteticky. Naviac, za teplých dní bude výkon panelov silne klesať, čo systém "zlacnuje" zaujímavým spôsobom. Navrhované balancéry nemusia byť drahé, ale pri obvyklom manažmente nabíjania dvoch batérií regulátorom nie sú nevyhnutné. Predsa len, v slabších systémoch bez veľkých odberov je 12 V systém z pohľadu jednoduchosti výhodný.
Doporučenie systému bez regulátora je NEZODPOVEDNÉ !
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne pon bře 09, 2015 8:23 am, celkem upraveno 2 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od vlkazajac »

Ešte by som si dovolil skomentovať pojem neriadená absorpcia, ktorý som úmyselne použil. Regulátor riadi štandardne výšku absorpčného näpätia aj trvanie absorpcie. Dobrý regulátor, a to Victrony sú, to robí v širších súvislostiach.. Z tohto pohľadu obvyklý Epsolar , ktorý mám aj ja, je horší ako najjednoduchší Victron 75/15. Tak aj absenciu regulátora považujem v tomto rebríčku kvality za absolútne dno.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od petrs »

vlkazajac píše:V zime nebude prevádzkovaný - ako šikovne ste to vyriešili! Ale aspon 2 krát za zimu tam pani musí prísť, zapnúť systém .....
RomanaM píše: ...V zimě provoz nebude.
... Na zimu se baterka někam uklízí? Bude tam určitě mráz...
Som neuveritelne prefikany-ostatny riesia za mna...
Pani nemusi v zime zapinat system,nebude totiz co zapinat,a na zimu je baterii skutecne vhodne odvezt autem do cca 1 km vzdaleneho bydliste,o kterem se zajemkyne zminuje-jak jste mozna opet prehledl-v predchazejicich prispevcich,a nasledne ulozit baterii na vhodne misto a nekolikrat za zimu ji nabit[pripadny sberac barevnych kovu by samozrejme projevil o opustenou a zanedbanou baterii zajem a hnan uslechtilymi pohnutkami by si nasel zpusob,jak takovehoto sirotka predat do odborne pece pracovniku nejblizsi vykupny barevnych kovu :( ].
vlkazajac píše: Predsa len, v slabších systémoch bez veľkých odberov je 12 V systém z pohľadu jednoduchosti výhodný.
Doporučenie systému bez regulátora je NEZODPOVEDNÉ !
vlkazajac píše:Tak to dajme na papier, podľa zadania, ceny v EUR :
160 panel 230 W (nemusí byť nový, ja mám aj za 120 )
100 regulátor Victron 75/15
85 menič 12V / 600 W sin
165 batéria 12 V / 155 Ah AGM ( tu v bazare )
50 istič, poistka, inštalácia
--------------------------
560 spolu
t.j. cca 15 400 Kč

Toť vsio.
K Vami navrhovane kombinaci ,pracujici se systemovym napetim 12V - panelu 230W a regulatoru Victron 75/15 uvadim technicke udaje vyrobce k regulatoru Victron 75/15 :
Max.vstupní výkon z FV panelů 12V: 200Wp / 24V: 400Wp Wp
http://eshop.solartec.cz/solarni-regula ... 75-15.html

Vysledek Vaseho navrhu-system mimo povolene parametry.
Diskuse s vami me zacina unavovat,nemam cas venovat se rozsahlym odpovedim oponentovi,ktery se neustale snazi napadnout neco,s cim se jeste nesetkal a navrhne kombinaci,ktera je zjevne nesmyslna.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní systém pro úplného laika na malou chatu.

Příspěvek od vlkazajac »

Zareagujem ako čistý technokrat - Victron 75/15 je regulátor, ktorý obmedzí výstupný prúd na 15 A, ak je pripojený panel vyššieho výkonu. Nejde o to, že by regulátor pracoval mimo povolené parametre, ako tu podsúvate. Plného výkonu 230W dosiahne panel zriedka a vedome som takúto občasnú stratu výkonu oželel s ohľadom na energetické potreby systému. Naviac, uviedol som, že lacnejší panel môže byť zo second handu, možno toľko nikdy nedá.
Z čisto ľudského hľadiska - budme gavalieri a nenavrhujme dáme, aby sa smýkala s nejakou batériou. Tak sa fotovoltika nestane populárnejšia.
Tak kto navrhuje systém mimo povolené parametre, ja alebo Vy? Myslím tým všadeprístupné návody na nabíjanie batérií.
Ja si čas nájdem, keď bude o čom diskutovať. Zanechám toto vlákno definitívne, už stačilo.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek