FVE na malé chatičce

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

A nebo, bych to viděl možná tak, že: Na chatu budem jezdit jen o víkendu, panel i baterku mám dymenzovány na to, aby panel přes den získal dostatek energie na uživení spotřebičů a nabití baterie, baterie akorát energie na uživení všeho v noci a tak nebude potřeba nechat nabíjet přes týden.
Takže než budu v nedělu odjíždět, zkontroluju, jestli se baterka zas plně dobila, nebo zůstala aspoň na nějaké rozumné hodnotě nabití a panel bude hold schovávací. Nedá se nic dělat.
Strašně rád bych žil někde, kde nad tímto člověk vůbec nemusí přemýšlet a kde by si říkali, že jsem blázen, že si zamykám auto, nebo byt.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

A nedo mě napadla ještě jedna taková vychytávka.
Dojedu na víkend, nahodím schovanej panel na střechu, zapojím a budu si užívat energie, v neděli budu odjíždět, v baterce zůstane třeba jen kolem 80% energie, sundám panel ze střechy, schovám a přepnu na menší panel, který se lépe na střeše zamaskuje a schová a který by mě přes týden dokázal dobít baterku na plnou kapacitu, nebo aspoň udržovat. Třeba nějakej 40W panýlek. U toho už se dá myslím docílit nějakého splynutí se střechou :-)
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od mobilik »

Podla mna je to nerealne. To uz radsej nainstalovat GSM alarm, da sa na ebay kupit cca za 100€. Pouzivam ho a je to bezvadna vec. Panel sa da tiez istit tym alarmom. ;-)
40Wp panel ak bude zamraceme neda nic vobec nic. Ono to pri premyslani vizera pekne ak realne to bude zrejme na prd. Nechcem ta odradzat, ale radsej mysli na zabezpecenie a nechat panel na streche. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
joshik
Příspěvky: 5
Registrován: ned zář 09, 2012 6:03 am
Reputace: 0

Re: FVE na malé chatičce - vlastní zkušenosti

Příspěvek od joshik »

Mám FVE v chatařské oblasti již od roku 2010 a zatím panely nikdo neukradl, i když se chatičku už několikrát pokusili vykrást. Proč? Mám tam GSM alarm od číňana na 12V který kromě toho, že mi hned pošle SMS, které čidlo hlásí alarm, zavolá a já slyším co se v chatce děje. Samozřejmostí je 110dB siréna umístěná uvnitř chaty tak aby to zloději vyrvalo uši.
Čidla mám uvnitř chaty PIR a pod panely magnetické, kdyby s nimi někdo manipuloval.
Dveře mám zajištěny jen tak, aby je při páčení nepoškodili, ale s námahou otevřeli. (Po zkušenosti když mi je rozštípali motykou).
Po vstupu zloděje do chatky je tento většinou 1-2sec po pohybu v chatce zaskočen řevem sirény.
Většinou zloděj přichází v noci a velmi potichu, takže šok z řevu sirény způsobí stahnutí svěračů a úprk. (přerazil mi v panickém běhu plaňky u plotu).
Mně v té době přijde SMS a ústředna mi zavolá, takže mohu poslouchat co se v chatce děje. To už vybíhám a jedu (mám to cca 15-20 minut). Vždy jsem zatím přišel pozdě na to abych někoho chytnul, ale majetek to zachrání.
Jediný problém u levných alarmů je ten, že PIR čidla reagují občas na myš a občas třeba v létě když je dřevěná chatka pořádně rozpálená, prostě zahlásí falešný poplach také.
Vím, že pokud je poplach v sezóně přes den, tak mohu alarm na dálku (přes SMS) vypnout a nestarat se. Něco jiného je to na podzim a v zimě. To jsou ale falešné poplachy málo časté. (cca 1-2 za 3 měsíce).

Další pěknou funkcí je, že mohu přes SMS sepnout na tom alarmu relátko. Relátko mi spíná měnič a já si tak přes slunný den zapnu filtraci na bazénu.
Na Android existuje aplikace Tap2text ve které si nadefinujete pod ikonky nějakou SMS. Mám tam tedy nadefinovanou ikonu která zašle SMS pro vypnutí sirény, ARM a DEARM alarmu (místo přívěšku na klíče) a zapnutí/vypnutí relátka.

Dalším faktorem, proč mi panely ještě neukradli, je poměrně plochá střecha na které mám panely. Nemám je pozvednuté což znamená že mám menší zisk, ale zase nejsou nápadné.

Co se týká výkonu, tak jsem měl 2 roky amorfní 100Wp panel s PWM regulátorem a 100Ah aku. Což mi dostačovalo na zalití zahrádky (1000W měnič + gardena 600W čerpadlo, max 30 minut zalévání) + LED světla v objektu a GSM alarm
Pro filtraci na bazénu (550VA) to ale nestačilo, a tak jsem sáhnul k MPPT měniči a 2x245W panelu. Měnič jsem koupil za zkušenosti již naddimenzovaný, kdybych dokupoval ještě další 2 panely. Sice filtrace nejede komplet z panelů, ale při slunném dni může jet i 4 hodiny (přes poledne) což pro malý bazének stačí.
Pokud tedy mohu doporučit, pokud budete na všem šetřit, tak měnič určitě MPPT a radši větší kapacitu baterií. Pak odchází rychle (vlastní zkušenost).

Budete rád když s něčí pomocí panel na střechu vynesete a upevníte. Že byste jej takto sundával pravidelně moc reálné není.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od rob.brno »

Joshikovo řešení je asi maximum možného, co lze proti krádeži panelů udělat(když pominu sundávání panelů). Pokud však zloději půjdou najisto jen pro panely, ani toto nemusí pomoct, pokud budou dostatečně rychlí. Možná by to chtělo dát i venkovní sirenu, aby ji zloděj viděl a aby byla slyšet, až zloděj aktivuje magnety pod panelem.
Byl by odkaz na alarm od čínana?
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od mobilik »

No ono tu sirenu mam aj ja v chate a ked zacne v noci rvat tak je ju pocut dost daleko ked je klud a ticho... Ja som ju kupoval este pred troma rokmi, takze odkaz na cinana uz asi nebude, ale do ebay kledne dajte GSM alarm ja mam nejaky burglar, ak spravne pisem.a najdete toho kopu, ak bude cas skusim nieco najst, ale neslubujem.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od mobilik »

Tak tu mate odkaz na nejake alarmy. :wink:
Cidla su bezdrotove a vpohode vydrzia baterky rok.

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from= ... nc&LH_FS=1
Čo bolo bolo, bude len horšie...
joshik
Příspěvky: 5
Registrován: ned zář 09, 2012 6:03 am
Reputace: 0

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od joshik »

Já mám tento, ale ještě ve verzi 1. I u tohoto je vidět ledka na relátko.
Jak tak ale koukám na ty alarmy z ebaye, tak design dost pokročil.
Už to nejsou jen nevzhldné šedé krabice. Otázka je co kvalita.

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-WIRELESS- ... 3ccde88dc4
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od mobilik »

Kvalita isto neisla hore... Cina je cina...
Inak to iste mam aj ja.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od vlkazajac »

Kozel.S píše:....vychytávka.
....nahodím schovanej panel .......zapojím....... sundám panel ze střechy, schovám a přepnu .......splynutí se střechou :-)
Je to hrozné a smutné, o čom nás realita núti rozmýšľať !

Napadlo ma riešenie pre prípad, že panel leží na streche. Urobil by som masívny oceľový rám z L profilu 50x5, ktorý by zvrchu zakrýval rám panela a bol by priskrutkovaný k streche pod panelom, skrutky prístupné len odspodu cez strechu. Nebolo by to extrémne nápadné, ale mohlo by to odradiť.

Rozširuje sa zaujímavý fenomén - stále viac ľudí býva v lete na záhradkových osadách v chatkách, niektorí aj celoročne! V takých prípadoch funguje perfektne domobrana, hlavne starší ľudia pozorne sledujú okolie. Takto problém s krádežami ustupuje do pozadia.

P.S. Pri vlámaní do chatky je demontovaný panel prístupný ešte komfortnejšie, ako keby bol namontovaný na streche....
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od fugas »

vlkazajac píše:
Kozel.S píše:....vychytávka.
....nahodím schovanej panel .......zapojím....... sundám panel ze střechy, schovám a přepnu .......splynutí se střechou :-)
Je to hrozné a smutné, o čom nás realita núti rozmýšľať !

Napadlo ma riešenie pre prípad, že panel leží na streche. Urobil by som masívny oceľový rám z L profilu 50x5, ktorý by zvrchu zakrýval rám panela a bol by priskrutkovaný k streche pod panelom, skrutky prístupné len odspodu cez strechu. Nebolo by to extrémne nápadné, ale mohlo by to odradiť.

Rozširuje sa zaujímavý fenomén - stále viac ľudí býva v lete na záhradkových osadách v chatkách, niektorí aj celoročne! V takých prípadoch funguje perfektne domobrana, hlavne starší ľudia pozorne sledujú okolie. Takto problém s krádežami ustupuje do pozadia.

P.S. Pri vlámaní do chatky je demontovaný panel prístupný ešte komfortnejšie, ako keby bol namontovaný na streche....
Smutné to je.Bohužel ten kdo zjistí,že to nejde ukrást tak do toho aspoň šlápne,když už tam vylezl.
Zkusil bych možná nějaká vysokonapěťová výrazná varování.Věřím,že nadprůměrná většina těchto lidí o tom nemá tušení a třeba by to odradilo... I když u nás bydlel jeden...Ten chtěl ukrást měděný kabel.Když ho přesekl sekerou,stalo se mu to osudným.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od mypower.cz »

Se chci zeptat ... kdyz tak nad tim premyslim... ono se vubec vyplati krast FV panely ze strechy? Kdyz zvazim kolik je s tim prace, ze je potreba vercajk, ze to nejde jen tak snadno odnest / sundat (je to velike), ze cena pri prodeji je tak mala, ze z toho ve finale neni lautr nic, ze to taky mozna nikdo nekoupi... Ja nevim, jsou skutecne popsany nejake pripady kradeze panelu z chat, nebo premyslime nad nesmyslnym scenarem, ktery se snad ani nevyplati? Me to prijde uplne na hlavu totiz. S tim je takova prace a takovych starosti, ze nevim.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od fugas »

Znám případ,kdy dva případi v lese z cesty vykopali železný kanálový žlab o hmotnosti cca 80kg.Pak ho nesli na ramenou cca 200m k závoře,kde měli auto.Následně se ho chystali odvézt do sběrny vzdálené 15km,aby dostali zhruba 300Kč.

Jindy tito dva zničili nádrž dodávky,aby z ní dostali 20l nafty.Tu následně prodali za 20kč/litr.Ovšem nejdřív kanistr nesli 4,slovy čtyři kilometry,protože ve svém autě neměli nafty ani hlt.Uražená vzdálenost byla změřena po stopách ve sněhu,které při tom zanechali.
Tihle lidé přemýšlejí tak,že teď nemají žádné peníze a po výkonu budou mít nějaké peníze.Nad výkonem,nebo formou jeho provedení nepřemýšlejí,tak daleko jejich potenciál nesahá a proto dělají to co dělají a dělají to jak to dělají.

Takže já už nejsem zdaleka takový optimista...
EDIT: Nejsem černá kronika :D Jen se ti případi nějak množí.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od solárník »

No teď už to budou mít s tím povinným posíláním peněz na účet horší.
Navíc železo mohli zpeněžit hned. S panely budou běhat čtvrt roku, než to někomu střelí.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od mobilik »

Vlkzajac u nas to tak funguje v lete vacsinou pohoda lebo je viac chat obsadenych, v zime je to horsie... Inak u nas pripad vacsi pozemok, namontoval som im jeden panel na strechu. Pani bola sama dole na pozemku a slnila sa a medzitym jej kradli panel zmontovali ho dole ale ked ho davali dole zo strechy tak trosku z nim buchli a pani si to vsimla, okamzite sa dali na utek a to bola od nich vzdialena odhadujem 40m...
Na druhy den som ho montoval znova... Nasi romsky spoluobcania alias svine...... im je uz vsetko jedno a aj za dvacku odnesu a rozoberu nerozoberatelne.... A to je nasa buducnost!!! :roll:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od dracekvo »

Někde jsem četl, že sundavali panely ze střechy, aby z nich následně oloupali hliníkový rám a ten prodali za pár šupů.
Takže nic není nemožné.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od goodbie »

když vidím černý dásně jak dokážou celej den bušit do motoru z pračky pro měď tak mi to ,že rozmlátí panel pro kousek hliníku mi vůbec nepřekvapuje je to prostě jejich mentalita,.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od kodl69 »

Vím o firmě, kde se panely recyklují - ustřihnou kabely, krumpáčem rozbijí rám a urazí krabici se svorkovnicí a zbytek jde do drtičky, třídí se sklo a plast - dělají to lidi za mzdu, dotované je to námi při zakoupení panelů....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od dracekvo »

A těm panelům které reciklujou je co? Nevíš?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od kodl69 »

EU. Nedá se odtam vypáčit vůbec nic.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek