Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm
Reputace: 0

Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od bylg »

Bydlím v paneláku, a na balkon si chci dát fotovoltaické panely, vejdou se mi na balkon 3X240Wp, a u sousedky by jsem mohl mýt další 3, to ale až později. Panel 24V, 10A polykrystal. Akumulátory ze začátku Pb a až by jsem našetřil tak Lithium.
Systém bych chtěl 12V a až budu mít panely i u seousedky tam mýt systém na 24V. 12V systém by jsem chtěl na hlavně na DC spotřebu a nějaký malý měnič cca600W, který by poháněl alarm, Led světla na 230V a tu 24V jenom na výkonnější měnič, který by se zapínal jenom přes den a na noc by se vypínal. Potřebuju poradit jaké díly(solar.regulátor,měnič, jakou kapacitu baterií pro tento set, atd.) Solární regulátor jsem přemíšlel EpSolar, ale někteří uživatelé s nim maj problémy, a ani nejde nastavit přesné napětí pro aku.A také jestli mam využít 3X20A nebo 40A a 20A nebo jenom 60A regulátor, cenově vyjdou podobně, rozdíl pár stokorun, ale kdyby nějakej odešel, tak zbytek je bez problému. 24V verzi by jsem propojil panely sériově. 12 a 24V chci proto, že u 24V budou menší ztráty u měniče, a u mně by byl v pozdějších hodinách jeden panel z poloviny stíněn. Budu rád za jakékoliv informace.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od rva »

Ty tři panely vyrobí ročně za ideálních podmínek cca 700 kWh. V měniči občas hučí ventilátor. Z Pb baterek leze při nabíjení všechno možné. Stojí to v paneláku, kde bývá málo místa, ticho je vzácné a nebývá možnost na pořádné rozšíření elektrárny, za to? Na hraní stačí jeden panel a ještě ušetříte.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od brumlaj »

Psal, že panely budou na balkóně. Pb může mít na tom balkǒně také, není-li to v přízemí. Nepřipadá mi, že by se měl krotit. Já mu fandím.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od Botas »

Určitě s chutí do toho proč ne.
Epsolarama sem si prošel jedou samo že i když člověk říká že je to zbytečný jsem se propracoval k tristaru a je to o něčem jiném. Co zkusit i méně výkonné verze třeba victron nebo i moringstar dělá něco menšího tak i midnite. I když na 24v těch 1380wp už je na 60A regl. Za mě jeden kvalitní než více jakš takš fungujících.
Určitě zhodnotit lifepo třeba i malé články a postupně přidávat s olovem je jen trápení.
Z textu mi trošku vyplívá jako kdyby jste chtěl provozovat nějak 12 i 24v souběžně? Toto nevím jak by bylo proveditelné.
Doporučil bych 3x230wp panel ,60a régl co už zůstane při rozšíření, měnič dle potřeby a třeba 40ah lifepo
později dalších 3x230 přechod na stávajícím reglu na 24v dc dc měnič a sinus měnič a další sada lifepo
Možná by se dalo zauvažovat a začít rovnou na 24v pak by nebylo potřeba měnit měnič ale zase hned aku.
lifepo by se daly nahradit i olovem ale je to dočastné řešení nicméně počítat s tím aby régl byl k life přívětivý a t rošku se nechal nastavit.
Samozřejmě jelikož se jedná o trojice tak regl se 150v dc vstupem
Konkrétně třeba epsolar et 6415 mi trochet přejížděl nastavenou max voltáž a tím pádem se nesnesl s meanwell měničem který zas měl ochranu dost nízko a tak regl shazoval měnič.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

taky fandím a držím palce ať to brzy šlape a nechť DS skřípe zubama :yes: .

Pořízením pořádnýho reglu hned na začátku se dá předejít budoucím komplikacím , jak by potvrdilo vícero zdejších členů :? . Stejně se systémovým napětím :!: rovnou 24V nebo lépe 26V :mrgreen: . Všechny zamýšlené nízko-napěťové spotřebiče napájet pomocí DC/DC měničů rovnou z aku a DC/AC měnič jen na vhodné AC spotřebiče :idea: . Neznám Vaši spotřebu bylgle , ale začal bych se třemi panely a teprve za čas rozšiřoval , nebudou-li stačit :idea: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od mobilik »

drzim palce a suhlasim, vsetko ide ak sa chce, baterky na balkon a ja by som kupil asi radsej axperta. Da sa upravit chladenie a nebude hlucny. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm
Reputace: 0

Re: Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od bylg »

U mně na balkoně by byl v pozdějších hodinách jeden panel částečně zastíne, proto ten jeden panel na 12V a ty 2 u mně na 24V. Na jednu stranu mě to vadí, ale na druhou stranu zese ne, budu mít k dispozici i 12V bez DC-DC měniče. Většina výkonu by ale byla převáděna na 230V a k tomu by byl právě ten 24V systém. 12V by jsem používal k napájení Nb, LED lampičky na stole, a postupně by jsem vyměnil všude na LED světla. To by jsem ale musel již natáhnout nové kabely, do zdi asi dát nepudou, tak jsem přemejšlel je táhnout v těch lištách pro kabely. Vadilo by hodně, kdyby jsem u DC kabelů vedl i AC 230V kabely.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od Botas »

Hmm zastínění stojí za zvážení ale zas aby to nebylo moc komplikované dvě sady aku dva régly.Otázka kolik člověk investuje a jak toto oddělení zlepší systém. Na vliv zastínění tu jsou jiné kapacity co určo poradí.
Každopádně bych to asi píchl 3 panely na 24v systém a zkusil jak se to chová a podle toho bych poladil dál.
Přecejen je lepší dát 500-1500 za dc dc měnič než řešit régl aku a kabeláž samostatného napájení.
Záleží zda dc spotřebyče co budete mít nebudou mít problém s tím že na dc může být 11,5-15 v
Ja používám victron orion 24/12 sic dražší ale není s ním problém drží 12v přesně a max zátěž je 17 a dlouhodobě a stál k těm zmíněným 15 stovkám
Každopádně po rozšíření se bude blbě spojovat lichej počet panelů 5 není ani na trojic ani dvojice do stringu
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od vlkazajac »

Ako by Vám rozmerovo zapasovali 72 článkové panely ( 2 x 1 m ) ? Tie by ste mohli pripájať každý paralelne k 24 V regulátoru. Netreba nič prekáblovavať v svetelných inštaláciach, nestojí to za to, použite 230 V LED žiarovky, žiadna tragédia to nebude. Victron 24/12 je dobré riešenie, ak 12 V naozaj potrebujete.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm
Reputace: 0

Re: Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od bylg »

12V určitě potřebuju. Na napájení NB mam zakoupen DC-DC měnič do auta a i osvětlení stolu mam již diodové světlo, které používá adaptér na 12V. Ty panely co chci maj napětí nějak 27V, a tak jsem přemejšlel, že když budu mít lithium a bude zataženo, tak by na tom panelu bylo mín než pro dobíjení aku 24V a proto jsem chtěl 12V na ten jeden panel, protože by jsem pak ztrácel výkon, kdyby nebylo dostačující napětí. A navíc bude zastíněn ve věčerních hodinách větvemi stromů a pak i lampou, co má takovou tu velkou kopuli. Na stromech se již pracuje a pujdou k zemi, neboť již nějak usichaj( vym kdo to byl, ale nerad ukazuju prstem, zvlášť na sebe), ale stějně ty stromy tam překáží více lidem a stejně by tak do roku odešli, jen jsem to urychlil. Na lampu asi až nepude proud vezmu pilku na železo.
A co na začátek obyčejnou startovací baterii 12V 100Ah. Mohla by tak 4 měsíce vydržet pak by jsem měl již na Lithium, stojí jen 1800 a až by jsem jí odevzdal do výkupu, tak by jsem dostal 250 z5.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od vlkazajac »

Tak ako vám tu radia, berte to pekne "od zadu". Ak chcete cieľovo lítium, ten 12 V panel bude len zavadzať a robiť problémy. Urobte to systémovo čisto - výlučne 24 resp 26 V a na 12 V sa dostante meničom step down ( Victron 24/12 V je za dobrú cenu ).
Dvojitá inštalácia v osvetlení ( s výnimkou nejakého lokálneho svietidla ) je nepraktická, ak budete tak či tak na min. 4 mesiace odkázaní na prepínanie do DS.
Zvážte aj tie 300W panely, pre mnohé regulátory sú výhodné v 1x1 alebo 2x1 stringoch.
S lampami mám trable aj ja, hned s dvomi !!! Nemusíte sa obávať rozmerného svietidla, tá stožiarová trubka vezme polykryštalickému panelu skoro všetko.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od vata »

Ale i s 12V se dá udělat spousta parády a může na to jet celý barák. třeba zrovna ten můj. Je potřeba dopředu vyloučit spotřebiče s příkonem nad 1,5kW cca, podle baterie a nervů provozovatele :)
Stejně tak i DC rozvody jsou velmi užitečné, a led pásky určitě trvanlivější než 230V led žárovky.
Ale úplně nejlepší jsou stromy - dobře radím, pokud nejsou Vaše, nechte je na pokoji, mají větší cenu než těch pár Wh. Když už bydlíte v paneláku, neumrtvujte si to tam víc, než už to je.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
bylg
Příspěvky: 106
Registrován: ned úno 08, 2015 8:01 pm
Reputace: 0

Re: Ostrovní elektrárna se zálohou z DS

Příspěvek od bylg »

tak jsem přemejšlel, že asi nejdřív koupím jen tak aby něco bylo pro snížení spotřeby a pak teprve postavil lepší. Sehnal jsem panel 24V 220W na bazaru s prasklim sklem, tak si ho vezmu, a vezmu nějaký startovací olovo, asi http://www.cekl-eshop.cz/kategorie-1/autobaterie--100ah , asi moc nevydrží, ale bodou stačit tak 3 měsíce pak bude lithium a i vše lepší. Jen jakej mam koupit regulátor, abych nemusel kupovat poté další. potřebuji teda MPPT 20A, protože budu mýt 12V systém. Zatim jsem sehnal UPS 400W, tak to nějak zbastlim. Potřebuju aby to jelo pár měsíců. Až baterka odejde, tak jí odevzdam a dustanu za ní 11Kč/Kg. regulátor jsem přemýšlel asi ten epsolar.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek