Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od Ivo12s »

To ano, ale jakýkoliv zdroj bude mít nějakou vlastní spotřebu. A mým cílem bylo najít řešení, které bude mít v mé výkonové skladbě smysl. Pokud to nebude takhle dlouhodobě fungovat, řešení je píchnout se rovnou na tu baterii. Zdroj 12V, který v systému mám mi dává 12,71V, takže uvedené nectnosti se možná v reálném provozu neobjeví. Uvidíme, prostě to musím vyzkoušet.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od Ivo12s »

Pro doplnění - notebook bez problémů funguje při napájení ze zdroje 12V. Vyzkoušeno na sběru údajů z MS MPPT 60A po dobu 14 dní v kuse. Zdroj 230/19V jsem sice koupil a pro případnou potřebu ho mám k dispozici, nicméně v každodenní realitě to není potřeba. V souvislosti se spotřebou nicméně NTB nepoužívám trvale, pouze v kontextu ladění.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od Ivo12s »

Po dvou letech provozu je na systému pár změn, pokusím se je popsat jak bude čas:

A) Měření realizuje starší 12V notebook ASUS eee. Na procesoru ATOM s minimální spotřebou, na požadované měřící účely naprosto vyhovuje. Mám na něm puštěný i TeamViewer - vzdálené připojení.Takže se znalostí WIN si vystačím a můžu systém řešit na dálku. P.S. Pro zajímavost, ASUS eee PC 900 má i reset tlačítko. Takže když se děje něco co nemá a PC zatuhne (tak 2x doroka...), stačí povelová SMS 8-) .

B) Systém jsem posílil o další sadu dvou baterií, tedy 8 článků. Baterie jsem rovnou otevřel a doplnil o řízení nabíjení. Nyní tedy systém obsahuje 6x60 Ah = 360 Ah x 12,8V = 4,6 kW v bateriích LIFEPO4.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od Ivo12s »

Realizoval jsem Upgrade Firmware v MSTS 60. Dle http://www.morningstarcorp.com/products/tristar-mppt/ TriStar MPPT Processor B Firmware Update verze 9.25 a TriStar MPPT Processor A Firmware Update verze 17. Při instalaci je opravdu nutné úplné vypnutí MPPT, tedy odpojit panely, odpojit baterie.... a při spuštěném programu na RS232 zapojit baterie. Asi spouštěcí sekvence procesoru kontroluje přítomnost upgrade. Uživatelské nastavení zústalo zachováno, vše funguje bez problémů. Osobně mám pocit, že to už nehází ony nesmyslné špičky ve statistikách. Ale to může být způsobeno jinými důvody.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od Ivo12s »

Aktualizace pro inspiraci:
I po více jak 2,5 letech jsem se nedopustil obměny řídícího "prvku" toho systému z PC na Arduino. Asi mě skalní příznivci budou kamenovat a snad mě ADMIN neodpojí, ale mě tahle moje "hloupá větev vývoje" přijde pro potenciální následovníky docela zajímavá. Proč? Protože je strašně jednoduchá a pohrajete si s tím se základními znalostmi PC.

Vtip je v tom, že PC se dá připojit na jakýkoliv sledovací SW, například LogMeIn, Teamviever, VNC a pod. A z dnešními cenami připojení na internet máte v podstatě okamžitě SW a HW prostředí na monitoring celého systému.

Nejprve jsem nahradil starší notebook HP za ASUS EEE PC 900A. Kvůli tomu, že tento NTB má napájecí zdroj 12V, má SSD disk a taky jsem si myslel, že je bez větráku... což není, ale to jsem zjistil až teď, když jsem ho rozdělával...Nicméně Windows XP přestal tak úplně vyhovovat, párkrát se mi PC kouslo na nějakých driverech (což je běžné, že). Takže ve finále jsem si pořídil nejlacinější alternativu PC bez větráku a s SSD, tedy ACER Aspire E11. Jen jsem řešení ještě doplnil o převodník DC/DC z 12 na 19,0V napájení. A představte si, ono to celé má spotřebu kolem 5W...

Samozřejmě, pořád je to dražší řešení (asi, jen hádám), než stavebnice ARDUINO. Nicméně ten NTB i s WIN8.1 stál 5.900 Kč a v podstatě to je celá investice, se zárukou a vše hotovo. Monitorovací SW pro vzdálenou správu je pro soukromé použití zdarma. Samozřejmě to není pro ty z Vás, kdo si budou dělat vlastní převodníky na měření napětí, proudu atd. Ale pro mě je to naprosto super řešení. Trochu si i myslím, že je to pro tento server "prostor na trhu". Ano, spousta členů fóra jsou techničtí nadšenci, ke kterým se chci také počítat, ale ne všichni si chtějí rozumět s programováním ve zdrojové kodu. Tak proč jim nenabídnout řešení které tedy u mě naprosto v pohodě funguje? Když se na stránky www.mypower.cz dostane nový uživatel, tak ho jeho zájem o připojení monitoringu pošle rovnou na "OpenSource MicroLog2" a to je myslím si škoda. Ta PC alternativa, kterou ADMIN umí a na pár instalacích funguje by se podle mě měla také trochu ukázat. Myslím si, že tyto dvě platformy nejsou vzájemně konkurenční... :D
Přílohy
Solar_Aspire.jpg
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od gupa »

PC je kompaktibilní, když chce někdo převodník na grafy, nalezl jsem u Conrada alternativu zvanou picolog.
https://www.picotech.com/products/data-logger
Kdo má stímto nějaké zkušenosti, uvítal bych to. Mě jsem to chvilku nainstalované coby řídící SW, j to nějak omezené, protože to zahvíly přestalo fungovat, ale když to fungovalo, zdá se to velmi promakané, jsou u toho podmínky na akce, atp. SW PicoLog Data logging.

Na remote je vhodný TightVNC. Ale když jdu z Wxp na W8.1, jsou tam neprůchodné složky kvůli právům. Možná to je jen ale otázkou nastavení. Je to ale přesně to, jak by to mělo fungovat, tu vzdálenou plochu co mají windowsy jsem ještě nikdy nerozchodil, je to omezené podle licence a verze.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od brumlaj »

Srovnáváš nesrovnatelné. Pokud by jsi chtěl konkurenci k Tvému řešení, pak zkus Rapsberry PI 2 Pokud na něj nahraješ Debian, pak získáš nejen klientskou stanici dostupnou stejně jak popisuješ, ale v případě, že máš nějaký veřejný port, tak i plnohodnotné serverové řešení....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od Ivo12s »

Toho "nesrovnatelného" jsem si samozřejmě vědom! Co je to Raspberry a Debian vím (už jsem si to vyGooglil :) ), ale instalovat to? Mě šlo výhradně o ty jednoduché uživatele zdejšího web prostředí, kteří jsou sice fandové do solární energie, ale už nemají nebo nechtějí mít prostor pro plnohodnotné řízení. Prostě jen WINdowsy a je to. Mám tady své grafy, vím, co se mi děje na baterkách, jak mi svítí na střechu kdykoliv mě napadne, statistiky. To mi úplně stačí a jediné, co jsem chtěl, informovat podobně nastavené uživatele, že to takhle jde a je to docela jednoduché. Prostě PCčko se spotřebou 5W, SSD diskem a bez ventilátoru, připojení do internetu za pár korun měsíčně (doslova). A je to!
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od vata »

pak zkus Rapsberry PI 2 Pokud na něj nahraješ Debian, pak získáš nejen klientskou stanici dostupnou stejně jak popisuješ, ale v případě, že máš nějaký veřejný port, tak i plnohodnotné serverové řešení....
Nemusí jít samozřejmě o RPI, já svůj dohled - a nejen ten - provozuju na MB Marshalltown, a to je už něco, čemu se dá skoro říkat "server" :) Velmi, velmi užitečně využitých cca 10W stálé spotřeby... Mimochodem, ten debian na tom už snad zapomněl, jak se dělá restart. A ještě chvíli, a já zapomenu, kde ten HW vlastně fyzicky mám :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od tomas »

Ač nejsem programátor tak u mne a za mne prostě jen Linux v libovolné distribuci. Je to jednoduché, konkrétně u Rapsberry PI stačí zasunout SSD kartu a používat. Windows jsem nedávno zkoušel nainstalovat, ale pro instalaci a restartu okamžitě modrá smrt na stejném notebooku ASUS EEE PC 900A. Naposledy jsem ten Windows viděl funkční asi před 10 lety ve škole a to jsem si i tak raději nosil vlastní notebook.
Mimochodem nic jiného než tento notebook nepoužívám a to doma i v práci CAD, grafika, dokumentace, atd... Marně stále hledám náhradu tohoto netbooku o trošku výkonnější a s HDMI, ale většinou bych si spíše pohoršil. :(
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od brumlaj »

asi už budu trapný, ale mně se líbí toto. V kombinaci s novou malinou bych si tipnul na celkem obstojnou hračku (už mne srdí větráky, kvůli nim jsou mrtvé již 2 notebuky a z nich budou použitelné klávesnice a displej).
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Ivo12s
Příspěvky: 535
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Reputace: 38
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od Ivo12s »

Tak jen pro zajímavost - já na tom EEE 900A rozchodil i WIN8:
800+600.jpg
Ale už jsem měl starší baterie a zjistil jsem v celku logickou věc, že ten netbook bral více energie kvůli bateriím samotným, než kvůli svému provozu. Prostě technologie nezastavíš. Ten pasivní MB Marshalltown, to je docela myslím dobrý nápad, ten bych zakomponoval přímo do rozvaděče, SSD disk k tomu a je hotovo. Display a klávesnici k tomu člověk potřebuje jen jako údržbář, takže při otevřeném rozvaděči a v rámci vzdálené správy klidně přes LAN pak ani to ne. Akorát bych musel natahat všechny periferie do rozvaděče. Dnes mi tam jde jen napájení od NTB. Teď už to nezměním, ten ultrabook mi funguje v pohodě, ale ta myšlenka bude určitě pro někoho zajímavější.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
sali
Příspěvky: 11
Registrován: čtv bře 26, 2015 8:37 pm
Reputace: 0

Re: Baterie + měnič pro upgrade ostrovního systému.

Příspěvek od sali »

baterky LIFEPO4 s balancery, ale je to 48V http://www.prosolar.net/cenik.php

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek