Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od vlkazajac »

mixman píše: Regulacia SSRka spinaneho v nule na jednotlive polvlny by mohla chodit dobre ale asi iba s dostatocnou kapacitou akku, kedy zataz nerobi velke skoky napatia a aku nieco aj podrzia.
SSR spínané v nule nerobí žiadne rázy ani skoky napätia, podľa kybosa to ide ako víno ! Mám dvojstupňové odvádzanie prebytkov, na tretí stupeň nemám dosť výkonu. Spínam z 960 WP do 500 + 250 W, v ideálnych podmienkach by to už chcelo radšej 500 + 500 W, prepojím to tak v najbližších dňoch. Doporučujem radšej kaskádu ako iba jeden stupeň.
Menič nijako netrpí, viac dostal zabrať, keď som predtým spínal kaskádu stykačmi.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
mixman
Příspěvky: 73
Registrován: stř čer 26, 2013 1:50 pm
Reputace: 14

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od mixman »

vlkazajac píše:
mixman píše: Regulacia SSRka spinaneho v nule na jednotlive polvlny by mohla chodit dobre ale asi iba s dostatocnou kapacitou akku, kedy zataz nerobi velke skoky napatia a aku nieco aj podrzia.
SSR spínané v nule nerobí žiadne rázy ani skoky napätia, podľa kybosa to ide ako víno ! Mám dvojstupňové odvádzanie prebytkov, na tretí stupeň nemám dosť výkonu. Spínam z 960 WP do 500 + 250 W, v ideálnych podmienkach by to už chcelo radšej 500 + 500 W, prepojím to tak v najbližších dňoch. Doporučujem radšej kaskádu ako iba jeden stupeň.
Menič nijako netrpí, viac dostal zabrať, keď som predtým spínal kaskádu stykačmi.
Nemyslel som to tak zeby pri spinani v nule boli nejake razy, ved to som aj pisal predtym ale islo mi o to ze pri spinani celych polvln bude urcite vacsi pokles napatia na akku nez pri spinani fazovo co ale zasa robi vacsie razy pre menic. Preto sa radsej priklanam k rieseniu spinanim v nule alebo pwm spinanim usmernenho napatia.
*sun* :arrow: ::pv:: :arrow: *batt* :arrow: :home: :arrow: :comp:
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od vlkazajac »

To dV/dt nie je pri frekvencii polvĺn 100 Hz žiadna téma. Menič len jemne ševelí a neverím, že mu to nejako ubližuje. Myslím, že rozhodujúce je nezapínať neprimerane veľkú záťaž.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od tomas »

vata píše: O vytěžování přebytků pomocí SSR za měničem jsme už tady samozžejmě mnoho diskutovali a hodně z nás má své vlastní bohaté zkušenosti. Já začala s SSR spínaným v nule, spínací cykly v řádech jednotek Hz, a musím říct, že měnič ani baterie mi z toho nějak šťastné nepřipadaly - jsou to zkrátka pěkné rázy. Pak jsem přešla na regulační SSR řízené napětím, které se generuje z PWM řídícího PLC, a od té doby nechci jinak. Jde to v rozvaděči slyšet a velmi mírně to ruší AC síť, ale jde o skutečně plynulou regulaci. Ve VALCu jsem nechala oba algoritmy, v současné verzi může být ale aktivní pouze jeden z nich.
Vato, takže máš teď fázové řízení, protože ty analogové SSR regulují fázově. Je to tak?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od tomas »

mixman píše: Kazdopadne zrejme budem skusat tretiu moznost bez SSR ku ktorej sa najviac priklanam. No uvidime ako dopadnu testy, tam by ta regulacia mohla byt plynula bez razov na AC strane. Samozrejme s dobre dimenzovanym usmernovacom, kapacitou na DC strane, spinacim prvkom a taktiez nezabudnut na odrusenie.
Na to pozor, kapacita za usměrňovačem zatíží měnič pouze ve špičkách sinusovky. Proud přes diody poteče pouze v době kdy napětí na sinusovce přesáhne napětí kondenzátoru, jen v tom okamžiku se diody otevřou. Rázy mohou být ještě horší. Z toho důvodu se musí ve zdrojích s usměrňovači a kondenzátorem používat PFC.
Problém dělá ten kondenzátor :( A bez něj je pro regulaci ten usměrňovač zbytečný.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od vata »

tomas píše: Vato, takže máš teď fázové řízení, protože ty analogové SSR regulují fázově. Je to tak?
Program v SDS nastavuje střídu PWM výstupu, na který je připojený převodník PWM -> 0-10V z jehož výstupu je řízeno regulační SSR. Takže mám teď fázovou regulaci, protože to napětím řízené SSR spíná... fázově :)
Nicméně v konfiguraci SW je možné zvolit, zda použít PWM výstup nebo starší metodu pomocí spínání D0, který v provedení SDS Macro dokáže sepnout dostatečný proud pro rozsvícení optočlenu na SSR spínajícím v nule. Frekvence takového spínacího cyklu je nastavitelná a bavíme se o cca 1Hz, ve kterém je D0 (a tím pádem i SSR) sepnuto po dobu třeba 0,5 sec. Ve výsledku dělá i tahle (pro mě zastaralá) regulace to co má, drží napětí baterie na limitu, akorát u toho řve měnič a blikají světla v domě a zřetelněji mikrocykluje baterie.
A proto jsem přešla na tu fázovou regulaci, u které nic neřve, ani nebliká, akorát v měniči to vrčí a bojler alikvotně zpívá.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od tomas »

Jo jo souhlasím. A jen mne tak napadá že by to teoreticky mohlo jít i s obyčejným fázovým SSR (levnější, tyristory, triak atd..) s klasickým pulzním vstupem a bez převodníků. Jen by bylo asi nutné jiné zapojení toho SSR nebo by SDS Macro muselo snímat sinusovku a počítat úhel otevření toho triaku v SSR a podle toho mu posílat impulzy. Tak ty impulzy řeší samo to analogové SSR. Tak jak to máš je to také dobré.
Jen já musím řešit větší výkon, např. 3kW těleso nevím nevím jak by ten zpěv měniče vypadal.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mixman
Příspěvky: 73
Registrován: stř čer 26, 2013 1:50 pm
Reputace: 14

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od mixman »

tomas píše:Na to pozor, kapacita za usměrňovačem zatíží měnič pouze ve špičkách sinusovky. Proud přes diody poteče pouze v době kdy napětí na sinusovce přesáhne napětí kondenzátoru, jen v tom okamžiku se diody otevřou. Rázy mohou být ještě horší. Z toho důvodu se musí ve zdrojích s usměrňovači a kondenzátorem používat PFC.
Samozrejme ze by sa ratalo s PFC-ckom kedy sa to cele chova ako odporova zataz alebo minimalne nejaky LC filter na 50Hz (100Hz).
vata píše:Frekvence takového spínacího cyklu je nastavitelná a bavíme se o cca 1Hz, ve kterém je D0 (a tím pádem i SSR) sepnuto po dobu třeba 0,5 sec. Ve výsledku dělá i tahle (pro mě zastaralá) regulace to co má, drží napětí baterie na limitu, akorát u toho řve měnič a blikají světla v domě a zřetelněji mikrocykluje baterie.
Ja to idem skusit s frekvenciou 10Hz co by mohlo byt plynulejsie nez pri 1Hz.

Taktiez som na regulaciu skusil frekvencky menic pre motor (kedze mi len tak lezal doma) kde vystupom je sinus, je to zaujimave hlavne z dovodu plynulej regulacie analogovym vstupom do menica pripadne komunikacnym rozhranim, no trochu drahsie riesenie :D
*sun* :arrow: ::pv:: :arrow: *batt* :arrow: :home: :arrow: :comp:
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od dracekvo »

Nevím jestli to tu už zaznělo, ale těleso v boileru, alespoň to klasické suché je složené z více vláken. Takže stačí tyto vlákna oddělit a spínat jednotlivě. U 2kW tělesa tak získáme odstupňování výkonu po 500W. (alespoň si myslím, že je složená ze 4 vláken)
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od Kostěj »

dracekvo píše:Nevím jestli to tu už zaznělo, ale těleso v boileru, alespoň to klasické suché je složené z více vláken.
Asi jak které. Zrovna držím v ruce suché topné těleso průměr 46mm, délka 5 článků (cca 29 cm), 230V/1kW (ELTOP 5003/008). V jeho deseti drážkách je protažena jediná spirála, nějaké přepojování na jiný výkon není možné.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od tomas »

No ale když ji rozstříháš tak můžeš změnit aspoň napětí :yes:
Jak to udělal i Danyk skoro dole na této stránce:
http://danyk.cz/reg60v.html
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od ixo »

Pls, ako pri bojleri riadenom PWM zapájate špirálu? Odpoja sa na špirále pôvodné vodiče z bojlera a napriamo sa na špirálu pripojí PWM modulované 230V napätie z meniča? Ide o to, že bojler asi naďalej potrebuje nepretržitý zdroj napájania z verejnej siete (kvôli elektronike alebo hoci len indikácii ohrevu...) - tak je, že?
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od mobilik »

Podla toho aky mas bojler, ak ma nejaku elektroniku, tak sa napoj priamo na spiralu. Inak ak je jednoduchy, ze len spirala s termostatom tak pohodicka.

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od ixo »

Vacsiniou tam byva aj nejaka svetelna signalizacia ohrevu - to by uz vyzadovalo napajanie z verejnej siete, alebo sa to da tiezi napojit na PWM zdroj s tym, ze to bude svietit / blikat podla PWM regulacie?
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od mobilik »

Ta svetelna signalizacia byva vacsinou dutnavka na 230V a tu klidne na PWM mozes pripojit. ;-)

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od rva »

Zkusil jsem ten vytěžovač od "Kybos" do přímotopu 3 kW a funguje dobře. Jen protože mám nadbytek panelů, tak když napětí dál stoupá, tak se začne dost hřát horní rezistor 820 Ohm, na kterém vystoupá napětí až na 16 V a pak je ztrátový výkon 0.3 W. Bez pozorovatelného vlivu na funkčnost jsem ho zvýšil až na 5k6. Nevím, jestli tam ostatní dávají výkonnější rezistor?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od kybos »

Maximální velikost horního odporu 820 R je závislá na velikosti vnitřního odporu SSR. Jeho hodnota se dá zjistit přibližně tak, že se na vstup SSR připojí maximální přípustné napětí (32 V) přes mA-metr, zjistí se proud a hodnota vnitřního odporu se vypočítá jako podíl maximálního vstupního napětí (32 V) sníženého o 1,6 V (červená LED) a naměřeného proudu. Hodnota tohoto odporu (společně se spodní 820 R) určuje majoritní část proudu (je nutno přičíst cca 1 mA na dělič a cca 1 mA minimálního proudu pro spodní TL 431). Minimálně takový proud musí zajistit horní TL431 s příslušnými odpory aniž by se změnilo napětí mezi vývody + 24 a +48 V (napěťový offset).
Přípustnou hodnotu horního odporu 820 R je možno zjistit i experimentálně a to tak, že připojíme V-metr mezi svorky +24 V a +48 V a při sepnutém SSR postupně zvyšujeme jeho hodnotu až do stavu kdy SSR rozepne nebo se napětí mezi svorkami zvýší. Je to ale rizikové, neboť se při tom nesmí překročit maximální přípustné napětí TL431. Experimentálně zjištěnou hodnotu odporu pro finální osazení o čtvrtinu snížíme (regulační rezerva horní TL431).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3459
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 525
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od rva »

Díky, mám nad čím přemýšlet.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mmv
Příspěvky: 219
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Reputace: 23

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od mmv »

mám nějakou droboť, a přemýšlím jak jí použít na vytěžovač :dontknow:
Přílohy
igbt.jpg
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
wimpi
Příspěvky: 173
Registrován: pon čer 20, 2022 12:59 pm
Reputace: 1
Lokalita: Újezd u Nového Veselí
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 2200
Kapacita baterie [kWh]: Zatím bez baterie

Re: Jak řídit SSR relé pro řízení výkonu spirály bojleru

Příspěvek od wimpi »

Zdravím, potřeboval bych poradit. Máme malý ostrov. Panely Silfab 4X 380W, regulátor Epever XTRA4410N 12/24V 40A, baterie AGM 2x 12V 150Ah a to vše připojené na měnič napětí 24V/2000W čistý sinus (4000W špičkově). Na měnič teď běží lednice, mrazák, TV a Notebook. Přebytků je hodně, baterie je poměrně rychle plná. Chtěl bych realizovat vytěžování do bojleru Dražice 100L 1f 2100W. Spirálu bych asi upravil na 1000W.

Pročetl sem tu snad vše ohledně Kybos vytěžovače, ale pořád mě není jasné, co kam po realizaci toho vytěžovač připojit, aby to fungovalo. Mohl by prosím někdo nakreslit schéma pro mě, pro blbečka, abych tomu porozuměl?

Mockrát děkuji

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek