DIY MPP(T)

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

DIY MPP(T)

Příspěvek od Marx »

Nevíte někdo o nějakém "open-source" MPP, který by zvládl 36V 30A (1 kWp)?
prostým prohledáním narážím na různé podivně principielní regulátory, přijdou mi moc složité a ani moc dobře nechápu jejich logiku. Sem patří bohužel i relativně známý reg. p. Oplockého. (tím nechci hant nebo pomlouvat, prostě nerozumím jeho schématu a principu)

Pokud víte o něčem takovém, prosím o odkazy jako inspiraci. M.
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: DIY MPP(T)

Příspěvek od tomas »

Regulátor pana Oplockého nemá MPPT a to je možná důvod proč nechápeš jeho logiku vyhledávaní MPPT, když ho nevyhledává.
Zkoušel jsi google? Je tam toho plno i v češtině.
www.fel.cvut.cz/education/prace/00050.pdf
Zkus hledat Perturb & Observe
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
dako
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 18, 2011 1:01 pm
Reputace: 1

Re: DIY MPP(T)

Příspěvek od dako »

hehe ... open-source a pro 1kWp :)...predevsim je treba zapomenout, ze se vse da resit softwarove. V teto oblasti nastupuje ponekud "tvrdsi hardwerina" a "bastlit" takovy menic uz neni zadna sranda. Ten algoritmus mppt je uz jen takova tresnicka na dortu. Nelze tedy prilis ocekavat nejaky "navod", max. tak lze udat smer a pak, takovy konstrukter uz musi vedet, tzv. co se "v bedne deje" a umet to ohnout k obrazu svemu.
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: DIY MPP(T)

Příspěvek od Marx »

T mám v závorce, tracking by se dělal ručně potenciometrem. nevidím to tak složitě, snímání I a snímání U, analogové vynásobení a ručičkový měřák cejchovaný ve Wattech. Stejně se ten bod max výkonu při různém osvitu moc nemění, koleno je dost ostré... sw bych do toho vůbec netahal protože nejsem programátor.
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY MPP(T)

Příspěvek od kodl69 »

právě že mění, při nižším osvitu výrazně nižší napětí. V zásadě jde o step down (buck) regulátor, s tím, že se udržuje konstantní napětí na vstupu, ne na výstupu. Může být i dvoufázový (jako dva paralelně, se střídavým spínáním FETu). Pro zjištění napětí MPPT bodu bych se nebál měřit pouze výstupní proud - tj DA převodník z nějakýho arduina, PICu "proladí" vstupní napětí a k němu změří odpovídající výstupní proud z regulátoru, potom napětí nastaví na to, při kterém teče nejvyšší proud z výstupu. (změnu napětí baterek zanedbat, proč si přidávat práci, stejně bude nejvyšší při nejvyšším proudu).
Pak ještě jedna analogová regulační smyčka pro max. napětí na baterii a je skoro hotovo, zbytek už je jenom softvérový pozlátko jako třeba nějaká publikace dat, omezení nabíjecího proudu dle signálu z balanceru, ovládání spotřeby přebytků.... Jako řídící obvod bych se nebál použít tl494,+IR2104 jako budič fetu, asi by to bylo nejjednodušší.
Ale něco takovýho už bylo tady někde na fóru slíbeno k publikaci, ale výsledek jsem neviděl. Akorát pro výkon okolo 1 kW už budou potřeba součástky jak na svářecí invertor (možná zajímavý zdroj HW).
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: DIY MPP(T)

Příspěvek od Marx »

kodl69 píše:právě že mění, při nižším osvitu výrazně nižší napětí. V zásadě jde o step down (buck) regulátor, s tím, že se udržuje konstantní napětí na vstupu, ne na výstupu. Může být i dvoufázový (jako dva paralelně, se střídavým spínáním FETu). Pro zjištění napětí MPPT bodu bych se nebál měřit pouze výstupní proud - tj DA převodník z nějakýho arduina, PICu "proladí" vstupní napětí a k němu změří odpovídající výstupní proud z regulátoru, potom napětí nastaví na to, při kterém teče nejvyšší proud z výstupu. (změnu napětí baterek zanedbat, proč si přidávat práci, stejně bude nejvyšší při nejvyšším proudu).
Pak ještě jedna analogová regulační smyčka pro max. napětí na baterii a je skoro hotovo, zbytek už je jenom softvérový pozlátko jako třeba nějaká publikace dat, omezení nabíjecího proudu dle signálu z balanceru, ovládání spotřeby přebytků.... Jako řídící obvod bych se nebál použít tl494,+IR2104 jako budič fetu, asi by to bylo nejjednodušší.
Ale něco takovýho už bylo tady někde na fóru slíbeno k publikaci, ale výsledek jsem neviděl.
Problém je v tom že toto mám v podstatě už teď s tím rozdílem že nemám z5tnou vazbu na výstupní I. Prostě spouštím stepdown při nastaveném napětí. Nejsem si uplně jistý, ale charakteristika mojich panelů je celkem pevná a koleno se pohybude kolem 3V plus mínus. Když nastavím to napětí doprostřed, tak to bude OK. zatím to mám ve formě překopané vývojové desky od Linearu, je tam nějaké LTCčko přesný typ nevzpomínám. Dává to ale jen 7A Iout. Možná tam jenom domastím budič pro tlustý mosfety. Hrozně mě ale láká konstrukce snímače přesného výkonu analogovou cestou tak jak jsem popsal. AD633 vynásobí analogově U a I.
Jak tam mám ale udělat zpětnou vazbu pro ten stepdown? Mám jedno napětí které ukazuje aktuální výkon a druhým napětím nastavuju napětí na panelu (enable vstup LTCčka). Jak to vzájemně propijit abych dostal regulátor?
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: DIY MPP(T)

Příspěvek od kodl69 »

No na to potřebuješ ten pic, jak píšu výše, analogově si to nedokážu představit, že by to mohlo fungovat , nedejbože delší dobu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: DIY MPP(T)

Příspěvek od Marx »

kodl69 píše:No na to potřebuješ ten pic, jak píšu výše, analogově si to nedokážu představit, že by to mohlo fungovat , nedejbože delší dobu.
tak halt informaci o výkonu vyvedu na měřák do hry vstoupí lidský faktor otáčející poťákem :-)
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: DIY MPP(T)

Příspěvek od gupa »

Nu což nastavit napevno napětí DC/DC na vstupu podle MPPT napětí co je na štítku panelu a víc nic. Když je MPPT nižší než těch požadovaných 36V, tak dát 2 panely do série a nastavit násobek. Potom mne napadá jedině nějakou odporovou kaskádu místo toho potenciometru, které by se spínaly podle nastavitelných několika světelných senzorů. Je to trochu složitější, ale je to nastavitelné minimálně přes tři kusy senzorů pro zataženo, střed a přímý plný osvit.
Edit: nebo vedle potenciometru nějaký fotoodpor vedle panelů co by dolaďoval ten potenciometr v nějakém zapojení.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: DIY MPP(T)

Příspěvek od Marx »

gupa píše:Nu což nastavit napevno napětí DC/DC na vstupu podle MPPT napětí co je na štítku panelu a víc nic. Když je MPPT nižší než těch požadovaných 36V, tak dát 2 panely do série a nastavit násobek. Potom mne napadá jedině nějakou odporovou kaskádu místo toho potenciometru, které by se spínaly podle nastavitelných několika světelných senzorů. Je to trochu složitější, ale je to nastavitelné minimálně přes tři kusy senzorů pro zataženo, střed a přímý plný osvit.
Edit: nebo vedle potenciometru nějaký fotoodpor vedle panelů co by dolaďoval ten potenciometr v nějakém zapojení.
to už je zbytečná složitost, nastavím napevno U(mpp) a je to. díky
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: DIY MPP(T)

Příspěvek od solárník »

A proč že vlastně neuděláte jednoduché funkční řešení za všech okolností, třeba s Arduinem, jedním čidlem proudu a jedním odporovým děličem jako čidlem napětí? Nějak mi uniká, proč to nějak zesložiťovat a navíc optimální mpp bod je jen někdy. V létě jsou panely horké a Umpp je nižší. V zimě zas naopak. Když je sníh, tak je to zcela jinde. Ráno a večer taky jinde. Stáhnul bych si materiály třeba od toho tady diskutovaného Tima Nolana s jeho zapojením a programem a popřípadě to upravil.
dako
Příspěvky: 37
Registrován: pát bře 18, 2011 1:01 pm
Reputace: 1

Re: DIY MPP(T)

Příspěvek od dako »


Odpovědět