SDS VALC

Automatizace pomocí jednotek SDS, programování, logování, připojení, montáž senzorů, rady, tipy, návody, praktické poznatky, zkušenosti.
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Reputace: 131
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: SDS VALC

Příspěvek od Frenky »

Gratuluji
Musela to být docela fuška.
Škoda, že nevyšla zkouška u mne. (mám trochu jinou verzi balanceru).

:yes: :handshake: a :cheers:
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

Díky Frenky, fuška to docela byla :) A ještě jednou díky za nabídku - škoda že to nevyšlo. To je mimochodem ta potíž custom forků - člověk příjde o kompatibilitu než řekne švec.
Protože balancery sama nemám (pro 4 články zatím neřeším, a ani hrabání v kabeláži na baterii nepatří mezi mé oblíbené činnosti), musela jsem si napsat vlastní emulátor balanceru a unit testy. Psát unit testy v SDC není zrovna programátorské nebe...
Druhá komunikační vrstva SDS - valcMonitor je pak už zcela u mě, takže s tím problém nebyl, akorát to bylo pracné.
Finální verzi mi nakonec otestoval Martin Kolařík, takže je jisté, že to vážně komunikuje tak jak má.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: SDS VALC

Příspěvek od brumlaj »

A nevíš vato, zda už pan Kolařík má data o tom, kolik energie a v který okamžik spálí balancer na jednotlivých obvodech? Aby bylo jasno, jak se jednotlivé články při provozu chovaj?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

valcMonitor / Midnite

Příspěvek od vata »

Zdravím,

takže hotovo rozšíření o logování regulátorů Midnite Classic. Modbus komunikace na nich běhá svižně a stabilně. Data bylo možné namapovat prakticky 1:1 na standard daný Tristarem, odlišnosti různých nabíjecích fází a jiné koncepce faults/alarms na Tristaru vs. flags/resting reasons se podařilo beze zbytku do valcMonitoru implementovat :)
midniteValc.gif
(51.82 KiB) Staženo 2041 x
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

brumlaj píše:A nevíš vato, zda už pan Kolařík má data o tom, kolik energie a v který okamžik spálí balancer na jednotlivých obvodech? Aby bylo jasno, jak se jednotlivé články při provozu chovaj?
To je spíš otázka na něj, data ohledně množství spálené energie jeho balancer neposkytuje. Já akorát přebírám data o každém článku (napětí a stav balanceru), takže se dá z toho vyčíst, jak se který článek v provozu chová - jak je napěťově různý vůči okolním a kdy a jak často je balancován (ať už dole nebo nahoře). Ještě k tomu dodělávám nějaké analytické nástroje.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

Zdravím,

rozchodila jsem ve VALCu regulaci max. nabíjecího proudu balastem (fázová regulace), a teď nechápu, jak jsem bez toho mohla žít :)
maxCur.png
Regulaci mám nastavenu na cca 0,1C, což je v mém případě něco pod 50A, v přepočtu na napětí to dělá výkon do baterie kolem 650W.
Všimněte si, jak to krásně drželo nabíjecí proud do okamžiku ukončení absorpce, pak následuje detekce plného nabití a přechod VALCu do režimu regulace balastu podle napětí baterie. Čili před polednem drží VALC pomocí balastní zátěže max. nabíjecí proud, po poledni pak napětí. Oba regy jely celý den naplno kromě té chvilky, kdy jeden ukončil absorpci.
Prakticky celý dostupný solární výkon dnes (3,4 kWh) byl hezky zpracován :)
Jediné, co tomu grafu chybí k dokonalosti, je fakt, že SOC bylo rozhozené asi o 10% dolu, takže při zpracování události plného nabití je tam skokový přechod na 100% SOC. 10% ale taky není až tak špatné - k poslední korekci SOC plným nabitím došlo někdy v prosinci.
Úprav bylo ve VALCu více, release udělám až domazlím ještě pár detailů a zaktualizuju dokumentaci.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: SDS VALC

Příspěvek od JiříK »

Hezké, hezké. :yes: Jinak vše nejlepší k svátku... :cheers:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: SDS VALC

Příspěvek od tomas »

Také přeji vše nejlepší k svátku.
Chápu to dobře že si nastavíš jaký maximální proud může jít do akumulátoru a VALC případný přebytek proudu odvede do balastní zátěže? Je možné to udělat třeba i ve dvou stupních? Například maximální nabíjecí proud 50A a po signálu z balancéru že libovolný článek začal balancovat, VALC přepne na balancovací proud třeba 5A? A také více stupňů balastní zátěže, tak že po dosažení 100% PWM na 1. výstupu začne VALC pouštět PWM do dalšího výstupu atd.. dle počtu PWM výstupů?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: SDS VALC

Příspěvek od kodl69 »

To co popisuješ je věc, která by se mi taky dost hodila, a doufám že to ty balancery se mnou vydrží než bude nějaká regulace dobíjecího proudu při balancování.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

tomas píše: Chápu to dobře že si nastavíš jaký maximální proud může jít do akumulátoru a VALC případný přebytek proudu odvede do balastní zátěže? Je možné to udělat třeba i ve dvou stupních? Například maximální nabíjecí proud 50A a po signálu z balancéru že libovolný článek začal balancovat, VALC přepne na balancovací proud třeba 5A? A také více stupňů balastní zátěže, tak že po dosažení 100% PWM na 1. výstupu začne VALC pouštět PWM do dalšího výstupu atd.. dle počtu PWM výstupů?
Ano, přesně tak, vložím max proud a program zbytek odvede do vody.
Protože nepoužívám (aktivní) balancer a vůbec - nejvyšší napětí na baterii mám 14V (pod balančním napětím) a nevšimla jsem si zatím, že by některý z pasivních balancerů zabral, přemýšlím spíš o dynamickém omezování proudu - čím blíž k absorpci, tím větší balast.
V běžném režimu ale používám napěťovou regulaci, kdy VALC baterky vůbec nepustí do absorpce, udržuje je na float napětí - to má smysl používat v létě, protože je docela velká pravděpodobnost, že se baterie i tak skoro doplna nabijí. Trochu tyhle režimy - resp. automatizované přepínání mezi nimi ještě zušlechtím :)
Podobně mám i už rozpracovanou funkci pro adaptivní korekci rezervní kapacity baterie, kterou si VALC nechává pro účely UPS. V zimě má smysl mít nastavenou vyšší hranici rezervy, v létě naopak. Podobně tak i se SOC hysterezí.

Vícestupňový balast:
Protože to běží na SDS, jsem limitovaná jediným PWM a mosfetovým výstupem (D0). V současné verzi se používá buďto fázová regulace pomocí PWM nebo spínáním na nízké frekvenci od cca 1Hz (SSR řízené v nule). Ačkoliv i to levnější řešení řízením D0 fungovalo uspokojivě, přešla jsem na PWM (regulační SSR a příslušný převodník PWM - 0-10V) a to nemá chybu. SPíš si myslím, že kdyby se mi nedostávalo dostatku balastu, navýším příkon bojleru (momentálně 600W), SSR to hravě utáhne.
Jeden ze scénářů rozvoje je sepnout D0 (druhou balastní zátěž) v okamžiku, kdy jede první balast na 100%. Já sama ale tuhle funkci nevyužiju, takže ji asi nechám na zakázkový vývoj, kdyby to někdo chtěl. D0 si šetřím na řízení čerpadla vodárny, které prozatím zapínám ručně podle stavu vody v nádržích a počasí.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

Tak i dneska regulace max. nabíjecího proudu v plné parádě:
pr.png
Jen si nedovedu vysvětlit ty oscilace v intervalu cca 5 minut - koukáte-li online na výkon, ani to nepostřehnete, že to osciluje - to z principu zpětnovazební regulace, jenže velmi rychle (5Hz) a ve velmi malém rozsahu (jednotky procent balastního výkonu) - samozřejmě ne v tak dlouhém časovém intervalu jako je 5 minut... Snad nějaká interference v grafu - agregační skupiny zobrazovaných dat jsou ve srovnatelném intervalu jako ty oscilace... Kdyby to neoscilovalo i na napětí, neřešila bych to, ale tohle mě zaujalo, protože ty napěťové oscilace jsou vidět i na grafech batSense jednotlivých regulátorů. V režimu regulace balastu podle napětí takové oscilace na grafech nevidět. Ne že by to vadilo - funguje to jak má, drží zkrátka proud do baterie na nastaveném limitu, ale je to zajímavé a neumím si to vysvětlit.
Napadá někoho něco?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: SDS VALC

Příspěvek od mypower.cz »

Tohle bude asi neco podobneho ..
co?

Obrázek
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

Taky hezké baroko :)

To moje nějak souvisí s proudovou regulací VALCem, protože jinak se v tak výslovné formě nevyskytuje. Člověk sice nemusí rozumět všemu, ale na tohle bych ráda přišla...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: SDS VALC

Příspěvek od mypower.cz »

A kdyz to zoomnes, jak to vypada?

Obrázek

Vetsi rozliseni nemam ale muzu zaridit .. Treba i po 10ms to muzu nasamplovat. Ale rekl bych ze se dopidime beztak k 100HZ sinusovce a menici :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

No to právě že ne, protože valcMonitor bere data jednou za minutu. VALC je trochu předžvýkává - provádí průměrování vech svych vzorků, které pořizuje na 5Hz. Ta žlutá linka v grafu je ta, která za to může, to je balastní výkon v %. Světle zelená je příkon AC zátěže pověšené za měničem. Červená plocha s tou uregulovaou rovinkou je bateriový výkon. SDS všechno měří na DC straně, příkony zátěží na ac síti jsou jen dopl%nkovou funkcí, ta hypoteticky nějak s tou síťovou frekvencí koresponduje.
O velikosti bateriového proudu rozhoduje valc podle součtu výstupů dvou proudových čidel - jedno mezi regulátory a baterkou, druhé mezi měničem.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: SDS VALC

Příspěvek od vata »

Další rozšíření VALCu o automatizaci čerpadla domácí vodárny hotovo. Princip funkce: relé ovládané VALCem zapojené v sérii s tlakovým spínačem odloží spuštění čerpadla na vhodnou dobu. Jedno z relé tlakového spínače ovládá jeden z optických vstupů SDS. Cílem je čerpat co nejvíce mimo baterii (prioritně přímo na solární výkon, nebo pokud není možné jinak, na DS). Dalšími funkcemi je preventivní odpojení balastu před zahájením čerpání (prevence přetížení měniče), čerpání na DS (krátkodobé vypnutí měniče), ruční čerpání a stop, snížení AC zátěže při procesu přepínání sítí, je toho víc.
Uživatelem konfigurovatelné parametry: různé časy, jako doba, za kterou nejpozději se musí po sepnutí tlakového spínače čerpání spustit, údaje o výkonu měniče, údaje nutné pro rozhodnutí, jak je čerpáním možné maximálně zatížit baterii.
Chápu, že to není funkce pro každého (chce to vlastní vodárnu s relativně velkým zásobníkem vody), ale to je mi vlastně jedno :) Čerpání vody do zásobníku byla poslední věc, která mě pravidelně nutila číhat na slunko a otevírat rozvaděč, což se mi ne vždy chtělo. Vývoj byl docela pěkné cvičení na téma stavových prostorů a algoritmizace. Vyvinout to na zelené louce by bylo relativně jednoduché, zabudovat to do ostatních funkcí VALCu bylo komplikovanější.
pump.png
pump.png (6.23 KiB) Zobrazeno 2338 x
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

SDS VALC 4.10

Příspěvek od vata »

Zdravím ostrovníci, VALC 4.10 released :)

mezi nové funkce patří:

- omezování nabíjecího proudu balastní zátěží
- detekce pěkného počasí
- řízení čerpadla domácí vodárny.

Aktualizovaná dokumentace: www.vati.cz/VALC/valc.pdf
Demo a pokyny pro instalaci: http://www.vati.cz/VALC/valc-sds-demo.html
Přepracovala jsem samozřejmě i konfigurační SW: http://www.vati.cz/vataConfigurator/publish.htm

Jak VALC samotný tak i konfugrační SW by měl být zpětně kompatibilní, po přehrátí nového VALCu do SDS se starým je ale třeba dobře zkontrolovat inicializované hodnoty nových parametrů. VALC konfigurátor by měl být použitelný i pro konfiguraci starých verzí VALCu.

K dispozici je i aktualizovaná verze logovacího a dohledového SW pro VALC, Tristar MPPT a Midnite Classic valcMonitor.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
luky
Příspěvky: 838
Registrován: pon kvě 19, 2014 11:38 am
Reputace: 72

Re: SDS VALC

Příspěvek od luky »

vata píše:Jen si nedovedu vysvětlit ty oscilace v intervalu cca 5 minut - koukáte-li online na výkon, ani to nepostřehnete, že to osciluje - to z principu zpětnovazební regulace, jenže velmi rychle (5Hz) a ve velmi malém rozsahu (jednotky procent balastního výkonu) - samozřejmě ne v tak dlouhém časovém intervalu jako je 5 minut... Snad nějaká interference v grafu - agregační skupiny zobrazovaných dat jsou ve srovnatelném intervalu jako ty oscilace... Kdyby to neoscilovalo i na napětí, neřešila bych to, ale tohle mě zaujalo, protože ty napěťové oscilace jsou vidět i na grafech batSense jednotlivých regulátorů. V režimu regulace balastu podle napětí takové oscilace na grafech nevidět. Ne že by to vadilo - funguje to jak má, drží zkrátka proud do baterie na nastaveném limitu, ale je to zajímavé a neumím si to vysvětlit.
Napadá někoho něco?
Napadá mě jen stabilita zpětnovazební smyčky. Můj každodenní boj...
mobilní elektrárna: viewtopic.php?t=4597, 290Wp mono, Winston 12V/130Ah, Victron MPPT 75/15, Victron inverter 12/250VA, Victron charger 20A
domácí elektrárna: viewtopic.php?t=6898, FV 4010Wp (6x415+4x380), CATL 48V/120Ah, Axpert King 48/5000 + PCM60X + MakeSkyBlue

Odpovědět