Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm
Reputace: 2

Re: Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Příspěvek od blaskoi »

Opravujem svoj úvodný príspevok, a to, že pôvodná kapacita akumulátora bola po záťaži 60 w žiarovkou asi 10 Ah, lebo sa vybila za dve hodiny na napätie 10,5 V. V skutočnosti som zle zapojil konektor H4, čo som si všimol až dnes a pri testoch som mal vlákna zapojené do série, teda som batériu zaťažoval len prúdom cca 3,3 A, teda kapacita nebola 10 Ah ale len asi max. 6 až 7 Ah. Spravil som reset batérie, teda v utorok som ju vybil na cca 4V (nižšie to už nešlo a aj to mi trvalo dva dni - teda cez pracovnú dobu, lebo to robím v práci a bál som sa to vybíjať bez dozoru aj cez noc) a od stredy dodnes rána (piatok) som ju nabíjal automatickou nabíjačkou pri nastavenom prúde 10 A. A čudaj sa svete výsledky sú veľmi povzbudivé - zatiaľ som dosiahol vyčerpanú kapacitu 20 Ah pri vybíjacom prúde 5,4 A (už som H4 zapojil ako má byť) a akumulátor má zatiaľ napätie ešte 12,1 V - uvidíme aká bude konečná kapacita pri 10,5 V. Ah meriam týmto bazmekom, ktorý som si objednal z Číny http://www.aliexpress.com/item/New-arri ... 03365.html
Myslíte, že mám ešte raz resetovať akumulátor - nemôžem mu tým ublížiť, keď sa tak zlepšila kapacita? Meral som aj hustotu v článkoch pred vybíjaním, ktorá bola len okolo 1,255, teda menej ako pred resetom. Možno som mal dlhšie nechať nabíjať akumulátor spolu s desulfatorom, aby hustota ešte stúpla.
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm
Reputace: 2

Re: Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Příspěvek od blaskoi »

Tak konečná kapacita pri poklese na 10,5 V je 36 Ah (430 Wh), čo sa mi zdá celkom pekné (je to 6-násobok pôvodnej!). Zapol som nabíjanie s desulfátorom a nechám to bežať tak 4 dni, kým nestúpne hustota tak k 1,27.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Příspěvek od solárník »

No vidíš, pěkné, jak reset funguje, že jsem měl pravdu.
Záleží čistě na tom, kolik máš času. Jestli dost, tak tam ten desulfátor nech a měř každý druhý den hustotu až dosáhne 1,28. Jestli nemáš, tak to nech 24h vařit při U>15V. Samozřejmě desulfátorem baterku méně zničíš.
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm
Reputace: 2

Re: Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Příspěvek od blaskoi »

mCasu mam dost cca do aprila, kym sa roztopi sneh. Mam este v plane vylepsit aj druhy akumulator. Akurat neviem ci mam este raz resetovat akumulator.
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm
Reputace: 2

Re: Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Příspěvek od blaskoi »

Tak včera som zmeral kapacitu druhého akumulátora a zistil som, že má po dvoch pomerne dobrú kapacitu a to 72 Ah. Teraz neviem čo s tým, nakoľko druhý akumulátor má aj po dvoch resetoch iba 30 Ah. Akumulátory sú v systéme zapojené v sérií (24V) a logicky mi vychádza, že celý systém tak bude mať len 30 Ah podľa slabšieho akumulátora. Chcem sa spýtať, či by tomu systému pomohol balancér (niečo takéto http://www.aliexpress.com/item/Battery- ... 15133.html ), teda či bysom tak mohol čerpať cca 50 Ah (30 + 70 Ah :2)?
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm
Reputace: 2

Re: Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Příspěvek od blaskoi »

Tak som sa rozhodol, že spravím aj tretí reset (batériu sa mi podarilo vybiť na 2,9 V), nabíjal som ho cca 20 hod. s pripojeným desulfátorom a spravil som kapacitnú skúšku a podarilo sa mi z neho vyžmýkať do 10,5 V pri záťaži C10 (10A) 46 Ah (!!! oproti pôvodným 6 Ah) - takže platí ako bol názov jednej témy "Nehádžte olovo do žita!".
Myslíte si, že by som ju mal ešte raz resetovať (bojím sa aby sa to nezhoršilo)?
Zatiaľ sa mi tiež nikto nevyjadril, či má význam pri rôznych kapacitách balancér (viď príspevok vyššie), poprosil by som o váš názor.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Příspěvek od solárník »

Tak vidis, ze jsem ti radil dobre. Ja osobne by ji jeste nechal povarit tak dva tri dny pri 15 voltech. Pokud muzes dolevat vodu, neni balancer zcela nezbytny. Ale samozrejme je lepsi ho tam dat. Pokud je jedna baterie o dost slabsi tak v podstate staci dat balancer jen na ni, nemusis shanet dva.
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm
Reputace: 2

Re: Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Příspěvek od blaskoi »

Neviem ako to myslíš, že stačí jeden balancér a nie dva, dva som nemal vôbec v pláne. Podľa zapojenia na dve batérie stačí jeden balancér, alebo si myslel, že ich treba zapojiť paralelne? (viď http://www.aliexpress.com/item/Battery- ... 15133.html )
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Příspěvek od solárník »

No kdyz maji baterie podobnou kapacitu, tak se dava na kazdou jeden balancer, pokud jsou samozrejme ty baterie v serii.
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm
Reputace: 2

Re: Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Příspěvek od blaskoi »

solárník píše:No kdyz maji baterie podobnou kapacitu, tak se dava na kazdou jeden balancer, pokud jsou samozrejme ty baterie v serii.
Neviem si to predstaviť. Balancéry na olovo (teda ten čo by som chcel kúpiť) sa zapájajú nasledovne:
http://shop.mypower.cz/shopfile?Manual_BB-Pb_CZ.pdf

Teda 1 balancer na dve batérie v 24V systéme!
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Příspěvek od solárník »

Rozumím, to už je specializovaný balancer pro dvě Pb baterie. Já měl na mysli jednoduchý 12V balancer pro jednu baterii, něco jako u LiFe.
blaskoi
Příspěvky: 86
Registrován: stř čer 27, 2012 3:39 pm
Reputace: 2

Re: Akumulátory VIPOW 100 Ah (gel?)

Příspěvek od blaskoi »

solárnik: Chcem sa ti poďakovať za rady a aj ostatným, ktorí tu prispievali. Pomohli ste aj životnému prostrediu :P

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek