Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mypower.cz »

Přišlo na mail:

Obrázek

Doslova a do písmene:

"Vzhledem k tomu, že v našem systému není Vaše výrobna evidována a neexistuje žádný subjekt zůčtování ... "

Koment mypower.cz - nejedná se tedy o výrobnu el. en., nemá licenci, což nemá nikdo z nás polo/ostrovníků, proč by taky měl mít. K solární kalkulačce licenci stejně tak nepotřebujeme. K FVE na vlastní střeše bez výkupu, bez podpory a dotací stejně tak nikdy potřebovat nebudeme, pokud nebudeme oslové a politikům nic takového odsouhlasit nedovolíme.

Vzpomínáte na nedávný rozruch kolem zpoplatnění wifi v bezlicenčním pásmu? Všimli jste si jak politici rychle zařadili zpátečku? Očekávám podobný rozruch. Sdílet, šířit a velmi striktně výběrčím a navrhovatelům říci, že tudy jejich cesta prostě nepovede!

Zpět k tématu:

"Z výše uvedeného též vyplývá, že existuje elektrická energie, která je v daném odběrném/předávacím místě vyrobena a spotřebována bez použití distribuční sítě. Dle Cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu č. 5/2013 je subjekt, který takovouto elektřinu spotřebovává povinen hradit za tuto spotřebovanou energii platbu za systémové služby ve výši 119.25 Kč/MWH, platbu na krytí nákladů spojených s podporou elektřiny z obnovitelných zdrojů, vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla a z druhotných zdrojů ve výši 495,- Kč/MWh a platbu za činnost operátora trhu v elektroenergetice ve výši 7,55Kč/MWh."

Kdo nevěří vlastním očím, zde je větší verze:

http://mypower.cz/docs/legislativa/nds.jpg

Čichám pokus o podvod ze strany PRE.

K přetokům není žádný komentář, ty samozřejmě nesmí nastat. Tento bod je bez licence v pořádku. Tedy žádné přetoky do sítě.

Očekávám napínavou diskuzi :yes: a zahlcení telefonních linek PRE a ERU. Veškeré kontakty máte k dispozici :))
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... no to je teda humus :shock: doteď jsem PRE považoval za solidního distributora :( . Až mi to připadá , že mezi sebe přijali šmejda z předváděček a přejali jeho praktiky zastrašování a nátlaku ::facepalm:: .

Případným přetokům se musíme stoprocentně vyvarovat , o tom žádná .
Ikdyž tuším od našich močných z ERU díru díky níž budou moci za určitého výkladu předpisů i na polo-ostrovní systémy ... ERU totiž nepovažuje za prokazatelné galvanické oddělení FVE od DS pomocí přepínacího prvku či stykače :sm1: mě z toho vyplívá , že za součást DS je považována i zem (né vodič , ale to po čem chodíme) .

Mám zato , není-li licence na FVE od ERU , nejsme nikterak vázáni cokoli dle jejich cenníků platit :yes: .
"Z výše uvedeného též vyplývá, že existuje elektrická energie, která je v daném odběrném/předávacím místě vyrobena a spotřebována bez použití distribuční sítě." ... ať mi to dokážou - žádnou výrobnu nemám :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

A jak na přetok dosli chlapci. Jestli nějakým jejich měřičem, tak ať si ten šmejd rychle opraví a dají pokoj.
Edit:
Když mi vyhrožovala kancelář pojistitelů vozidel, tak mi dali výpis oco se jedná. Toto je neúplné, chtělo by to vědět více, protože jen tak do větru vyhrožovat bezdůvodně nějakými poplatkami se nemůže.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od Kostěj »

Považuji to za decentní upozornění na zakázané přetoky. Ty digitální elektroměry jsou hrozné mrchy, mají samostatné registry pro odběr a pro dodávku, stačí jim je vyčítat. Ani já nemám úplně čisté svědomí a tak bych se rád zeptal, jak velké ty přetoky byly, když jim to stojí za poslání takového ošklivého dopisu. Podělíte se o technické podrobnosti? A ještě: Přišlo to opravdu jen e-mailem, nebo do datové schránky, nebo to byl doporučený dopis?
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od dracekvo »

Tak já nevim. Jasně tam píšou, že evidujou přetoky. Pokud se neví komu je ten dopis určen a jak to má doma zapojený, tak těžko soudit.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od abrams »

Kostěj píše:Považuji to za decentní upozornění na zakázané přetoky. Ty digitální elektroměry jsou hrozné mrchy, mají samostatné registry pro odběr a pro dodávku, stačí jim je vyčítat. Ani já nemám úplně čisté svědomí a tak bych se rád zeptal, jak velké ty přetoky byly, když jim to stojí za poslání takového ošklivého dopisu. Podělíte se o technické podrobnosti? A ještě: Přišlo to opravdu jen e-mailem, nebo do datové schránky, nebo to byl doporučený dopis?
Zdravím ,

řekl bych , že je celkem jedno o jak velký přetok jde , stále je to neoprávněný přetok do DS a to jim stačí . Výše přetoku je rozhodující pro SEI při následném linčovíní :twisted: . Jelikož OZE dost šlapou do atomovýho a uhelnýho zelí , nedivil bych se pořádné mediální masáži takového "nepřítele státní energetické bezpečnosti" :eek2: . Takže je celkem očekávatelný zvýšený zájem včech distributorů nachytat a trestat co nejvíce "hříšníků" ::stop:: tak bacha na ně :celebrate3: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
FRSO
Příspěvky: 2252
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, to se jedná o jaký odběr že dochází k přetokům do sítě, šak admin není připojen na síť.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

Které elektroměry, přesně.
Kostěj píše:Ty digitální elektroměry jsou hrozné mrchy, mají samostatné registry pro odběr a pro dodávku, stačí jim je vyčítat. ?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od petrs »

Prominte,admine,upresnete,jste vy vubec pripojen do rozvodne site???
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

Mám ACE 3000 mody podle dokumentace:
3.3. Registrační mody
Elektroměry ACE 3000 typ 100/110 mohou být parametrizovány pro čtyři různé registrační mody.

Odběr v každé fázi
Součet odběrů z každé fáze se
zapojenou elektronickou brzdou
+A = Σ(+A Ln ), n=1..3

Jako Ferraris
Vektorový součet odběrů a
dodávky energie, registrace jen
pokud je součet kladný
+A = (±A L1 )+ (±A L2 )+ (±A L3 )

Součet absolutních hodnot
odběru i dodávky
Pro každou fázi je dodávka
registrovaná jako pozitivní
odběr energie
+A = |+A Ln | + |-A Ln | n=1..3

Odběr / Dodávka
Součet odběru a dodávky
energie, každé do
samostatného počitadla
+A = (+A Ln ) -A = (-A Ln ) n=1..3

3.3.4. Modus 4 – odběr / dodávka energie
Modus odběr / dodávka vyžaduje dvě nezávislá počitadla.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

Proto se tážu jak na přetok došli, jaký měřič mají, jaký mají naněm nastavený mod a pokud ten mod je nesprávný, ať si to opraví a více nevyhrožují. Tečka.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

to nebude adminův dopis ;) to by o něm nepsal tak klidně :lol: .

Těžko ríct který el. měry sou ty bonzácký :? co jsem doposud potkal , tak byly úplně blbý (čítali oběma směry) , trochu chytrý (měli zpětnou brzdu - čítají jen jedním směrem) a pak jeden ultra chytrej s bezpočtem čítačů (čtyř-kvardant měřící tam i zpět , čínný , jalový proud a kdo ví co ještě ... mám jej dodnes :lol: ) . Už jsem zachitil pár zpráv o vývoji "obyč" elměru jímž budou nahrazovat dosluhující křižíky . Ten nový bude měřit odběr , dodávku (přetok) , hlídat neoprávněnou manipulaci a dokonce bude obsahovat dálkový odečty a dálkový odpojovač - na dálku vás odpojí a nazdar :o .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od honzasl »

Ten nový bude měřit odběr , dodávku (přetok) , hlídat neoprávněnou manipulaci a dokonce bude obsahovat dálkový odečty a dálkový odpojovač - na dálku vás odpojí a nazdar
Třeba takovýhle krasavec?

Admin tomas.
Fotka elektroměru vymazána. Nedávejte nikde fotky elektroměrů se sériovými čísly a s čárovým kódem. To je jako kdyby jste tu napsali pro distributora adresu s pozvánkou ke kontrole. Sériové čísla z fotky odstranit.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od tomas »

Možná jen viděli panely na střeše a zkouší to. Pokud nemá 4Q elektroměr (nebo podobný elektroměr s podobnou funkcí) nebo mu tam nedali někde potajmu měření (na sloup, do pojistkové skříně atd..) tak mu nic nedokážou a odpověděl bych v tomto smyslu:
Že se omlouvá za přetok že došlo k technické závadě (třeba záložního zdroje) a tu již odstranil. A prosí o vyčíslení škody z fakturačního měřidla dle: Vyhlášky č. 82/2011 Sb. o měření elektřiny a o způsobu stanovení náhrady škody při neoprávněném odběru, neoprávněné dodávce, neoprávněném přenosu nebo neoprávněné distribuci elektřiny se změnami: 476/2012 Sb. § 9 odstavec (11) a (1) a že prokázanou škodu uhradí i s poplatkem za systémové služby.
K přetoku dochází i při přetočení asynchronního motoru nebo jeho brzděním rekuperačním střídačem (výtahy, vlaky, atd...).
Pokud to nemají změřené nic nedokážou, pokud mají změřené bude muset zřejmě zaplatit když na tom PRE bude trvat. Každopádně budou muset ven s tím jak odhalili neoprávněnou dodávku.
Výrobnu v každém případě zajisti tak, aby k přetoku nedocházelo. Pokud má čisté svědomí může se dohadovat a případně soudit jinak to nedoporučuji.
Na prohlídku nikoho nepouštět, za elektroměr nemá distributor bez policie a soudního příkazu vymahatelný přístup.
Možná ale odpoví v tom smyslu že to bylo jen varování aby zrušil výrobnu a zase kupoval jejich drahou elektřinu a že když náklady vyčíslí bude je muset uhradit.

Tady zas pan Vladan Marcalík píše jak byl obtěžován ČEZem:
http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... =5&rk=8485
otázka je jestli tomu věřit, protože distributora není možné změnit.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od tomas »

Kostěj píše:Považuji to za decentní upozornění na zakázané přetoky. Ty digitální elektroměry jsou hrozné mrchy, mají samostatné registry pro odběr a pro dodávku, stačí jim je vyčítat.
Pokud budou chtít něco fakturovat a dokazovat z elektroměru a navíc z nepřístupných registrů (už toto bych napadl že nemá možnost kontroly), tak ten elektroměr musí být fakturační nejen na odběr ale i na dodávku. To znamená že musí mít úřední ověření nejen na odběr ale i na dodávku. Potom je třeba se podívat na protokol o instalaci elektroměru který technik vyplnil při jeho instalaci (lze vyžádat i od distributora). A v tom protokolu musí být uvedeny výchozí stavy všech počítadel a registrů dle kterých se bude fakturovat. Pokud tam nebude stav počítadla dodávky do stě tak to z elektroměru nemají šanci dokázat. Protože elektroměry se montují často nevynulované (různě se přehazují mezi odběrnýma místy), i když je elektroměr nový tak tam bývá něco natočené z úředního ověření a testů. A může říct že to už v tom elektroměru bylo.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od tomas »

gupa píše:Mám ACE 3000 mody podle dokumentace:
Po každé nechtěné dodávce, je nutné vypnout a zapnout hlavní jistič aby indikační LED zhasla. ;)
Indikace obráceného toku energie:
Vícebarevná dioda LED může být naprogramována pro
indikaci obráceného toku energie:
trvale – tj. zelená LED dioda svítí tak dlouho, dokud není
elektroměr odpojen od napětí i když už indikovaná událost
skončila nebo
po dobu trvání – tj. zelená LED dioda svítí pouze po dobu
detekující obrácený tok energie a po skončení této události
se vypne
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

honzasl píše:
Třeba takovýhle krasavec?
To je typ pro velkoodběratele. Dále podle protokolu státní zkušeby má problém interní systém s frekvencí sítě kdy mu trvá naběhnutí. Na fotce podle označení - elektoměr čtyřdrát bez dálkového přístupu. Tudíž relé se nemá u tohoto elektroměru jak sepnout. Pokud dojde k přetoku, registr má hodiny reálného času jištěné baterií na 4 roky. Tyto hodiny nejsou určeny pro domácnost a to je podle výrobce dané. Nechci takové hodiny v mém baráku protože nejsem velkoodběratel, dovezte jiný hodiny.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od honzasl »

Ad moje foto - u mě není bohužel co kontrolovat, FVE mám pouze v hlavě:) Jinak tenhle konkrétní kousek má dálkové vyčítání po GPRS.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

Má označení M0, slovy m nula jako bez modulu. Měl by mít G1 kdyby měl gprs.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od solárník »

Haha už je to tady. Čekal jsem, kdy s tím někdo přijde.

1) Já tedy nevím jak vy, ale u každého trafa je 4Q měřák :lol: Ten nemusíte nikde hledat žádný zákeřně schovaný.

2) U většiny elektroměrů LEDka obráceného toku po ukončení dodávky zhasne sama. U některých ale ne. A u nejzákeřnějších třeba i zhasne, ale už je to v registru zaznamenáno.

3) Nejnovější elektroměry mají v sobě SIM karty a bonzují okamžitě, slyšel jsem o tom u jednoho nejmenovaného distributora :mrgreen: na severu Čech. Nainstalovali jich tam tisíce. Jsou to v podstatě všechny ty automaticky odečitatelné mrchy. Tam dáte jednu náhodnou dodávku do sítě a už to bonzuje na centrálu. Popřípadě to počká do nejbližšího automatického odečtu.

4) Budete řezat na cirkulárce. Najednou vypadne proud. Co se stane? Velmi pravděpodobně elměr okamžitě po výpadku zaznamená přetok do sítě setrvačností pily, zapamatuje si ho do registru a pak zdechne (nebo má záložní baterku). A jste v průseru (nebo taky nejste a řeknete jim co se stalo a oni to stáhnou). Tedy si přetok vyrobíte i bez elektrárny.

Mimochodem, mě svítí LEDka dodávky do sítě celou dobu od výpadku proudu až do okamžiku, kdy na všech fázích začnu poprvé odebírat proud. Na jedné mám jen el. troubu. Takže když nepečem týden po výpadku, tak LEDka týden svítí.

Já to tipuji na teplý bonz od samotného elektroměru na domě, nebo na nejbližším trafu. Ovšem na trafu by nezjistili jistě, který dům to byl. Jen budou hádat podle panelů na střeše. Pokud jste jediný dům s panely ve "stringu" onoho trafa, tak je to dost jasné ;-)

LEDky bych neřešil. U nás chodí elměry odečítat baba, která ani neví, co to LEDka je. Nebo to bylo rovnou na udání, lidi jsou svině.

Má osobní rada je - dejte tam GreenBonO s fázovým řízením a přetoky nebudou (doufám, že to má rovnováhu lehce ve spotřebě, nebo se tak dá nastavit, nemám poslední podrobnosti o tomto udělátku). A pro jistotu změňte dodavatele. To je vytrestá nejvíc :mrgreen: . A jen odhaduju, že u ČEZu by se tohle nestalo... Buďme rádi, že nejsme ve Španělsku. Tam platěj i čistý ostrovníci.

Odpovědět