Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od PavelR »

ta kapacita baterii je preklep ne? jinak bych to bral z fleku
Beryk
Příspěvky: 7
Registrován: pon led 12, 2015 1:42 pm
Reputace: 0

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od Beryk »

omlouvám se, je to 440 Ah při 48V... já si stále myslím, že je to dost
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od brumlaj »

400Ah v bateriích je tak 260 kKč, Nějaké balancování, řiditelný nabíječ, hybridní měnič, práce...... zase řádově to sedí, pokud si to sestavíš sám, tak můžeš ušetřit, ale maximálně nějaké ty desítky tisíc.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Beryk
Příspěvky: 7
Registrován: pon led 12, 2015 1:42 pm
Reputace: 0

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od Beryk »

brumlaj píše:400Ah v bateriích je tak 260 kKč, Nějaké balancování, řiditelný nabíječ, hybridní měnič, práce...... zase řádově to sedí, pokud si to sestavíš sám, tak můžeš ušetřit, ale maximálně nějaké ty desítky tisíc.
v CN bylo 100K za Pb baterie. Myslíš si tedy, že bych snad měl odpojit stávající FVE a zaměřit se na hybrid odpočátku?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od brumlaj »

Pb baterie lze cyklicky využívat v rozsahu 20-25% jejich kapacity, jinak jdou rychle do kopru. Prostuduj si zde diskuze o nich. Nejsem proti nim, jen ať jsi si vědom důsledků svého rozhodnutí.
Hybridní měnič napětí Studer Innotec XTM 4000 může být nastaven tak, že využívá energii z baterií, dokud je obsahují. Budou-li baterie nabíjeny externím řízeným nabíječem jak jsem psal výše, tak Studer zajistí při vybití baterií, nebo při překročení výkonu měniče "přisávání" energie z distribuční sítě. Automaticky, bez externího přepínání. Možná to umí i jiné levnější stroje, ale u tohoto to mám (a někteří další zde, zvláště ti, kteří jej vlastní) na vlastní bulvy ověřeno, že to nehapruje.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
PavelR
Příspěvky: 3104
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od PavelR »

z cehoz logicky vychazi radsi 100Ah litium nez 400Ah volovo. 2 vec je ze 100Ah v litiu bude malinka bedynka.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od rob.brno »

Místo termiky bych dnes už na střechu radši naházel víc FV panelů(pokud je dost místa) a teplo vyráběl pálením EE.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od kybos »

Pálit elektřinu napřímo v ohmické zátěži by asi nebyla zrovna výhoda oproti fototermice. Pokud by se ovšem tato elektřina použila na pohon tepelného čerpadla, pak by to bylo jiné kafe.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od joseff »

Prijde na to, podle okolnosti muze byt pouzitelne i paleni ee naprimo v ohmicke zatezi.

Napriklad pokud nekdo topi pevnymi palivy a ohriva tak i vodu, tak v dobe, kdy uz neni kotel v provozu byva slunicka tolik, ze vetsinou nevi, kam s vyrobenou elektrinou a pak ji lze palit i primo v bojleru a jeste ji porad dost zbyva.

Ale jak rikam, je to individualni.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od joseff »

Beryk píše:Dobrý večer všem. Ani jsem nečekal, jak slovíčko "green" může negativně působit na tomto fóru. Zato se omlouvám a polepším se :) Ano, stávající FVE mám, ale chci se v příštích dvou let maximálně "vzdálit" od distribuce. Vysvětlím vám to. Zatím mám představu takovou: Nový RD, nízkoteplotní vytápění, vlastní studna. Hlavní zdroj tepla uvažuji TČ 8kW do AKU PAST, k tomu vakuové solární trubice, interiérový kotel s teplovodním výměníkem jako podružný zdroj ohřevu vody. A hlavně maximální množství energie z FVE panelů do akumulátorů. Moje stopka proto, abych byl pouze a jenom OFF jsou - oblíbená cirkulárka 4,5kW, malý soustruh 6kW, někdy míchačka - vše třífázové motory s vysokým výkonem :cry:
V zásadě mi jde o to, zda mohu použít stávající stav do sítě 5,2kW (a dokutat se dobíjením baterií k hybridu) anebo jej zrovna odpojit a začít od piky se stavbou hybridu nebo snad OFF??? Můj impulz byla CN od jisté firmy, kdy mi nabídla hybrid za cca. 400K bez panelů. A to se mi zdá dosti, hlavně, když mám své panely, navíc v bateriích pouze 440kWh s 4kW měničem. Pak mi leží v garáži 30 poškozených panelů různých výrobců a watáží, různě fungujících a těch se taktéž nechci vzdát.
Ještě jednou sorry za ten "green receive" ;)
Beryk: Ano, slovicka green/bonus/dotace atd. nektere lidi na tomto foru poburuji a vadi jim, ale neomlouvej se, nemas zaco, mne treba nevadi vubec - ocenuju, zes vykrocil smerem k hybridni FVE!

Muj nazor je takovy, ze pokud jsi pripojeny k DS, tak dimenzuj baterie jen na nocni spotrebu, tzn. 1 - 3 kWh (nevim jakou nocni spotrebu mas?), a pres zimu k tomu vyuzivej nejaky NT, pokud mas, protoze pres zimu ty baterie stejne nevystaci, ani kdybys jich mel plny sklep a nema vyznam do nich tolik investovat.

Cirkularku, soustruh, michacku a dalsi velke trifazove zrouty nechej s klidnym srdcem pripojene i dal na DS. Pokud je neprovozujes x hodin denne, tak nebudou tvorit velky podil na spotrebe. Ja mam treba vyzkouseno, ze na pripravu dreva na topeni spotrebuju rocne cca 15 - 20 kWh (take cirkularka 4500 W), coz je maximalne 100,- a to me vubec netrapi.

Navic, kdyz uz mas u sve stavajici FVE 3fazovy stridac, tak pokud tyto stroje provozujes pres den (coz predpokladam, ze z velke casti ano), tak vzdycky jedes castecne i na vlastni elektrinu!:)
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od rob.brno »

joseff píše:Prijde na to, podle okolnosti muze byt pouzitelne i paleni ee naprimo v ohmicke zatezi.

Napriklad pokud nekdo topi pevnymi palivy a ohriva tak i vodu, tak v dobe, kdy uz neni kotel v provozu byva slunicka tolik, ze vetsinou nevi, kam s vyrobenou elektrinou a pak ji lze palit i primo v bojleru a jeste ji porad dost zbyva.

Ale jak rikam, je to individualni.
A nebo naopak v létě, když je teplé vody plná bečka a kolektory jdou ke stagnaci, tak FVE může místo výroby marného tepla, které se u FT stejně vychladí přes noc z bečky, nabíjet baterii a pak touto EE pokrýt noční provoz. Prostě EE je oproti teplu "ušlechtilou" formou energie, kterou je možno oproti teplu použít na cokoliv jinného. Investičně FVE a FT vychází již takřka na stejno, provozně ja na tom FVE lépe.
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm
Reputace: 12

Re: Přestavba - rozšíření stávající FVE na hybridní FVE

Příspěvek od RobertM »

Beryk píše:Dobrý večer všem. Ani jsem nečekal, jak slovíčko "green" může negativně působit na tomto fóru. Zato se omlouvám a polepším se :) Ano, stávající FVE mám, ale chci se v příštích dvou let maximálně "vzdálit" od distribuce. Vysvětlím vám to. Zatím mám představu takovou: Nový RD, nízkoteplotní vytápění, vlastní studna. Hlavní zdroj tepla uvažuji TČ 8kW do AKU PAST, k tomu vakuové solární trubice, interiérový kotel s teplovodním výměníkem jako podružný zdroj ohřevu vody. A hlavně maximální množství energie z FVE panelů do akumulátorů. Moje stopka proto, abych byl pouze a jenom OFF jsou - oblíbená cirkulárka 4,5kW, malý soustruh 6kW, někdy míchačka - vše třífázové motory s vysokým výkonem :cry:
V zásadě mi jde o to, zda mohu použít stávající stav do sítě 5,2kW (a dokutat se dobíjením baterií k hybridu) anebo jej zrovna odpojit a začít od piky se stavbou hybridu nebo snad OFF??? Můj impulz byla CN od jisté firmy, kdy mi nabídla hybrid za cca. 400K bez panelů. A to se mi zdá dosti, hlavně, když mám své panely, navíc v bateriích pouze 440kWh s 4kW měničem. Pak mi leží v garáži 30 poškozených panelů různých výrobců a watáží, různě fungujících a těch se taktéž nechci vzdát.
Ještě jednou sorry za ten "green receive" ;)
Cena je vysoká hlavně z důvodu požadavku na třífázové řešení, tzn. tři hybridní měniče. Ekonomicky zajímavou variantou může být provedení, kdy se všechny třífázové motory připojí "natvrdo" bypasem na distribuční soustavu a barák se připojí jednofázově přes 1f hybridní měnič "po třech drátech bez fázového posunu". Pokud se navíc zvolí jednofázová jednotka TČ s řízením 0-10V, přesune se odhadem min. 90% veškeré spotřeby na 1f soustavu za hybridní měnič. 3f Fronius v tomto případě celou instalaci jen zbytečně prodražuje a ideální by bylo ho buď úplně zrušit, prodat nebo alespoň obejít DC přepínačem z panelů do MPPT) nebo ho alespoň vyměnit za nějaký jednofázový síťový měnič. Pokud 3f si'ťový měnič zůstane v provozu, lze také trochu nešikovně řešit klasicky 0-10V nabíječkou přes Wattrouter nebo GreenBono. Paralelní instalace solárních kolektorů s TČ mi přijde zcela zbytečná. Bude docházek ke zbytečně velkým přebytkům z důvodu nevyužití energie z FV panelů, když se TČ automaticky odstaví při zvýšení teploty v akumulační nádrži. Dablování s kolektory by bylo zbytečné dokonce i například dnes, kdy svítilo sice dostatečně, ale teplota byla poměrně nízká kolem -4C. Kolektory by prostě vždy snižovaly topný faktor COP TČ zbytečným přehříváním topné vody v dolní části akumulační nádrže. TČ samo o sobě je schopné dostatečně zatopit téměř vždy. Pokud nestíhá znamená to, že nesvítí a kolektory by stejně nic nevyrobily takže by stejně sepnuly elektropatrony případně kotel na plyn nebo tuhá paliva.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek