Měření sluneční energie

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
Odpovědět
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Měření sluneční energie

Příspěvek od 8milan8 »

Ahoj,

zajímalo by mě, kolik by vyrobila případná elektrárna na chatě. A tak bych sestrojil jednoduché měřidlo.

Udělal bych to tak, že bych si koupil nějaký rozumný solární článek (5V/1W, na eBay za 70 kaček) a pak odpor 1 ohm a třeba 2W, aby se neřeklo (klidně 5W, uvidím). A pak už bych jen snímal U na odporu (za předpokladu, že budu vědět jeho přesnou hodnotu), popřípadě U a I a tím bych získal P. A pak bych se asi dopočítal toho, kolik sluníčko nasvítí, ne? :wall:.

Popřípadě by se mohlo udělat nějaké autonomní zařízení (moje ideální představa je panel/baterie/wifi), které by se někde v dosahu WiFi položilo a měřilo by vše potřebné. :) V téhle době, kdy WiFi modul k MCU stojí 40 Kč by to ani nemuselo být drahé... :)
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Měření sluneční energie

Příspěvek od solárník »

Jo to mám na střeše už dlouho. Používám to mimo jiného třeba pro řízení střídačů. Říkám tomu pracovně "pyranometr", i když to nedělá přesně to, co pyranometry dělají ;)

Ideální je 6V solární panel. Pokud možno co největší, aby případné znečištění co nejméně ovlivnilo měření. Výsledné umístění by mělo být takové, abys ho mohl snadno čistit. Zatěžovací odpor (na kterém měříme napětí) 1 Ohm, jak popisuješ, je moc malý. Měl by být takový, aby byly na výstupu při max osvitu maximálně asi 2/3 napětí panelu naprázdno. To vyplývá z VA charakteristiky solárních panelů. Pak bude ještě měření lineární. V mém případě tam mám asi 80 Ohmů - použil jsem malý 6V panel dodávaný k venkovnímu LED světlu. Jestli si to teda po těch letech ještě dobře pamatuju. Tedy s 6V panelem se dostaneme na rozsah měřeného napětí asi 0-4 volty, což jde krásně měřit přímo Arduinem. Pak panel umístíš na střechu a natočíš PŘESNĚ tak jako tvé velké panely. A měříš...

Kupodivu shoda údajů s výkonem solárního pole je velmi přesná, odchylka je do cca 3 procent. Zcela přesně to jde pak doladit kalibrací výpočtu.

Mám tam samozřejmě Arduino s ethernetem, spojené do sítě kvůli odečítání dat.

Ještě rada na závěr - odpor je vhodné vodotěsně umístit pod panel, v zimě ho ohřívá a pomáhá tání sněhu z panelu.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm
Reputace: 3

Re: Měření sluneční energie

Příspěvek od 8milan8 »

solárník píše:Jo to mám na střeše už dlouho. Používám to mimo jiného třeba pro řízení střídačů. Říkám tomu pracovně "pyranometr", i když to nedělá přesně to, co pyranometry dělají ;) ...
Jo jo, pyranometr, já jsem věděl že se ty zařízení nějak nazývají. :)

Jinak to má všechno hlavu a patu, takže děkuji za info. 8-)
Solarnoob
Příspěvky: 122
Registrován: pát dub 29, 2022 9:35 am
Reputace: 8
Lokalita: Kadaň
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1680

Re: Měření sluneční energie

Příspěvek od Solarnoob »

Ja aktuálně testuju arduino s luxmetr modulem GY-302 s BH1750.Následně v arduinu přepočítám Luxy na W/m2.
Je to autonomni krabice, která ještě měří tlak a teplotu a je napájena 6V solarním článkem s jedním Aku.
Výsledek se přes wifi posle do Home assistenta a vypadá to takhle.
pyro.jpg
asi to není uplně ono , ale nic lepšího mě nenapadlo.
Vzor je třeba tady
https://circuitdigest.com/microcontroll ... ng-arduino

Nebo to s tím panelem je asi tady
https://solarduino.com/diy-irradiation- ... h-arduino/
6x 280 Wp AmeriSolar| Axpert King I 5000-48V | 4x Sonnenschein SRP 12V 175 A RAIL
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Měření sluneční energie

Příspěvek od rottenkiwi »

Toto ma uz roky zaujima, ale to sa zle kalibruje, najma ak je Slnko 10 - 15 * nad horizontom
a poriadne zaprasena obloha.

https://www.middletonsolar.com/products/product1.htm

Solarne clanky su rozne citlive na rozne vlnove dlzky a cast ziarenia
panelmi prejde a cast sa meni na teplo a len zvysna cast ide cez
PN prechod do zataze. Takze zmerat jednym typom panelu nejde
citlivost inych typov panelov, lebo rekombinacia a termalizacia je ina.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Reputace: 10
Lokalita: Orava

Re: Měření sluneční energie

Příspěvek od netko »

Meram tymto a je to celkom spolahlive https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 1802XdUJtg

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek