Jak najít vadný článek na panelu.

Problémy s vadnými panely, detekce závad, řešení závad, poškození panelů, zásah bleskem, nalezení vadného článku, vady z výroby, návrhy, prevence, opravy.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od ota »

Stačí aby v noci trochu nasněžilo a ráno se rozsvítilo a hned je vidět brzda výkonu...
Přílohy
18012015818.jpg
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od brumlaj »

No vidíš, ušetřil jsi sto litrů za termokameru ;-) Pokud nevyreklamuješ, tak takovéto seskládat do jednoho stringu a ten umístit na případně zastiňovanou část střechy.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od gupa »

Vidím, že panely jsou přidrátovaný k latím přes křidlicu jak u mne.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od ota »

Panely jsou zespoda přivrtaný k latím, jen ty latě jsou ocel 40x40.
Ani jsem je neizoloval, jen přelepil 3M páskou, která má vydržet jakkoli počasí. První zima ale ukázala, že nevydrží, takže v létě to opravím profilem "T" z makrolonu. Je to nad letní kuchyní/krbovnou, takže nějaké ta kapka není problém.
Panel asi vyreklamovat nepůjde vzhledem k tomu že byl z druhé ruky a s tímhle problémem jsem taknějak počítal. Ona je stejně jedna řada článků zkratovaná, protože string má 3 panely po 60 článcích a jede paralelně s dalšími 3 panely po 54 článcích. Takže takhle je to 162 a 160 článků paralelně a krásně spolupracují.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od 8milan8 »

Celkem by mě zajímalo, kolik takový vadný článek vydrží při plném osvitu. Když takhle v relativně malém zatížení už hřeje evidentně celkem dost. :) A další otázka je, co se s tím článkem děje z pohledu času. Jestli degradují PN přechody a přestane skrz něj úplně procházet proud, nebo to degraduje tak, že se bude chovat jako "zkrat", tedy že bude průchozí a nebude to vadit?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od ota »

To je právě na tom panelu zajímavý že proud nepřestane procházet. Odhaduji že panel dostal někde zásah bleskem, nebo se ve vysokonapěťovém stringu prorazila izolace, protože obvod článku je v některých místech spečený. Při zkoušce pod zátěží 80W žárovkou dávají všechny 3 řady článků zhruba stejné napětí i proud. Pokud valí slunce, špatnej článek se pozná lehce. Stačí bezdotykový teploměr, dokonce i při položení ruky na panel jsou vadný místa o cca 15C teplejší. Stejné je to i u popraskaných panelů, kde jsou vadné články teplejší ale proud je nižší. Tam doporučuji přikládat dlaň ze zadní strany panelů, protože vybírání zaseklých střepů z dlaně je hodně nepříjemné.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od rva »

I noční mrazíky dávají možnost, jak odhalit nějakou čertovinu na panelu. Panely jsou zapojeny 3s a přitom jsem oproti sousedním stringům nezaznamenal rozdíl. Ale vím, že se na to budu muset ještě jednou při plném oslunění zaměřit.
Vada FV článku
Vada FV článku
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od ota »

To je divné že ten špatný článek namrzl.
U mě je to obráceně: z vadného článku není odváděna energie takže je teplejší a námraza na něm rozmrzne nejdříve.
Ale potvrzuji že na funkci panelu a výkonu stringu se taková ztráta nepozná.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od beethowen »

ota píše:To je divné že ten špatný článek namrzl.
U mě je to obráceně: z vadného článku není odváděna energie takže je teplejší a námraza na něm rozmrzne nejdříve.
Ale potvrzuji že na funkci panelu a výkonu stringu se taková ztráta nepozná.
Já bych tipnul, že v tomto případě je článek ve zkratu a procházející proud z ostatních ho téměř neohřeje.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od rva »

To na něm není námraza, jen se nějak jinak leskne a odráží se v něm jinak obloha. Jako by byl mokrý. Teď už na panely svítí, ale změřením teploty jsem nic nezjistil, je stejná, jako jiné články i na jiném stringu. Ale stejně ho budu častěji kontrolovat.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od shuty »

Uz nejaky cas pozorujem na par paneloch clanky na ktorych zmizne snehovy poprasok alebo namraza skor ako na ostatnych. volnym okom vidno ze tam nieco nie je v poriadku tak som dnes rano skusil termokameru v mobilu CAT. ale na nic som neprisiel, nic zvlastne mi kamera nezaznamenala. skusal som pozerat panely aj cez leto pri slnku a nic ta termokamera neukazala. na poslednej fotke vidno akurat prehrievajuci sa clanok na prvom paneli vpravo dole, ale o nom viem ze je KO - je prasknuty a roh ma viditelne inu farbu. na tych dalsich paneloch vsak nevidno nic. tak neviem.
vadne clanky v paneloch
vadne clanky v paneloch
panely termokamera1
panely termokamera1
termokamera stred clanok vadny
termokamera stred clanok vadny
termokamera v lete - vadny roh
termokamera v lete - vadny roh
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od FRSO »

[quote="shuty"]Uz nejaky cas pozorujem na par paneloch clanky na ktorych zmizne snehovy poprasok alebo namraza skor ako na ostatnych. volnym okom vidno ze tam nieco nie je v poriadku tak som dnes rano skusil termokameru v mobilu CAT. ale na nic som neprisiel, nic zvlastne mi kamera nezaznamenala. skusal som pozerat panely aj cez leto pri slnku a nic ta termokamera neukazala. na poslednej fotke vidno akurat prehrievajuci sa clanok na prvom paneli vpravo dole, ale o nom viem ze je KO - je prasknuty a roh ma viditelne inu farbu. na tych dalsich paneloch vsak nevidno nic. tak neviem.

Proč máš tak blízko sebe ty panely, V létě se musí hodně roztahovat, to jim moc neprospívá, měla by mezi nimi být mezera cca 10-15mm.
Naposledy upravil(a) FRSO dne ned lis 29, 2020 8:05 pm, celkem upraveno 2 x.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od diablo007 »

To -12 stupně je foceno dnes? My měli nad nulou
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od diablo007 »

Jinak teď sem si toho všiml po upozornění na mezery že není vidět ani žádný profil co by panel přitáhl oproti profilu to je mi to ano nějak zespodu?
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od shuty »

hej dneska ale ta kamera nejak keca... myslim ze bolo tak -2 mozno -3°C. vrchny rad je polozeny na drevenych latach a maju zospodu take haky ktorymi sa o tie laty zvrchu zahaknu, je to poistene par samorezkami. myslim ze sa to ma kde hybat ak by bolo treba. spodny rad je prychyteny odspodu k latam. tie su tak blizko preto ze je pod nimi uskladnene drevo. spoj je zasilikonovany a prelepeny paskou aby tam na to drevo netieklo. tak asi tak.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od diablo007 »

Takže na konstrukci je přístup od spodu tak to jo mne nešlo do hlavy jak jsi to na tu střechu s kridlici dával
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od shuty »

diablo007 píše:Takže na konstrukci je přístup od spodu tak to jo mne nešlo do hlavy jak jsi to na tu střechu s kridlici dával
ja mam plech. to si asi myslel ten prvy prispevok v tejto teme. tu ale nejde o to ako kto uchytava panely na sterchu. tato tema je o vadnych clankoch v paneloch... tak som prispel...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od Dagus »

diablo007 píše:Takže na konstrukci je přístup od spodu tak to jo mne nešlo do hlavy jak jsi to na tu střechu s kridlici dával
Však to píše. Je tam lať a na panelech háky, jakože účko které se zachytí gravitací a jen fixne z vrchu vrutem, aby nevyskočilo a dole stačí Lko a vrut.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od shuty »

Dagus píše:
diablo007 píše:Takže na konstrukci je přístup od spodu tak to jo mne nešlo do hlavy jak jsi to na tu střechu s kridlici dával
Však to píše. Je tam lať a na panelech háky, jakože účko které se zachytí gravitací a jen fixne z vrchu vrutem, aby nevyskočilo a dole stačí Lko a vrut.
ano presne tak
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
josse
Příspěvky: 1142
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Jak najít vadný článek na panelu.

Příspěvek od josse »

Termokamerou měřit sklo nejde, je třeba tam nalepit něco, třeba lepenku, na všechny panely stejné, stačí malý kousek, nebo to měřit zespodu.
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek