Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od gupa »

jesterec píše:A že ostatní komponenty - solární regulátor a měnič/střídač se už dovyberou poměrně snadno tak, aby nedocházelo k jejich zbytečnému ničení přetěžováním...

Otázka je jednoduchá.
Na chalupu - Prachaticko, se zamýšlí v rámci rozpočtu použít NiCd baterii 360Ah, jaký regulátor do limitu 5600Kč (dle seznamu v předešlém příspěvku o rozpočtu) ktomu aby zvládal dodávat plně 15,6 - 17,0 V(18V) pro 10 článků 12V nom. hodnoty napětí, dle doporučení výrobce která je pro plné nabití až 1,7V/článek. Původně zamýšlený regulátor Epsolar 4210 MPPT vypíná již při 16V a pokud vypne,FV panely jsou ve svitu a nekoná se z nich odběr, mohou se jako každý polovodič postupně bez odebírané zátěže zničit teplem.

Děkuji za "snadnou" odpověď jaký nabíjení použít pro 10čl nicd.

KPM 360Ah články znám podrobně, jsou to velmi těžké články, kterým se ublížit přebíjením může. Pochybuji o zničení takové baterie ale s cca 20A z třech FV panelů s pravidelným týdenním cyklem vybíjení žárovkou, pokud bude pravidelně kontrolována hustota a hladina elektrolytu uvnitř článků.

Pro hodnocení tu admin dal palce. Cenou je kladný seznam dole na hlavní stránce fóra, nebo vyloučení.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
jesterec
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 07, 2014 10:07 am
Reputace: 2

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od jesterec »

(pro kodl69)
Je mi jasné, že nelze vměstnat chování přírody do vzorců. Jde ale dimenzovat systém na nejhorší scénář (tj. pro dané období například počítat s průměrnými hodnotami nejhoršího měsíce) a s velkou pravděpodobností pak nemít problémy. Co se týká zimy, konkrétně já toto zas až tolik neřeším, v tu dobu by mi měl systém pokrývat svoje vlastní ztráty + zabezpečení, ale to je třeba desetkrát menší spotřeba energie.

Zkusím to napsat ještě jednodušeji. Kdybych řekl (a schválně to napíšu příklad hodně mimo) že mám předpokládanou denní spotřebu v letním období 950Wh, chci mít jeden 250W panel a akumulátor 60Ah, tak tenhle systém má k optimálnímu hodně daleko, ne? :)
ostrov 24V systém, panely 2x Poly 310Wp, akumulátory 4x Trojan TE 35 6V 245Ah, regulátor MPPT 150VDC/40A, měnič CARSPA P2000U
jesterec
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 07, 2014 10:07 am
Reputace: 2

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od jesterec »

ota píše:Ona je FVE i ostrovní docela dobrou investicí.
Ta moje ostrovní elektrárna stála cca 50kKč, za loňský rok dala zhruba (neměřím) 1MWh. To je elektřina za cca 5500Kč.
Pokud bych měl volných 50kKč a dal je na termínovaný účet do banky dostanu po zdanění úroku okolo 500Kč. O fondech a dalších (pro mne pochybných) investičních nástrojích, které vydělávají pouze majitelům fondů raději ani nepíšu.
Takže elektrárna vydělala 11% ročně. Kdo mi to kde nabídne?
Já to takhle nepřepočítávám. Udělat tu ostrovní FVE pro mě má v podstatě nevyčíslitelnou hodnotu, protože mi umožní změnit život a alespoň část sezóny pracovat v prostředí a v místě, který mám rád. ;)
ostrov 24V systém, panely 2x Poly 310Wp, akumulátory 4x Trojan TE 35 6V 245Ah, regulátor MPPT 150VDC/40A, měnič CARSPA P2000U
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od solárník »

jesterec píše: Kdybych řekl (a schválně to napíšu příklad hodně mimo) že mám předpokládanou denní spotřebu v letním období 950Wh, chci mít jeden 250W panel a akumulátor 60Ah, tak tenhle systém má k optimálnímu hodně daleko, ne? :)
Hodně zjednodušeně řečeno:

250W panel ti průměrně denně vyrobí asi toto (Ah uvádím pro 12V akumulátory, záleží dál na sklonu a natočení panelů, jen pro ilustraci, tento případ měl natočení mírně na západ od jihu a sklon 45°)

leden 7Ah
únor 22Ah
březen 33Ah
duben 45Ah
květen 51Ah
červen 54Ah
červenec 53Ah
srpen 48Ah
září 42Ah
říjen 28Ah
listopad 12Ah
prosinec 10Ah

Případné Wh si vypočti násobením dejme tomu krát 12,5.
Baterie musíš zvolit tak, aby se ti nevybíjely pod určité % vybití (DOD), na kterém silně závisí životnost akumulátorů.

Zbytek už si vyvodíš sám. ;)

Ke tvé původní otázce - 950Wh v průměru to nedá ani v červnu :lol: (54*12,5=675Wh).
Data jsou uvedena na základě počasí v loňském roce a jsou z reálného provozu, tedy zahrnují ztráty systému atd.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... každý PWM regl se dá oblbnout aby nabíjel na vyšší napětí než na jaké oficielně umí ... předně jde o ty blbý neštelovatelný regly :idea: . Možá by obdobně šli oblbnout i MPPT regly , nutno vyzkoušet ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od solárník »

jesterec: Nebo to napíšu úplně jinak:

Vychází mi to na několika instalacích zhruba tak, že abys byl letos v zimě soběstačný, tak počet Wp na střeše musí být dvojnásobkem denně průměrně spotřebovaných Wh.

Například 2,5kWp instalace dodává v zimě zhruba 1,25kWh za den. Beru data od loňského listopadu dodnes.

Je to ale průměr, některé dny jsou lepší, jiné horší. Tedy ti to nezaručí, že nebudeš muset dobíjet z jiného zdroje.
Pavel111
Příspěvky: 94
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Reputace: 3

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od Pavel111 »

Jinak k těm nicd baterkám...mám zkušenost pouze s nife,které jsou velmi podobné.Nabíjení napětím určeným pro olovo alternátorem z autobusu jim vůbec nevadilo.Články tohoto typu jsou naprosto blbovzdorné.A co jsem tak srovnával nabíjecí napětí nicd a nife,tak nicd by na tom měly být spíš lépe.Jde asi spíše o naformátování.Ono co vím od odborníka přes toto(nicd) z výzkumáku,tak těch cca 1,5 V mají opravdu jen okamžik po úplném nabití.Křivka napětí ihned strmě padá dolů na 1,28V,kde potom drží.Takže dle jeho slov má článek nicd nabitý na 95% napětí 1,28V.Na nabíjecích monočláncích jsem si ověřil už dávno,že měl pravdu.Možná je to trochu OT,ale na všechno,co se MUSÍ já se dívám trochu s odstupem a kdyby nebylo těch,co jdou alespoň trochu proti proudu a neustále něco zkouší,tak by se pokrok nedostavil.
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
jesterec
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 07, 2014 10:07 am
Reputace: 2

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od jesterec »

Dobrý den, milí (teď už můžu říct) kolegové,
nějaký čas uplynul a o víkendu jsme svépomocně nainstalovali a zprovoznili následující ostrovní sestavu:

panely:
2x GWL/Power Solární panel GWL/Sunny Poly 310Wp 72 cells (MPPT 35V)
regulátor:
1x MPPT solární regulátor 150VDC/ 40A/ 12-24V max. 520/1040Wp
akumulátory:
4x trakční baterie Trojan TE 35 (3 / 9 GiS 196 DIN), 245Ah, 6V
měnič:
1x 24V/230V 2000W, čistá sinusovka, USB, CARSPA P2000U

info odečítám na displeji MT-50

Během prvních dvou dní jsme měli možnost sledovat, co se děje při polojasné obloze a při používání různých (i poměrně výkonných) spotřebičů. V následujících třech týdnech budu moci všechno odzkoušet v reálném provozu, na který byl systém dimenzován. A dám vědět.

Tímto bych chtěl vám všem poděkovat za různé rady, především pak členovi tohoto fóra přezdívkou ´baryk´, který mi pomohl (nejen) s finálním výběrem jednotlivých komponent a volbou správných kabelů na jejich propojení.
ostrov 24V systém, panely 2x Poly 310Wp, akumulátory 4x Trojan TE 35 6V 245Ah, regulátor MPPT 150VDC/40A, měnič CARSPA P2000U
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od vlkazajac »

Blahoželám - pekné obsadenie, bude pekná show !
Hneď ma napadlo, že s použitím tretieho panela a pri paralelnom pripojení troch panelov ( rozhodených do viacerých smerov ) by ste lepšie využili celý hardware a získali viac - pokušenie číha od prvého dňa !
Myslím, že pri nižšom napätí panelov pracuje Epsolar s trochu lepšou účinnosťou.

Ale dnes radšej ešte oslavujte :yes:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
jesterec
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 07, 2014 10:07 am
Reputace: 2

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od jesterec »

Dobrý den, díky.
Máme před sebou ještě vyřešení nějakých věcí, které se týkají vzdáleného dohledu, resp.zabezpečení proti nezvanému hostovi. Něco na způsob webkamerky/IP kamerky s pir čidlem, která by snímala daný prostor a v případě jeho narušení poslala pár snímků na FTP server. Před časem jsem se trochu seznámil s Arduinem, mám už základní desku, ethernet shield a pár čidel na pokusy a nejradši bych to postavil na tom, má to opravdu zanedbatelný odběr. Budu muset prolézt fórum a najít inspiraci. :)

A jinak na třetí panel je vše připraveno :), střešní lišty mají potřebnou délku, místo jsme tam nechali. Jen je pro mě nová infomace, že bychom to měli dát paralelně. Myslel jsem, že by to šlo do série (což je sice na hraně), ale prý by to šlo. (3x35V=105V a vlivem teploty by to mohlo narůst až na 150V ~ limit regulátoru). Uvítám další zkušenosti v tomto směru...
ostrov 24V systém, panely 2x Poly 310Wp, akumulátory 4x Trojan TE 35 6V 245Ah, regulátor MPPT 150VDC/40A, měnič CARSPA P2000U
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od vlkazajac »

Ak Vám to nevadí z estetického hľadiska, pridajte do série k dvom panelom rovnako orientovaný 60 článkový 260 Wp panel a povolené napätie určite neprekročíte ani v zime ( 60/72*310=258,33 ). Pozor však na nabíjací prúd batérie, ten môže byť vysoký.
Paralelné pripojenie troch rovnakých panelov orientovaných "od seba" Vám zmierni výkonovú špičku okolo poludnia a umožní takpovediac predĺžiť deň. To je podľa mňa výhoda, ktorá vyváži to, že mpp bude vždy len akási kompromisná hodnota pre tri rôzne orientované panely.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek