Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od Botas »

Co jako základní vodítko použít třeba zde na shopu uvedenou sestavu pro představu
http://shop.mypower.cz/ostrovni-elektra ... 500wp-1402
samo jen jako možnost da se poskládat levněji třeba i z bazarových komponent ale říká nám to

Elektrárna vyrobí během slunečného bezmračného dne cca 1,6kWh el. energie, která vám postačí např. na 15 hodin práce na PC či dvoudenní práci na notebooku. Tuto elektrárnu také můžete využít pro napájení zabezpečovacích zařízení nebo internetových routerů a vysílačů.
V bateriích je uloženo maximálně 4kWh.
Za rok vyrobí přibližně 420kWh elektrické energie

Vezmeme li že počítají optimální podmínky tak to bude minimum co by to chtělo a i tak v zimě to bude krize.
Panely se daj sehnat jety třeba rok za pjeknej peníz i konstrukce
Baterie to je těžko radit dnes asi nové zaplavené pokud olovo.Jinak vše brzy umřelo.
Měnič dle potřeby
Régl radši naddimenzovat pro případný upgrade
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od kodl69 »

tak to máš peníze tak na regulátor a měnič. Měnič je potřeba dimenzovat dle špičkové odhadované spotřeby. tj. pokud se může stát, že někdo zapne pračku (s ohřevem vody) a k tomu rychlovarnou konvici 2,5kW, tak začíná signalizovat powerjack 8kW, že je na 80 procent.(je to čínskejch 8kW, ne evropskejch). LiFePo4 baterie špičkový spotřeby pokryjí i s malou kapacitou, mých 40Ah 52V winstony + snad 30Ah 52V A123 v klinické smrti klidně dají 100A a napětí poklesne na 49V.... Pokud hodláš připojovat cokoliv co má víc než 1kW tak jistě 48V systém, nebudeš to muset potom všechno vyhodit při rozšiřování :-) Záleží taky, kolik máš plochy pro panely. pokud je to výrazně omezeno, nemá cenu budovat extra uložiště ani výkonný měniče. Doporučuju taky dostatečně dimenzovat dráty od rozvodnice panelů k regulátoru, aby se to nemuselo za chvilku měnit...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od PavelR »

jen k tomu powerjacku. mam prave tech 8kw uz jsem na nem mel kratkodobe pres 6kw v odporove zatezi a krom te kontrolky nic nedelal a drzel. v tom bych problem nevidel.
Pavel111
Příspěvky: 94
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Reputace: 3

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od Pavel111 »

Tak tedy jak bych to udělal:
2ks panel poly 240Wp 8000kč
regl Epsolar 4210 MPPT 5600kč
KPM 360 12V tady v bazaru 6000kč
celkem 19600kč +měnič12/230V dle potřeby,ale na vrtačku by stačil 600W za 3700kč
sečteno a podtrženo 23300kč
případnou lednici bych řešil absorpční na 12V.
Absorpční lednice byly kdysi normání.Já jí měl donedávna v karavanu(70litrů) a spotřeba byla určitě menší,než uvádějí prodejci.Navíc pokud je to natvrdo bez termostatu,dal bych to přes spínačky buď cyklovat,nebo alespoň na noc vypnout.Navíc se dá taková lednice v delším období bez slunce provozovat na plyn,což vidím u ostrovního systému jako velké plus.
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od kodl69 »

doporučuju min. 24v systém, zmenší se ztráty a nebudou muset být tak tlustý dráty, 1kW na 12V je 100A, na 24v sotva 50A , autoledničky jsou i kamionistický na 24V...osvětlení na 24v taky není problém. Elektrosvit už v roce 1972 měl chaldničku na 48v, dnes je to problém....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od gupa »

Vyměnil bych panely za napěťově 35-36V 72 článků, tyto mají 30V pro 24V systém, pro 12V systém, 130 - 145Wp poly 36 článků 4x.

Vypustil bych epsolar a ty panely určitě mají diody, takže natu baterii napřímo.

Ve stávající konfiguraci vidím problém s prudovým nabíjení, takovéto regulátory řídí vše přes napětí a NiCd není nabíjena podle napětí ale podle ampér.

Dále ten měnič bude mít problém s rozsahem NiCd, jedině od 10tKč Victron 800VA, jede od 9-17V


Pavel111 píše:Tak tedy jak bych to udělal:
2ks panel poly 240Wp 8000kč
regl Epsolar 4210 MPPT 5600kč
KPM 360 12V tady v bazaru 6000kč
celkem 19600kč +měnič12/230V dle potřeby,ale na vrtačku by stačil 600W za 3700kč
sečteno a podtrženo 23300kč
případnou lednici bych řešil absorpční na 12V.
Absorpční lednice byly kdysi normání.Já jí měl donedávna v karavanu(70litrů) a spotřeba byla určitě menší,než uvádějí prodejci.Navíc pokud je to natvrdo bez termostatu,dal bych to přes spínačky buď cyklovat,nebo alespoň na noc vypnout.Navíc se dá taková lednice v delším období bez slunce provozovat na plyn,což vidím u ostrovního systému jako velké plus.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od vata »

Mě se to celé vyplatilo budovat od DC: DC rozvody, DC svítidla a ostatní DC zátěž, pak panely, provizorní regulátor a malá baterie, pak další panely a měnič, pak pořádný regulátor, pak pořádný měnič :) Jo a pak další panely a další regulátor a pořádné baterie :)
Na konci každé iterace však byla FVE maximálně užitečná a dělala radost.
Mimochodem - počítat při 500Wp 1,6kWh denní výroby, to je dost teoretická úvaha, s takovým osvitem se dá počítat občasně jen v létě. Např mě z měření za tři roky plyne, že vztah mezi průměrnou celoroční denní výrobou a maximální denní výrobou je cca 1:3. Statistiku podle ročních období pořád ještě nemám, ale počítejte s tím, že od října do března s 500Wp moc parády s měničem nenaděláte, to je tak na DC svícení.
Jste-li na začátku a stavíte-li od střechy, radím nejdříve osadit co nejvíce panelů co to dá, rozumně si vyvést kabeláž, aby se to dalo časem popřepojovat. Energii lze používat okamžitě s provizorním bazarovým regulátorem a autobaterkou. No a časem Vás to samo dovede na směr, kterým pokračovat, základ jsou panely na střeše.

Přece jen sem si dala tu zajímavou práci porovnat max. výkon elektrárny (kterýsi červnový den bez mráčku) s průměrnými výkony podle měsíců a přepočítat z toho průměr 500Wp elektrárničky, a tohle mi vyšlo - v lednu je maxvýkon k průměrnému asi 11:1, od května to vychází na 2:1, to je docela dobré. Létě byste s 500Wp panely dělal 250kWh, v zimě slabou 100 denně v průměru. Možná nebudete tak zastíněný jak jsem já, ale ten trend je očividný.

Kód: Vybrat vše

m		maxAvgRel		500WpDayDeriv
1		11		45.4545
2		6		83.3333
3		3		166.6667
4		3		166.6667
5		2		250.0000
6		2		250.0000
7		2		250.0000
8		2		250.0000
9		3		166.6667
10		4		125.0000
11		8		62.5000
12		9		55.5556
je to trochu zkreslené ve prospěch letních až zimních měsíců vzhledem k neustálému rozšiřování mé FVE.
No poslední rada, bez regu bych žádné panely na žádné baterky přímo nevěšila, nemusí to být zcela bezpečné.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od brumlaj »

vata píše: Létě byste s 500Wp panely dělal 250kWh, v zimě slabou 100 denně v průměru.
Omlouvám se vato, nešla by tato věta trochu vysvětlit? Mám pocit, že začátečník by mohl nabýt dojmu, který se mu v reálu nepodaří dosáhnout.
Jinak se vším v příspěvku absolutní souhlas, poslední dobou mám pocit, že se zde množí hlasy pro spíš jednodušší varianty, než technicky vyspělá řešení, ale to jen na okraj, je zajímavé ten posun sledovat. Holt je vidět, že FV spěje k masovosti a ta musí být "simpl". Trh neodpouští ;-) (viz. výsledek boje VHS/Beta/Video2000)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od ota »

Ona je FVE i ostrovní docela dobrou investicí.
Ta moje ostrovní elektrárna stála cca 50kKč, za loňský rok dala zhruba (neměřím) 1MWh. To je elektřina za cca 5500Kč.
Pokud bych měl volných 50kKč a dal je na termínovaný účet do banky dostanu po zdanění úroku okolo 500Kč. O fondech a dalších (pro mne pochybných) investičních nástrojích, které vydělávají pouze majitelům fondů raději ani nepíšu.
Takže elektrárna vydělala 11% ročně. Kdo mi to kde nabídne?
K tomu mám dobrý podit, že jsem za svojí elektřinu nic nedal ČEZu, a v budoucích letech nic nedám státu, obchodním zástupcům, berňáku, bance atd, EU, ... .
Navíc, když jako minulý týden nejde DS, mě proud jde.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od vata »

brumlaj píše:
vata píše: Létě byste s 500Wp panely dělal 250kWh, v zimě slabou 100 denně v průměru.
Omlouvám se vato, nešla by tato věta trochu vysvětlit? Mám pocit, že začátečník by mohl nabýt dojmu, který se mu v reálu nepodaří dosáhnout.
Samozřejmě, v příspěvku je očividná chyba v řádech, kterou by ale leckterý začátečník možná rád chtěl přehlédnout :)
Správně je to samozřejmě takto:

V létě byste s 500Wp panely dělal 250Wh denně, v zimě slabou 100Wh denně v průměru.

Ještě jednou podotýkám, že vztahuji k hodnotám své, silně zastíněné FVE se dvěma poli amorfních panelů. A je jasné, že mluvím o aritmetickém průměru, každý solárník smutně vzpomene na loňský listopad, kdy tři týdny v kuse nesvítilo skoro vůbec, naše ostrovní FVE pracovaly tak akorát na pokrytí vlastní režie.

Taky ještě vzpomenu, že v rámci toho zjednodušování z úvah plánujících ostrovníků úplně vypadla nějaká rozumná ochrana baterie proti příliš hlubokému cyklování.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od kodl69 »

tak nevím, dnes mám z 1,5kWp 3,2kWh, to odpovídá z 500Wp 1070Wh, ale dnes není typický zimní den, obvykle je tak 0,5kWh, tj z 500Wp by to bylo 170Wh....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od solárník »

Dneska opravdu není typický zimní den :lol:
Z 2,5kWp mám 7,6kWh
Ovšem zatím průměr na leden je 1,3kWh/den
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od vata »

kodl69 píše:tak nevím, dnes mám z 1,5kWp 3,2kWh, to odpovídá z 500Wp 1070Wh, ale dnes není typický zimní den, obvykle je tak 0,5kWh, tj z 500Wp by to bylo 170Wh....
Hmm, asi ten přepočet na 500Wp jsem udělala blbě :roll: , nicméně ten index sedí: srovnání špičkového výkonu FVE s měsíčním průměrem.
Takto mi to prezentuje valcMonitor - ten si ovšem bere pouze max. rok stará data, protože se snaží nemíchat výkony různých verzí FVE, zatímco já ten noční select neomezovala.
vy.jpg
vy.jpg (9.42 KiB) Zobrazeno 1834 x
Mimochodem, možná že až tak silně zastíněno nemám, s 1,5kWp jsem i já dnes nasvítila 3kWh, baterie po dlouhé době na 70% :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pavel111
Příspěvky: 94
Registrován: pon bře 24, 2014 11:40 am
Reputace: 3

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od Pavel111 »

Nikdy jsem neměl problém s Nicd ať jsem je nabíjel, jak jsem je nabíjel.(že je epsolar takový šrot, že to nepřežije, jsem nevěděl)Naopak u ostrova tohoto typu,co jsme provozovali ,mělo olovo velký problém s dlouhou zimní odstávkou,kdy na chatě minimálně půl roku nikdo nebyl.
Znám výhody systému 24V oproti 12V,ale je velmi omezený rozpočet.Na 12V funguje spousta věcí a chata není barák.Rozvody nejsou tak dlouhé a vyjmenovaných zařízení k napájení také není mnoho.T.j. rozvod na svícení také 12V ledky a fertig.O tom napojení napřímo jsem také přemýšlel z důvodu úspory financí,ale vyzkoušeno to bez regulátoru zatím nemám.U tohoto rozpočtu je to těžké,někde ušetříš a jinde to zase vyskočí nahoru a varianta menší panel 4ks jak gupa píšeš, je dražší,baterie zase levnější.Určitě bych ale v tomto případě koukal po použitých bateriích z bazaru a podle toho,co seženu a kolik mi zbude financ, bych se rozhodoval co dál.Nových baterií je do tohoto provozu dle mého názoru škoda.
11,6 kWp-MPPT Victron-třífáz Victron 24kW(6xMP5000VA)-43 kWh LiFe
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od gupa »

Tak co když panelů jen 3, to na baterie 12V 360Ah napřímo přes jistič, DC/DC malý měnič kvůli ledkám, jinak malé dnešní čerpadlo na 24 také něco učerpá na 9-17V. Vzít vpotaz vždy to, že to má velký rozsah. Místo lednice vozit led. Hospody před 100 lety na led také jely a také to fungovalo.

edit:Hlavně zdůrazňuji, k NiCd 12V jedině FV 36článků které dají více jak 17V ve zkratu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od abrams »

gupa píše:...

edit:Hlavně zdůrazňuji, k NiCd 12V jedině FV 36článků které dají více jak 17V ve zkratu.
Zdravím ,

... no to sem se zasmál :lol: a určitě nejen já ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od gupa »

gupa píše:
edit:Hlavně zdůrazňuji, k NiCd 12V jedině FV 36článků které dají více jak 17V ve zkratu.
Píšu pro pořádek a klid v duši, mají na štítku "Maximum Power Voltage-Vmp" více jak 17V.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od gupa »

Pavel111 píše:O tom napojení napřímo jsem také přemýšlel z důvodu úspory financí,ale vyzkoušeno to bez regulátoru zatím nemám.
No já to vyzkoušený mám, a lituji toho, že jsem nešel do 36/72 článkových panelů, protože nyní to celé předělávám kvůli lepšímu rozsahu napětí do měniče. Mám 60 článkový poly panely a k nim je vhodné mít 18 článků NiCd. Dokonce nyní mám podmínky pro měření ztrát na 30V panelech s 18 články, a na 60V sestavě pro 20 článků nicd na dobrém modrém nabíječi(Victron 85/150) Moc si ale od regulátorů nyní neslibuji.

Prodat nevhodné 30Vmp panely a koupit 36Vmp je pro mne peněz ranec a velká finanční ztráta. Nikdo to tu pokud vím neradil, tak jsem z dovolením začal, protože by mi to ušetřilo hodně peněz.

No a jen otázka pro znalé, jaký regulátor se 17V pro baterii v takovém případě s tak omezeným rozpočtem? Takové ty rady kup si a uvidíš, mne začínají pěkně iritovat, bo utrácím a stále je něco ve vývoji, nedotáhlé a jako elektronika v podstatě blbé. Mám obavy, že pro NiCd se 17 mpvolty za regulátorem do cca 5,6tKč, jsou jen ty diody v krabičce zezadu na panelu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
jesterec
Příspěvky: 12
Registrován: stř kvě 07, 2014 10:07 am
Reputace: 2

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od jesterec »

Vlastně jsem si myslel, že existuje nějakej doporučenej poměr těmito parametry:

spotřeba energie x výkon panelů ::pv:: x kapacita baterií *batt*

kdy:
spotřeba energie - průměrná denní, daná výkonem uvažovaných spotřebičů a dobou jejich používání
výkon panelů (papírový výkon) - se zohledněním ročního období a natočení vůči světovým stranám
kapacita baterií (kde též uvážíme ten vztah, který tu už někdo zmiňoval, totiž, že nemůžeme malou baterku nabíjet příliš velkým proudem), a dále pak, když si do výpočtu nastavíme, že nechceme hluboké vybíjení.

A že ostatní komponenty - solární regulátor a měnič/střídač se už dovyberou poměrně snadno tak, aby nedocházelo k jejich zbytečnému ničení přetěžováním...
-------------

A můj další dotaz se týká toho, jestli tady na fóru někde není vlákno pojednávající o příhodách ve stylu Darwinovy ceny. (Darwinova cena je ocenění pro lidi, „kteří se zasloužili o zlepšení lidského genofondu tím, že se z něj sami odstranili hloupým způsobem")

Toto by byla podobná věc, nazvěme ji třeba Edisonovou cenou. Tedy zkrátka jestli tu někde není vlákno s odstrašujícími případy, kdy solárník nedobrovolně přešel k upgradu nebo znovuvybudování svého systému tím, že ten původní svým neodborným zásahem částečně nebo úplně zničil. :)

Začínalo by to třeba: "Bylo šero a nebyl čas lámat si hlavu tím, jestli na baterky připojuju červený nebo modrý kabel..."
nebo: "...byl slunečný den a rozhodl jsem se, že se podívám, v jakém stavu jsou mé PB baterie. Postupně jsem odpojil čtyři z pěti článků a odnesl je na zahradu. Když jsem se vracel pro stále zapojený pátý..."

Samozřejmě by šlo hlavně o to upozornit a předejít nejen ztrátám na majetku, ale také i případným zraněním.
ostrov 24V systém, panely 2x Poly 310Wp, akumulátory 4x Trojan TE 35 6V 245Ah, regulátor MPPT 150VDC/40A, měnič CARSPA P2000U
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Návrh ostrovní FVE na chalupu - Prachaticko

Příspěvek od kodl69 »

tak ten vzorec nemůže existovat, protože slunci neporučíš, navíc jde o to, jak hodláš řešit energii v zimě - jestli mnohonásobně předimenzuješ systém, nebo nějaká záloha, ale to se tady přebírá pořád dokola.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek