FVE na malé chatičce

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Marx »

radeczek píše:
Kozel.S píše: 230V potřebuji akorát při nabíjení notebooku a když nabíjím aku do vrtačky. Takže pojede jen občas.
A nezvážil jste možnost nabíjet notebook přímo ze stejnosměru nějakým "step-up" DC-DC měničem? Co je mi známo, tak NTB jsou na stejnosměr (můj třeba 19V).
S Aku do vrtačky nevím, ale něco mi říká, že by to mohlo jít taky předělat na DC.
Rcz
samozřejmě že to jde, ntb má v sobě stejně měnič dolů, který většinou jede v rozmezí 16-20V. malý stepup měnič skoro zadarmo publikoval danyk.cz
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

Origo Bosch nabíječku na Li-ion články, kde si nabíječka řeší i rovnoměrné nabíjení článků nebudu předělávat. A ano na NTB jsou měniče rovnou z 12V na 19V-21V. Bohužel já mám takový NTB, který rozpozná, jestli jde o originální adaptér a nebo činský a origo adaptéry do autozásuvky jsou k mému NTB dost drahé. Takže v tomto případě zvolím menší měnič a na ten napojím origo adaptér na 230V, který už mám.
P.S. Ale je zajímavé, že čínská baterie mu nevadí :-)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od vlkazajac »

Kozel.S píše:To vlkazajac:
....
Kdežto převodník 12V na 5V pojede častěji, má mnohem menší spotřebu naprázdno a hlavně by měl mít větší účinnost.
Spočtěte si to. Účinnost měniče na 230V kolem 85%, účinnost obyčejné nabíječky na mobil také kolem 85%.
To už víc, jak 1/4 výkonu ztratíte v převodech. A naproti tomu měnič z 12V na 5V, který má delkarovanou účinnost nad 90%. ....
No dobre, tak počítajme.
Ak do batérie z mobilu dodáte 2 Ah, pri jej napätí to je 3,7 * 2 = 7,4 Wh. To podelené účinnosťami, ktoré uvádzate, je 10,3 Wh, ktoré odoberiete systému. 10,3 Wh / 12V = 0,86 Ah. To nie je ani pol percenta z 200 Ah batérie, takú váhu má Vaša argumentácia. Cez deň to dodá panel, nebude sa odoberať energia z batérie.

Profitovať zo sinusového meniča budete vždy vtedy, keď budete ťahať zo systému vyššie výkony.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Botas
Příspěvky: 252
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm
Reputace: 10

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Botas »

Nabíjení aku do vrtačky a prostě kdečeho by šlo pořešit modelářskou nabíječkou třeba od turnigy za levno. většinou jsou i na 12v.Alespoň tak provozuji svoji robe a není problém nabít či vybít veškeré aku a většinou lépe než kdejaká origo nabíječka. Záleží smo od modelu a ceny zařízení co k tomu výrobce dává za nabíječku.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

Kolik lidi u sebe noci nabijecky na mobil, nebo tablet. Budeme uvqzovat vzorovou situaci. Prijedou kamaradi, maj mobile, tablety a chcou si zo nekde nabit. Ja budu mit jen menic a maj po ptakach. Kabel usb bude furt na chate na nabijeni. Kdybych mel menic s vystupem usb, tak co jsem se dival, ten ma vetsinou vystup max 800mA. Tablet potrebuje na nabijeni az 1,5A. Odzkouseno. A zase maj po ptakach. Takhle si to pichnout do menice 12na5V, kterej budu delat na vystup az 5A a muzou nabijet az 3 tablety zaras. A origo nabijecka na Li-ion akuvrtacku Bosch modre rady si myslim zadnej sunt nebude. Riskovat, ze si odrovnaj origo baterku nejakou modelarskou nabijeckou taky nebudu.
A ano, jsou to usetreny waty okolo jednotech, az desetin procent, ale v ostrovnim systemu kazda energie dobra.
Proc to resit s vetsima ztratama, kdyz muzu mit ztraty mensi, dam do toho par korun za soucastky a jeste si zabastlim?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od vlkazajac »

FRSO píše:.............. Ten Victron 350VA kompresorovou lednici ne !!, jinak na ostatní spotřebiče by stačil. V té tabulce je určitě absobční lednice psaná !!
V tej tabuľke ide skutočne o kompresorovú chladničku, vyše dvoch rokov nonstop prevádzky menič nezaváhal ani raz. Výnimočne sa zadarilo pri voľbe meniča a chladničky.

Dokončievam krížový test meničov a kompresorov ( 4 x 4 ), do dvoch dní bude hotový. Len by som potreboval trocha toho azúru nad hlavou ......
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od vlkazajac »

"Takze dokazu omezit par veci, ale tu lednici vim, ze neozelim."

"Ale co se týče ledničky, tak tu nakonec asi oželím."

Toto ste napísali 5 dní po sebe, ku koncu diskusie, ktorá trvala 10 mesiacov. Nerobte si predsa z ľudí bláznov !!!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od petrs »

Neni to poprve,kdy napjaty rozpocet -vykonny menic-zvitezil na prchavym chutovym pozitkem :D
Neni to energeticky vyhodne reseni
https://www.mall.cz/autochladnicky/senc ... wgodizAA2w
ale par piv to uchladi..ovsem,jen kdyz bude slunicko radne prazit :mrgreen:
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

To vlkazajac:
Clovek mini, zivot meni.
Kolikrat vy jste za svuj zivot musel nektere veci prehodnotit? Jen k teto zmene, tak k tomu me trosku dohnali fotky z ruznych akci :-)
Priklad. Par akci na jedne chate, kde byla lednicka a vychlazene pivo, ale parta nic moc ale nebylo to uplne spatny.
A dve dalsi akce, na jedny lahvace vytahovany ze studny na provazku,na druhy becka ve vetsim sudu, kde se lila voda ze studne. Pivo nebylo studeny, ale ani ne teply, takovy chladnejsi, ale parta paradni a akce dodnes legendarni.
Nerikam, ze lednici uplne zavrhuju, ale v prvni fazi realizace s ni nepocitam. Za nejakej dalsi rok jsem schopnej nasetrit na menic Victron a to uz muzu o lednici zacit uvazovat.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od vlkazajac »

Chladnička nemusí byť napchaná samým pivom, dá sa tam uchovať aj proviant z domova alebo nazbierané hríby. V každom prípade ste sám realizátor svojich zámerov, tak nech sa zadarí čím lepšie !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od petrs »

Kozel.S píše: Nerikam, ze lednici uplne zavrhuju, ale v prvni fazi realizace s ni nepocitam. Za nejakej dalsi rok jsem schopnej nasetrit na menic Victron a to uz muzu o lednici zacit uvazovat.
Pokud si chcete vyzkouset moznosti jednoducheho menice-modifikovany sinus,obdelnik-mam k dispozici Back ups ES 700 12V,vykon 405W
http://www.alza.cz/apc-back-ups-es-700-d140494.htm
funguje i bez site 230V jako obycejny menic.
Nevyuziji ho,Kromerizsko,jsem ochoten ho postradat za postovne a lahev dobreho vina.V pripade zajmu zaslete PM.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

To petrs:
Děkuju za nabídku,a le menší měnič na nabíječky budu mít nakonec od strýce.
Měl ho v autě na nabíjení notebooku a nakonec si pořídil adaptér z NTB do autozapalovače, tak mě řekl, že si ho můžu nechat :-)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od brumlaj »

Kozel.S píše:To petrs:
Děkuju za nabídku,a le menší měnič na nabíječky budu mít nakonec od strýce.
Měl ho v autě na nabíjení notebooku a nakonec si pořídil adaptér z NTB do autozapalovače, tak mě řekl, že si ho můžu nechat :-)
Inu vida, i strýc jde správným směrem. Holt auto je také (polo)ostrovní systém.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

No jo,a le j rozdíl, když strejc má noťas, kterej skousne čínskej car adapter za dvě stovky a rozdíl, když můj noťas pobere jen origoš car adapter za kterej chcou dva litry. To radši vezmu levnější modifikovanej měnič, kterej mě udělá 230V na kterých už mám standartní zásuvkovej adaptér a zároveň do toho prdnu nabíječky, který na 12V výstup nemaj.
radeczek
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 31, 2014 12:03 am
Reputace: 3

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od radeczek »

Kozel.S píše:No jo,a le j rozdíl, když strejc má noťas, kterej skousne čínskej car adapter za dvě stovky a rozdíl, když můj noťas pobere jen origoš car adapter za kterej chcou dva litry. To radši vezmu levnější modifikovanej měnič, kterej mě udělá 230V na kterých už mám standartní zásuvkovej adaptér a zároveň do toho prdnu nabíječky, který na 12V výstup nemaj.
Možná jste to už zmínil, ale co to je za notebook?
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

To radeczek:
Dell Latitude E6400
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od kodl69 »

u delůu je ta finta s "třetím" drátem - stačí trochu pobrousit na netu, dá se to obelstít celkem snadno.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od vata »

FRSO píše: Zdravím, mám zkušenosti s měničema Victron a je to tak, rozsvítí se kontrolka a 5 vteřim podrží 2 násobek výkonu měniče a nic se neděje. Pokud to trvá déle, tak se měnič vypne na 30 vteřin a zkusí to znovu ještě 4x. Potom se už musí ručně zap. a vyp. měnič, vše bez kouře a poškození.
Dneska se mi podařilo omylem můj hrdinný 12/1600VA kousek od Victronu (Compact) docela slušně přetížit, a zachoval se přesně takto: vypnul se, rozsvítil kontrolku a po chvíli se zase zapnul a vše ok. Žádné kolísání výkonu na výstupu, takže i stykače přepínače sítí zareagovaly vzorově bez problémů, přeply na DS a pak zase zpět na měnič.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Kozel.S
Příspěvky: 156
Registrován: úte bře 11, 2014 2:13 pm
Reputace: 7

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od Kozel.S »

Omlouvám se za delší absenci.
S tím třetím drátkem bych si snad poradil, ale co se týče origo nabíječky na akumulátorové nářadí, tak do té bych nechtěl hrabat. Leda bych sehnal nějakou jetou a s tou si pohrál. Pak bych mohl jet jen na 12V, což by byla celkem paráda :-)
Ještě trošku rozšířím téma, doufám, že se nebudete zlobit, ale máte nějaký zkušenosti, jak zamaskovat solární panel na střeše před zloději?
Baterii a různou elektroniku mám plán a vím, jak na to. Zkušenosti od jiných chatařů se mě už několikrát hodily,a le nevím co s tím panelem, to nikde schovat nemůžu a na tý střeše se bojím, že to bude lákadlo.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: FVE na malé chatičce

Příspěvek od solárník »

Zamaskovat panel je téměř nemožné, je-li střecha dobře viditelná. Všechny pokusy skončí podstatným snížením výkonu.

Slyšel jsem o chatařích, co panely překryli makrolonovými deskami, což funguje dobře, ale výkon jde o desítky procent dolů. Mám na mysli, že jižní stranu střechy udělali celou z Makrolonu a panely dali až pod ni.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek