Regulátor vs. amorfní panely

Diskuze na téma solárních, větrných a ostatních regulátorů, datové komunikace mezi regulátory a PC, instalace software, zapojení regulátorů, chování a zkušenosti s různými typy regulátorů.
Odpovědět
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od camel1cz »

Řeším nákup regulátoru a u 2in1 axpert jsem narazil na (ne)kompatibilitu regulátoru s amorfními panely. A tak se ptám znalých - tušíte proč regulátor nepodporuje amorfy a mono/polykrystaly jsou OK? Napěťový rozsah je dostatečný a nejde mi do hlavy, jak ten regulátor pozná, že na něm nevisí 2 sériové *krystaly, ale jeden amorf.

A kam mířím - co se stane, když na axpert měnič s MPPT regulátorem připojím amorfy? Je nějak ohrožen/nebude to fungovat?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od tomas »

Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Reputace: 3
Bydliště: SK-Vychod

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od emsi88 »

Je to asi preto ze ma pre amorfy maly napetovy rozsah a moze byt problem sa trafit do pracovneho MPPT napetia a neprekrocit dovolene maximum. Nie je tiez navrhnuty pre bezne seriovo zapojene amorfy ako u velkych elektrarni s vyssim napetim.

Takze ak sa zapoji len jeden panel a ostatne paralelne, nestane sa nic, ohrozeny nie je a fungovat bude, je to odskusane.
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od camel1cz »

@emsi88: nene, rozsahem to nebude, to by výrobce nezakazoval (prostě, když nevyhovuje rozsah, tak je to špatně navržené a chyba projektanta).

@tomas: aaaha, to by dávalo smysl. Jestli chápu správně, tak regulátor nesnese uzeměný mínus pól panelů. Když je neuzemním, bude to fungovat, ale se všemi negativy neuzeměných amorfů - viz odkaz. Je to tak?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od camel1cz »

Prodejce mi svatosvatě tvrdí, že Axpert amorfy umí - můžere mi Tomáši poradi, jak toto ověřit? Třeba změřit odpor mezi mínusem FV pole a mínusem baterie? Předpokládám, že by měl být 0... nebo nějak jinak nedestruktivně? :-)
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od tomas »

Ať vám to dá prodejce písemně a podepsané a potom mu třeba vrátíte zničeného Axperta. Jde o to jestli Axpert snese aby byl jeho vstup pro FV panely uzemněný a zároveň byla uzemněná i síť na výstupu (TNC-S). Já jsem to nezkoušel a takto podrobně rozebraný a proměřený ho také zatím nemám.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od camel1cz »

On prodejce je Číňan a stejně bych to neriskujte :-)

Řeším teď proste jestli koupit jen axperta a promerit a následně zapojit amorfy a nebo koupit i pcm regl a axperta využít jako měnič a rezervu na budoucí panely.

Co by jste doporučil?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
emsi88
Příspěvky: 126
Registrován: pon čer 23, 2014 6:05 pm
Reputace: 3
Bydliště: SK-Vychod

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od emsi88 »

Ako som pisal je to odskusane, mam axperta aj amorfy, uzemnil som PV- a zaroven B- a slapalo to. Vystup siet som vtedy nezemnil - to ma nenapadlo. Nikde ziadne vyrovnavacie prudy. Ja sam zemnit panely nebudem-nepotrebujem, tak som to viacej neskumal. Mam takisto info aj od ceskeho predajcu ze s amorfami to maju odkusane a funguje. Ci a ako zemnili to uz neviem.
Som ochotny sa na to este podrobnejsie pozriet a premerat ak chces, ale az tak o tyzden-dva (idem prec).
10x270Wp poly, VT-80, XTM4000-48, Samsung SDI 13kWh (z Audi E-tron), aktuálne v prestavbe
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od camel1cz »

Kdyby jste mohl zkusit, jak se axpert chová, bylo by to super... popř. popsat, jak a co proměřit.

Rozhodl jsem se, že si ho koupím a pak případně dokoupím samostatný regl...
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od ota »

Axperta mám. Je na něm 1,5kWp polykrystalů. Akumulátor je dobíjen z Axpertu (MPPT) ale zároveň z Tristaru, který má uzemněný mínus, který je společný pro panely i pro baterii. Takže si myslím, že by to nemělo vadit.
Na výstupu 230V mám spojené země i nuláky vstupu i výstupu a v podstatě přepínám jen fázi dovnitř a fázi ven. Při přepnutí je poznat, že je to ošetřené nějakou časovou prodlevou, protože LED žárovky a zářivky si bliknou.

Taky bych se zeptal na ostatní uživatele Axpertu: jak se chová solární nabíječ mppt po dosažení maximálního nabíjecího proudu? zatím nikdy jsem těch 60A nepřekročil a zajímá mě, zda napíše hlášku a podobně jako Tristar odjede z bodu největšího výkonu (Ump) čímž sníží výstupní proud. Nebo spadne do poruchy?
Zkoušel to někdo?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od mobilik »

Tak kedze moj axpert ma trosku problem z amorfom, tak premyslam aky regulator by so pozhanal...
Ake regulatory pouzivate k amorfom? Mam zapojene 4ks paralelne. Poznate nejaky regulator ktory, by znich vyzmikal maximum a neflakal sa? :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od ota »

Já si nejsem jistý jestli tu neefektivitu způsobují amorfy. Mám podobnou sestavu: Axpert+ 1500Wp a Tristar + 2000Wp. Pozoruji, že Tristar jede bez problému a krmí baterky jak má, ale regulátor Axpertu stále "kmitá" s periodou měkolika sekund a snaží se najít Ump, který nenajde protože ho nabíjecí proud z Tristaru plete.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od mobilik »

Hmm, aj to je mozne... V kazdom pripade, niekedy vyskusam prehodit regulatory. Amorfy dam na EP solar a uvidim ci to bude to iste. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Regulátor vs. amorfní panely

Příspěvek od tomas »

Já jsem si také všiml že elektrárna s amorfy KANEKA HB105 orientované na východ a Midnite Classic 250 Lite
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=3&t=1681
při východu slunce startuje oproti polykrystalům s orientací na jih a Tristarem o dost později. Přitom napětí z amorfů bylo vysoko nad napětím akumulátoru kolem 100V a Midnite stále nechtěl zahájit dobíjení.
Podobně i západní strana střechy s amorfy na západ končí dříve než polykrystaly orientované na jih. Elektrárny jsou od sebe cca 100m.
Na druhou stranu mne jednou zaujalo že amorfy nabíjeli i když na panelech byla vrstva sněhu a polykrystaly nic nedávali, ale možná to byla nějaká chyba měření. Celkové množství elektřiny a grafy nemám, zatím tam není přípojka do internetu, takže to nemám přesněji zmonitorované.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek