Začátek s fotovoltaikou

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od mobilik »

Ale oni davaju viac ale nesmie byt brutalne zamracene. Ako som pisal ked som nasiel graf ze bolo cely den zamracene, tak davali viac o trosku, ale ked si to vazmem z druhej stranky ak pride slnko, tak poly da raz tolko spicku ako amorfy...
Dalsie vec kym sa zobudia poly uz makaju, poobede padnu amorfy skor minimalne o hodinu ako poly...
Skusim najst este raz graf kde bolo zamracene cely den a pridam ho tu. :wink:
Budes vediet presne

EDIT: dodavam graf kde bolo zamracene, vezmi do uvahy v polykristaloch mam raz taky vykon. :wink:
Graf dalej za znackov si nevsimaj, to uz regulator obmedzil vykon amorfou, lebo baterky prisli na uroven 27V... To je ina tema zase... :mrgreen:
Přílohy
Amorf-poly zamracene.JPG
Naposledy upravil(a) mobilik dne stř led 07, 2015 12:27 pm, celkem upraveno 2 x.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od petrs »

kybos píše:Mám za sebou několik let vlastního vývoje a dvanáct let provozu malé větrné elektrárny a za sebe mohu doporučit klasickou bezpřevodovou HAWT a maximum vyrobené elektřiny okamžitě spotřebovat. Jakákoliv akumulace jen prodražuje celkovou koncepci. Jakákoliv převodovka jen snižuje množství použitelné energie a mění ji v obtěžující hluk. VAWT se i při amatérké výrobě musí vyvážit a to nejen staticky ale i dynamicky, což může být při výrobě na koleně vážný problém. Pokud se nechcete zařadit k mistrům slepých uliček, ukončete práce na VAWT co nejdříve a začněte pracovat na něčem smysluplnějším.
Souhlasim,mate za tech 12 let nejaka data ohledne vyroby kWh+ prumer rotoru,jmenovity vykon,vyska stozaru,prumerna rychlost vetru....?

Diky
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od kybos »

Měřím pouze napětí a proud. Regulátor je paralelního typu, není to MPPT. Průměr rotoru 2,4 m, jmenovitý výkon 0,75kW, maximální dosažený výkon >1kW, výška stožáru 12m, průměrná rychlost cca 3,5m/s (měřeno v letech 2000 až 2002 ve výšce 3m)
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od kybos »

pitaa píše:...ale vyrobenou energii ukládat do baterií je jediná varianta jak to uchovávat..
Existuje spousta jiných ekonomicky výhodnějších variant.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am
Reputace: 30

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od petrs »

Diky za informace-je to asi ta,kterou vidim na obrazku.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od fugas »

Pokud je možnost postavit si na pozemek 12m vysoký stožár,pak je HAWT rozhodně výhodnější.Pokud musíte využít sedlovou střechu RD,kde metr nad hřebenem zaznamenávám časté víry,bude z vrtule parádní korouhvička.Pokud to má být 100% domácí výrobek,pak není snadné vyrobit vrtuli.Daleko snažší bude vyrobit turbínu k VAWT.Jinak někdo na S-bazaru prodává nějaké vrtule k malé HAWT.Ovšem chce za ni tuším 3000Kč,což celou věc dost prodraží.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od Brčo »

mobilik píše:
pitaa píše: A nedělal tu někdo třeba pokus dát amorf a polykrystal vedle sebe při zatažené obloze a vyzkoušet si na vlastní kůži ten rozdíl ?
Ahoj, ja mam takto amorfy umna na streche.
4ks poly - 960Wp a 4 kusy amorf - 500wp

No a mozem teraz povedat ze by som uz do amorfov nesiel.
Jednak neskoro nabehuju, kym dojde napatie na spravnu hodnotu a zacnu nieco nabijat, polykristaly uz davno makaju.
To iste plati poobede, poly este davaju a amorfy uz odpaja regulator... :roll:
Celkovo aj ked je zamracene tak vobec nedavaju viac, maju nizke napatie a nedobijaju, kdezto poly daju aspon nieco...
Mam ich vsetky paralelne.
Dnes by som uz do amorfov nesiel a radsej by som dal poly, ale tak vyskusal som... :wink:
http://orava.sme.sk/c/5944640/vyrobcovi ... bludy.html
Nemam osobnu skusenost,ale tento pise,ze amorfy vyhravaju.Tiez ich chcem skusit...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od fugas »

pitaa píše:
fugas píše:Zdravím.
Tento regulátor Epsolar používám už rok a zatím dobrý-musím zaklepat...Mám k němu polykrystaly 240Wp,šest kousků.To je maximum pro systémové napětí 24V.
Pokud jde o toho savonia,smát se určitě nebudem.Velmi doporučuji pročíst zhora dolů toto,ušetří to hodně úsilí i prostředků: http://www.vawt.om2cm.sk/
Sám také pomalu stavím VAWT a tyto stránky mi velmi pomohly.Je tam toho hodně k naučení.Nebo spíš všechno :D Prostě hromada zkušeností pohromadě.
A k tomu Epsolaru máte i displej MT-5 LCD , a jaké používáte baterie? Děkuji
Pokud to nevadí,můžeme si klidně tykat.
Tento regulátor je vybaven integrovaným displejem.Displej MT-5 je k nižším řadám Epsolarů tuším do 30A.Verze 45A a 60A je osazena v duralové krabici s mohutným chladičem jako zde: http://shop.mypower.cz/regulator-epsola ... 2-48v-2444
Tohle je inovace.Já mám model před tím,vybavený ethernetem,( http://www.hyperzbozi.cz/regulatory-nab ... 12-48v-lan ) který je ale spíš pro zlost,takže není o co stát.Aby fungoval ethernet,je třeba regulátor dokola restartovat a navíc neposkytuje nijak zajímavé info,protože si ani nepamatuje sumu vyrobených kWh.Jinak,jak jsem řekl už rok funguje dobře.
Aku mám 500Ah olovo alá vysokozdvižný vozík.Ale zapojil jsem to až na zimu,takže to nechávám jen v nabitém stavu,pak se uvidí.

EDIT: Jinak když jsem přes něj v létě tahal výkon kolem 40-50A,tak jsem ho externě chladil větrákem,jelikož mi nedělalo dobře,jak se hřeje.Dát na něj větrák nikdy nemůže zaškodit.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
pitaa
Příspěvky: 48
Registrován: pát led 02, 2015 10:20 pm
Reputace: 1

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od pitaa »

Nějakej čas jsem tu nebyl tak jsem neodepsal, no s těma Amorfníma jsem si nevěděl opravdu rady jestli je zkusit..no a vše jsem naštudoval a skočím do Poly... ted pro ně dělám natáčecí konstrukci..budou po dvou na jedné. natáčet se budou jen jedním směrem...myslím že výtěžnost bude mnohem lepší...
Jdu bastlit :-)
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od mobilik »

Parada, drzim palce, verim ze sa s nami podelis o skusenosti. ;-)
Čo bolo bolo, bude len horšie...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek