Začátek s fotovoltaikou

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
pitaa
Příspěvky: 48
Registrován: pát led 02, 2015 10:20 pm
Reputace: 1

Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od pitaa »

Dobrý den, zdravim všechny kutili. Začínám s fotovoltaikou a něco málo jsem už nastudoval ale ještě nic nekoupil, rozhodl jsem se pro amorf, tak 5 ks panelů do budoucna budu rozšiřovat.
Tak a sestava by byla ...
5 ks amorfní panel o značce ještě uvažuji, u nás jich moc na výběr bohužel neni :cry:
Regulátor , Epsolar ET6415 nebo Midnite Classic 150 Lite, sice nepodporujou LiFeYPO4 ale prej to funguje,do budoucna určítě přejdu na 24v a možná i více
1 ks Baterie LiFeYPO4 12V 90Ah a monitoring abych věděl jak je na tom baterka Victron BMV700S,a zase ta LiFeYPO4 snad to sní bude taky umět.
1 ks měnic CARSPA P3000U-122 nebo MK-2500M-482
Chci vše vyzkoušet a hlavně jak bude amorf pracovat při sníženém osvitu.Ted mám zatím přípojku el. ale za nedlouho se budu stěhovat na farmu kde neni přípojka el. a ani bych jí tam nechtěl, zázemí a vše zatím buduji tak si chci tu foto voltaiku vyzkoušet a pak vše dost rozšířit až na 5 kw , a hlavně přidat nějakou větrnou elektrárnu, kterou zatím nemam hotovou, dělám jí ze 3 alternátorů, ale o tom až jindy.
Rád bych poprosil všechny přítomné zda by něco nemohli napsat o komponentech zda snima někdo neměl nějaké špatné zkušenosti. Četl jsem tu vše co bylo možné a někdo něco vychvaluje a někdo zase ne..tak nevím abych nekoupil nějakej šunt....a hlavně jestli se ten amorfní panel opravdu vyplatí, snad bude dávat víc než Mono.. nebo Polykrystal když nebude svítit slunko :))
Tak děkuji za váš čas :)
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od Marx »

pitaa píše:větrnou elektrárnu, kterou zatím nemam hotovou, dělám jí ze 3 alternátorů, ale o tom až jindy.
toto mě zajímá, jak naženeš potřebné otáčky musí tam být převod do rychla což je největší úskalí konstrukce z autoalternátorů.
Přidávám se s dotazem čistě finanční návratnosti amorf/ krystal. zvažuju obé možnosti, tech.údaje a výhody si vygooglím, spíš mě zajímá jak ty amorfy doopravdy vypadají, co se týče tuhosti skla, rámu, odolnosti sněhu, životnosti. Pro mě rozhoduje pouze poměr cena/ získané kWh za rok marek
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od kodl69 »

kde nic není ani smrt nebere. Amorfy zabírají dvojnásobnou plochu než polykrystaly, pokud máš hektar střechy, tak proč ne, my co máme střechu na jih cca 60m2 tak je volba jasná.
12V je tak do auta, 1kW na 12V je 100A, pokud to myslíš vážně, tak 48V (52V) je jasná volba, kromě regulátoru potom všechno zahodíš. Baterku v kuse nekupuj, není v tom balancování a když odejde jeden článek, zahodíš to celý. Ale projdi fórum a čti. Mám komponenty viz níže, spolupráce regulátoru midnite s lifepo je možná, je potřeba investovat do BMS aby nedošlo k nějakýmu neštěstí na baterkách. Mám teď http://eskutr.cz/cs/bms-balancery/544-b ... atory.html, další nějak řeším individuálně, ale pokud je k tomu i modul X, proudový čidlo a stykač na odpojení spotřeby při vybití, mělo by to stačit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pitaa
Příspěvky: 48
Registrován: pát led 02, 2015 10:20 pm
Reputace: 1

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od pitaa »

Ohledně převodu na větrnou elektrarnu.. na alternatoru dost malá řemenice a plus dva převody a pod lopatkama obrovská řemenice 80 cm. Neni to normální vrtule ale takévé ty dvě polokoule proti sobě..nevím jak se to nazívá..ale jakoby sud rozříznutý na dvě půlky...a měl bych se dostat na 2100 ot/min ...ale realita ukáže.
Amorf jsem neviděl na vlastní oči , ale bohužel u nás neni nic moc na výběr, asi by to chtělo objednat od jinud.
Mě místo neomezuje tak že amorf bych asi bral spíše, ale chci to nejdřív vyzkoušet ...a bude se vidět.
kovec
Příspěvky: 29
Registrován: čtv dub 17, 2014 9:11 pm
Reputace: 3

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od kovec »

pitaa
Příspěvky: 48
Registrován: pát led 02, 2015 10:20 pm
Reputace: 1

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od pitaa »

Tak jasně jak se jeden článek na 12V rozhodí tak je po celé baterce to chápu...A pokud jde o alternátor na větrnou, tak i snim se dá spoust udělat...jinej regulátor a dá se z něj dostat i jiné napětí než 12v či 14v. A ještě mam dvě dynama z tatry 148 a to dává 24v, no musím stím něco vykoumat jak znich dostat max :-)
A nedělal tu někdo třeba pokus dát amorf a polykrystal vedle sebe při zatažené obloze a vyzkoušet si na vlastní kůži ten rozdíl ?
pitaa
Příspěvky: 48
Registrován: pát led 02, 2015 10:20 pm
Reputace: 1

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od pitaa »

kovec píše:Myslíte Savoniovu turbínu? viz. http://www.drevoastavby.cz/drevostavby- ... jednoducha

Jojo to je ono...ještě to nemam vše svařené, lopatky z plechu 2mm, bude to monstrum až bude dám foto aby jste se zasmáli :D
kovec
Příspěvky: 29
Registrován: čtv dub 17, 2014 9:11 pm
Reputace: 3

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od kovec »

Těším se i na praktické měření a zkušenosti
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2127
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od fugas »

Zdravím.
Tento regulátor Epsolar používám už rok a zatím dobrý-musím zaklepat...Mám k němu polykrystaly 240Wp,šest kousků.To je maximum pro systémové napětí 24V.
Pokud jde o toho savonia,smát se určitě nebudem.Velmi doporučuji pročíst zhora dolů toto,ušetří to hodně úsilí i prostředků: http://www.vawt.om2cm.sk/
Sám také pomalu stavím VAWT a tyto stránky mi velmi pomohly.Je tam toho hodně k naučení.Nebo spíš všechno :D Prostě hromada zkušeností pohromadě.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Reputace: 36
Bydliště: Trnava

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od Brčo »

Tiez sa hram zo savoniom :repair: .Musim este doladit prevodovku...
https://www.youtube.com/watch?v=e6HqMJgM05w#t=13
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od mobilik »

pitaa píše: A nedělal tu někdo třeba pokus dát amorf a polykrystal vedle sebe při zatažené obloze a vyzkoušet si na vlastní kůži ten rozdíl ?
Ahoj, ja mam takto amorfy umna na streche.
4ks poly - 960Wp a 4 kusy amorf - 500wp

No a mozem teraz povedat ze by som uz do amorfov nesiel.
Jednak neskoro nabehuju, kym dojde napatie na spravnu hodnotu a zacnu nieco nabijat, polykristaly uz davno makaju.
To iste plati poobede, poly este davaju a amorfy uz odpaja regulator... :roll:
Celkovo aj ked je zamracene tak vobec nedavaju viac, maju nizke napatie a nedobijaju, kdezto poly daju aspon nieco...
Mam ich vsetky paralelne.
Dnes by som uz do amorfov nesiel a radsej by som dal poly, ale tak vyskusal som... :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od mobilik »

Dodam este graf napati pre porovnanie z dneska (rano), akurat je to hodinu dozadu na grafe, je tam letny cas este. :wink:
Pekne vidno ako amorfy dost podstatne meskaju...
Dodavam ze amorfi a poly maju presne tie iste podmienky, ziadne tienenie, rovnaky sklon... :wink:
Přílohy
amorf poly W.JPG
Amorf-poly.JPG
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od kybos »

pitaa píše:
kovec píše:Myslíte Savoniovu turbínu? viz. http://www.drevoastavby.cz/drevostavby- ... jednoducha

Jojo to je ono...ještě to nemam vše svařené, lopatky z plechu 2mm, bude to monstrum až bude dám foto aby jste se zasmáli :D
Uvedený článek je plný naivních nesmyslů. Zkuste si jen představit rotor pro "domácí" použití s plochou 200m2. Korunu tomuto článku kromě jiných chimér nasazuje tato perla:
Petr Houška píše: Vyráběnou energii pro rodinný dům je vhodné ihned nespotřebovávat, ale ukládat do baterií
Na takových teoretických základech lze stavět jen slepé uličky. Mám za sebou několik let vlastního vývoje a dvanáct let provozu malé větrné elektrárny a za sebe mohu doporučit klasickou bezpřevodovou HAWT a maximum vyrobené elektřiny okamžitě spotřebovat. Jakákoliv akumulace jen prodražuje celkovou koncepci. Jakákoliv převodovka jen snižuje množství použitelné energie a mění ji v obtěžující hluk. VAWT se i při amatérké výrobě musí vyvážit a to nejen staticky ale i dynamicky, což může být při výrobě na koleně vážný problém. Pokud se nechcete zařadit k mistrům slepých uliček, ukončete práce na VAWT co nejdříve a začněte pracovat na něčem smysluplnějším.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
pitaa
Příspěvky: 48
Registrován: pát led 02, 2015 10:20 pm
Reputace: 1

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od pitaa »

mobilik píše:
pitaa píše: A nedělal tu někdo třeba pokus dát amorf a polykrystal vedle sebe při zatažené obloze a vyzkoušet si na vlastní kůži ten rozdíl ?
Ahoj, ja mam takto amorfy umna na streche.
4ks poly - 960Wp a 4 kusy amorf - 500wp

No a mozem teraz povedat ze by som uz do amorfov nesiel.
Jednak neskoro nabehuju, kym dojde napatie na spravnu hodnotu a zacnu nieco nabijat, polykristaly uz davno makaju.
To iste plati poobede, poly este davaju a amorfy uz odpaja regulator... :roll:
Celkovo aj ked je zamracene tak vobec nedavaju viac, maju nizke napatie a nedobijaju, kdezto poly daju aspon nieco...
Mam ich vsetky paralelne.
Dnes by som uz do amorfov nesiel a radsej by som dal poly, ale tak vyskusal som... :wink:
To se mě nechce ani věřit, že by amorfní tak zaostával a ještě měl tak nízké napětí.Děkuji za info , ale stejně to asi vyzkouším .... musím zkusit abych uvěřil
pitaa
Příspěvky: 48
Registrován: pát led 02, 2015 10:20 pm
Reputace: 1

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od pitaa »

fugas píše:Zdravím.
Tento regulátor Epsolar používám už rok a zatím dobrý-musím zaklepat...Mám k němu polykrystaly 240Wp,šest kousků.To je maximum pro systémové napětí 24V.
Pokud jde o toho savonia,smát se určitě nebudem.Velmi doporučuji pročíst zhora dolů toto,ušetří to hodně úsilí i prostředků: http://www.vawt.om2cm.sk/
Sám také pomalu stavím VAWT a tyto stránky mi velmi pomohly.Je tam toho hodně k naučení.Nebo spíš všechno :D Prostě hromada zkušeností pohromadě.
A k tomu Epsolaru máte i displej MT-5 LCD , a jaké používáte baterie? Děkuji
pitaa
Příspěvky: 48
Registrován: pát led 02, 2015 10:20 pm
Reputace: 1

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od pitaa »

kybos píše:
pitaa píše:
kovec píše:Myslíte Savoniovu turbínu? viz. http://www.drevoastavby.cz/drevostavby- ... jednoducha

Jojo to je ono...ještě to nemam vše svařené, lopatky z plechu 2mm, bude to monstrum až bude dám foto aby jste se zasmáli :D
Uvedený článek je plný naivních nesmyslů. Zkuste si jen představit rotor pro "domácí" použití s plochou 200m2. Korunu tomuto článku kromě jiných chimér nasazuje tato perla:
Petr Houška píše: Vyráběnou energii pro rodinný dům je vhodné ihned nespotřebovávat, ale ukládat do baterií
Na takových teoretických základech lze stavět jen slepé uličky. Mám za sebou několik let vlastního vývoje a dvanáct let provozu malé větrné elektrárny a za sebe mohu doporučit klasickou bezpřevodovou HAWT a maximum vyrobené elektřiny okamžitě spotřebovat. Jakákoliv akumulace jen prodražuje celkovou koncepci. Jakákoliv převodovka jen snižuje množství použitelné energie a mění ji v obtěžující hluk. VAWT se i při amatérké výrobě musí vyvážit a to nejen staticky ale i dynamicky, což může být při výrobě na koleně vážný problém. Pokud se nechcete zařadit k mistrům slepých uliček, ukončete práce na VAWT co nejdříve a začněte pracovat na něčem smysluplnějším.
Tak 200m2 je dost nesmysl ...ale vyrobenou energii ukládat do baterií je jediná varianta jak to uchovávat...a nebo jedině kdyby foukalo celí den tak ji samozdřejmě nebudu muset uchovávat , jen že takové podmínky aby pořád foukalo to asi neni nikde.A VAWT nesmysl neni, vyděl jsem to šlapat na vlastní oči a vyrobené to bylo doma...jen si stím musíte umět poradit, Když vydím co stojí kvalitní větrná elektrárna tak za ty peníze bych to nechtěl...a ještě je to plné tak zvaných kurvítek a plastových součástek....no každý na to má jiný názor ;) Ale děkuji za reakci
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od mobilik »

Ten displej mam aj ja, ale je to skor orientacne... Displej ma pomaly update, neukazuje celkom spravne prudy, napatie vsak sedi. Len keby sa to castejsie aktualizovalo. :wink: Je to cele take spomalene. :mrgreen:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
pitaa
Příspěvky: 48
Registrován: pát led 02, 2015 10:20 pm
Reputace: 1

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od pitaa »

mobilik píše:Ten displej mam aj ja, ale je to skor orientacne... Displej ma pomaly update, neukazuje celkom spravne prudy, napatie vsak sedi. Len keby sa to castejsie aktualizovalo. :wink: Je to cele take spomalene. :mrgreen:
Aha takže se to aktualizuje třeba jednou za 5 min nebo tak nějak?
Koukám máte Avancis, ty bych možná taky bral...jak jste spokojenej, a dává to ted aspon něco, při takovém zamračeném počasí? Děkuji
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od mobilik »

Nie, take hrozne to az nieje update tak takzde dve sekundy odhadujem...

Ano avancis, ako vravim v zamracenom to dava v porovnani s poly aspon mne menej. Nechapem to, ale je to tak, ved to krasne vidno aj na grafe, proste spadne napatie a padla...
Ak je velmi zamracene tak poli mi daju aspon pol ampera a amorfy spia, maju bezne napatie pod napatim baterie...

EDIT: Ono teraz ked porovnavam grafy z viacerych dni, tak ano daju viac v zamracenom pocasi, ale musi byt len zamracene a urcita svetelna uroven, lebo ak sa viac zamraci, tak je to ovela horsie... Inak to nieje zle.
Proste podla mna poly je poly, ten maka stale a ak pride slnko, alebo len je trochu viac vidno, poly da vacsi vykon. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
pitaa
Příspěvky: 48
Registrován: pát led 02, 2015 10:20 pm
Reputace: 1

Re: Začátek s fotovoltaikou

Příspěvek od pitaa »

mobilik píše:Nie, take hrozne to az nieje update tak takzde dve sekundy odhadujem...

Ano avancis, ako vravim v zamracenom to dava v porovnani s poly aspon mne menej. Nechapem to, ale je to tak, ved to krasne vidno aj na grafe, proste spadne napatie a padla...
Ak je velmi zamracene tak poli mi daju aspon pol ampera a amorfy spia, maju bezne napatie pod napatim baterie...

EDIT: Ono teraz ked porovnavam grafy z viacerych dni, tak ano daju viac v zamracenom pocasi, ale musi byt len zamracene a urcita svetelna uroven, lebo ak sa viac zamraci, tak je to ovela horsie... Inak to nieje zle.
Proste podla mna poly je poly, ten maka stale a ak pride slnko, alebo len je trochu viac vidno, poly da vacsi vykon. :wink:
No to jsem z toho blázen..a ja měl za to že by měli aspon o 10% dávat více při zatažené obloze....tak to nevím jestli se amorfní vyplatí...a mam zase dalšího brouka v hlavě... :?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek