predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
onco87
Příspěvky: 34
Registrován: úte zář 16, 2014 9:50 pm
Reputace: 0

predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od onco87 »

Ahojte. Nasiel som tento navod na jednom fore. Mozno ho uz niekto pozna, rad budem pocut vase nazory. Vyzera cekkom zaujimavo:

..no, jestli máš chuť si hrát a bejt u toho tak trochu něco jako šílenec, tak potom zkus totok: ... vezmi úplně nový čerstvý kapalinový akumulátor (ale opravdu čerstvý, ne někde v prodejně skladovaný půl roku nebo rok!!!) a vybij ho přesně na 10,5 V ... ne hlouběji !!! ... pokud je bezúdržbový, tak ho nahoře "kuchni" ... tam, co u starších typů bývaly doplňovací otvory se zátkama ... záruka nezáruka, po tomto a dalším zásahu ji už stejně mít nebudeš :mrgreen: ... opatrně přes delší bok vylej kyselinu do připravené čisté nádoby ... několikrát ho pořádně propláchni destilkou ... a pak do dna pod každým článkem vyvrtej vypouštěcí otvor pro budoucí údržbu ... :D :D :D :epray: ... sežeň si plastový šrouby pro následné uzavření a podle nich udělej zkráceným závitníkem závity do těchto otvorů ... opatři sobě o málo větší plastovou nádobu, než je samotný akumulátor, tak aby tam šel dobře zasouvat ... a máš připraveno ... zespoda zašroubuj, vlož aku do vnější nádoby, mezeru mezi zalej destilkou, do akumulátoru nalej zpátky původní kyselinu, zeshora přelep ... nabij formátovacím režimem (viz níže) ... a užívej ...

... minimálně jednou ročně ho opět vybij na těch 10,5 V (někdo radí jít až na 10 V :? ) ... pak spodem vypusť kyselinu i s kaly (to nevylejvej = nech to stranou odstát a usadit) ... akumulátor zalej na 5 až 10 minut 10% peroxidem ... vypusť ho ... a zase rychle propláchni destilkou ... pak dole zašpuntuj a nech ho v tomto "vodním režimu" nabíjet asi tak dva až tři dny ... potom ho zase zprovozni = nalej kyselinu bez kalů zpátky + doplň na původní hladinu + zkontroluj hustoměrem ... a opět nabij formátovacím režimem (viz níže) ...

... takto ho potom můžeš užívat, dokud se ti elektrody nerozpadnou na prach ... ale musíš se taky o něj přitom pořádně starat ... tj.: ... pravidelně kontrolovat hustotu elektrolytu všech článků ... + hluboce ho nevybíjet, tzn. pod těch 10,5 V = pod 1,75 V na každý jeden článek ... + nepřebíjet ... + nenechávat ho zmrznout ve vybitém stavu, když je venku sibiř ... + hlídat teplotu při nabíjení (akumulátoru i tu venkovní) ... atd. ... atd. ... jo, všechno chce svý ...

... a když budeš mít štěstí (především na povedený kus), tak ho takto můžeš provozovat klidně i 12 let (a možná i více :shock: ) ... stejně tak jako můj prastrýc dlouhá léta provozoval svůj upravený akumulátor na zahrádce, do té doby, než tam byla zavedena elektřina ... dobíjel ho malým motůrkem ve funkci dynama pomocí vodního kola jednoduché kostrukce a nedalekého potůčku ... jediné, co dělal častěji, bylo dolévání vody do vnějšího obalu pomocí automatické "napáječky" ... a ta voda určitě nebyla destilovaná ... :)

... jinak předpokládám, že je ti jasný, že H2SO4 i H2O2 jsou velmi slušný žíraviny, tak buď prosím při údržbě hodně moc opatrný, aby se ti pak vovečky nesmály, že chodíš vo bílé holi ... 8)
snad ti to stojí za tu každoroční práci navíc ... ale to už musíš zvážit ty sám ... :ewhistle:


PeS: ... zbytky kyseliny s kaly odevzdej do sběrného dvora ... :oops:


... formátovací režim nabíjení ... (převzato z http://lazo.czechian.net/elektrika/akum ... akumulator , kde nalezneš i další užitečné rady ohledně údržby olověných aku ... doporučuji též odkaz http://www.jiranek.cz/solarni_panely_akumulatory.htm , dlouhý, ale docela čtivý ... na začátku jsou i zmíněny akumulátory s životností 10 let)

Pravidelné správné ošetřování je základní podmínkou využiti maximální životnosti akumulátoru. Doba života akumulátoru závisí také na provozních podmínkách. V obvyklých podmínkách, nepoškodí-li se akumulátor nesprávným zacházením, má vydržet nejméně tři roky. Není ovšem vyloučena doba života jen rok nebo méně, a to ve velmi těžkém provozu při zanedbání nejzákladnější obsluhy a naopak doba života delší než pět roků v příznivých podmínkách.

Nepříznivý vliv na životnost může mít nesprávný postup při uvedení nového akumulátoru v činnost.

První nabíjení je důležité období, ve kterém dochází k formování činné hmoty na povrchu desek. Je třeba dodržet tento postup:

1. K naplnění akumulátoru použít elektrolytu hustoty 1,28 g/cm3, 32º Bé. Kyselina musí být čistá, tzv. akumulátorová, nikoliv technická /žlutá až hnědá/.

2. Po naplněni necháme akumulátor pět hodin v klidu, aby desky dobře nasákly. Elektrolyt se pak doplní na předepsanou výši /10 - 15 mm/ nad horní okraj desek.

3. Nabíjí se proudem odpovídajícím dvacetihodinovému vybíjení. U akumulátoru 84 Ah bude proud při prvním nabíjení 84:20 = 4,2 A. První nabíjení trvá obvykle 50 hodin. Konečným znakem je vzrůst hustoty na 1,28 g/cm3 a vzrůst napětí každého článku na 2,6 až 2,7 V.

4. Během nabíjení nesmí teplota překročit 40°C.

5. Po skončení prvního nabíjení akumulátor nedávat ihned do provozu. Činná hmota desek není dosud sformovována a kapacita článku je pouze 50 – 60% jmenovité hodnoty.

Po prvním nabíjení je třeba akumulátor vybít přes zatěžovací odpor nebo žárovku normálním proudem odpovídajícím 10 hod. vybíjení /8,4 A/. Vybíjení končí při poklesu napětí jednoho článku na 1,75 V.

Akumulátor se po vybití ihned nabije již normálním proudem odpovídajícím 10 hod. vybíjení, tj. 8,4 A a je možno jej dát do provozu
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od gupa »

No olovu moc nerozumím, ale je tam při těch 10,5V tolik neodvedeného náboje, že se to musí zákonitě bez elektrolytu okamžitě na elektrodách zničit teplem co elektrody bez elektrolytu vyvíjí ihned po vylití. Prostě toto je myslím si, podle hodně mých malých zkušeností co mám s olovem, jako rada celé od začátku špatně.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od Marx »

taky si myslím že je to blbost, pb aku Ti málokdy zdechne na usazeniny v elektrolytu, 10 let mi normální baterie v autě vydrží, letos jsem z auta vyndával vartu 04/2004 a autem se jezdilo denně. v zimě byla slabší a letos v létě se rozpadl první čllánek tak, že když jsem tam dal hustoměr, ta skleněná kapilátra prošla skoro volně do půlky článku :-) Doplním že předtím mi ještě fungovala 4 měsíce na soláru s každodenním plným vybitím ups mi vypíná na 10,5V marek
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od gupa »

Pb zdechne kvůli rozpadlé kladné elektrodě. Ne na usazeniny v elektrolytu, ale na usazeniny v elektrodách. Natom visí celá metoda desulface. Síra je prostě krám, který ucpe vše. Jestli to je rošt v ohništi kde se spaluje sirnaté uhlí nebo elektroda baterie, je jedno. Sírné sloučeniny to ucpou tam, kde to má proudit. A olovo pokud dostává kvůli tomu ucpání vyšší dávky čistého kyslíku, prostě zoxiduje a rozpadne se.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
onco87
Příspěvky: 34
Registrován: úte zář 16, 2014 9:50 pm
Reputace: 0

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od onco87 »

Aha, tak uz v tom mam jasnejsie. Ja momentalne skladam baterku z NiCd a venujem sa repasu a ozivovaniu toto o pb som nasiel len nahodou :)
Vivat NiCd ;)
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od gupa »

Bohužel Ni elektroda a sirná sloučenina z které se vyrábí kvůli ceně suroviny, se nevylučuje. NiCd má velkou chybu zase jinde a to v "pančování" elektrody grafitem a sazemi. Dříve se používalo procentuálně více nikelnatých a jiných metalových složek, nyní je tendence vše přenechat spíše kovem dopované - přesně upravené grafitové elektrodě. Takže hodnota dnešních NiCd článků je nižší než bývala.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od Marx »

gupa píše:Ne na usazeniny v elektrolytu, ale na usazeniny v elektrodách.
¨z hecu jsem teď 5 dnů desulfátoval autobaterii která obtížně startovala diesela a její C byla tak C/10, hustota 1,26 všechny články. hodil jsem to na reverzační nabíječku z mojich dětských let (Ukonst plus fázová regulace tyristoru plus vybíjecí odpor podle návodu pana Maliny) různě jsem to cyklil, včera už při vybíjení TV přes UPS (130W) vydržela 2 hodiny, to je asi 22A.h :-) dobrá známka. Nastavil jsem Umax 16,5V a nechal bublat :-) Elektrolyt hnědé neprůhledné bahno, ale 1,28 jsem dosáhl ve všech čl. rovnoměrně. teď jsem ho na finál snížil na 14V a budu desulfátovat do rána. Bahno se usadí a zítra půjde do benzína a když tam obstojí, půjde i do diesela Pokud nedá I ale bude mít C, půjde na solár. :-) marek
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od JiříK »

Vida! Zrovna dnes jsem byl mrknout za mýma černýma ovečkama a hle! Cítím síru! Tak jsem jednu po druhé poplácal a tu, co byla tak krásně horká odpojil a odnesl. Budíž jí sběrný dvůr lehký... *cloud* *batt*
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm
Reputace: 29

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od ome »

Bol som zvedavy tak som sa pozrel :o
Clanok bol mrtvy, aj piaty. dalsie styri funguju.
Přílohy
Obrazok k tomu usadenemu kalu v pb aku
Obrazok k tomu usadenemu kalu v pb aku
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od gupa »

Vypadá, že to od spodu pěkně hřálo podle roztavených pilin a lesklýho PP. Co je tomu poslednímu článku?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od gupa »

Něco otom jak se baterie vyrábí v Nepálu na ulici, na zemi, rukama. Kdyby olovo nebylo tak jedovaté, aj bych se takovému odlévání a skládáním elektrod více věnoval.

https://www.youtube.com/watch?v=MOTFBDLziHI
https://www.youtube.com/watch?v=XSn0UuuHD_A
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od kodl69 »

není to tak dávno a něco podobnýho se dělalo i u nás, dokud měly baterky propojky na vrchu a byly zalitý asfaltem, bylo běžný vyměnit jeden článek v autobaterce z jiné, nebo jenom vyměnit pár rozpadlejch desek. Jako děcka sme běžně tavili olovo z aku a prodávali do sběru, nikomu to tehdy nepřišlo divný a dnes už nemůžou být ani olověný broky do brokovnice...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm
Reputace: 29

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od ome »

gupa píše:Vypadá, že to od spodu pěkně hřálo podle roztavených pilin a lesklýho PP. Co je tomu poslednímu článku?
To po bokoch su piliny PP po rezani pilkou, ale to na spodu clanku (leskle) je usadenina v kyseline. Pravdepodobne to skratovalo clanok. Prepojky mriezok este boli zachovale.
Z piateho clanku je iba vysaty elektrolit.
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
Uživatelský avatar
Marx
Příspěvky: 98
Registrován: čtv pro 25, 2014 9:30 pm
Reputace: 4

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od Marx »

kodl69 píše:a dnes už nemůžou být ani olověný broky do brokovnice...
Nediv se víš jak to tu kachnu musí otrávit, když to dostane? :-)
3x panel á45W, 24V 36Ah SLA, step-down, 1ks autobaterie, UPS. (bez MPPT)
Plán: >1kWp.
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od fukuši »

Má někdo ověřeno u Pb baterii jestli škodí životnosti pokud je baterie řádově dny vybitá na cca 25% zajímá mě hlavně uzavřená(gel).Ty procenta jsou z naměřených hodnot BMV 600?
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od ixo »

Viacerí z fóra ti tento smrtonosný fakt potvrdia vlastnou skúsenosťou, prípadne skús hľadať na fóre. Spomínam si napríklad na skúsenosť tunajšieho admina. A na presnosti percent toho vybitia nezáleží, podobne ako je jedno, či ťa zastrelia jednou alebo dvoma guľkami. :)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od fukuši »

Špatně jsem to napsal jedná se mi o vybití o 25%.To znamená když je baterie pár dní ve stavu 75% kapacity.Většinou se uvádí 25-33% vybití ,že nevadí ale nikde není řečeno jak dlouho.A taky jestli je těch cca 30% počítáno z jmenovité kapacity či skutečné naměřené.Hluboké vybíjení je snad každému jasné ale toto šimrání bych uvítal zda má někdo ověřené.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od JiříK »

Jde také o to, že-jak píše návod k obsluze k baterii Varta Hobby, VŽDY nabít DO PLNA! Tzn. dnes vybiju na 50 %, zitra málo svítí, dobiju jen na 75 %, večer vybíjím na 60%...špatně! Vybil jsem na 50 %, musím nabít na 100%, pak další vybíjení. To praví návod...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od gupa »

...
Naposledy upravil(a) gupa dne stř led 07, 2015 8:39 pm, celkem upraveno 1 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: predlzenie zivotnosti oloveneho aku

Příspěvek od fukuši »

JiříK píše:Jde také o to, že-jak píše návod k obsluze k baterii Varta Hobby, VŽDY nabít DO PLNA! Tzn. dnes vybiju na 50 %, zitra málo svítí, dobiju jen na 75 %, večer vybíjím na 60%...špatně! Vybil jsem na 50 %, musím nabít na 100%, pak další vybíjení. To praví návod...
To se dočteš všude ale ptám se na toto.První den vybiješ o 10% druhej den něco dá FVE ale spotřeba je větší a baterie je vybitá o 18% další den je vybitá o 22% další den o 17% další o 25% další 17% a další konečně nabita na 100% .Součet baterie nebyla nikdy více vybita jak o 25% ale plně se nabila až za 7 dní.Podmínka nevybíjet víc jak 30% byla splněna ale plné nabití proběhlo až za týden.Otázka zní jak moc se tento režim provozu promítne do životnosti.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek