Které LIFEPo4 ?

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od burda »

Zdravím

jsou stejné nebo je tu nějaký malý rozdíl ? http://www.ev-power.eu/Winston-300Ah-10 ... html?cur=2
vs
http://www.ev-power.eu/CALB-40Ah-400Ah/ ... html?cur=2
dle data sheetu je max napětí u prvních 4V u druhých 3,6 max!?

CO myslíte do kterých jít ?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od brumlaj »

a k čemu je chceš používat? Jaké jsou Tvé preference?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, co to tak sleduji, tak by měli být lepší aku LIFEYPO4, s tím Y by měli mít větší životnost pokud se nepletu.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od dracekvo »

Ty 4V je napetí při inicializačním nabíjení, né pracovní napětí.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od camel1cz »

Také mě to čeká - chci něco mezi 80 a 100Ah v 24V...
Nezkoušel jste někdo dovoz z Číny? Možná by se mohlo pár lidí domluvit?
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od atom »

žluté Winston články mají provozní napětí 2,5 - 3,8V podle stránek (v datasheetu je opravdu psán provoz až do 4,0V max.) a CALB články 2,5-3,65V, doporučené nabíjení 0,5C Winston, 0,3C CALB.
Jen kvůli většímu rozsahu napětí bych bral Winston má i lepší nabíjecí/vybíjecí proudy, možná i více cyklů, ale na druhou stranu, netestoval sem to a je docela možné, že papír s parametrama článků toho snese hodně a ve skutečnosti ty články budou podobnější. Zdá se mi to divné, jestli je cena shodná měla by být i užitná hodnota nastejno.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od PavelR »

Tak nejak si prochazim ceny a parametry aku. Trebas mezi winston/sinopoly zluty/cerny clanek je celkem peknej cenovej rozdil.

Ma to i jina uskali?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od kodl69 »

Spíš bych se zeptal, jestli má někdo modrý CALB, a jaký s nima má zkušenosti, v současnosti jsou o dost levnější než winston, aby nebylo laciný dvakrát placený....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Honzík
Příspěvky: 59
Registrován: pát dub 19, 2013 4:10 pm
Reputace: 14
Bydliště: Polnička

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od Honzík »

Mám modré CALBy - 16x100 Ah v systému s Vertexem a 3,8 kWp panely ,cca půl roku v provozu...jsem spokojen, připadá mě že mají po nějaké době dokonce trochu větší kapacitu... . Nejede na to celý dům , ale podstatná část, něco jako má JML....
Při různých testech dostaly docela záhul, různé rozběhy (el.pila,rozbruška,čerpadlo 1,3kW), pračka, myčka, bojler,konvice,lednice,mikrovlnka...cucano z nich až 70 A...až do vybití na (tehdy) 2,9 V.
jednou i svařovací invertor, tam už padal Vertex....potřeboval jsem něco, co vydrží hlavně přes noc a chvilku při zatažené obloze,...tam by to chtělo navýšit kapacitu možná až na 300 Ah.(Vertex si z nich docucává/nabíjí i při běžném provozu)
Honím je v rozsahu 3,05 až 3,5 V. Tedy dodržovat pravidla pro nab/vyb LiFePo...nevybít příliš hluboko,ale hlavně nepřebíjet,eventuelně balancovat...mám na nich 1 pasív balancer,momentálně pro jistotu, Cell logy odpojeny, občas změřím volty , vše docela sedí na setiny, už jsem nebalancoval nějakou dobu, ale napětí na článcích absolutně shodné...?
Dobré je , že Vertex umí po nabití baterek LiFePO, odpojt nabíjení, jelikož stálé udržovací napětí není pro LiFePO vhodné...narozdíl proti olovu...
Nemám je ani nějak mechanicky sepnuté k sobě, jem poskládané u sebe, nic se zatím nenafukuje ani neboulí.Plánuji nějak elegantně zakrytovat konektory a balancery...
Zdar a ať to pere...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od kodl69 »

Tak to já tedy podle mě "vydechlé" A123 2x20Ah paralelně v bloku 16S, kdysi 40Ah běžně trápím pračkou, konvicí a tak, takže dávají cca 50A. Mám v úmyslu koupit 16x40Ah, a potom případně rozšiřovat, jednorázově takovou investici nedám, navíc bych těžko nesl smrt článku za 5000Kč. Asi du do modrejch, za 4000Kč rozdílu ceny mám pěkný balancery.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Porky
Příspěvky: 24
Registrován: úte led 15, 2013 11:07 pm
Reputace: 1

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od Porky »

Tak já po obrovských problémech s olověnými bateriemi - zkoušel jsem celkem 3 typy, mám LiFePo4 24V 200Ah ty žluté placaté. Používám je přesně dva roky. Pasivní balancování, ještě jsem se zatím nedokopal k zapojení té aktivní jednotky, ale chystám se teď přes svátky. Vybíjím je cca 2x denně o minimálně 100Ah, teď v zimě i o 150-180Ah, a běžně je na pár minut zatěžuji 120-130A (Konvice, žehlička) napětí 3,15 - 3,55V. Mám Victron Multiplus a párkrát jsem zapnul ke konvici třeba žehličku - kdy byl odběr krátce i přes 200A. Po 2 letech, když baterie po nabití změřím, mají na desetinu stejné napětí. Cca před měsícem jsem přenastavoval měnič a zrušil odpojení při nízkém napětí. Vypadl na celý den proud a já baterie vycucal úplně do mrtě. Když jsem se díval do battery monitoru, kolik jsem z nich vyčerpal, tak mi to ukázalo 236Ah a při odpojeném měniči na bateriích bylo 2,6V.... Po skoro 2 letech používání. Polilo mě horko, baterie jsem normálně nabil přes měnič a jedou dál.

Občas, když se zapomeneme, máme návštěvu a kafemašina, nebo konvice běží opravdu hodně, dostanu se i ke 205-220Ah, kdy je na bateriích stále napětí kolem 3,05V. Alarm mám nastavený na 2,9V a odpojení měniče na 2,7V.

Po těch problémech s olovem, jsem opravdu nadšený.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... jo , jo :yes: , sou supr :celebrate4: .
Těch 2,60V v klidu není ještě problém ;) , v tomto stavu se mohou články mezi sebou lišit i o desetiny voltu - což je jejich vlastnost nikoli slabina - pokud je s aku zacházeno podle nejslabšího článku ;) .
Jeden můj 200Ah článek má bezmála 290Ah :shock: , ale jeho někteří sourozenci "jen" 225Ah - takže silnější poslouchá slabšího brášku :lol: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Porky
Příspěvky: 24
Registrován: úte led 15, 2013 11:07 pm
Reputace: 1

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od Porky »

4 Abrams :

A jak zjistím jejich kapacitu? Já vím jen to, co mi ukazuje battery monitor, jako nejvíce vyčerpáno. Teď po vynulování cca týden mi to píše 228Ah nejvíce vyčerpáno a nejnižší napětí 23,95V... Ale kapacitu tam nevyčtu. Je tam nastavena na pevno od firmy, co mi dodávala nové baterie.

Hlavně aby to vydrželo. Nabíjím je maximálně 52A - nastaveno od firmy, co mi dodala baterie a jsou nabíjené v režimu ADAPTIVE + BATTERY SAFE. Součástí toho cyklu je i absorbční nabíjení, což mi dodavatel řekl, že to tam nechvává, ale je to zbytečné.

Jediné co mi nesedí je, proč je v měniči (Nabíječi) uvedena kapacita baterií 200Ah, když reálná kapacita je vyšší? I v tom battery monitoru je uvedeno 225Ah kapacita.

A má vůbec smysl zapojovat to aktivní balancování s tím displejem?

Díky
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

kapaicitu jednotlivých článků lze změřit jedině kapacitní zkouškou jednotlivých článků .
Battery monitory ukazují jen jimy proteklý náboj , než je odběr ukončen . Jednodužší kousky (třeba Powerlog) se musí manuálně resetovat na dně baterky a pak přičítají a odčítají protékající náboj - nepřesnost měření se tak jen kumuluje a kumuluje do dalšího resetu . Kdežto propracovanější kousky (žeprej battery monitor od victronu) umíkapacitu "osahat" a při každé předem definované skutečnosti (limit napětí nabitého aku) zresetuje zobrazovanou hodnotu na zjištěný stav .

Nabíjení proudem C25 je v pořádku , pro LiFe :mrgreen: . S absorbcí opatrně :!: napětí při něm nesmí překročit 3,50V/článek a nesmí trvat déle než 15minut :!: LiFe nesnáší délší držení napětí nad 3,45V :!: .

U nabíječů se kapacita aku nastavuje na nejbližší hodnotu skutečnosti kvůli proudovému omezení nabíjení :idea: .

Čím více monitorovacích systémů , tím lepe ;) , selže-li některý tak jej zastoupí jiný . K balancování postačuje jeden systém - nejlépe s nastavitelnými parametry a k dalšímu monitoringu použít jednodužší prostředky , třeba CellLog/y .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Porky
Příspěvky: 24
Registrován: úte led 15, 2013 11:07 pm
Reputace: 1

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od Porky »

Děkuji za odpověď...

Battery monitor mám od Victronu, jako celý systém. Je to tak, že se opravdu pokaždé resetuje po každém úplném nabití - část, která zobrazuje spotřebovanou energie. Má ještě druhou část, druhé menu, které zobrazuje maximální napětí, minimální napětí, proud, atd..... To zůstává i po odpojení a musí se vyresetovat ručně.

Absorbční nabíjení mám nastaveno na 28,4V což je 3,55V, a absorbční čas (Asi nabíjení) 1 hodina. Pokud nestihne proběhnout po nabíjení, tak si ho měnič vynutí 1x týdně. Je to tam nastavené jako user seting a pokud nastavím defaultní nastavení pro LiFePo4, tak je tam to samé. Jen se mi změní křivka proudu - nabíjení. Pro LiFePo4 je hodně příkrá až úplně nahoru a ke konci nabíjení se skokově zmírňuje. Float voltage je pro LiFePo4 27V.

To pasivní balancování bych rád rozšířil na to aktivní, protože už mám koupenou tu jednotku, má displej, na kterém pak mohu kontrolovat spoustu věcí - jako třeba napětí jednotlivých článků, a nebudu je muset kontrolovat voltmetrem...

Také mi prodejce říkal, že aktivní balancování je pro větší proudy vybíjení lepší pro životnost článků.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od abrams »

Porky píše:...

Také mi prodejce říkal, že aktivní balancování je pro větší proudy vybíjení lepší pro životnost článků.
Zdravím ,

joooo prodejci toho nakecaj jen aby měli kšeft :lol: . Jako by prodejce kol na auto říkal že pozlacený čepičky ventilků kladou menší odpor proudícímu vzduchu než obyč plastový :uh: .

Je docela jedno jakým proudem a jakým systémem se balancuje , hlavní jsou napěťové limity . Ze zkušeností vím , že zdravé články pracující v symetrickém systému (bez asymetrické spotřeby) si vystačí i s malým balančním proudem . Jak jsem psal dříve , stačí jen přibržďovat nabitější články :mrgreen: . Naopak potřeba četného balancování velkým proudem svědčí o nějakém problému .

LiFE nabíjet nejlépe do zmíněných 28,4V či jen 28,0V a po dosažení tohoto napětí nabíjení ukončit :idea: . Dlouhodobější držení napětí nad 3,50V způsobuje plynování a následně nafukování článku doprovázené deformacemi elektrod :eek2: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od PavelR »

Zeptam se jako cerstvy majitel Lifepo. Mam nastavitelne balancery. Nabijet na 3,5V a balancery nastavit trebas na 3,55V ? A vybijet na 3V ?
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od LIX »

Ano.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od SJM »

PavelR píše:Mam nastavitelne balancery. Nabijet na 3,5V a balancery nastavit trebas na 3,55V ?
Gratuluji k LiFepo.
Proč ne balancery třeba na 3.50V?
PavelR
Příspěvky: 3105
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 220
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Které LIFEPo4 ?

Příspěvek od PavelR »

Proc ne. klidne to takto muzu nastavit. Ale to bych zase musel nabijeni nastavit o trosku mene.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek