mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

jasny - hledal jsem desulfatory a nasel jsem i 24V, ale pravdepodobne budou na 24V baterii, takze si pisu: k bateriim prikoupit pulzni desulfatory
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od vlkazajac »

peep píše: .....vlkazajac> teda v tom linku nevidim ze by to byl GEL ci AGM ale klasicke zaplavene s VRLA - mozna jsem nekde neco prehlidnul?
Je to tam, skopíroval som doslova :

MOTOMA
Baterie olověná 12V/100Ah - Trakční MOTOMA bezúdržbový akumulátor

*** Vhodný zejména do solárních a větrných energetických systémů ***

VRLA (SLA) - ventilem řízený zapouzdřený olověný akumulátor se zamezením ztrát elektrolytu. Konstrukce tohoto akumulátoru umožňuje libovolnou pracovní polohu.

Doporučené oblasti použití: systémy UPS, záložní zdroje pro veškeré aplikace EZS a telekomunikace, záložní svítidla a nabíjecí svítilny, řídící systémy, alarmy, výstražná mobilní a signalizační zařízení apod.

Technické údaje:

AGM akumulátor :shock:
Napětí: 12 V
Kapacita: 100 Ah

VIPOW
Baterie olověná 12V/100Ah VIPOW bezúdržbový akumulátor

Baterie olověná gelová trakční :shock:

Olověné hermeticky uzavřené a zcela bezúdržbové trakční akumulátory. Konstrukce těchto akumulátorů umožňuje libovolnou pracovní polohu. Doporučené oblasti použití: systémy UPS, záložní zdroje pro veškeré aplikace EZS a telekomunikace, záložní svítidla a nabíjecí svítilny, výstražná mobilní a signalizační zařízení apod.

Technické údaje:

Napětí: 12 V
Kapacita: 100Ah
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

..jo tak to se omlouvam - jsem z toho cumeni do popisku ruznych baterii uz mimo, mel bych uz jit domu..
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od kodl69 »

no to asi ne, baterie budou serio- paralelně, snad i s propojem paralelně mezi sebou, tj 2. ks desulfátoru 12V, co nejblíže k baterii. Proč dávat 4? Mělo by to fungovat i s desulfátorem 24V, ten 12V bude mít univerzálnější uplatnění...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

kodl69> no ted z toho nejsem moc moudry, mel jsem za to ze kazdy par baterii spojim seriove a tydve srie spojim paralelne. takze budu mi na kazde vetvi 24v, kam bych mel tedy pripojit ten desulfator? na kazdy par v serii?

dostal jsem nabidku na mensi baterky za dobrou cenu, tak se chci zeptat zda-li kdyz pouziju mensi kapacitu baterii a udelam 3 pary 80Ah baterek, ktere budou paralelne pripojene k regulatoru, ktery ve spicce dava 40A, tak jestli jim nejak neublizim, nebo jestli se mam divat jen po "velkych". nemate na to nekdo info? vim ze jednu baterii bych mel nabijet proudem rovnym jednou desetinou kapacity, ale jak se to resi u velkych bateriovych poli?diky za pouceni
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od kodl69 »

sério paralelní spojení.png
škoda slov. obrázek snad odpoví.
Nabíjení 1/10 výsledné kapacity úplně stejně.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od ixo »

kodl69 píše: Ona taky píská každá klasická crt televize na 15625Hz, kdo z vás to slyší ?(já jo)
Ach, aká spomienka na detstvo... Idúc okolo panelákov počul som vždy z bytov pískať televízory a rodičia netušili, o čom hovorím. :) Už im rozumiem, tiež to už nepočujem. :)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od kodl69 »

jestli to není tím, že lcd televize nemají cívky řádkovýho rozkladu ani vn trafo :-) akorát spínanej zdroj min. na 100kHz a to fakt neslyší nikdo, ani pes, ani netopýr :-)
ale k tématu: 3x80Ah je 240Ah, optimálně 24A nabíjení, těch 40A je teoretická hodnota v jižním řecku v poledne, panely přesně kolmo na slunko a chlazený studenou vodou, beze ztrát v regulátoru, v kabelech, pojistkách, bez jakýhokoliv odběru - podívej se podrobně na parametry panelů při jakých podmínkách je jmenovitý výkon. Takže bych se toho nebál, obzvlášť pokud budou panely vodorovně na střeše, jak je na obytňácích zvykem. Pro informaci - v autě po nastartování dává alternátor do baterky v podstatě svůj jmenovitej proud, řádově 50A do 50Ah baterky, a taky to ty baterky pár let vydrží. Hlavně olovo nenechávat ležet vybitý. Mám instalováno 1,5kWp polykrystaly a zatím nikdy nedaly víc než 1350W, čím to asi bude?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od ixo »

Myslel som samozrejme CRT televízory, keď ešte boli bežné - raz som si všimol, že už CRT nepočujem a až neskôr som zistil, že je to preto, že som už starý. :)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

kodl69> mas pravdu jeden obrazek za 1000 slov - diky moc - v mem puvodnim navrhu jsem nemel propojene vsechny clanky, takze by se nebalancovaly...moc pekne. Bude desulfator fungovat na vsech bateriich stejne? nebo ta nejdal ze vsech bude "osizena" a je lepsi menit pozici trebas po tydnu?

Pro propojeni baterii mam v planu pouzit kabely s prurezem 16mm2, nekde jsem se docetl, ze delka by mela byt stejna na kazde vetvi, ale mam dotaz - delaji se T kusy kabelovych ocek? jak se resi propoj ve tvaru T? svorkama? viz. obrazek vys
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od brumlaj »

vezmeš lisovací oko na dvojnásobný průřez, oholíš dvojnásobnou + kousek délku slaněného vodiče, ohneš, sklepeš a zalisujeě? Několik takovýchto odbočení jsem tropil, celkem zatím s tím není problém. Dost ale jsem se natrápil se sklepáváním aby se "zlom" do oka vlezl.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od gupa »

Propojil bych to do diagonály.
sério paralelní spojení.png
sério paralelní spojení.png (23.48 KiB) Zobrazeno 1868 x
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

Tak jsem se zase posunul o kus dal - tedka resim uchyceni na strechu - mam v planu lepit solary do plochy polyuretanem, ted mi jde o to, jestli jim dat alespon minimalni sklon, tj kolem 10mm na metr sirky a kdyz, tak jestli vytvorit "strechu" (delam dva okruhy tak bych musel mit kazdy spad na vlastnim okruhu) nebo nasmerovat panely na jednu stranu, co je lepsi?? nebo nedavat sklon vubec a dat to natvrdo naplocho?dik za rady
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od mobilik »

Kedze je to na nakladiaku a stale stojis inak, neriesil by som ziadny sklon. Priby to rovno na strechu. 10mm sklon aj tak skoro nic neporiesi. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od vlkazajac »

Rozhodne nič nelepte!!! Teplotná rozťažnosť ocele a hliníka by lepený spoj neustále cvičili a pri vetre alebo počas jazdy by raz mohol nastať čierny den, jeden panel by vytrhával další..... Použil by som klasické pripevnenie panelov skrutkami tak, aby ani kríženie karosérie spoj nenamáhalo. O pár dní pošlem foto môjho riešenia, teraz nie som doma.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

No mam tenke panely 10mm a jsou nalepeny na komurkovem polykarbonatu, takze zadne klasiky, box na aute je hlinikovy a par lidi ma tento typ panelu lepeny do plochy a zadny naznak poskozeni ci odlepeni se po roce a pul pouzivani neprojevuje, na lepeni pouziju polyuretanove lepidlo sikaflex, ktere je neustale pruzne a dokaze se vyrovnat 5% dilataci, takze lepeni do plochy bych se nebal.
Co se sklonu tyce, tak bych ho resil spis kvuli odvodu vody a snehu...
mobilik
Příspěvky: 2674
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od mobilik »

Voda na panely nevadi a sneh aj tak nezijde pri takom malom naklone, ale ako chces. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

Dalsi vec co resim - mam dva stringy (6mm2), ktere chci odpojovat pres pojistkove odpojovace (kazdy string svuj odpojovac na + a - ), v doporucenich na instalaci se pise ze z odpojovacu by to melo jit kazdy string vlastnima dratama az do regulatoru.
(mam 4 panely 30v 8A, pujdou do serie 2 a 2, kazdy par ma svuj doupolovy odpojovac)
Kazdopadne u odpojovacu bych to rad vyresil sdruzenim do jednoho paru vodicu 10mm2, ktere pujdou do regulatoru, napada vas nejaka nevyhoda tohoto zapojeni?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od kodl69 »

ne, mám to podobně, akorát ne na náklaďáku ale na půdě... Pokud ty dráty od OPV k regulátoru nejsou dlouhý, tak by stačila i měď 6mm pro jištění 2x10A, něco jinýho je 1m propoj k regulátoru a nebo 20m na půdu, jde o úbytky napětí, proudová zatížitelnost CY6mm2 je cca 40A, pokud není v tepelné izolaci nebo jiných nepříznivých podmínkách. V rozvaděči mám propojky CY2,5mm2 jištěno 10A , a jistě to není nic proti ničemu, úbytek napětí bude větší na spojích než na 30cm tohoto drátu. Spíš bych si dal záležet na mechanickém provedení, aby to vibrace za chvilku nevytrhaly ze svorek a aby to bylo celý v kovové skříňce a podložený nějakou nehořlavou podložkou, třeba Cetris 10mm. Upálenejch drátů z jističů už sem viděl nespočet, a to i v domovních instalacích.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

v praci jsem narazil na vyrazenou UPSku co dava 2200VA, tak jsem premyslel, ze bych ji mohl pouzit jako invertor na spotrebice. Zapojeni me napadlo, ze bych privod 220V do auta natahnul do vstupu UPSky aby mi vybavila preputi pri odpojeni externiho zdroje energie - bez vypadku.

Nemate s tim nekdo zkusenosti, popripade tipy/triky - jedna vec co me napada, je to ze se bude snazit mermomoci dobijet, pokud bude napeti na bateriich nezsi nez treshold nastaveny v konfiguraci, a na to jaksi nema vykon, protoze origo ma v sobe 4x 12V 7,5Ah baterky coz je o hodne min nez mam ja (6x85Ah),
dalsi vec, co me napda je, ze by se to nemuselo snaset s regulatorem tj. jak upska tak regulator se budou snazit dobijet a mohly byt litat napeti, takze by regulator nevedel jak nabijet (v jake fazi je), protoze mu tam jeste tece neco z UPSky.
Teoreticky by se melo dat UPSce vypnout nabijeni, ale jeste jsem nezkoumal konfiguracni moznosti....
diky za postrehy

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek