mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od vlkazajac »

Ak ste boli v Turecku, už o Vašom Manovi niečo viem ))
Tak strechu máte nad očakávanie veľkú, potom máte viac možností, super ! Pre prípad, že by sa panely predsa čo len chvíľami navzájom tienili alebo by sa nedali rovnako orientovať, doporučil by som 2 mppt regulátory pre 2 stringy. Pozrite si napr. WRM 15 od Western Co. Alebo ešte lepšie WRM 30, má 2 mppt v sebe a spoločný výstup. Môj tip, tiež dávam WRM 15 k 2x140 Wp. Som vo Vašom tieni už teraz........

Žiadne diody nepotrebujete.
Naposledy upravil(a) vlkazajac dne úte pro 16, 2014 2:09 pm, celkem upraveno 1 x.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od gupa »

No box a pořádné odvětrávání je samozřejmé, žádnou dírku, musí to být opravdu jiskru odolný obal. Možná bych mohl doporučit z PP kolo 4řky možná více když to nebude dobře podložený rámem. Svařit se to může zapůjčenou horkovzdušnou štelovatelnou pistolou a drátem přímo od výrobce, osobně jsem začal nakupovat drát v Žarošicích, mají tam i ty pistole, ale je to drahý, lépe když to někdo půjčí i s pořádným kopytem. Je okolo svařování plastu něco vědět, je to hodně podobný svařování kovu, ale s rozdílem že nepotřebuji plyn, což je významné plus oproti tomu jak je drahý.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od dracekvo »

Je PP vhodný do výbušného prostředí? Mě od pohledu a na omak příde docela dost statickej.
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

gupa píše:Nějaké tabulky kvli kapacitě a rozměru jsou např. tu
http://akkutron.at/

Do článku bych šel z dlouhodobýho hlediska, tz. hlavně kvůli servisu. .....
no mam v planu slozit pole z malych clanku - prave kvuli tomu servisu a pripadnem moznem zvetsovani kapacity. Mam vplanu to slozit z 3V clanku, nevyhodou jsou balancery ktere musi byt u LiFePO4 baterii, - coz je vykoupeno nasobne vetsim poctem cyklu, nez u gelovych baterii. Vyhodou bude servisovatelnout po jednotlivych clancich.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od gupa »

Ono to bude vzhledem k tomu, že je to běžný článkový materiál, asi nějak iontově usměrněné. Statika u galvanického článku z plastu asi moc nefunguje. Navíc když se to řádně maže stolním olejem nebo drahým silikonovým tukem kvůli korozi propojek, tak se to as ještě více staticky znemožní.

Hlavní je, a je jedno jestli je to kovový obal nebo plastový, aby byly propojky řádně dotaženy aby se plyn nemohl shromažďovat a při nějakém zajiskření na propojce nevybuch.
dracekvo píše:Je PP vhodný do výbušného prostředí? Mě od pohledu a na omak příde docela dost statickej.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

vlkazajac> nene jeste jsme nevyrazili - jeste se na nem pracuje :-) Kazdopadne se budu snazit zapojit setup podle toho co jsem nakoupil - takze 4 solary a regulator je jasne dany bo uz je mam doma. Jinac dva stringy pujdou dolu do obytneho prostoru, kde bude mit kazdy string vlastni odpojovac a za nim to pujde do regulatoru ( nebo bych mohl pichnout oba stringy na jeden odpojovac? dela se to? (poucte me - jako nevyhoda me napada zpetny proud..)

gupa > opravdu se budu snazit vyhnout zaplavenym clankum - ty jsou pro pouziti ve statickych podminkach - ne v prostredi, kde hrozi razy, blizko bude topeni na plyn, takze bych se snazil znizit riziko na minimum - takze bud GELy nebo litia - ale zatim jsem rozhodnuty na 75% pro litia a 25%pro GELy.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od gupa »

peep píše: no mam v planu slozit pole z malych clanku - prave kvuli tomu servisu a pripadnem moznem zvetsovani kapacity. Mam vplanu to slozit z 3V clanku, nevyhodou jsou balancery ktere musi byt u LiFePO4 baterii, - coz je vykoupeno nasobne vetsim poctem cyklu, nez u gelovych baterii. Vyhodou bude servisovatelnout po jednotlivych clancich.
Hlavně bych sečetl a pořádně promyslel nevýhody. Výhoda je většinou jasná, musí to být článek kterýmu je dáván nebo je odebírán náboj. Hodně to ušetří např. na palivu, ale pokud dojde k poškození a vzplanutí celého tiráku, místo vytečení trochy kyseliny, nevím. Asi jen kvůli tomu že to je v pohybu to bude sestaveno pro tyto podmínky jinak než někde na zemi. Vidím to např v bedně s nehořlavými mezivložkami z tuhých skelných desek. ( používaných např obal plynových kotlů Destila) Jenže zase o bude muset být více jištěný kvůli přehřátí. Nevím. Li články jsem nějak nepojal coby přívětivý řešení baterie. Možná mne to ale časem přejde.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od vlkazajac »

Určite každý string na samostatný odpojovač. Môže sa stať, že sa jeden panel mechanicky poškodí a vtedy bude lepšie celý string odpojiť.
Podmienky na tej streche volajú po dvoch mppt, ale tragédia sa nedeje ani s jedným.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od vlkazajac »

peep píše:......ale zatim jsem rozhodnuty na 75% pro litia a 25%pro GELy.
Neopomínajte AGM, sú to rovnako ako gelovky batérie riadené ventilom a elektrolyt je vsiaknutý do separátora a nevyteká za žiadnych okolností. Ak ich neprebíjate, vodík nemá dôvod unikať !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od ota »

Olovo váží 2x tolik co Lithium.
Nešel bych do spojovaných malých článků. Je zde riziko - čím víc spojů, tím větší riziko, že se něco uklepe a nekontrolovatelně uhoří.
Na AGM olovu se nemá co rozbít - jen počet cyklů a životnost bude menší.
LiFePO4 - docela jistě přežije ten obytňák. Tomu odpovídá cena.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od vlkazajac »

Súhlas s otom, je to vždy voľba. Váha je v tomto prípade asi menej podstatný argument. K veľkosti panelov by som volil 4 x 100 Ah AGM sérioparalelne. To preto, aby pri fatálnom výpadku jednej batérie niekde mimo civilizáciu mohol systém fungovať na zvyšnom páre batérií. Jedna batéria sa dá príležitostne dokúpiť, je to bežná veľkosť pre väčšie osobáky alebo dodávky. Manipulácia ešte zvládnuteľná.
Na leto by to malo stačiť, v zime nie je kapacity nikdy dosť.
Zlyhanie jediného článku LiFe by narobilo viac starostí.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od kodl69 »

Minulý týden jsem zachraňoval jednoho motokaravanistu, rok stará varta(nebo Bosch už si nevzpomenu) profesional 150Ah měla tak 50Ah a ještě měkká až hrůza, 20A shodilo napětí na 11V, aby byl nabíjecí proud 15A, muselo se do ní pouštět 17V, všechny články stejná hustota, stejně bublaly... sulfatace je nepřítel, ale o tom se tady dost psalo, takže olovo bez desulfátoru nebrat. Tato baterka se prodává jako trakční, ale měl jsem z toho dojem startovací baterky s jiným štítkem.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od vlkazajac »

Akékoľvek hodnotenia tej-ktorej značky batérie musia byť doložené informáciami, za akých podmienok sa prevádzkovali. Možno aj čínsky no name urobí vynikajúcu službu, ak ho nikto netýra. Obávam sa, že karavanisti všeobecne pristupujú k batériam spotrebiteľsky, majú predsa regulátor a booster a intergalaktický produkt proti všetkému a na všetko........ Nie každý si prečíta naše fórum, aby sa poučil.
Oboznámil som sa s jedným prístrojom, ktorý udržiava 14,4 V na gelovych bateriach po dobu 10 hodín a oni tie k...y vydržali iba rok ! Značku úmyselne zatajím. Peep má záujem a dopracuje sa k dobrému riešeniu - to mi je sympatické.
Desulfátor je fajn aj v karavane, dobrá myšlienka !
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

Takze jsem se porozhlidnul po ceskem netu a dostal jsem nabidku techto baterii
http://eshop.micronix.cz/akumulatory-a- ... 2-100.html
muzu mit kus za 5000 - co si o tom myslite? urcite je to vic vykonu za 20k nez LiFePo4 za 30k, sice pocet cyklu je mensi ale na 5 let by to stacit mohlo - 1600 cyklu pri 30% vybiti -
Co minite o tomto vyrobci? ...jeste mi byl doporuceny vyrobce Yuasa
nebo ste nekdo potkali lepsi? ci lepsi pomer/cena vykon?
Jak je to se sulfataci na gelovych bateriich?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od vlkazajac »

Možno trocha optimistická životnosť, ale je tiež pravda, že neprežijete celý život v karavane a keby batéria nedosiahla 1600 cyklov/30%, 5 rokov snáď dožije. Olovo šetria všetci.

Pozrite ešte sem, máte tam AGM aj GEL za lepšiu cenu:
http://www.klelektronik.cz/energie/bate ... kumulator/
Tá gelovka je menej ošidená na olove, zdá sa. Skúste zohnať niekde recenziu. Že je to všetko na trhu Čína, nepochybujte. Zvykáme si rýchlo!

Sulfatácia hrozí na každom olove snáď rovnakou mierou.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

Takze akumulatory mam uz nejake vybrane a cekam az mi poslou vic info (pocty cyklu atd..) Kazdopadne bych chtel prodlouzit jejich zivotnost na max, takze bych k nim koupil desulfator a ted nastava otazka - kolik a jak casto? koupit jeden a na bateriich ho menit? Muze byt baterie pripojena k desulafatoru pripojena na solar.regulator? P

tak jsem odpoved nasel tady > pulsni desulface lze pouzit u GEL i AGM baterii (viz. https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=450#p5603 )

nasel jsem i skladacku od mateje akorat pri pouziti piska na 6kHz coz je dost neprijemne (sonic s tim nevydrzel bydlet, tak predpokladam ze to nedam ani ja) - mate tip na nejaky desulfator, ktery nevydava piskot??
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od kodl69 »

na 24v zapojit 2 ks a co nevíc používat, tj připojit trvale, desulfatace probíhá jenom při nabíjení - v noci to nabíjet ze slunka nebude a motor auta to určitě přehluší....
Na pískání většinou stačí dobře naimpregnovat tlumivky a je ticho. Ona taky píská každá klasická crt televize na 15625Hz, kdo z vás to slyší ?(já jo)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od mobilik »

Kurnik kodl ja to pocujem bezne tiez, no moj otec uz nie a sa smeje ze mi hrabe. :mrgreen:
Ano naimpregnovanie staci, ale tlmivky poriadne hreju a po naimpregnovani uz sa asi nebudu tak chladit... :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
peep
Příspěvky: 26
Registrován: čtv pro 11, 2014 1:03 pm
Reputace: 0

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od peep »

kodl69> chapu dobre ze pri serio-paralelnim zapojeni 4 baterii bych mel pripojit desulfator na kazdy par baterii v serii?
..taky slysim televizi, a 50hz ze spatne odfiltrovanych reprobedynek na zdroji me dokaze vytocit k nepricetnosti a trham je ze zdi

vlkazajac> teda v tom linku nevidim ze by to byl GEL ci AGM ale klasicke zaplavene s VRLA - mozna jsem nekde neco prehlidnul?
mobilik
Příspěvky: 2673
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: mobilni ostrovni system 960Wp na nakladaku

Příspěvek od mobilik »

No mal by si zapojit na kazdu jednu 12V bateriu. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek