Nabíjení baterií zapojených v sérii

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Uživatelský avatar
Tudy
Příspěvky: 32
Registrován: pon zář 29, 2014 8:40 am
Reputace: 2
Bydliště: Brno

Re: Nabíjení baterií zapojených v sérii

Příspěvek od Tudy »

honzaL píše:...Použije li se však izolovaný měnič (výstupní vodiče jsou galvanicky oddělené od vstupních vodičů) není definován vztah mezi napětím baterie a výstupem měniče a obě nuly je možné propojit, tím bude nastaven vztah mezi nimi.
Ale bohužel, galvanicky oddělené měniče se v praxi moc nevyskytují :-(
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Nabíjení baterií zapojených v sérii

Příspěvek od honzaL »

Ano je třeba je hledat a nejlépe zkomat schéma, aby byl jistota oddělení.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
Tudy
Příspěvky: 32
Registrován: pon zář 29, 2014 8:40 am
Reputace: 2
Bydliště: Brno

Re: Nabíjení baterií zapojených v sérii

Příspěvek od Tudy »

Takže jak jsem objevil ve vedlejším tématu, tohle by mělo být řešení:
Palča píše:...Naštěstí není problém v principu, ale jen v technickém provedení nejčastěji dostupných výrobků.
Prošlo mi jich rukama dost. Přelévání a srovnávání energie je možné. Funkce kapacitního balancéru ověřena :D

...Varianta pro 2x12V funguje stejně dobře...
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 2v-baterie
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Nabíjení baterií zapojených v sérii

Příspěvek od dracekvo »

Osobně bych to vyřešil měničem z 24v na symetrické -+12V. Jen nikde nepíšeš jakej příkon má ten zesík. Odběr takto jak je na obrázku povede akorát k degradaci jedné baterie podvybitím a k degradaci druhé přebíjením. Protože nikdy nezajistíš stejný odběr.
Uživatelský avatar
Tudy
Příspěvky: 32
Registrován: pon zář 29, 2014 8:40 am
Reputace: 2
Bydliště: Brno

Re: Nabíjení baterií zapojených v sérii

Příspěvek od Tudy »

dracekvo píše:...Odběr takto jak je na obrázku povede akorát k degradaci jedné baterie podvybitím a k degradaci druhé přebíjením. Protože nikdy nezajistíš stejný odběr.
To je reakce na ten kapacitní balancér?
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: Nabíjení baterií zapojených v sérii

Příspěvek od dracekvo »

To bylo na to původní zapojení podle obrázku. Kde by se -12 a +12 bralo z každé baterie zvlášť bez balancéru. Jen u toho balancéru by se chtělo zeptat jak to funguje. Jestli dorovnává ihned při jakémkoli napětí.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Nabíjení baterií zapojených v sérii

Příspěvek od gupa »

To by mne zajímalo co vté krabičce je, pokud by se to zakoupilo, viděl jsem to i levněji, tak dejte vědět. Jinak otázka, už se to alespoň zkusilo jak se to v takovém zapojení co bylo nakresleno a myšleno původně chová? Pokud jsou opravdu dvě baterie ve stejném stavu, na vzhledu nezáleží, nemělo by to dělat vůbec nic krom vyššího a nižšího odběru. To by se mohlo nějak manuálně podle oka vyvážit vyváženým připojení, asi podle hudby, bo stereo je stereo a odběr bude podle zatížení kanálu.
Tudy píše:Takže jak jsem objevil ve vedlejším tématu, tohle by mělo být řešení:
Palča píše:...Naštěstí není problém v principu, ale jen v technickém provedení nejčastěji dostupných výrobků.
Prošlo mi jich rukama dost. Přelévání a srovnávání energie je možné. Funkce kapacitního balancéru ověřena :D

...Varianta pro 2x12V funguje stejně dobře...
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... 2v-baterie
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Tudy
Příspěvky: 32
Registrován: pon zář 29, 2014 8:40 am
Reputace: 2
Bydliště: Brno

Re: Nabíjení baterií zapojených v sérii

Příspěvek od Tudy »

gupa píše:To by mne zajímalo co vté krabičce je...
Už ji mám nějakej pátek v provozu. Uvnitř je vše zalitý v černý hmotě a jen z toho kouká jeden velkej kondenzátor :-)
Když jsem to poprvé připojil, tak hned začal dorovnávat a druhej den už byl v klidu.
Od té doby jsem ale baterie používal pouze spolu (pro 24V měnič), takže nemám jak sledovat, jestli balancér vyvíjí nějakou činnost.
Ale až budu mít zapojený alespoň světelný okruh, myslím, že bude vidět víc. Pak i změřím ty vyrovnávací proudy.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek