nejlepší baterie pro uložení energie?

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
23fitmin

nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od 23fitmin »

Dobrý den, pěkné fórum, jednoznačně palec nahoru, snad se to tu časem pořádně rozjede. Taky si kutím svůj ostrovní systémek a chtěl bych se zeptat jaké baterie použít. Platí nějaké pravidlo čím se řídit?

Díky za odpověď.
M.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravim, nejsem úplně expert na baterie, ale za mě bych řekl, že každopádně je dobré se dívat po solárním typu baterií. Mají jiné parametry než klasické autobaterie a jsou lépe stavěny na cyklický provoz (nabíjení/vybíjení).

Krátké info je například na:
http://www.fg-forte.cz/cz/kategorie/faq.aspx
http://www.fg-forte.cz/cz/kategorie/263 ... atory.aspx
Jiri
Příspěvky: 56
Registrován: ned bře 06, 2011 7:16 am

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od Jiri »

Dobrý den,
pokud budete na internetu hledat jako laik tak se v zásadě dozvíte o dvou technologiích baterií:
- AGM
- gelová baterie

Obě dvě se dají použít, jsou vhodné pro tyto systémy a z hlediska živostnosti je na tom lépe gelová baterie. Momentálně budu stavět velký ostrovní systém na bázi galových baterií ale už teď vím že je to není ono. To vše dělám z hlediska financí, a proto že doufám že až mi baterie doslouží tak budou jiné technologie.

POkud to s takovým ostrovním systémem zamýšlíte velmi vážně doporučoval bych se obrátit na specializovanou firmu která vám poradí s OPzV a OPzS. POkud mám informace správné, tyto baterie se zapojují vždy po jednom článku dle individuálních potřeb.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od tomas »

Olověné baterie dlouho ve FVE nevydrží. Jejich olověné elektrody tvoří nosnou konstrukci a také reagují s kyselinou. Elektrody se rozpadnou, více jak rok života v ostrovní FVE jim nedávám.

Velkou životnost (i 30 let a více) mají NiCd akumulátory, ale jsou asi 3 x dražší než olovo. Při zhoršení vlastností akumulátoru se vymění louh a "jede" se dál.

K dostání jsou také LiFePo4 akumulátory používané v elektromobilech. Jejich minimální životnost je dvojnásobná než olověných, ale cena je také dvojnásobná a problém je s balancováním jednotlivých článků. http://www.auto88.cz/forum/showthread.php?t=89, http://www.i4wifi.cz/?cls=spresenttrees&strid=590.

Firma Fronius vyrábí palivový článek který akumuluje energii do vodíku Energy Cell http://www.fronius.com/cps/rde/xchg/SID ... G_HTML.htm

Nejlépe se jeví Vanad redoxní akumulátory. Jejich kapacita je dána jen objemem zásobníku s elektrolytem. Tento http://www.cellstrom.com (výkon 10kW a energie 100kWh) by stačil pro menší rodinný dům i na několik měsíců.
Ovšem díky patentům a licencím je jejich cena obrovská. Vanadiové elektrody se nijak neopotřebovávají a teoreticky jsou nezničitelné a lehce recyklovatelné, mění se jen membrána pokud se poškodí.

V Japonsku se používají vysokoteplotní akumulátory (teploty 300 – 350 °C) typu sodík – síra.

A také se pracuje na akumulátorech zinek - vzduch nebo hliník - vzduch.
Naposledy upravil(a) tomas dne čtv říj 20, 2011 1:41 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
milda
Příspěvky: 11
Registrován: úte bře 15, 2011 3:57 pm

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od milda »

co si představit pod pojmem šíleně vysoká cena?? Firma mi nabízí gelové baterie na ostrovní sytém asi 10ks za nejakých 200 000.- což je podle mne zbytečně předimenzované a "šíleně" drahé na roční spotřebu cca 1500kW !!
Uživatelský avatar
dave100
Příspěvky: 40
Registrován: pát dub 22, 2011 11:50 am

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od dave100 »

Chtěl bych se zeptat pana administrátora, jaký typ baterií používá a kolik vydrží cyklů.
Protože o to především jde, jak tady mnoho lidí píše baterie jsou zatím nejdražší položkou v ostrovním FVE :)

Další věcí je to, zda není lepší systém vyzbrojit mnoha 2V akumulátory, které dají dohromady napětí např. 24V či 48V
toto napětí nevyžaduje tak silně dimenzované kabely jako 12V systém. :oops:

Osobně si myslím, že pokud je to 12V systém dostávají všechny komponenty zabrat...tj. musí být co nejkratší vedení. :shock:
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od mypower.cz »

dave100: zdravím, ohledne meho FV je to zdokumentovano zde vcetne baterii a odkazu na prodejce + detailni info.
Uživatelský avatar
dave100
Příspěvky: 40
Registrován: pát dub 22, 2011 11:50 am

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od dave100 »

Rozumím, akorát oproti tomu plánu je ve skutečnosti vedení 230V nahrazeno 12V? ;)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od mypower.cz »

no jestli myslite vyuzit stavajici rozvody a pustit do nich 12V proc ne, med jako med, akorat je potreba dodrzet prurezy kabelu na vykon ( P = U x I ), jaky tim kabelem pujde. Jinak co se me tyce, ja mam 12V a 220V rozvody zvlast, dokonce i jinyma cestama, pro 12V mam pouzite 2 lankove kabely (+ -) a pro 220 tuhe 3zilove.
kuky
Příspěvky: 46
Registrován: stř dub 20, 2011 9:30 pm

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od kuky »

Něco těm autobateriím co psal v příspěvku tuším Tomas.Všechno je o penězích a na ostrovním systému je to drtivá položka.Použivám autobaterie v ostrovnim systemu už 4 roky.Baterie 230 ah system mam 24 volt takze zapojeni seriovo paraleleni do kupy něco přes 2000 ah.Duležité je mít baterky v teple hlavně v zimě a NEDRTIT je i ta gelovka není nasmrtelná.Začal jsem systemem 12v/220 nechal jsem jako zálohu ale je to o ničem šileny odběr proudu šílene pruřezy kabelu ted/2 roky/jedu 24/220-lepší ,už přemýšlím 48/220 to už je "jen" cca pětinásobný odběr proudu.Ale jak říkam všechno se točí kolem peněz.Tak at nám svítí.Cus kuky.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od tomas »

Začínají se objevovat nové LSP akumulátory. Zatím není známá cena, a prý se zatím vyrábí jen testovací série.
12 nabitých těchto kousků by mi stačilo pro zásobování celé mé domácnosti na celý rok: http://www.thunder-sky.com/pdf/201122395358.pdf
Při počtu 100% cyklů 1000 by teoreticky vydržely 1000 let. Ovšem ve skutečnosti by se průběžně dobíjely malou FVE, takže je otázkou za by za rok při tak vysoké kapacitě vůbec jeden cyklus proběhl.

Pro ty co nemohou mít FVE, tak 24 kusů menších http://www.thunder-sky.com/products_en. ... 6&fid2=129 např. WB-LSP2000AHA (17kg) která se dá unést v batohu a vozit si je na výměnu cca jednou měsíčně a nabíjet přebytky k někomu kdo má FVE :-).
Při počtu 100% cyklů 1000 by měly dvě sady po 12 kusech v měsíčních cyklech vydržet 166 let.
Jestli budou za rozumnou cenu, tak udělám ČEZu pápá.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od avatar »

Baterky ted zacinam resit

uvazuji o

klasicke autobaterie olovo kyselina (pouzivaji se v nakladakach)

nebo trakcni baterie vecinou v karavanech lodich atd... na sviceni nebo i do auta na startovani

rozdil v cene je tak 1000-1500 kc
bSir
Příspěvky: 101
Registrován: sob bře 12, 2011 9:26 pm

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od bSir »

Pokud nebudes tahat moc velke prody (v pomeru ku kapacite) a nebudes je permanentne vystavovat nadoraz a nedejboze nechavat v chladu tak ti staci autobaterie... jinak jdi do trakcnich.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od avatar »

baterie budou samozrejme dma teplota cca 15-30 rozmezi kdz bude extrem maximalne spise kolem 19 stupnu.

co se tyce proudu z baterek zatim neuvazuji je nejak drtit chci urcite jit spise do 24v a v budoucnu do 48v preci jen ten proud je pak daleko mensi a baterky nejsou jak zdimacka. (preci jen menic na 220V v mem systemu bude)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od mypower.cz »

Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od ResHacker »

zajímavé ceny LiFeYPo4 mají zde: http://www.ev-power.eu a je možnost osobního vyzvednutí přímo v Praze! heureka :D
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
qnedleeq
Příspěvky: 39
Registrován: stř pro 21, 2011 1:18 pm

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od qnedleeq »

Jaký typ MPPT regulátoru lze použít na dobíjení LiFePO4 akumulátorů prosím ? U žádného , co jsem našel na webu přímo nebylo, že by uměl LiFePO4 nabíjet ...
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od avatar »

MPPT dokaze dobíjet LIfe pol. ale musí tam jít nastavit voltáž a ampery. Mnoho mppt regulatoru nejdou nastavovat maximálně že dobíjí 14- 14.5 na lifepol musí jít voltáž více. To umí většinou dražší MPPT regulatory jakou je třeba Morningstar Tristar MPPT který mam já zde můžu na setiny nastavit volty i ampéry.

dále lifepol by měly mít balancéry a také ochranů proti vybití
qnedleeq
Příspěvky: 39
Registrován: stř pro 21, 2011 1:18 pm

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od qnedleeq »

avatar píše:MPPT dokaze dobíjet LIfe pol. ale musí tam jít nastavit voltáž a ampery. Mnoho mppt regulatoru nejdou nastavovat maximálně že dobíjí 14- 14.5 na lifepol musí jít voltáž více. To umí většinou dražší MPPT regulatory jakou je třeba Morningstar Tristar MPPT který mam já zde můžu na setiny nastavit volty i ampéry.

dále lifepol by měly mít balancéry a také ochranů proti vybití
Děkuji za informace ... tak ted je otazka jestli vrazit cca 16000 do Morningstara a LiFePo baterky + balancery + ochrany a nebo poridit nějaký olovo ... at to beru zprava zleva , tak drazsimu regulatoru se proste asi nevyhnu ... myslel jsem , ze by tento : http://www.deramax.cz/solarni-regulator ... t/d-73065/ mohl stacit ...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: nejlepší baterie pro uložení energie?

Příspěvek od vata »

Zdravím, pokud jsem udělala při plánování svého FVS nějakou chybu které zpětně lituju, pak to byl právě levný regulátor (CXN v mém případě). Takže jestli můžu doporučit, nešetřete na regulátoru, začněte na nárazově levnějším olovu, a úložiště energie pak prostě po nějaké době upgradujte. U levného regulátoru nemáte většinou k dispozici nastavení vlastních hraničních úrovní nabíjení, takže nenastavíte žádné speciálnější baterie, levný regulátor nemusí být spolehlivý a šetrný (některé kousky CXN například přebíjí) a taky nemáte solidní a důvěryhodnou provozní statistiku (zeptejte se mě, kolik energie jsem vyrobila :) ). O účinnosti nemluvě.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek